TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 06:08:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |  (Urednik: Zoltan Kozma)  | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Treba da menjam program treninga - i ostale gluposti...  (Pročitano 12008 puta)
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #15 poslato: Mart 06, 2011, 10:41:50 pre podne »

Mišići su ako se ja ne varam izgraĂ°eni od nekih vlakana koja su ako se ne varam ureĂ°ena na odreĂ°eni način. Pokreti se dobijaju različitim kombinacijama položaja vlakana koja se kontrahuju. Veći mišići imaju više glava... Zašto ne bi bilo moguće forsirati neki deo mišića?
Zašto ti uopšte radiš više vežbi po treningu za istu grupu mišića?

u zavisnosti od ugla odnosno duzine misica u nekom uglu zgloba i sile koju je potrebno ostvariti, regrutuju se vece ili manje motorne jedinice. Motornu jedinicu cini nerv i sva misicna vlakna koja taj nerv inervise. Dakle, ukoliko impuls krece kroz nerv, kontrahuju se sva misicna vlakna te motorne jedinice, a parcijalno su ukljucuju razlicite motorne jedinice zavisno od potreba. U motornoj jedinici sva vlakna su istog tipa, odnosno brza ili spora, tj. njihova vrsta zavisi od poprecnog preseka nerva koji ih inervise, odnosno od sposobnosti nerva da vecom ili manjom brzinom distribuira impulse. Ono sto se menja je to da se aktiviraju razlicite motorne jedinice, zavisno od ugla i sile, to vec rekoh, i od stepena zamora. Znaci cak i u jednoj seriji, ne aktiviraju se uvek ista vlakna u 1 ili 10 ponavljanju. Dakle, postoji jako velika i bitna razlika izmedju razlicitih tipova aktivnosti.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #14 poslato: Mart 06, 2011, 09:27:03 pre podne »

Shaping deo sam iskoristio da bih objasni sta treba raditi jednom kada su stimulisane motorne jedinice na rast,slikovito..odlicno sto su tvoji tekstovi autorski,nadam se samo da imas diplomu neceg kvalifikovanog da bi pisao ovakve stvari. Da li ce telo prepoznati cucanj ili ne  u izgradnji mase je glupo diskutovati jer jedan trening-2 treninga -3 treninga itd nece dati misic vec rad na duze staze..Menjajuci ugao pokreta a i dalje izvodeci osnovnu vezbu misic jaca kroz svaki domet pokreta i itekako moze da ga prenese na drugu vezbu... prednje rame ucestvuje u bencu zato se prenosi snaga sa potiska... jedno pitanje sa tebe.. da li si video nekog ko ima snazne i sjajno razvijene grudi da dize 50-60 kg iz '' bodibilderske '' kako ti kazes tacke gledista? i isto tako dali si video nekog ko bencuje 150+ kg a da ima ne razvijen triceps? znaci puste te mind muscle gluposti ja ovde govorim o funkcionalnom treningu... niko nije pominjao nivoe testosterona itd nego kad kazem natural podrazumeva se da treniras intenzitetom ili volumenom.Kada kazrm intenzitet i tu se slazem sa tobom osnovna vezba se ne menja -JER kada se ona zavrsi svaka prica sto se stimulacije motornih jedinica se zavrsava,onaj koji pokusa u natural uslovima da preplice volumen i intenzitet ili nema umerenost ni u jednom ni u drugom zavrsi ce u magicnom krugu pretreniranosti,zamora CNS-a i metabolickog sistema.zato kazem da osnovna vezba ostaje ali da se ostale itekako menjaju,na tim vezbama se ne ide do otkaza,vec se radi u druge svrhe.. i da itekako misic ima delove...triceps ima 3 glave,biceps 2,sigurno ne postoji lower i upper biceps ali arm fleksori itekaaako imaju delove ..Kako ce misic oprepoznati nesto osim stabilizatora?ehm jesi cuo za nesto sto se zove krak sile?teziste i napadna tacka maksimalnog opterecenja?uzeo si primer cucanj,pogledaj biomehaniku pokreta i koji misic je angazovan.sta ako bih ti rekao da posle svakog treninga prednjeg cucnja koje radim sa 20-30% manjom kilazom probijem klasicni sledeci put za 2-3 reps?


