TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395192 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 04:48:40 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Disanje kod vucenja  (Pročitano 5330 puta)
tntboris
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #20 poslato: Februar 15, 2011, 11:04:22 posle podne »

Koncentricna (pozitivna) kontrakcija misica je kad se misic pod opterecenjem skracuje
Ekscentricna (negativna) kontrakcija misica je kad se misic pod opterecenjem izduzuje

ali zanemarimo moje znanje o anatomiji...mislim da je toliko jednostavno sta ja zelim da pitam

evo najjednostavnije moguce (uzimamo vucenje na latu za primjer)

1. kad vucem sipku na grudi izdisem a kad je vracam u pocetni polozaj udisem
2. kad vucem sipku na grudi udisem a kad je vracam u pocetni polozaj izdisem

Sta je pravilno? pod 1 ili pod 2... Molim te da mi u odgovoru napises samo broj pod kojim smatras da je pravilna tehnika...jednostavno ? :) 

 
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #19 poslato: Februar 15, 2011, 10:39:53 posle podne »

Kao što rekoh nauči šta je koncentrično, a šta ekcentrično. Koji deo je negativan a koji pozitivan je vezano za funkciju mišića, a ne u kom pravcu se kreće šipka. Kontračkija mišića je koncentrični deo pokreta, a elongacija mišića je ekcentrični ;) proĂ°i malo anatomiju ako te baš interesuje ovaj pokret.

Sad u suštini vidim šta te je bunilo kod disanja na vučenju, ali kao što rekoh, ako ti je baš stalo da naučiš fore u ovom sportu, onda moraš da naučiš bar osnove ljudske anatomije, dakle nazive mišića i njihovu osnovnu funkciju...
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
tntboris
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #18 poslato: Februar 15, 2011, 01:13:45 posle podne »

po cemu si zakljucio da ja ne shvatam sta je koncentricna a sta ekscentricna kontrakcija ???

POTISAK
koncentricni pokret je kad dizemo ili guramo tezinu od tijela

VUCENJE
koncentricni pokret je kad tezinu vucemo prema tijelu (kod vucenja na lat-u kad sipku vucemo  na grudi)

gdje je ovdje greska ??

ja kazem a i tako radim da kad vucem sipku na grudi izdisem a kad je vracam u pocetni polozaj udisem...

ti hoces da kazes da kad vuces sipku na grudi udises a kad je vracas u pocetni polozaj izdises ??

sta tebi nije jasno sta ja hocu da kazem ?

« Poslednja izmena: Februar 15, 2011, 01:15:37 posle podne od strane tntboris » Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #17 poslato: Februar 14, 2011, 09:33:24 posle podne »

Nauči šta znači koncentrično, a šta ekcentrično ;)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
tntboris
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #16 poslato: Februar 14, 2011, 03:01:03 posle podne »

Citat
Kod potiska koncentrični deo pokreta je kad dižeš ili radiš potisak, a kod vučenja je koncentrični deo pokreta kad vučeš kilažu i pre ovog pokreta treba da pripremiš vazduh u plućima...šta tu nije jasno.

to govori da izdisaj ide tokom koncentricne faze tj tokom spustanja sipke na grudi ,a udisaj tokom vracanja sipke u pocetni polozaj tj. ekscentricne faze?

Citat
Kod vučenja udisaj pri koncentričnom, a izdisaj pri ekcentričnom delu.

onda ovo govori sasvim suprotno...tj da udisaj ide tokom spustanja sipke na grudi a izdisaj tokom vracanja sipke u pocetni polozaj ?

ali evo i par linkova

http://www.youtube.com/watch?v=KdD46gGjW3I&feature=more_related  obrati paznju na 1:13
http://www.youtube.com/watch?v=nbDEi1kIUAc   1:45
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #15 poslato: Februar 14, 2011, 08:29:22 pre podne »

Citat
Kod svake vežbe disanje ide istom logikom, nikad nećeš izdahnuti i krenuti da dižeš uteg, jer onda postoji mogućnos da stvarno izdahneš (pun intended LOL)

Citat
Disanje je uvek isto, kiseonik mora da se pripremi pre napora, a izdiše se kad se napor završi.

ok...to govori da izdisaj ide uvjek na kraju koncentricnog pokreta...

