TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395158 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 09:21:00 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 4 5 [6] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Sindrom pretreniranosti  (Pročitano 19174 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Decembar 20, 2011, 08:02:24 pre podne »

Ja mislim da treba razgraniciti overtraining od overreachinga, jer pravu pretreniranost ja barem nikad nisam imao, kontam da bi je ultra tesko postigao i da mi je to cilj :P

slažem se, kod naprednih sportista, nekada je cilj postizanje overreachinga. veoma je tanka linija izmedju overtraininga i overreachinga, i lako je skliznuti ka overtraing-u.  8)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Decembar 20, 2011, 07:59:01 pre podne »

Jel ima mesta antioksidantima u sindromu pretreniranosti?
naravno, antiox smanjuju oksidativni stres na organizam. posledica intenzivnih treninga je pojačano stvaranje slobodnih radikala, metaboličkih produkata koji oštećuju ćelije i strukture tkiva u organizmu. kada je period odmora dovoljan izmedju treninga (dovoljno sna i odmora) dolazi do adekvatnog čišćenja organizma od radikala. kod neadekvatnog odmora dolazi do nakupljanja slobodnih radikala preko sposobnosti organizma da se sam izbori. tako nastaje oksidativni stres koji oštećuje organizam.
antioksidansi su suplementi, koji predstavljaju kombinaciju materija (vitamina i mikroelemenata) koji neutrališu slobodne radikale, čime uklnjaju negativne efekte intenzivnih treninga. ovo je posebno važno i u periodima zimskih meseci, kada je pojačan stes koji trpi organizam  :)
Sačuvana
BojanLeet
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1269


BRO-SLAYER

« Odgovor #5 poslato: Decembar 19, 2011, 09:29:25 posle podne »

Ja mislim da treba razgraniciti overtraining od overreachinga, jer pravu pretreniranost ja barem nikad nisam imao, kontam da bi je ultra tesko postigao i da mi je to cilj :P
Sačuvana
You know how dumb the average person is, right? Well by mathematical definition, half of everybody is even dumber than that.
Alen Radošević
Alen
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4434


Lični trener - Novi Sad - Katona Gym

FB
« Odgovor #4 poslato: Decembar 19, 2011, 06:37:25 posle podne »

Ajde da mi kažeš, koliko ovih sindroma se obično javlja zajedno, ukoliko se uopšte i javljaju, jer teško je samo zaključiti da pretreniranost ide samo zarad pada motivacije, što i nije neki element od velike bitnosti što se mene tiče...Recimo nikad nisam imao prilike da se rpetreniram iako sam se baš jako trudio :D samo se dešavalo da nekim danima nemam snage, ali recimo već sledeće nedelje je sve nazad kako treba.

Dakle mene interesuje koliko ovih elemenata pretreniranosti idu ruku pod ruku i definitivno utiču na pretreniranost, ukoliko tako nešto uopšte postoji...
Sačuvana
Lični trener - Katona gym - Novi Sad
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #3 poslato: Decembar 19, 2011, 05:39:04 posle podne »

Da se javlja podmuklo, javlja se. Ušao sam u fazu pretreniranosti pre izvesnog vremena i trebalo mi je dosta da skontam šta mi se dešava.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Decembar 19, 2011, 04:53:05 posle podne »

Jel ima mesta antioksidantima u sindromu pretreniranosti?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #1 poslato: Decembar 19, 2011, 04:27:06 posle podne »

Sindrom pretreniranosti
Sindrom pretreniranosti predstavlja psihofizičko zasićenje treningom. Kod intenzivnih, monotonih treninga dolazi do poremećaja adaptacije organizma na trenažne stimuluse i opterećenja. Maladaptacije se javljaju u funkcionisanju nervnog sistema, na nivou hipotalamusa, u sistemu za regulaciju ritma spavanja, na nivou vegetativnog nervnog sistema, osovini hipotalamus - hipofiza - endokrine žlezde....
simptomi: slabost, malaksalost, lupanje srca, zamaranje, poremećaj sna, demotivacija za trening, porast pulsa u miru, pad rezultata na treningu...
Problem je što se pretreniranost javlja prilično podmuklo, a što se kasnije otkrije potrebno je duže da se izadje iz pretreniranosti.
Osnovni problem je što se veoma teško primećuje ulazak sportiste u stanje pretreniranosti, a to je pravi trenutak da se prekinu stimulusi koji dovode do ovog sindroma.
U principu, ako ste nekoliko dana nemotivisani za trening, napravite pauzu, počastite se nekom drugom vrstom aktivnosti koja vam prija... dovoljno se odmarajte (teški treninzi traže i više odmora), treninzi ne smeju biti monotoni i jednolični, kombinujte različite vrste treninga (izbegavajte i psihičko i fizičko zasićenje treningom)
Sačuvana
Stranice: 1 ... 4 5 [6] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 17 upita.