Mani se broscience.Navodis polikvina i thibaudeaua kao uzore vidim a po ovome sto pises ja bih rekao da si ti samo jako povrsno ''iscitao'' njihove tekstove,bez uvrede

Ma nisam ja ni čitao njihove knjige, ja sam samo video njihove slike na netu...pa reko baš lepo izgledaju, aj' da mi budu uzori ;)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #13 poslato: Mart 06, 2011, 09:04:01 pre podne »

Mišići su ako se ja ne varam izgraĂ°eni od nekih vlakana koja su ako se ne varam ureĂ°ena na odreĂ°eni način. Pokreti se dobijaju različitim kombinacijama položaja vlakana koja se kontrahuju. Veći mišići imaju više glava... Zašto ne bi bilo moguće forsirati neki deo mišića?
Zašto ti uopšte radiš više vežbi po treningu za istu grupu mišića?

Ne varaš se, ali mašiš poentu.

Ajde ovako. Ako uzmemo stojeći pregib šipko za biceps. Ti uzmi i radi taj pregib tako da isključiš unutrašnju ili spoljašnju glavu.

Koristi bilo koju metodu i donesi mi dokaz da si vežbap samo jednu glavu i ja skidam kapu tebi kao zen nindža masteru ;)

Isto tako probaj iz tog pokreta da isključiš podlakticu, pa probaj da isključiš još gomilu drugih mišića koji se možda čak i mogu isključiti (prednji deo ramena i td) pa mi javi kako je prošlo.

MeĂ°utim ukoliko koristiš samo taj pokret za biceps i imaš pravilnu progresiju opterećenje ja garantujem da nećeš imati niakvih problema sa napretkom bicepsa ;)

Alene, ne govorim da li nesto ima pozitivan efekat na misic ili nema, nego drugacija vezba itekako zna da pogodi misic drugacije. Ako posle mesec dana istog programa, ubacim jednu novu vezbu i dobijem upalu, zar to ne znaci da je taj misic drugacije pogodjen?
E sada da li je u pitanju aktiviranje manje ili vise vlakana, to ne znam, tako da bas nesto nisam sigurna u tu pricu da nema efekta ubacivati nove vezbe.
Ali ja sam samo rekreativac i mnogo bih volela da cujem misljenja i drugih strucnih osoba na ovu temu, jer mnogi od nas se pitaju da li treba menjati program ili ne, da li posle odredjenog vremena ubacivati nove vezbe ili ne.

Da li ćeš ubacivati nove vežbe ili nećeš je stvar ličnog izbora, ali ono što ti ja govorim je da nije potrebno. Niko nije rekao da vi ovde imate obavezu slušati mene ili čak postovati na mojim temama.

Ja iznosim ono što sam naučio za ovih 16+ godina treninga.

PS. Biochemo ja gotovo nikad ne menjam vežbe koje radim. Uvek se moji programi svode na iste vežbe.
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Seph
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 367

« Odgovor #12 poslato: Mart 05, 2011, 09:16:52 posle podne »

Shaping deo sam iskoristio da bih objasni sta treba raditi jednom kada su stimulisane motorne jedinice na rast,slikovito..odlicno sto su tvoji tekstovi autorski,nadam se samo da imas diplomu neceg kvalifikovanog da bi pisao ovakve stvari. Da li ce telo prepoznati cucanj ili ne  u izgradnji mase je glupo diskutovati jer jedan trening-2 treninga -3 treninga itd nece dati misic vec rad na duze staze..Menjajuci ugao pokreta a i dalje izvodeci osnovnu vezbu misic jaca kroz svaki domet pokreta i itekako moze da ga prenese na drugu vezbu... prednje rame ucestvuje u bencu zato se prenosi snaga sa potiska... jedno pitanje sa tebe.. da li si video nekog ko ima snazne i sjajno razvijene grudi da dize 50-60 kg iz '' bodibilderske '' kako ti kazes tacke gledista? i isto tako dali si video nekog ko bencuje 150+ kg a da ima ne razvijen triceps? znaci puste te mind muscle gluposti ja ovde govorim o funkcionalnom treningu... niko nije pominjao nivoe testosterona itd nego kad kazem natural podrazumeva se da treniras intenzitetom ili volumenom.Kada kazrm intenzitet i tu se slazem sa tobom osnovna vezba se ne menja -JER kada se ona zavrsi svaka prica sto se stimulacije motornih jedinica se zavrsava,onaj koji pokusa u natural uslovima da preplice volumen i intenzitet ili nema umerenost ni u jednom ni u drugom zavrsi ce u magicnom krugu pretreniranosti,zamora CNS-a i metabolickog sistema.zato kazem da osnovna vezba ostaje ali da se ostale itekako menjaju,na tim vezbama se ne ide do otkaza,vec se radi u druge svrhe.. i da itekako misic ima delove...triceps ima 3 glave,biceps 2,sigurno ne postoji lower i upper biceps ali arm fleksori itekaaako imaju delove ..Kako ce misic oprepoznati nesto osim stabilizatora?ehm jesi cuo za nesto sto se zove krak sile?teziste i napadna tacka maksimalnog opterecenja?uzeo si primer cucanj,pogledaj biomehaniku pokreta i koji misic je angazovan.sta ako bih ti rekao da posle svakog treninga prednjeg cucnja koje radim sa 20-30% manjom kilazom probijem klasicni sledeci put za 2-3 reps?


