TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 28, 2024, 11:50:36 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Specifican bol u kolenu - HITNO  (Pročitano 14461 puta)
Boban Lazic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #16 poslato: Oktobar 29, 2013, 10:18:13 posle podne »

Ako sam vas dobro razumeo moram izbegavati svaku aktivnost koja uzrokuje bol sto znaci da se moram kretati minimalno (samo po kuci) sve dok osecam bol pri hodu ?

Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, to znaci da trenutno ne bi trebalo da radim fizikalnu terpaiju sve dok koleno boli ?

Koristim preparat Ultimate Nutrition Glucosamine + Chondroitin + MSM umesto NO-DOL Max tableta jer Ultimatove tablete sadrze 10x vecu kolicinu MSM-a i 2x vecu kolicinu Chondroitina i istu kolicinu Glucosamina. Da li mogu da nastavim sa Ultimate Nutrition ili da ipak predjem na NO-DOL Max ?


Da li su tablete hijaluronske kiseline efikasne ili nisu ?

Znam da je tesko prognozirati vremenski okvir oporavka ali vas ipak molim za neku prognozu na osnovu iskustva za pacijente sa slicnom dijagnozom, starosti i pravilno sprovedene terapije ?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #15 poslato: Oktobar 29, 2013, 09:44:51 posle podne »

potrebno je:
- da se koleno obezboli
- da se spreči napredovanje oštećenja hrskavice kolena
- da se uradi što više na obnavljanju hrskavice kolena

hrskavica se obnavlja teško. što je osoba starija, to je manja mogućnost. smatra se sa 40god izvestan potencijal još postoji.
za početak treba smanjiti aktivnosti do nestanka bola. kilaža se mora smanjiti na 70kg! dozvoljena je šetnja, plivanje kraul u bazenu i lagana šetnja u malom bazenu je sledeće što treba da radite, kada to bolovi dozvole! za početak pijete Animal flex i Nodol max.
Strogo izbegavati čučanje i klečanje i stepenice izbegavati što je moguće više.
kasnije se radi jačanje kvadricepsa, dolazi u obzir fizikalna rerapija i instalacija u koleno....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #14 poslato: Oktobar 29, 2013, 09:06:06 posle podne »

pogledaj

ok, javite nalaz magneta. pretpostavljam da je problem sa vašim kolenom degerativne prirode - istanjenje i oštećenje hrskavice, kako na nosečim zglobnim površinama kolena (butnoj kosti i golenjači), tako i na čašici. preopterećenje zgloba telesnom težinom i forsiranom fizičkom aktivnošću. treba proveriti da li postojimpovreda meniskusa, a moguće da je u sklopu toga uvećana poplirealna cista.


do tada možete raditi sledeće : smanjiti opterećenje kolena, hladiti bllno mesto ledkm 3x na dan po 7min, posle leda nodol krem namazati. sedenje sa ispravljenom nogom, izbegavati stepenice, čučanje i klečanje. mogu se raditk vežbe - u sedećem podignuta noga u kuku 90○, koleno pravo 180○, stopalo rotirano spolja, zadržaj 15-20sec, naizmenično leca/desna noga, tri serije. posle vežbi dolazi u obzir istezanje, ukoliko ne izaziva boove...
Sačuvana
Boban Lazic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #13 poslato: Oktobar 29, 2013, 07:14:38 posle podne »

Juce sam uradio magnetnu rezonancu kolena i doktor nije mogao da veruje da neko sa 40 god. starosti moze da ima ovakvih problema. Evo sta kaze nalaz :

- Minimalni intraartikalni izliv,

- Patelo-femoralna artroza,

- Artikularna hrskavica PF zgloba istanjena sa plicim i dubljim erozijama,

- Kortikalne uzure sa subhondralnim cistama i subhondralnom sklerozom

- Istanjenja, fisure i erozije laterlanog kondila femura i tibije,

- Pocetna intrasupstancijalna degeneracija lateralnog meniskusa

- Ostale strukture kolena uredne.

- Potrebno je da se javi ortopedu i fizijatru radi daljeg lecenja.


Kako mi je objasnio, glavni problem je ostecena i istanjena hrskavica u pateli koja i uzrokuje bolove pri hodadnju, meniskus nije ostecen, ligamenti su u dobrom stanju. Preporucio mi je rasterecenje kolena smanjenjem telesne tezine i jacanjem misica nogu uz suplementaciju hondroprotektorima i fizikalnu terapiju a da u konsultaciji sa ortopedom mozda cak i ubrizgam injekcije hijaluronske kiseline u koleno. Pitao sam u kom je stadijumu moja gonartroza kolena i odgovorio je drugi stepen koji naginje i prema trecem te da hrskavica nije potpuno unistena. Prema njegovoj prognozi, uz adekvatno lecenje, trebalo bi da ponovo normalno prohodam i budem sposoban za svakodnevne aktivnosti (citaj penjanje i silazak niz stepenice) za 3 meseca a da do tada moram i dalje biti na bolovanju. Ortopeda jos nisam posetio sa ovim rezultatima a doktor koji je snimao je radiolog a ne ortoped.


