TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 05:59:47 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 9 10 [11] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Dobre i lose strane kafe i zelenog caja  (Pročitano 48856 puta)
P-Rex
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1677

Aj, aj, doĂ°i ako smeš!

« Odgovor #1 poslato: Oktobar 04, 2006, 04:24:27 posle podne »

Da li kafa može biti stetna i dali može zaustaviti sagorevanji masti?!
U malim kolicinama obicna kafa nece zaustaviti sagorevanje masti cak mozda može i da poboljsa gubitak masti.


U samoj industriji suplemenata veliki broj sagorevaca masti ima kafein kao glavni sastojak.
Cak štaviše bilo bi jako teško naci suplement za skidanje kila a da nema kofeina  u njemu.
Vecina tih sagorevaca koristi kombinaciju kofeina i drugih sastojaka da stimuliše centralninervni sistem. Jedan od VELIKIH je bila efedra (ma huang)dok nije postala zabranjena u Americi (nisam siguran da je svugde tako ?!).

Kombinacija kofeina i efedre je dokazana mnogim studijama koje pokazuju da je veoma efektna za gubljenje masti uz održavanje mišicne mase. Neke studije pokazuju da je prerada masti u
energiju veca za 30%  kada je kofein konzumiran pre vežbanja.

Ovo ne znaci da kafein sagoreva masti. Barem ne direktno. Kofein podpomaže odpuštanje
glukogena ( hormon slican insulinu) zbog kojeg dolazi od otpuštanja masti u vidu glikogena
(ugljeni hidrat) koji se sagoreva vežbanjem.


U poslednje vreme se govori o tome kako kafein povecava apetit sto znaci da cete jesti više.
Postoji mogucnost da je kod nekih ljudi tako, ali kod vecine kofein održava nivoe šecera u
višim duže vreme i to bi potisnulo apetit.

Ukoliko jedete više loše hrane u pogrešno vreme možete videti kako gore navedeno može biti stetno.

Kofein blago podiže i metabolizam. Po jednoj studiji u kojoj su ucestvovali ljudi normalne
težine, jedna šolja kafe podigla je metabolizam za 3-5%.

Mozda ce postojati vece potrebe za kalorijama ali ako pazljivo izbiramo kalorije koje nas
snabdevaju dobrim nutrijentima onda samo se može videti korist od toga.

Dodatke koje stavljamo u kafu tipa  secer i slag, mogu samo da podpomognu dodatno
podizanje secera u krvi zbog kojeg dolazi do porasta insulina i vise masnih naslaga se skuplja i jos posle toga dolazi do opadanja secera u krvi. U danasnje vreme sve vise i vise ljudi pije kafu. Ali najviše se piju kafe tipa espreso i dr. koje sadrzhe mnoge lose sastojke.
Sta se desava jeste da u stvari dodaju malo kafe u secer  :D !

Po mom misljenju a mogu reci sa sigurnoscu da smanjenje kafe i zamenjivanjem sa zelenim cajem
bez secera, moze smanjiti negativne posledice kafe kod nekih ljudi uz odrzhavanje dobrih efekata
kofeina u krvi.

Postoje istrazivanja ,koja jos nisu dokazana , da kafa mozda podizhe secer i insuli u krvi.
Trenutno jos nista nije dokazano.

Ukoliko bi studije bile dokazane kafa bi mogla biti povezana sa dijabetesom tipa II.

U nekim zemljama u kojima se pije dosta kafe imaju manje gojaznih ljudi, manje dijabetesa tipa II
i manje kardiovaskularnih bolesti. Da li je ovo zato sto vole kafu bez ikakvih dodataka? To ne
bih znao :) .

Kažem ponovo mnoge studije nisu jos završene i nisu u potpunosti dokazane. Ono sto znam jeste
da kad sam prešao sa kafe na mnogo lepsi zeleni caj bez secera mogao sam primetiti blagi gubitak težine ( masti ) iako u tom delu nisam radio kardio a nisam ni nesto previshe jeo , nabacivao masu.

Ono sto sam primetio jeste da vecina dijeta kao npr. Pritikinova dijeta
, Dean Ornishova dijeta i atkinsova dijeta (za koju
verovatno svi znate) zahtevaju da prestanete da pijete kafu, jer smatraju da može negativno
uticati za nivoe secera.

Mnoge godine istrazivanja kafe su ustanovile da je kafa relativno bezbedna.

Mnoge studije su dokazale da 2-4 soljice na dan moze smanjiti rizik od colon cancer 40%  ( nisam siguran kako se to zove na nasem jeziku li tu je link )
Gallstone 45% (to je valjda pesak i te gluposti ;D tu je link :)  )
cirozu jetre 80%  i Parkinsovu bolest   
cak mozhe smanjiti napade astme za 25% zbog postojanja sastojka zvanog teophilin.

Istraživanja su takodje pokazala da postoji 4 puta više antioksidanata u kafi nego u zelenom caju.
Kako god, zeleni caj sadrzi druge sastojke koji podpomažu sagorevanje masti cak bez vežbanja.
Ukoliko se odlucite za kafu trudite se sto manje secera da stavljate, ako je cak moguce nemojte ga stavljati :) .

Eto hteo sam da vam prestavim neke pozitivne i negativne strane kafe i zelenog caja.
Ja licno sam se odlucio za zeleni caj koji pijem vec duzhe vreme.

Koja su vasa misljenja i za cega ste se odlucili?!
Sačuvana
Ja još nisam video da je neko koga su dobro istabanali to zaboravio, ali sam sto puta video da ljudi zaboravljaju i najlepse savete i pouke.
Ivo Andrić

There ain't nothing to it but to do it.


Tvoj život je možda nečiji san
Stranice: 1 ... 9 10 [11] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.132 sekundi sa 17 upita.