Mani se broscience.Navodis polikvina i thibaudeaua kao uzore vidim a po ovome sto pises ja bih rekao da si ti samo jako povrsno ''iscitao'' njihove tekstove,bez uvrede
Sačuvana
biljanans
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 514

« Odgovor #11 poslato: Mart 05, 2011, 02:43:25 posle podne »

Alene, ne govorim da li nesto ima pozitivan efekat na misic ili nema, nego drugacija vezba itekako zna da pogodi misic drugacije. Ako posle mesec dana istog programa, ubacim jednu novu vezbu i dobijem upalu, zar to ne znaci da je taj misic drugacije pogodjen?
E sada da li je u pitanju aktiviranje manje ili vise vlakana, to ne znam, tako da bas nesto nisam sigurna u tu pricu da nema efekta ubacivati nove vezbe.
Ali ja sam samo rekreativac i mnogo bih volela da cujem misljenja i drugih strucnih osoba na ovu temu, jer mnogi od nas se pitaju da li treba menjati program ili ne, da li posle odredjenog vremena ubacivati nove vezbe ili ne.
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #10 poslato: Mart 05, 2011, 02:31:59 posle podne »

Mišići su ako se ja ne varam izgraĂ°eni od nekih vlakana koja su ako se ne varam ureĂ°ena na odreĂ°eni način. Pokreti se dobijaju različitim kombinacijama položaja vlakana koja se kontrahuju. Veći mišići imaju više glava... Zašto ne bi bilo moguće forsirati neki deo mišića?
Zašto ti uopšte radiš više vežbi po treningu za istu grupu mišića?
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #9 poslato: Mart 05, 2011, 02:23:57 posle podne »

Pa kakve veze ima šta je posledica upale, možeš da izazoveš upalu i sa pretrčanih sto stepenica itd, ali to i dalje ne znači da će to imati pozitivan efekat na mišić.

Cilje je da se mišić izgradi, a ne da se izazove upala. Kontrakcija i elongacija su binarni kod mišića da tako kažem, ne postoji način da se mišić drugačije kontrakuje. Može biti samo da se manje vlakana aktivira u toku kontrakcije, a to rešava sistem progresije.
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
biljanans
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 514

« Odgovor #8 poslato: Mart 05, 2011, 01:06:56 posle podne »

Ne pricamo o rastu misica, nego da li jedan odredjeni misic prepoznaje razliku izmedju dve drugacije vezbe ili prepoznaje samo kontrahovan i opusten polozaj
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #7 poslato: Mart 05, 2011, 01:03:17 posle podne »

Upala nema nikave veze sa rastom mišića...;)
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
biljanans
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 514

« Odgovor #6 poslato: Mart 05, 2011, 12:59:44 posle podne »


Naši mišići nemaju način da shvate razliku izmeĂ°u čučnja sa šipkom na ramenima i sa šipkom ispred tela slično. Naši mišići prepoznaju samo kontrahovan i opušten položaj.