Mozete li molim vas ukratko prokomentarisati moju bolest, koje su vase preporuke za lecenje, koje preparate i vezbe koristiti i koju vrstu fizikalne terapije. Sto se tice injekcija hijaluronske kiseline da li bi one ubrzale oporavak i koliko i da li su uopste efikasne tablete hijaluronske kiseline koje su se pojavile na trzistu ?

Na kraju, molio bih za vasu prognozu ozdravljenja.

Hvala Vam puno.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Oktobar 28, 2013, 12:07:57 pre podne »

do tada možete raditi sledeće : smanjiti opterećenje kolena, hladiti bllno mesto ledkm 3x na dan po 7min, posle leda nodol krem namazati. sedenje sa ispravljenom nogom, izbegavati stepenice, čučanje i klečanje. mogu se raditk vežbe - u sedećem podignuta noga u kuku 90○, koleno pravo 180○, stopalo rotirano spolja, zadržaj 15-20sec, naizmenično leca/desna noga, tri serije. posle vežbi dolazi u obzir istezanje, ukoliko ne izaziva boove...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Oktobar 28, 2013, 12:01:10 pre podne »

ok, javite nalaz magneta. pretpostavljam da je problem sa vašim kolenom degerativne prirode - istanjenje i oštećenje hrskavice, kako na nosečim zglobnim površinama kolena (butnoj kosti i golenjači), tako i na čašici. preopterećenje zgloba telesnom težinom i forsiranom fizičkom aktivnošću. treba proveriti da li postojimpovreda meniskusa, a moguće da je u sklopu toga uvećana poplirealna cista.
Sačuvana
Boban Lazic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #10 poslato: Oktobar 27, 2013, 12:05:59 pre podne »

Problem sa zadnjom lozom se javljao samo pri jakim treninzima, sada mi je zadnja loza sasvim normalnog izgleda i u punoj funkciji bez ikakvog zatezanja. Napomenuo bih i da sam na levoj nozi imao delimicnu rupturu zadnje loze (na istom delu zadnje loze kao i kod desne noge) ali se povreda javila na sprintu kada je loza i popucala pre nekih 7-8 godina. U ponedeljak sam zakazao magnetnu pa cemo videti sta je sve problematicno sa mojim kolenom a do tada uspeo sam da skinem tezinu za jos 2kg (na 78), odmaram vise a po kuci se krecem uz pomoc stapa (da bih sto manje iritirao koleno) i mislim da se malo oporavljam, doduse veoma lagano. Javicu ovde rezultate sa magnetne pa ako moze neki savet nakon toga bio bih veoma zahvalan.

Poz.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #9 poslato: Oktobar 26, 2013, 08:45:23 posle podne »

poštovanje Bobane, istegnuće zadnje lože koje spominjete je najverovatnije nešto drugo - poplitealna (Bekerova) cista.
ova cisrt se javlja u zadnjem delu kolena, kod gonartroza tj oštećenja hrskavice kolena.
Sačuvana
Boban Lazic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #8 poslato: Oktobar 24, 2013, 09:18:28 posle podne »

U vezi zadnje loze :

Nije bilo nikakvog starta niti bola, jednostavno trenirao sam u losoj obuci, na tvrdoj podlozi,  bilo je hladno a ja se nisam zagrevao pre treninga tako da sam nakon par takvih treninga najpre osetio izvesnu tezinu u kolenima i zadnjoj lozi a nakon poslednjeg treninga, kada sam se probudio, zadnja loze je bila nategnuta i nisam mogao normalno da hodam vec sam vukao nogu. Kako nije bilo hematoma lekar opste prakse je konstatovao jako istegnuce zadnje loze i nakon 6 - 8 nedelja uz reumon gel, midokalm tablete i vitamin B sve se vratilo u normalu. Medjutim, i dalje se ovaj problem javaljao samo sto bi istegnuca nakon treninga bila znatno slabija pa bih odmorio par dana i nastavio dalje. Smatrao sam da je razlog specifican pokret u stonom tenisu kada se povuce forhend spin koji iziskuje nagli pokret od cucnja u gornji polozaj i svo opterecenje ide na desnu nogu i zadnju lozu. Istegnuce je bilo na pripojima zadnje loze a sa zadnje strane kolena je cak bilo malo i nateceno a cak je izahvatalo i pocetak misica lista. Kada sam poceo sa Glukozaminom i MSM-om, istegnuca su skoro sasvim prestala ili su jedva bila prisutna. Medjutim, posle svakog treninga oba kolena su mi bila vrela i osecao sam umor u njima.


