TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 05:43:23 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |  (Urednik: Zoltan Kozma)  | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: CNS - SNAGA - MASA  (Pročitano 11714 puta)
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 17, 2011, 05:43:41 posle podne »

To može biti iz dva razloga...ili se potcenjuješ ili nisi merio svoje maks kilaže.

Mnogo je i bolja opcija da premeriš svoje maksimume na vežbama koje su ti glavne na treningu i onda da prema tim ciframa planiraš svoj ciklus.

Primera radi ja mogu da radim push press sa 100kg jedno ponavljanje i svaki put kada jedan ciklus treninga od recimo 6 nedelja planiram da uključujem push press ja krenem od te cifre i ako mi trening recimo zahteva 85% od maks da radim 5 ponavljanja onda radim sa 85kg i gradim ciklus oko tog broja pa tek onda planiram kako da povećam tu cifru, tačnije kako, kontaš...nije neka magija samo malo logike.
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
galac
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 108


« Odgovor #19 poslato: Oktobar 17, 2011, 01:03:20 posle podne »

cesto puta nemam vremena da se psihicki pripremim za trening jel sam uglavnom zauzet obavezama na faxu pa onda zurim na trening i sl. ali uvek izdvojim vremena da na papir napisem do detalja program koji sam zamislio da cu na treningu odraditi dakle tacan redosled vezbi broj serija ponavljanja itd,i detaljno pregledam kad zapisem,i u vecini slucajeva mi se desi da uradim vise ponavljanja sa kilazom kojom sam planirao,odnosno odradjujem vezbe sa nesto vecom kilazom.uspesno
Sačuvana
Milan180890
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 119


do hard or go home!!!

« Odgovor #18 poslato: Jun 07, 2011, 11:05:53 pre podne »

brza koncentricna kontrakcija i spora ekscentricna su resenje. kada relaksiran misic seknemo jakom k kontrakcijom dobijamo pojacan priliv neurotransmitera na receptore misica sto dalje uzrokuje razgranjavanje i  umnozavanje nervnih zavrsetaka. a samim tim sto se vise nerv zavrsetaka razvije jaca je i snaga tog misica... a spora e kontrakcija daje pucanje vlakana koja se regenerisu i time misic raste... sve mora umereno i lagano, ne mozes danas da udjes u teretanu posle 10 meseci i da koknes stotku na bench jer si i pre to mogao...morgen, to unistava ner zavrsetke jer misic nije naviknut na stres i stedi sam sebe od povredjivanja. a sto manje n zav manja je i tezina koja moze da se podigne...
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #17 poslato: April 04, 2011, 09:36:12 posle podne »

A i nekako doĂ°e legalno ;)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
BojanLeet
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1269


BRO-SLAYER

« Odgovor #16 poslato: April 04, 2011, 02:29:29 posle podne »

jes vala, prava knjiga sabija
Sačuvana
You know how dumb the average person is, right? Well by mathematical definition, half of everybody is even dumber than that.
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #15 poslato: April 04, 2011, 02:09:48 posle podne »

Imate i u knjizarama da kupite anatomiju... 10x je bolje imati ukoriceno i prakticni je nego buljiti u ekran i izucavati...

Tako da kao sto Brankica kaze, svakako vredi kupiti tako kvalitetnu knjigu, nju ceo zivot mozete citati...
Sačuvana
Brankica Ilic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 101


« Odgovor #14 poslato: April 04, 2011, 01:55:44 posle podne »

http://hotfile.com/dl/113134952/72a459c/Anatomija_treninga_snage.pdf.html


Odlicna knjiga :) vredi je imati :)
Sačuvana
Grof of Milutovac
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23


Ragbi 13 Saobracajni fakultet
« Odgovor #13 poslato: April 04, 2011, 01:30:46 posle podne »

http://hotfile.com/dl/113134952/72a459c/Anatomija_treninga_snage.pdf.html
Sačuvana
mrki.vuk
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 56


« Odgovor #12 poslato: April 04, 2011, 01:27:27 pre podne »

jel ima tog stiva na srpskom jeziku,ko je izdavac? ili mozda u pdf formatu?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: April 04, 2011, 12:32:32 pre podne »