Mozda to i jeste tako, ali zasto ja kada ubacim neku novu vezbu, npr.za odredjenu misicnu grupu za koju svaki trening radim iste vezbe, obavezno dolazi do upale misica?
Kada radim samo povecanje tezine sa istim vezbama, upale ili nema ili je minimalna.
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #5 poslato: Mart 05, 2011, 12:45:09 posle podne »

Otkad nisam bio na forumu,tvoj cu prvi da odgovorim :)
ukratko sve sto si rekao je tacno,stim sto menjanje vezbi i uglova iz treninga u trening (cak i njihovih parametara ) nebi izbacio u potpunosti..ovo sto si rekao je dovoljno primeniti na bazicnu (Osnovnu) vezbu koja ima primarni cilj u izgradnji misicne grupe na istom treningu..ostale vezbe je itekako pozeljno promeniti..Zasto ovo smatram.ako govorimo o natural uslovima treniranja postoji jedan ili drugi pravac-volumen ili intenzitet.. ukoliko ova 2 sistema krenu da se preklapaju -dobar dan pretreniranosti..Ukoliko uzmemo primer intenziteta ta primarna vezba ima za cilj maksimalno angazovanje misicnih vlakana,ali tu je prica stimulacije motornih jedinica zavrsena..Sad ulazimo u metabolicki i kako se kaze ''shaping'' deo gde je potrebno pogoditi drugi tip vlakana,izazvati maksimalnu pumpu a misic ne unistiti..Tu menjanje vezbi itekako moze da pomogne i itekako moze da ojaca misic iz drugih uglova.Da ne pominjemo sto neko ima npr deo misica koji mu zaostaje ,i iako je nemoguce kompletno izolovati misic,koji deo ce dobiti najvecu stimulaciju itekako varira od vezbe do vezbe..
I za kraj odavno je dokazano da kroz visezglobne pokrete cak i antagonista misic moze da ojaca.tako da mislim da tvoja paralela sa cucnjem i prednjim cucnjem nije tacna...Uzmimo primer potiska iza glave... ne postoji mogucnost da ti povecas snagu na njemu a da se i bench press ne pomeri...isto tako kosi bench ce uticati na razvoj pri ravnom i vice versa,upravo jer je vezba BENCH Press a ugao samo varijacija...kao i veslanje i t veslanje..oba su veslanja...sto se tice menjanja osnovnih vezbi masinama i drugim izolacionim glupostima , tu se slazem u potpunosti,ali ovo ostalo mislim da si trebao malo bolje da formulises...neznam samo jel pises iz iskustva ili je ovo referenti text?.

Kakav bre shaping deo - iz kog fitness časopisa je to izašlo.

Postoji graĂ°enje mišića, a ne oblikovanje mišića. Jedna stvar je raditi mišić kroz odreĂ°en opseg ponavlanja, a sasvim druga menjanje vežbi - te dve stvari su nepovezane. Ko ti brani da radiš čučanj sa velikom kilažom i malim brojem ponavljanja i manjom kilažom i većim brojem ponavljanja. Šta hoćeš da kažeš da će mišić bolje da raste ako ga "šejpuješ" sa nožnom extenzijom ili slično?

Što se tiče menjanja ugla to je tek nepovezano. Kako će se za tovje butine manifestovati razlika u položaju toraz kada je u pitanju prednji i zadnji čučanj? Jedini mišići koji mogu da primete reazliku su stabilizatori trupa, stomak, oblikusi, erektori i gluteusi...tako da to što si napisao nema mnogo smila.

Povećanje snage na potiscima iznad glave ima prenos na ravni postisak, ali samo iz tog razloga što je prednji deo ramena veoma uključen u pokret kao što je bench press. MeĂ°utim, ja ovde govorim o bilderskim treninzima, a ne toliko o snagaškima. Nema te količine potisaka iznad glave koje će ti razviti masu grudnog mišića.

Natural uslovi i dopingovani uslovi nemau nikakve veze sa time kakav trening radiš. Količina tastosterona koji imaš u sebi će uticati na anabolizam, a ne na to koje vežbe izvodiš u teretani. Podjednako će imati koristi i nautral i dopingovan sportista od istih vežbi, samo će postojati razlika u brzini napretka.

Mišićna pumpa nema nikakve veze sa napredovanjem u mišićnoj masi. Ja lično, a i većina takmičara koji su vežbali "selektivnu" kontrolu mišića mogu da napumpaju mišić i bez tegova. Iz tog razloga mišićna pumpa je praktično neupotrebljiva kod izgradnje mišića. Krv se jednostavno ne zadržava dovoljno dugo da bi na taj način prihranjivala mišić. E sad ako govorimo o konstantnoj tenziji onda je cilj ne dozovliti da krv doĂ°e u mišić toko trajanja serije i time izazvati lokalizovan porast hormona rasta ibla bla bla, ali to i dalje nema veze sa pumpanjem krvi...

