TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395142 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 01:24:19 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 15 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Koje Aminokiseline?  (Pročitano 58310 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #208 poslato: Jul 10, 2015, 01:18:50 pre podne »

Hm..najjednostavnije rečeno...koja bi uloga BCAA zapravo bila?

Nakon iskorišćenog glikogena iz mišića i jetre( rezervni ugljeni hidrat našeg tela) prilikom aktivnosti, u jednom trenutku će telo početi da „koristi“ alternativne izvore energije, tj. proteine i masti( ketonska tela, ali za "ketogenezu" i iskorišćavanje istih treba malo više vremena)...tako da su prve na udaru BCAA( iz krvi i mišića) koje se glukoneogenezom u jetri pretvaraju u glukozu( dekstrozu). A prisetimo se toga kako naše telo gleda na mišiće - samo kao na rezerve brzo dostupnih amino kiselina, tj. u našem slučaju BCAA...BCAA inače predstavljaju jednu trećinu mišićnog tkiva...
Mišićni proteini su bogati amino kiselinama razgranatog lanca( BCAA), i problem nastaje jer je organizam u mogućnosti da ih koristi direktno....dakle, sve BCAA u uslovima "intenzivnog mišićnog rada", smanjenog ugljeno-hidratnog unosa, gladovanja i sl. se koriste da bi naše telo proizvelo glukozu, ili se direktno pretvaraju u energiju( procesi transaminacije i dezaminacije)...

Dakle, dovoljno BCAA u krvi( suplementi BCAA), sprečava da se krene "u napad" na BCAA iz mišićnih proteina...ali tu na scenu stupa i potrebna doza BCAA u te svrhe i ono što smo već pomenuli vezano za razliku u dozi izmeĂ°u "praha" i kapsula...

A što se tiče efekta na apsorpciju proteina...verovatno misliš na efekat na GH i posledični "mišićni anabolizam", efekat je simboličan po tom pitanju...ali ne zaboravi i da ima tako značajnog efekta na "apsorpciju proteina", ako nemaš dovoljno proteina iz hrane, tj. u obrocima pre i posle treninga efekat BCAA je "uzaludno zanemarljiv"...

Zato i ističem - stavi akcenat na unos kvalitetnih proteina...dominantno iz hrane...čak je najbolje rešenje odlučiti se i za proteinske mešavine, kao dodatak dnevnom unosu proteina...a tu je i potrebna količina složenih hidrata i zdravih masti...

Dakle, BCAA gledaj kao "prvu pomoć", dok ne stigne "proteinski tim"...  :D

P.S. a kod dužih i intenzivnih treninga i izotinični napici u ovo letnje vreme mogu biti dobar izbor...

« Poslednja izmena: Jul 10, 2015, 01:35:57 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Xander
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12


« Odgovor #207 poslato: Jul 10, 2015, 12:16:36 pre podne »

Samo bih dodao...

...gde ima i BCAA i glutamina?

 - pa, u proteinima - proteinskim suplementima( whey, kazein, proteinske mešavine) i animalnim izvorima proteina iz hrane...jak anti-katabolik su i složeni hidrati i zdrave masti...

Tako da opet dolazimo do činjenice da je svaka suplementacija iluzorna, ako ishrana nije na zavidnom nivou...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html

P.S. Inače,Xander, šta očekuješ od BCAA, ako ishrana nije na zavidnom nivou? Misliš da nekoliko kapusla BCAA može zameniti npr. 200 gr pilećeg belog mesa?  ;)
Hvala na odgovorima pre svega. Prvo, ne bih za sebe rekao da sam pocetnik, niti da mi je ishrana na tako nezavidnom nivou, u tom smislu da ne brojim koliko sam zdravih masti uneo, proteina, ugljenih hidrata dnevno... Naravno da gledam da unesem sto je vise proteina moguce, ne bude dovoljno, ali toliko sam u mogucnosti, secere sam izbacio, testo, korigovao sam dosta toga... Drugo, BCAA hocu da uzmem jer gubim na obimu, previse se znojim na treningu, gubim kilazu, trose se masti, dobijam na definiciji, ali se i misici smanjuju, grudi, ruke, zelim BCAA jer ce mi pomoci u sprecavanju te razgradnje misica i boljoj absorpciji proteina...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #206 poslato: Jul 08, 2015, 11:45:50 posle podne »

Samo bih dodao...