Citat
Kod vučenja udisaj pri koncentričnom, a izdisaj pri ekcentričnom delu.

onda ova konstatacija pobija prve dvije...ili ja nesto ne mogu da skontam ???



Nešto ti ne kontaš...

Kod potiska koncentrični deo pokreta je kad dižeš ili radiš potisak, a kod vučenja je koncentrični deo pokreta kad vučeš kilažu i pre ovog pokreta treba da pripremiš vazduh u plućima...šta tu nije jasno.

Rekao sam već, početnici treba da dišu us kladu sa pokretom, tačnije da hvataju ritam zajedno sa koncentričnim/ekcentričnim delom pokreta, a ti to komentarišeš kao izdisanje na kraju koncetričnog pokreta. Ja kažem da samo iskusniji sportisti treba da rade sa zadržavanjem vazduha u plućima.

Gde si ti video da sam naveo da je nakraju koncetričnog pokreta pauza, koncentrični deo ponavljanja se završava sa ekcentričnim delom ponavljanja, tačnije jedno se nastavlja na drugo, tako i disanje ide.

Još jednom kod vučenja udišeš dok vučeš kilažu izdišeš dok ju spuštaš, ne može biti jednostavnije, ako hoćeš da zadržavaš vazduh onda probaj da savladaš osnovno disanje.

Kod početnika brzina konc/ekc dela ponavljanja je ista i treba da bude ista, a samim time i disanje treba da bude ujednačeno.

Šta ti tačno nije jasno i kako se to one moje izjave pobijaju, kad sve govore jednu te istu stvar?
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Onlnat
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 74


« Odgovor #14 poslato: Februar 13, 2011, 04:52:35 posle podne »

Citat
Pa ako jos uvek ne shvatate probajte ,pa cete videti da ne mozete da udisete kada imate deo kada e naprezete npr na bencu probajte da udahnete kad izbacujete  xDD pod uslovom da je tezina odgovarajuce

Ovdje se raspravlja o tehnici disanja kod vucenja...jasno je kod potisaka
vidi stvarno,kao sto je reko biochemo mora se vazduh pripremini :)
Sačuvana
tntboris
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #13 poslato: Februar 13, 2011, 04:20:05 posle podne »

Citat
Pa ako jos uvek ne shvatate probajte ,pa cete videti da ne mozete da udisete kada imate deo kada e naprezete npr na bencu probajte da udahnete kad izbacujete  xDD pod uslovom da je tezina odgovarajuce

Ovdje se raspravlja o tehnici disanja kod vucenja...jasno je kod potisaka
Sačuvana
tntboris
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #12 poslato: Februar 13, 2011, 04:17:27 posle podne »

Citat
Kod svake vežbe disanje ide istom logikom, nikad nećeš izdahnuti i krenuti da dižeš uteg, jer onda postoji mogućnos da stvarno izdahneš (pun intended LOL)

Citat
Disanje je uvek isto, kiseonik mora da se pripremi pre napora, a izdiše se kad se napor završi.

ok...to govori da izdisaj ide uvjek na kraju koncentricnog pokreta...

Citat
Kod vučenja udisaj pri koncentričnom, a izdisaj pri ekcentričnom delu.

onda ova konstatacija pobija prve dvije...ili ja nesto ne mogu da skontam ???

Sačuvana
Onlnat
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 74


« Odgovor #11 poslato: Februar 13, 2011, 03:59:16 posle podne »

Pa ako jos uvek ne shvatate probajte ,pa cete videti da ne mozete da udisete kada imate deo kada e naprezete npr na bencu probajte da udahnete kad izbacujete  xDD pod uslovom da je tezina odgovarajuce
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #10 poslato: Februar 13, 2011, 03:50:23 posle podne »

Kod svake vežbe disanje ide istom logikom, nikad nećeš izdahnuti i krenuti da dižeš uteg, jer onda postoji mogućnos da stvarno izdahneš (pun intended LOL)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
nickey
Gost
« Odgovor #9 poslato: Februar 13, 2011, 03:07:30 posle podne »

se vežbaju delimični izdisaji uz ispuštanje zvukova (ne zezeam se ovo je veština) čime se stvara još veći stepen kompresije u stomaku kako bi se ostvarila još veća snaga tokom izvoĂ°enja vežbe.