Mišić nema delove, nema gaĂ°anja gornjeg dela bicepsa i nema gaĂ°anja vrha bicepsa - tako da i ta priča sa pseudo gaĂ°anjem iz uglova otpada.

Svi moji tekstovi su autorski.
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
BojanLeet
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1269


BRO-SLAYER

« Odgovor #4 poslato: Mart 05, 2011, 09:42:36 pre podne »

Ali meni i dalje nije jasno "kako i koliko kreatina da uzimam??!" :D
Ajde to , ali da li onu malu kasikicu ili onu srednje malu, ne bas jako malu tj. malo vecu od male ,a koja je manja od supene, i da li na breg ??
Sačuvana
You know how dumb the average person is, right? Well by mathematical definition, half of everybody is even dumber than that.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #3 poslato: Mart 05, 2011, 01:14:32 pre podne »

Ali meni i dalje nije jasno "kako i koliko kreatina da uzimam??!" :D
Sačuvana
Seph
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 367

« Odgovor #2 poslato: Mart 05, 2011, 12:53:52 pre podne »

Otkad nisam bio na forumu,tvoj cu prvi da odgovorim :)
ukratko sve sto si rekao je tacno,stim sto menjanje vezbi i uglova iz treninga u trening (cak i njihovih parametara ) nebi izbacio u potpunosti..ovo sto si rekao je dovoljno primeniti na bazicnu (Osnovnu) vezbu koja ima primarni cilj u izgradnji misicne grupe na istom treningu..ostale vezbe je itekako pozeljno promeniti..Zasto ovo smatram.ako govorimo o natural uslovima treniranja postoji jedan ili drugi pravac-volumen ili intenzitet.. ukoliko ova 2 sistema krenu da se preklapaju -dobar dan pretreniranosti..Ukoliko uzmemo primer intenziteta ta primarna vezba ima za cilj maksimalno angazovanje misicnih vlakana,ali tu je prica stimulacije motornih jedinica zavrsena..Sad ulazimo u metabolicki i kako se kaze ''shaping'' deo gde je potrebno pogoditi drugi tip vlakana,izazvati maksimalnu pumpu a misic ne unistiti..Tu menjanje vezbi itekako moze da pomogne i itekako moze da ojaca misic iz drugih uglova.Da ne pominjemo sto neko ima npr deo misica koji mu zaostaje ,i iako je nemoguce kompletno izolovati misic,koji deo ce dobiti najvecu stimulaciju itekako varira od vezbe do vezbe..
I za kraj odavno je dokazano da kroz visezglobne pokrete cak i antagonista misic moze da ojaca.tako da mislim da tvoja paralela sa cucnjem i prednjim cucnjem nije tacna...Uzmimo primer potiska iza glave... ne postoji mogucnost da ti povecas snagu na njemu a da se i bench press ne pomeri...isto tako kosi bench ce uticati na razvoj pri ravnom i vice versa,upravo jer je vezba BENCH Press a ugao samo varijacija...kao i veslanje i t veslanje..oba su veslanja...sto se tice menjanja osnovnih vezbi masinama i drugim izolacionim glupostima , tu se slazem u potpunosti,ali ovo ostalo mislim da si trebao malo bolje da formulises...neznam samo jel pises iz iskustva ili je ovo referenti text?.
Sačuvana
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #1 poslato: Mart 04, 2011, 11:21:51 pre podne »

Nisam već neko vreme postavio neku temu na forumu, pa sam danas odlučio da malo kuckam po tastaturi.

Razmišljam se koju temu da obradim i pada mi na pamet jedna koja se konstantno provlači po forumu - koliko često treba menjati trening program da bi se održao konstantan napredak?

Pošto je ovo pitanje postavljeno više puta nego pitanj "Kako i koliko kreatina da uzimam?", ja ću probati da pojasnim neke ZA i PROTIV momente i zašto se generalno baš i ne slažem sa ovom "filozofijom"...

Ukoliko se zapitate realno: "Zašto ja hoću da promenim svoj trening program?" - vrlo lako se doĂ°e do odgovora: "Zato što mi je tako rekao_________ (ubaciti internet stručnjaka, ortaka iz teretane, Weider itd.)