Vizualizacije mišićnih kontrakcija i mentalna fokusiranja na odredjene mišićne grupe izaziva slanje impulsa iz cns-a ka mišićima čime dolazi do aktivacije mišića. odredjena istraživanja su pokazala da razmišljanje o nekom pokretu dovodi do beleženja mišićne aktivnosti u tim mišićima - tu je 22%  :)

koristna pomoć je atlas anatomije (anatomija teninga snage) i autogeni trening (vežbe kontrole mišićne napetosti)  ;)
Sačuvana
Lumos
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 149


« Odgovor #10 poslato: April 03, 2011, 10:40:49 pre podne »


 Sledeca faza je povecanje fizioloskog preseka misica ili njegove hipertrofije jer po definiciji pojedinacno misicno vlakno iste duzine i istog poprecnog preseka razvija istu silu i kod deteta , zene ili kod Ronie Colemana. Samim tim ako zelimo snazniji misic on neizostavno mora biti veci.

Veca snaga dolazi od mogucnosti kontrakcije sto veceg broja misicnih vlakana. 
Sačuvana
Sve što me ne ubije će me samo ojačati
Nikko55
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 2

« Odgovor #9 poslato: April 03, 2011, 05:30:02 pre podne »

Zeleo bih da se nadovezem na ovaj izvrstan Alanov post o korelaciji CNS, snage i mase. Mozda ce nekom koristiti.

Pojam snaga je toliko raznovrstan (eksplozivna, apsolutno maximalana, pliometriska, repetativna, staticka ili izometrijska snaga... itd) i za svaku od pomenutih postoji razliciti programi vezbanja.

- Apsolutna jacina se definise kao apsolutno maksimalna sila koja moze da se dobije iz misica. Ona proizilazi iz maksimalne jacine i upotrbljava se vrlo retko i to samo u ekstremnim situacijama opasnim po zivot. Tom prilikom se svi inhibitori (ogranicivaci) u misicima i tetivama eliminisu i zbog toga je moguce dobiti ovu jacinu. Vrlo cesto, bas zbog eliminacije inhibitora, kojima je osnovni zadatak da zastite misice i ligamente, dolazi do velikh povreda (pucanja misica ili tetiva).
 
-Maksimalna jacina se definise kao mogucnost podizanja maksimalnog tereta u jednom jedinom pokusaju. Ova maksimalna jacina sluzi kao osnovica za odredjivanje tezina sa kojima ce se raditi razlicite vezbe tzv 1RM (1 Repetitio Maximum). Da bi se saznala  maksimalna jacina primenjuje se test od 6 podizanja odredjenog tereta gde 6-to podizanje mora biti jedva izvedeno. Dobijena tezina je 85% od maksimalne jacine.
 
- Relativna jacina je ustvari maksimalna jacina proizvedena u datom trenutku pa podeljena sa telesnom tezinom vezbaca. Ova jacina nije toliko bitna, sluzi samo za uporedjenje.
 
- Jaka izdrzljivost je mogucnost vrsenja rada u duzem vremenskom periodu (produzeni set 20 i vise ponavljanja). Postoje dve vrste jake izdrzljivosti i to dinamicka (kod raznih sportova) i staticka (kod dizanja tegova).
 
- Brza jacina je mogucnost vrsenja rada u brzom tempu. Vazna je u sportovima koji zahtevaju i brzinu i jacinu.
 
- Eksplozivna snaga je mogucnost proizvodnje maksimalne sile u sto kracem vremenu. Ova snaga je vrlo vazna u svim sportovima koji zahtevaju brzinu i skokove. Takodje je vrlo korisna u BB jer pogadja misicna vlakna (bela) koja izuzetno dobro reaguju na hipertrofiju.


- Pliometrijska snaga se generise u tetivama, ovojnicama misica i ligamentima i omogucava efikasnu koordinaciju izmedju ekscentricnog i koncentricnog pokreta. Ustvari ona se jedino i javlja u fazi ekscentricne kontrakcije misica i moze biti nekoliko puta jaca od same misicne snage i od izuzetnog je znacaja pri skokovima.

 Ali da definisemo sta je to snaga i kako se uopste dolazi do nje jer to nije urodjena motoricka sposobnst, tj ima mali koeficijent urodjenosti ali zato ima veliku mogucnost napretka, naravno kroz kvalitetan trening.
 