...gde ima i BCAA i glutamina?

 - pa, u proteinima - proteinskim suplementima( whey, kazein, proteinske mešavine) i animalnim izvorima proteina iz hrane...jak anti-katabolik su i složeni hidrati i zdrave masti...

Tako da opet dolazimo do činjenice da je svaka suplementacija iluzorna, ako ishrana nije na zavidnom nivou...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html

P.S. Inače,Xander, šta očekuješ od BCAA, ako ishrana nije na zavidnom nivou? Misliš da nekoliko kapusla BCAA može zameniti npr. 200 gr pilećeg belog mesa?  ;)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #205 poslato: Jul 08, 2015, 03:07:19 posle podne »

Hvala puno na odgovoru, potrudiću se da primenim svaki od saveta :)  A sad ako moze neko da mi odgovori na ono pitanje vezano za BCAA X u kapsulama, resio sam da uzmem, iskustva i utisci ?

Pretpostavljam da ti je apetit slabiji na ovim vrućinama te da si smanjio unos kalorija, što je i normalno...  ubaci protein, Pan Power protein najbolje, isplativ je a kvalitet je vrhunski, isto tako i ukus!  Najviše ti se isplati pakovanje od 2,27 kg, a ako želiš da probaš imamo i manje pakovanje od 500g.

Ubaci Isostar kao osveženje u toku dana kada se jako znojiš, bilo na treningu ili bilo kad u toku dana, prijaće ti jer jako lepo rehidrira i osvežava.

Ako uzimaš BCAA kao što su kolege rekle uzmi u prahu ili nemoj ni uzimati :)  mislim, kad govorimo o tome kako da ispadne sve što ekonomičnije :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #204 poslato: Jul 08, 2015, 02:03:12 posle podne »

Svi se tako zalete, gledaju cenu a ne i količinu i onda im kapsule jeftinije a zapravo su i po nekoliko puta skuplje.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #203 poslato: Jul 08, 2015, 12:05:11 posle podne »

Hvala puno na odgovoru, potrudiću se da primenim svaki od saveta :)  A sad ako moze neko da mi odgovori na ono pitanje vezano za BCAA X u kapsulama, resio sam da uzmem, iskustva i utisci ?

Mani se kapsula...uzmi BCAA u prahu...isplativije je...koliko kapsula moras da popijes da bi uneo 5 gr BCAA?  ;) Uporedi kolicinske odnose kapsule / prah...   ;)

Preporuka...

http://www.pansport.rs/Amino-kiseline/BCAA/PS469-Power-BCAA-211.html
Sačuvana
Xander
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12


« Odgovor #202 poslato: Jul 08, 2015, 09:48:33 pre podne »

Hvala puno na odgovoru, potrudiću se da primenim svaki od saveta :)  A sad ako moze neko da mi odgovori na ono pitanje vezano za BCAA X u kapsulama, resio sam da uzmem, iskustva i utisci ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #201 poslato: Jul 07, 2015, 09:52:59 posle podne »

Pozdrav i tebi. :)

Jesi li siguran da je rešenje problema u suplementima? Jeste da amino ublažavaju katabolizam, ali mnogo toga zavisi od ishrane, a ponajviše od proteinskog unosa. Da li imaš predstavu koliko kalorija unosiš dnevno i koliko je od toga proteina?
Iskreno ne, ali korigovao sam ishranu sto sam vise mogao, izbacio secere, povecao unos proteina, iako znam da ga ni sad ne unosim dovoljno, upravo zbog tog problema sa novcem, ali koliko mogu, toliko...

Prvo se zapitaj šta su osnove napretka bilo da se radi o "masi ili definiciji"?

Trening i ishrana...

