TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 06:57:15 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li treba jesti na svaka 2-3 sata?  (Pročitano 9055 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #9 poslato: Jun 15, 2012, 04:04:13 posle podne »


Naprotiv - kad si na jednoj strani klackalice, potpuno bi trebao razumeti kako je i na drugoj, tj. da potoji i krajnja suprotnost. :) Meni su potpuno jasne osobe koje se lako goje. Mogu da shvatim kako to ide.


Sačuvana
Nenad.LJ
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 244


« Odgovor #8 poslato: Jun 13, 2012, 10:47:15 posle podne »

Meni odgovaraju češći intervali za obroke pošto ne mogu da unesem veliku količinu hrane odjednom. Zato mi je uobičajeno da jedem i na svaka 2 sata, unoseći u svakom obroku 20-25g proteina.

naizgled je tesko razumeti vas koji nemate apetit da jedete ali opet mi se cini da mogu da zamislim kako vam je :D

znate za onu drugu stranu koja se goji samo od pogleda na hranu :) ja pokusavam da drzim oko 3 sata rastojanje izmedju obroka al mi se nekad otme i na 4
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #7 poslato: Jun 08, 2012, 12:06:50 pre podne »

Meni je strašno teško da, recimo, unesem odjednom 150g belog + 150g pirinča, pa ih često moram razdvojiti, tj. napraviti 30ak min pauze izmeĂ°u . :S Na silu jesti kod mene je samo kontraproduktivno jer skroz poremetim želudac i preti da se sve vrati putem kojim je došlo. :D
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #6 poslato: Jun 04, 2012, 01:16:50 posle podne »

Znam i ja sam u slicnoj situaciji i slicnog razmisljanja
Sačuvana
Be Happy!!!
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #5 poslato: Jun 04, 2012, 01:11:34 posle podne »

Meni odgovaraju češći intervali za obroke pošto ne mogu da unesem veliku količinu hrane odjednom. Zato mi je uobičajeno da jedem i na svaka 2 sata, unoseći u svakom obroku 20-25g proteina.
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #4 poslato: Jun 02, 2012, 10:21:34 pre podne »

Zanimljivo...To onda moze i da podrzi onu temu u kojoj je Djakonovic cini mi se ili ko vec,preneo misljenje tih nekih svetskih ucitelja borilackih vestina da praktikuju da imaju obrok na 5 sati? Ako sam dobro zapamtila,mada se pola detalja ne secam,mislim imena i toga  :D
Sačuvana
Be Happy!!!
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12783


Never give up!

« Odgovor #3 poslato: Jun 02, 2012, 10:14:17 pre podne »

Dobar tekst.
Sačuvana
Alexandar Vesa
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 143


FB PROFiL
« Odgovor #2 poslato: Jun 02, 2012, 10:09:58 pre podne »

Zanimljiv text,hvala Roberte! :)
Sačuvana
Citat
"vredniji je gram iskustva od tovara teorije"
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Jun 02, 2012, 09:33:30 pre podne »

Da li treba jesti na svaka 2-3 sata?

Kažu da treba jesti na svaka 2-3 sata  iz razloga što sinteza proteina traje upravo toliko i telo može iskoristiti samo odreĂ°enu količinu proteina. Zbog toga je sasvim redovna stvar da bodibilderi i drugi ozbiljni sportisti jedu na svaka 2-3 sata.

Zbog čega treba jesti proteine?

Sinteza proteina: Redovni obroci povećavaju sintezu proteina ili sintezu novih proteina. Kasnije je otkriveno da je povećana sinteza proteina posledica većeg sadržaja proteina u obroku. Dakle, unos dovoljne količine proteina je od velike važnosti u sprečavanju gubitka i izgradnji mišićne mase.

Amino kiseline: amino kiseline su gradivni blokovi proteina. Kao što se ugljeni hidrati razgraĂ°uju u  glukozu, tako se proteini razgraĂ°uju na amino kiseline, tako da mogu biti iskorišćeni od strane tela. Dostupnost proteina meri se prisustvom amino kiselina u krvi.

Koliko proteina: Dokazano je da je za postizanje maksimalne sinteze proteina kod prosečne osobe  dovoljno 20g proteina ili 10g EAA(esencijalni amino kiselina) ili 3.2g leucina. Sva veća količina proteina od toga biva oksidisana.

Koliko dugo traje sinteza proteina?

Nekoliko sati: Sinteza proteina u mišićima opada, tj. degradacija proteina raste nakon nekoliko sati(2 do 3) od proteinskog obroka. Ako bi sinteza proteina rasla u nedogled, svi mi bismo konstantno rasli.

Koliko tačno traje: jedna studija se bavila ovim pitanjem tako što je 6 sati pratila stanje nakon infuzije amino kiselina direktno u krvotok. 2 sata kasnije proteinska sinteza dostigla je maksimum, a onda se vratila na bazalni nivo nakon 2-3 sata. Čudno, ali nivo amino kiselina u krvi i tada je bio jako visok.


Kako stvari stoje sa oralnom dozom proteina?

Studija sa infuzijom primanjiva je samo na pacijente koji zahtevaju unos proteina putem infuzije.

Oralna doza: Umesto infuzije, ova studija imala je mlade subjekte koji su uzimali 40g wheya(20g EAA). I, kakva su saznanja bila? Kao i u slučaju studije sa infuzijom, zabeležen je snažan rast proteinske sinteze čiji je vrhunac bio sat i po kasnije, a nakon 2-3 sata vratila se na bazalni nivo.
Nivo amino kiselina u krvi i dalje je bio jako visok (130% nakon 2 sata i 80% nakon 3 sata).

Kako prevazići supresiju(opadanje) proteinske sinteze?

Moguće da nivo amino kiselina u krvi mora pasti na bazalni ili čak nešto ispod bazalnog nivoa da bi resinteza počela iznova i to pojačana. S toga je verovatno bolje jesti na 4-6 sati, nego što se to standardno čini na 2-3.

Zaključci:

- Iako ćete povaćati nivo amino kiselina u krvi obrocima na 2-3 sata, nećete povećati i sintezu proteina ili je održati konstantnom.

- Bolja strategija bila bi  razvući proteinske obroke na 4 do 6 sati. Ipak, nemamo dugoročne studije na ovu temu koje bi potvrdile tezu.

- Prosečnom čoveku svakako je lakše jesti na 4-6 sati, nego brinuti o obrocima na svaka 2-3.

- Pokušajte sa ovom taktikom barem na nekoliko nedelja. Ako ne primetite pad u snazi/mišićnoj masi ili zapazite porast snage i mišićne mase, nastavite sa ovom strategijom.

Referenca 1

Referenca 2

Izvor: www.exercisebiology.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 18 upita.