Svodi se na to da rekreativci nemaju ama baš nikakvog pojma zašto bi trebali da manjaju program po kome treniraju, nego tu promenu pokušavaju da izvedu jer veruju da će brže i bolje napredovati.

Reality check, deco moja!

NEMA TOG PROGRAMA TRENINGA NA OVOM SVETU KOJI ĆE VAS NABILDOVATI ZA MESEC DANA!

Tako da bi vam savetovao da ga prestanete tražiti.

Svaki iole primenjiv trening sistem će dati podjednako dobre rezultate i sve dok postoji konstantna progresija i program će davati rezultate.

01. Konstantna progresija - prvi razlog zašto menjanje programa treninga nije potrebno.

U stvari promena je potrebna, ali malo drugačija promena nego što to većina vežbača misli.

Ne znam koliko vas je čulo priču o Milu Krotonskom (ili kako god bi se prevelo Milo of Croton)?

U svakom slučaju ovaj baja je živo u antičkoj grčkoj i bio je jedan od najopasnijih baja u revanju tih dana. Legenda kaže da je trenirao tako što je svaki dan na leĂ°a napakovao tele i nosio ga tako čitavu dužinu olimpijskog stadiona i nazad. Kako je tele raslo tako je i Milo imao sve veći teret na sebi, sve dok jednog dana nije mogao da ponese čitavog bika na leĂ°ima čitavu dužinu stadiona.

Ne znam da li je uspeo da povuče bika na ovu foru, ali ovo je deco moja osnova konstantne progresije.

Ukoliko svaki trening koji odradite bude na neki način jači i kvalitetnije odraĂ°en od prethodnog, vaši mišići će napredovati.

Ovo je sasvim logično, ukoliko se pogleda neka osnova funkcionisanja tela.

Telo stalno teži ka tome da se izbalansira - da ostane u ravnoteži. Ova pojava se zove homeostaza i konkretno se u ovom slučaju odnosi na balans metabolizma (tačnije podjednak odnos izmeĂ°u anabolizma i katabolizma). Kod nas bildera to bi značilo "održavanje mišićne mase ili telesne kilaže". Onog trenutka kada se telo izbaci iz ove ravnoteže dešavaju se promene.

Upravo iz tog razloga početnici imaju tako dobar napredak u prvih par meseci treninga. Kod početnika, telo je provelo u homeostazi duži vremenski period i kada se počne sa treningom (i još bolje sa pravilnom ishranom istovremeno) dešavaju se nagle i brze promene.

Isti slučaj je recimo kod skidanja sala. Kada osoba tek krene sa korekcijama ishrane (i još bolje doda trening istovremeno) moguće je u prvih nedelju dana skinuti i do 5kg, a u prvih mesec dana i do 10kg sala.

Naravno ove cifre variraju od slučaja do slučaja, tako da nemojte odma da me zaspete pitanjima kako da skinede 10kg za mesec dana...

Dakle kakve sve ovo veze ima sa konstantnom progresijom?

Ukoliko ne znate progresija znači napredak. Ukoliko ne znate šta znači napredak, onda bolje da se bavite izučavanjem istorije.

Dakle napredak je ključna reč ovde. No shit Einstein!

Kada kažem napredak onda mislim na sledeće:

 - Veći broj ponavljanja

 - Veće kilaže

 - Veći obim treninga

 - Veći intenzitet treninga

Nigde ne piše drugačije vežbe, drugačiji raspored vežbi ili nešto slično.

Da ne ispadne da sam kontradiktoran sam sebi, evo malo praktičnih primera.

Ukoliko se vaš trening za noge svodi na recimo čučanj, RDL i iskorak i recimo da radite odreĂ°eni broj serija i ponavljanja. Onog trenutka kada vam doĂ°e da promenite ovo 8iz bilo kog razloga) većini pada na pamet ubacivanje drugih vežbi, ali to nije promena o kojoj su vam govorili neki od pametnijih ljudi u ovom sportu.

Promena o kojoj su govorili je promena jednog od parametara koje sam malopre naveo.

Promena vežbi, rasporeda mišićnih particija u toku odreĂ°enog vremenskog perioda ili drugačija kombinacija mišićnih particija koje se vežbaju po odreĂ°enom splitu jednostavno nije potrebna.