Suplemente shvati samo kao dodatak osnovama, a ne kao "nadoknadu" za propuste na polju treninga i ishrane...

Koliko grama proteina, hidrata, masti imaš na dnevnom nivou? Koliko si visok, težak...koliko imaš godina?

To što si izbacio šećere je dobra stvar, ali šta je ukupnim unosom ugljenih hidrata? Ne zaboravi da ekstremno nizak unos hidrata u dužem vremenskom periodu doprinosi usporavanju metabolizma, stagnaciji u procesu "skidanja masnih naslaga", kao i posledičnom "jo-jo" efektu po prestanku "dijete"...

Zdrave masti? Većina "početnika", zaboravlja da zdrave masti nemaju samo energetsku funkciju, već i gradivnu funkciju, doprinose kardiovaskularnom zdravlju, hormonskom balansu, imaju anti-katabolički učinak, a doprinose i procesu "sagorevanja masnih naslaga"?!

Sva sredstva koja imaš na raspolaganju uloži pre svega u kvalitetnu ishranu...najbolji anabolik i anti-katabolik je kvalitetna, raznovrsna i izbalansirana ishrana...

U osnovi procesa skidanja masnih naslaga je tzv. "kalorijski deficit"...gubici u mišićnoj masi su neminovni...ali dobrim odnosom makronutrijenata, kao i treningom sa opterećenjem( trening hipertrofije)...daćeš svojoj muskulaturi značajan stimulans za očuvanje postojeće mišićne mase...

Radiš li kardio? Pratiš li puls?

Ako su ti potrebene dodatne smernice oko modifikacije načina ishrane( u skladu sa raspoloživim sredstvima) i treninga, predlažem da otvoriš svoju temu...
Sačuvana
Xander
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12


« Odgovor #200 poslato: Jul 07, 2015, 08:08:40 posle podne »

Pozdrav i tebi. :)

Jesi li siguran da je rešenje problema u suplementima? Jeste da amino ublažavaju katabolizam, ali mnogo toga zavisi od ishrane, a ponajviše od proteinskog unosa. Da li imaš predstavu koliko kalorija unosiš dnevno i koliko je od toga proteina?
Iskreno ne, ali korigovao sam ishranu sto sam vise mogao, izbacio secere, povecao unos proteina, iako znam da ga ni sad ne unosim dovoljno, upravo zbog tog problema sa novcem, ali koliko mogu, toliko...
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #199 poslato: Jul 07, 2015, 07:23:16 posle podne »

Pozdrav i tebi. :)

Jesi li siguran da je rešenje problema u suplementima? Jeste da amino ublažavaju katabolizam, ali mnogo toga zavisi od ishrane, a ponajviše od proteinskog unosa. Da li imaš predstavu koliko kalorija unosiš dnevno i koliko je od toga proteina?
Sačuvana
Xander
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12


« Odgovor #198 poslato: Jul 07, 2015, 07:09:00 posle podne »

Pozdrav svima... Kako je doslo ovo leto, treniram jace, mnogo vise se znojim, gubim dosta na tezini, definicija lepo dolazi do izrazaja, ali primetio sam da ne gubim samo masti iz tela, vec mi se i misici razgradjuju, gubim na obimu... Od suplemenata koristim iskljucivo protein, ali uzeo bih i neke amino kiseline upravo zbog prethodno navedenog problema, pa ako mozete da mi preporucite neki malo pristupacniji, student sam, pa... :D Video sam ovaj BCAA X u kapsulama, pa ako neko ima iskustva s njim, jeftiniji je pa bih mozda njega uzeo? Hvala unapred
Sačuvana
Goran87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 77


« Odgovor #197 poslato: Mart 17, 2015, 02:54:15 pre podne »

Da u prahu od Iron Muscle. Pripazicu na doziranje mada na digitalnoj vagici sam izmerio tacno 1gr.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #196 poslato: Mart 17, 2015, 02:28:44 pre podne »

Sto se tice dodavanja kofeina u kombinaciju nisam dodavao ali sam popio kafu u gradu 3-4h ranije.
Nisam asmaticar, ponekad mi opadne pritisak na 80 sa 40 ali ga brzo podignem kafom. ( mozda jednom u 2 nedelje opadne tako )
Pijem od suplemenata: protein, amino, bcaa, glutamin, omega 3 i daily formulu vitamine.
Nesvesticu i vrtoglavice nemam.
Sto se tice arginina, beta-alanina i taurina  taj kombo sam uzeo preko neta samo zato sto su ovde imali sve to ali u tabletama pa nisam hteo toliko tableta dnevno da pijem.