Na pocetku ciklusa treninga za povecanje snage promene koje se odigravaju uglavnom se vezuju za adaptaciju CNS na povecan napor.  Tu je prirast snage najbrzi i najocitiji. Te promene su fizioloske i psiholoske i umnogome zavise od genetike. Nabrojacu  ih bez nekog detaljnog objasnjenja
   nervno-misicna efikasnost
   Golgijeva telasca u tetivama
   gustina misicnih vlakana  u pojedinacnom misicu
   odnos sporih i brzih vlakana
   broj aktiviranih misicnih vlakana
   broj ostvarenik kontakta izmedju aktina i miozina
   efikasnost uskladistavanja energije
   brzina adaptiranja na povecan stres
   inhibicija transmitera
   mentalna kuraz
Dakle od svih ovoh faktora zavisi kojom brzinom i do koje granice ce se napredovati u prirastu snage u prvoj fazi.

 Sledeca faza je povecanje fizioloskog preseka misica ili njegove hipertrofije jer po definiciji pojedinacno misicno vlakno iste duzine i istog poprecnog preseka razvija istu silu i kod deteta , zene ili kod Ronie Colemana. Samim tim ako zelimo snazniji misic on neizostavno mora biti veci.
Sačuvana
nemshi
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 330


« Odgovor #8 poslato: Novembar 07, 2010, 03:49:19 posle podne »

Extra tema,svaka cast,mene su ispitivali kako si za krace vreme povecao misicnu masu,a ja treniram duze od tebe itd.,i onda kad im objasnim moc vizualizacije ljudi mi se smeju :) ,ipak to je istina ... brv za temu @malibuilder
Sačuvana
ФИКИ
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1146


Weightlifting sister, with the middle leg twister! :D

« Odgovor #7 poslato: Novembar 05, 2010, 07:17:26 posle podne »

Nebitno, ne mogu da ti objasnim, ako budem nabasao na tako nesto usnimljeno na youtube, shaljem link. Sorry
Sačuvana
Sta je dobar, a sta los trip?
Dobar trip je kad vidis zmaja.
Los trip je kad zmaj vidi tebe.
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #6 poslato: Novembar 05, 2010, 08:18:00 pre podne »

^^ to sam hteo da dodam,
svakako da spada u dobre 'stvari', čak šta više neophodno poznavanje sopstvenog tela koje pomaže da bolje pogodiš mišić!
Baš sam skoro razmišljao o tome jer sam uspevao da aktiviram levi latissimus a desni osetno slabije. Malo sam vežbao to i uspeo da kasnije u teretani bolje pogodim i desni, odnosno cela leĂ°a.

Upravo tako. Ovo je posebno slučaj kod leĂ°a, jer je to grupa mišića koja se ne vidi u ogledalu dok se trenira. Recimo iz tog rayloga ja forsiram moje polaznike da ne vežbaju ispred ogledala, pogotovo kad rade, mrtvo dizanje, čučanj i slično. Ljudi uvek mogu da se fokusiraju samo na jednu stranu tela i ako je vežba bilateralna onda može da doĂ°e do disbalansa. Čak sam spreman da tvrdim da većina ljudi ima obim jedne ruke veći samo zato što se gleda u ogledalo dok rade vežbe za biceps i triceps. Naše oči se fokusiraju na jednu tačku u prostoru, i nije moguće podeliti tu pažnju u jednom trenutku.

Umesto na vizuelni efekat treba se osloniti na osećaj koji se dobija tokom treniranja odreĂ°ene mišićne particije. Jedna od dobrih fora (pogotovo za leĂ°a) je pokušati da se rade vežbe za leĂ°a pod upalom. Naravno ne treba posebno naglašavati da se trebaju koristiti manje kilaže i na ovaj način pratiti bol i videti kako mišić funkcioniše.

Citat
Fiki, nisam baš najbolje razumeo šta me pitaš? Nisam siguran dali me pitaš o mentalnom fokusu na mišić ili fizičkoj izolaciji samog mišića?

Седни поред стола, окрени се постранце, стави руку на сто исправљену скроз са шаком ка плафону, налазиш се у положају тако да си наслоњен на ивицу стола а раме ти је на столу, покушај да без померања осталих делова руке, без грчења прстију или стезања подлактице, или уопште без икаквог покрета помериш само бицепс и ништа више, док ти остали мишићи стоје опуштени.

Sorry Fiki i dalje ne vidim koja je poenta ovoga ili koje je pitanje iza ove tvoje vežbe. Prvo zašto bi neko pokušao da kontrahuje biceps u ovom položaju i šta bi bio cilj ove tvoje vežbe?
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.099 sekundi sa 19 upita.