Naši mišići nemaju način da shvate razliku izmeĂ°u čučnja sa šipkom na ramenima i sa šipkom ispred tela slično. Naši mišići prepoznaju samo kontrahovan i opušten položaj.

Kad se ovo shvati lako je zaključiti da nema razloga menjati vrstu čučnja koja se radi samo zato da bi se mišić pogodio iz drugog ugla.

Ukoliko je program treninga tako napravljen da pogaĂ°a sve veće mišićne particije, neće biti ni potrebe da se menja ugao iz koga se "gaĂ°a" mišić.

02. Mišić se kontahuje i opušta - drugi razlog zašto ne treba menjati program treninga.

Powerlifteri rade:

Čučanj

Bench press

Mrtvo dizanje

I to je to. neki ubacuju ove ili one pomoćne vežbe, ali nema mudrosti. Glavni fokus im je na ova tri pokreta i većina razvije popriličnu mišićnu masu, a o snazi da ne pričamo.

To jasno pokazuje da promena vežbi nije potrebna - samo promena kilaže koja se diže.

Olimpijski dizači rade nabačaj, izbačaj, trzaj i prednji čučanj i to je to. Nema pomoćnih vežbi, a svi znamo kako neki od tih likova izgledaju i koliko su jaki i eksplozivni.

Svi ovi sportisti, za razliku od bildera, imaju uključenu periodizaciju u svoj trening. periodizacija je pomalo (za)komplikovana stvar, ali generalno se svodi na to da imate periode kada radite masu (hipertrofiju), snagu (razne vrste), kad se dovodite u takmičarsku formu i kad se rasterećujete od treninga.

Kod bildera je periodizacija: radim masu ili radim definiciju i to je to.

Kod takmičara je ovo prihvatljivo. Većina je na dopingu i tu nema pameti.

Takmičarima trebaju tri stvari: dovoljno tegova, dovoljno mesa i dovoljno steroida i napredak je neizbežan.

Onog trenutka kada rekreativci počnu da se ugledaju na takmičare, a nisu sposobni da treniraju, hrane se ili dopinguju kao takmičari - nastaje gomila konfuzije.

Uostalom čitav ovaj fitness je dosta dobar posao, tako da se dolazi do sledećeg zaključka.

03. Česta promena trening programa je dobra za posao.

Sutra će da izaĂ°e neki baja, osvoji par takmičenja i napravi svoj sistem treninga i proda ga za neke pare. i to nije loša stvar samo pos ebi, ali bitno je shvatiti da njegov sistem neće raditi bolje ili lošije od bilo kog drugog sistema na ovom svetu.

Zapamtite, ne ide više od 1 do 2 kg mišića mesečno i to smao ako ste baš talentovani i ako baš sve radite kako treba.

Biće pre da prosek neće postići više od 1kg čistog mišića mesečno - ako baš imaju sreće u životu.

Čak i onda će ovaj napredak da uspori posle odreĂ°enog vremena i svešće se na 1 - 2 kg mišića godišnje.

Neki moj zaključak na ovo bi bio sledeći:

Trenirajte pametno. Iako ste krenuli u teretanu ili ste već samoprozvani bilderi - to ne znači da imate pravo da budete glupi.

Pametan trening podrazumeva da radite noge u teretani - u suprotnom ste pozeri. Pametan trening znači da se rade sve mišićne grupe i da se rade sa pravilnim opterećenjem.

Pametan trening znači da se svaki put radi sve jači trening. Za ovo vam je potrebno da vodite dnevnik treninga kako bi znali koje vežbe ste radili prošli put i koliko kila ste radili na tom treningu.

Pametan trening znači da se svaki sledeći trening rade sve veće kilaže. Samo što se neće dizati po 20kg nego će se dizati za pola ili jedan kilogram. Ovo se zove mikro - doziranje opterećenje i definitivno je najbolji proncip preopterećivanja mišića na svakom narednom treningu.

Pametan trening znači da će u toku godine postojati periodi kada će se raditi samo nahipertrofiji, periodi kada će se raditi smao na snazi i periodi kada će se raditi samo na kondicionisanju. Na ovaj način će i napredak biti neizbežan, a telo se neće trenirati smao na jedan način. Ovako se stvaraju kompletne figure, a ne polovične kao što je slučaj sa 90% vežbača po komercijanim teretanama.

Koja su vaša mišljenja na ovu temu?
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.054 sekundi sa 17 upita.