Ai da se ne bi onesvestio na 2.-3. ponavljanju sa velikom tezinom od naglog i velikog udisaja.
Sačuvana
tntboris
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #8 poslato: Februar 13, 2011, 01:27:42 posle podne »

Citao sam tvoju temu za pocetnite i upravo me je tekst koji sam tamo procitao doveo u dilemu oko disanja kod vucenja...zato sam i zelio da ti das komentar na ovo...sta je sa vucenjem u pretklonu,veslanjem,vratilom,mrtvim dizanjem itd ?..jel koristis isti princip kod svih ovih vjezbi ?...konkretno da li je pravilno disati i na jedan i na drugi nacin ili ?
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #7 poslato: Februar 13, 2011, 09:08:37 pre podne »

Pisao sam o disanju u temi za početnike, izgleda da treba da ju obiĂ°ete ;)

Disanje je uvek isto, kiseonik mora da se pripremi pre napora, a izdiše se kad se napor završi.

Razmišljajte o tome kroz prvo ponavljanje, tj. kako bi disali na prvom ponavljanju. Kod svake vežbe ćeš prvo pripremiti vazduh u plućima pa krenuti da izvodiš ponavljanje.

Kod konkretne vežbe koju si pomenuo nije toliko bitna zadrška vazduha u plućima jer fakat i nije vežba koja zahteva stabilnost u centralnom delu tela, tako da ne mora da se stvara kompresija kako bi se bio jači.

Vrlo je bitno zapamtiti da se tehnika disanja menja sa stilom izvoĂ°enja ponavljanja. Zato početnici moraju da rade ujednačen tempo (2 sekunde koncentrični i 2 sekunde ekcentrični deo ponavljanja), a sami time im je i disanje ujednačeno.

Čim počne da se forsira kilaža, tempo izvoĂ°enja ponavljanja je drugačiji i samim time i disanje je drugačije, ali razlikuje se samo u tome da li više ili manje zadržavaš vazduh u plućima.

Nije bitno koliko je mala ili velika kilaža, svako ponavljanje mora da ima svoj udah i svoj izdah.

Pošto znam da će biti i onih koji su kupili jeftinije ulaznice:

Kod vučenja udisaj pri koncentričnom, a izdisaj pri ekcentričnom delu.

PS. Kod udaraca se nikad ne izidše do kraja i to je ona kompresija vazduha o kojoj sam pričao, pošto probaj da udariš bilo šta i da izdahneš sav vazduh, udarac neće imati ni deo snage koji ima kada se dijafragma pravilno iskontroliše.

Isto tako u borilačkim veštinama (kai u bodybuilding-u) se vežbaju delimični izdisaji uz ispuštanje zvukova (ne zezeam se ovo je veština) čime se stvara još veći stepen kompresije u stomaku kako bi se ostvarila još veća snaga tokom izvoĂ°enja vežbe.
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #6 poslato: Februar 12, 2011, 08:10:07 posle podne »

@Robi
Upravo to i jeste dilema. Dve logike mogu da se prate.
Jedna je  što manje stresa trpi telo i postiže veću silu kada izdišeš. (e.g. - uvek izdišeš kada udaraš)
Druga je što tokom pokreta samo telo se postavlja prirodnije sa udisajem.
Za bench npr nema problema, jer kada spustiš šipku, udahneš punim plućima i postižeš to da si aximalno xpandovao grudni koš i možeš da izdahneš pri izbacivanju.
Baš kod vučenja je dilema. Jer ova dva nikako da se usaglase.
« Poslednja izmena: Februar 12, 2011, 08:11:57 posle podne od strane Biochemo » Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 17 upita.