Uzeo si ove suplemente u prahu( "Big Iron Muscle")? Ili već neki gotov suplement? Moguće i da si ubacio "malo više" arginina od 1 gr...povedi računa o preciznijem doziranju...

Na osnovu ovako "benignih doza" i rekao bih razumne ostale suplementacije, ne vidim šta bi mogao biti problem?
Sačuvana
Goran87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 77


« Odgovor #195 poslato: Mart 17, 2015, 12:26:22 pre podne »

Sto se tice dodavanja kofeina u kombinaciju nisam dodavao ali sam popio kafu u gradu 3-4h ranije.
Nisam asmaticar, ponekad mi opadne pritisak na 80 sa 40 ali ga brzo podignem kafom. ( mozda jednom u 2 nedelje opadne tako )
Pijem od suplemenata: protein, amino, bcaa, glutamin, omega 3 i daily formulu vitamine.
Nesvesticu i vrtoglavice nemam.
Sto se tice arginina, beta-alanina i taurina  taj kombo sam uzeo preko neta samo zato sto su ovde imali sve to ali u tabletama pa nisam hteo toliko tableta dnevno da pijem.
« Poslednja izmena: Mart 17, 2015, 12:28:55 pre podne od strane Goran87 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #194 poslato: Mart 16, 2015, 10:56:15 posle podne »

Pozdrav, uzeo sam arginin, beta-alanin i taurin i pre treninga 30min sam popio po 1g.
Radio sam grudi prva vezba mi je bila bendz, u toku serije osetio sam jako pulsiranje u glavi tacnije desnoj strani glave i u vratu bukvalno sam imao osecaj da ce da eksplodira :) tako je bilo i u drugoj i trecoj seriji, posle toga je pulsiralo ali umereno-normalno..
Evo i 2 sata nakon treninga osecam kako me kljuca u glavu sada me zanima da li je to normalno tako u pocetku posto nisam koristio nista slicno,  mislim nisam preterao sa dozom po 1g od svega...

Iskreno, doze svakog od uzetih "suplemenata" nisu tako drastične da bi izazvale neki ozbiljniji "nus-efekat"...

Mada pojačana vazodilatacija( širenje krvnih sudova) kao posledica uzimanja ovog komba je svakako moguća kao posledica uzimanja arginina..."osećaj pulsiranja u glavi"( crvenilo lica)...koji si suplement arginina uzeo?( Mega-arginin, Scitec Nutrition)...sigurno je bio samo 1 gr ili više?

Beta-alanin - Najčešća nuspojava beta alanina je parestezija, tj. osećaj da vam telom „mile mravi“ i osećaj da vas hiljade iglica bode po telu( nadražaj "perifernih nervnih završetaka"...)

Po pitanju taurina on čak ima pozitivne efekte i na srčani rad( smatra se da sprečava pojavu aritmija), potpomaže regulaciju krvnog pritiska i transport elektrolita kroz ćelije... http://www.tmg.org.rs/v333407.htm

Da li je ovoj kombinaciji dodat i kofein? Još neki drugi dodatak? Nisi li astmatičar? Dodatak beta2-agonista? Zdravstveno je sve ok? Da li imaš problema sa krvnim pritiskom? Meriš li pritisak? ( aparat sa živinim stubom)? Piješ li neke lekove? Još neki suplement? Sagorevač?

Da li si imao nesvesticu, vrtolglavicu?
« Poslednja izmena: Mart 16, 2015, 10:58:09 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 15 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 18 upita.