TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 01:56:33 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vitamin D  (Pročitano 14030 puta)
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #32 poslato: Oktobar 15, 2010, 08:13:10 posle podne »

Da, severnjaci bas moraju da vode racuna...

Kontam da su se njihovi organizmi razvili do te mere da kada odu na more jednom godisnjem da upiju kolicine za celu zimu njihovu :D
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #31 poslato: Oktobar 15, 2010, 04:39:32 posle podne »

Rahitis je ako se ne varam nedovoljan razvoj kostiju kod dece. Kada su kosti već razvijene nema govora o rahitisu. A konkretno eto ja znam za jednu koleginicu koja je radila neke post dipl. studije negde u švedskoj. Imala je prilične komplikacije što se raspoloženja i depresije tiče - dok nisu primetili deficijenciju vit D. ;)

Daleko smo mi (jučnije od švedske).
rahitis ne možemo da imamo ali osteomalaciju možemo (nedostatak vitamina D kod odraslih)... ali kao što rekoh retka je to pojava kod onih koji se redovno i dobro hrane
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #30 poslato: Oktobar 10, 2010, 09:03:43 posle podne »

Rahitis je ako se ne varam nedovoljan razvoj kostiju kod dece. Kada su kosti već razvijene nema govora o rahitisu. A konkretno eto ja znam za jednu koleginicu koja je radila neke post dipl. studije negde u švedskoj. Imala je prilične komplikacije što se raspoloženja i depresije tiče - dok nisu primetili deficijenciju vit D. ;)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #29 poslato: Oktobar 10, 2010, 07:15:05 posle podne »

Znam, ali koliko ljudi posznajete sa osteomalacijom ili rahitisom?
Unosite D vitamin hranom, koji se potom aktivira u jetri pa u bubrezima...
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #28 poslato: Oktobar 10, 2010, 04:48:34 pre podne »

Sve 5? Jel to znači da sam pao?  ???
 :P

 ;D
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 09, 2010, 09:06:09 posle podne »

Biochemio sve 5 ;) naravno, za citrat sam i napisao da je bolji t,j. napredniji jer se vise apsorbuje u organizmu sto i jeste cilj.

Daniela, problem je zima, gde da nadjemo Sunce :) znaci bukvalno se desi da nedelju dana ne proviri. ja sam imao par stresnih fraktura, i pogadjas kada, zimi... i onda kada sam ubacio D3 i Ca citrat... proslo

naravno da je besmisleno u neku ruku u sred leta unositi dodatno... a opet se vracamo i na ono da treba bezati od Sunca... tako da milion zackoljica :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #26 poslato: Oktobar 08, 2010, 07:55:57 posle podne »

Dovoljno je zaista malo vremena provesti na suncu da bi se sintetisao vitamin D.
TakoĂ°e ima ga u žumancu, ribi, prčurkama, a o multivitaminima da i ne govorim.

Vigantol je povučen zbog neke toksične materije u pipeti a ne zbog sadržaja u bočici.
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #25 poslato: Oktobar 06, 2010, 01:20:58 posle podne »

Evo našao sam od "anafarm-D3vit"
Moze neki dodatni info - kolicina, doza, cena
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #24 poslato: Oktobar 06, 2010, 11:35:51 pre podne »

Vitamin D se svakako aktivira u organizmu, pa ne vidim zašto bi uzimali već aktiviran obli... ali to sam samo ja...

Malo pojašnjavanje?

Vitamin D 3 se stvara u koži nakon izlaganja sunčevim zracima UVB. Dovoljno je da smo na suncu samo nekoliko minuta i evegac!
Nakom toga se aktivira u jetri, pa u bubrezima i to vam je aktivan D3!