Bice veoma tesko da skinem jos 10kg jer se skoro uopste ne krecem ali sam na dijeti i uspeo sam vec da skinem 3 kg (imao sam 83 pre incidenta) pa cu dati sve od sebe da spustim i na ispod 70kg ako ce mi to pomoci.


Sto se bolova tice :


Jutros sam pokusao da prekrstim koleno dok sam lezao i uspeo sam bez problema i nemam bolova. Najbolje se osecam ujutro kada se probudim a najgore mi je uvece. Bol se javlja samo kada hodam tj. svom tezinom se oslonim na desno koleno a pojacava se ako pokusam da pravilno hodam tj. da koleno blago savijem pri hodu. Znaci, najgore je kada svu tezinu prebacim na blago savijeno koleno i onda osetim bol u samoj casici i kao da krece od vrha casice pa dubinski nanize. Inace, nogu mogu da pomeram u svim pravcima bez bolova. Jednom sam odmorio 6 dana tj. kretao sam se samo po kuci pa kada sam izasao u dvoriste skoro da sam mogao normalno da hodam, medjutim, tog dana nisam dovoljno odmarao a sutradan sam morao kod doktrora za snimanje noge na rendgen i to me je tako isforsiralo da se treceg dana stanje opet pogorsalo. Ponekad imam subjektivni osecaj da bi mi par nedelja totalnog mirovanja vratilo stanje u normalu i da bih se oporavio. Naravno, pomaze mi i to sto pijem velike kolicine Glukozamina (ukupno 2.5g), Kolagen peptida, Chondroitina, MSM-a i slicno.

Da dodam i to da kada sedim duze na stolici (recimo sat ili dva na stolici za kompjuterom) sa savijenim kolenima ne osecam bol  vec su mi noge nekako ukocene kada ustanem ali to je verovatno do slabijeg protoka krvi u sedecem polozaju. Prvi koraci nakon duzeg sedenja su mi najgori ali nema bola dok sedim.


Za sada sam na sport zaboravio i samo se molim da ponovo prohodam.


Ukoliko je u pitanju hondromalacija, koliko vremenski traje potpuna rehabilitacija tj. kada mogu ocekivati da ponovo prohodam ?


P.S. Sledece nedelje cu uraditi magnetnu rezonancu pa cemo znati preciznu dijagnozu.

Hvala Vam do neba na savetima.
« Poslednja izmena: Oktobar 24, 2013, 09:41:13 posle podne od strane Boban Lazic » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Oktobar 24, 2013, 08:09:24 posle podne »

bol koji postoji pri hodu je u prednjem delu kolena ili...?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Oktobar 24, 2013, 08:06:54 posle podne »

Magnetna rezonanca je najpreciznija metoda za dijagnostikovanje problema sa kolenom.
Najvažnije je proceniti u kojoj meri je prisutna gonartroza, da bi se napravio plan lečenja. prvi korak je smanjenje telesne težine za 10kg...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: Oktobar 24, 2013, 08:01:08 posle podne »

bobane, šta podrazumevate pod istegnućem zadnje lože - kako je do te povrede došlo? da li je bio neki start ili pokret pri kojem je zabolelo?
Sačuvana
Boban Lazic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #4 poslato: Oktobar 24, 2013, 11:21:34 pre podne »

http://problem je pfps tj hondromalacija (razmekšanje hrskavice čašice).

pogledajte txt
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/bolni-sindrom-aice-kolena-pfps.html



Hvala najlepse Pedja, nakon citanja teksta siguran sam da je upravo to moj problem pa imam jos samo par pitanja :

- Da li se navedeni problem moze dijagnostikovati magnetnom rezonancom (moji ukucani insistiraju da uradim magnetnu) a i trebala bi mi za lekarsku komisiju (na bolovanju sam duze od mesc dana) i fizijatra koji ce odrediti pravilnu terapiju ?

- Koleno mi nikada nije oticalo niti je sada oteceno, da li to znaci da je stepen razmeksanja nesto manji ?

- Posto me koleno jos uvek boli kada pokusam da pravilno hodam (ne boli me kada lagano gazim bez prebacivanja pune tezine na povredjeno koleno), da li vec sada mogu da otpocnem sa nekim vezbama za jacanje misica nogu i koje vezbe bi mi preporucio (noga je vec lagano atrofirala mada ne previse) ?


Hvala ti jos jednom na svemu, mnogo si mi pomogao.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #3 poslato: Oktobar 23, 2013, 11:54:32 posle podne »

http://problem je pfps tj hondromalacija (razmekšanje hrskavice čašice).

pogledajte txt
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/bolni-sindrom-aice-kolena-pfps.html
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #2 poslato: Oktobar 23, 2013, 11:39:01 posle podne »

Pozdrav Bobane,
nije povreda prednjeg ukrštenog, ni istegnuće, btw istegnuće prednjeg ukrštenog ligamenta je nesigurna dijagnoza. kod LCA povrede gips ne pomaže, jedijo kod povrede LCM se stavlja.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.141 sekundi sa 17 upita.