Ne bih se složio.
Vit D se ne bi zvao vitaminom da ne mora da se unosi putem ishrane na dnevnoj bazi. (To mu valjda i beše deo definicije reči vitamin.) Možemo mi da ga sintetišemo, samo se to ne odvija u dovoljnoj meri jer smo uglavnom obučeni i veći do kože je pokriven. TakoĂ°e imamo sijalice, fenjere isl - pa je i život noću sve više zastupljen. Dosta ljudi uopšte ne vidi dana (3-ća smena, studenti...). Kako obezbediti vit D? - Klopom i suplementom ili se preseliti na neko tropsko ostrvce i šetkati se po suncu u lionklothu. :)
Sačuvana
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #23 poslato: Oktobar 06, 2010, 10:30:37 pre podne »

Evo našao sam od "anafarm-D3vit"
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
senkovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1082


Klub sportova snage "Senkovic"

« Odgovor #22 poslato: Oktobar 05, 2010, 04:05:16 posle podne »

Upravo tako, pisali smo Markoni i ja dosta...
i upravo taj oblik - D3. u apoteci ga mozete naci pod imenom Vigantol. ali budite obazrivi sto se doza tice. ja sam pio 10 kapi, zajedno sa kalcijum citratom. posavetujte se obavezno, jer ako dodje do hipevitaminoze moze biti zeznuto http://en.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminosis_D
   U apotekama po Beogradu je Vigantol povučen iz prodaje. Izgleda nije bio ok. Bar mi tako kažu apotekari. Tražio sam ga danas.
Sačuvana
Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #21 poslato: Oktobar 05, 2010, 03:03:54 posle podne »

Vitamin D se svakako aktivira u organizmu, pa ne vidim zašto bi uzimali već aktiviran obli... ali to sam samo ja...

Malo pojašnjavanje?

Vitamin D 3 se stvara u koži nakon izlaganja sunčevim zracima UVB. Dovoljno je da smo na suncu samo nekoliko minuta i evegac!
Nakom toga se aktivira u jetri, pa u bubrezima i to vam je aktivan D3!
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #20 poslato: Oktobar 04, 2010, 06:20:43 posle podne »

Vitamin D se svakako aktivira u organizmu, pa ne vidim zašto bi uzimali već aktiviran obli... ali to sam samo ja...

Malo pojašnjavanje?
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #19 poslato: Oktobar 04, 2010, 03:42:42 posle podne »

Vitamin D se svakako aktivira u organizmu, pa ne vidim zašto bi uzimali već aktiviran obli... ali to sam samo ja...
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #18 poslato: Oktobar 04, 2010, 02:14:37 posle podne »

Slazem se sa svim napisanim, samo bi Biochemio ipak obratio paznju na tip, naravno da ne postoji razlika kao kod kompleksa B, ali nikako D2 i D3 npr nisu isti... kao i sto kalcijum citrat i kalcijum karbonat nisu isti... jeste, sve se to sintetise u laboratoriji ali bas zato i prave "naprednije" oblike :)

Nisi me razumeo.
Pričao sam o njihovoj fiziološkoj ulozi.
B2 ima veze sa gomilom koenzima oxidativnih enzima, B6 u sintezi neurotransmitera, metabolizmu makronutrijenata itd... Dok se na sve vitamine D odnosi polikvinov text. Uzimaj vit D2 umesto D3 - ti si sredio potrebe za vit D. Uzimaj više vitamina B2 a prekini sa B6 - i ima da ne bude lepo. ;)
Evo još i vizuelno da ilustrujem - ako struktura odreĂ°uje funkciju pogledaj samo "na oko" razlike u strukturi izmeĂ°u vitamina porodice B i vitamina porodice D. ;)


Pri tome bih dodao da brojevi vitamina klase D nemaju veze sa sintetikom. (Da neko ne pomisli da broj pored onoga D znači da je to drugačija magična novosintetisan forma vitamina - već je samo poenta u tome - ćelija je stesala steroidni prekursor koji je imala i dobila neki od vitamina D koji svi rade jednu istu stvar.)
A konkretno što si naveo za primer, CaCitrat i CaCO3 su različite soli kalcijuma. Kalcijum je kalcijum i on istu stvar radi u organizmu - jedino zašto je ova ili ona njegova so bolja kao suplement jeste u mogućoj apsorpciji. Npr so može lakše ili slabije da disosuje što može da ubrza ili uspori ili štagod apsorpciju onog dela te soli koja ti treba. TakoĂ°e, po disocijaciji može doći do promene pH što opet može da utiče na pomenute parametre itd. A takoĂ°e, CaCitrat mislim da ima veći procenat Ca od CaCo3 i lakši je za stomak tako da je eto malo bolji. - Ali je bitno imati na umu da je kacijum - kalcijum i da kad se apsorbuje isto radi kalcijum iz CaCO3 kao iz CaCitrata i obrnuto.

:)
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 17 upita.