TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 20, 2024, 02:46:53 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Puter od kikirikija - da ili ne?  (Pročitano 7618 puta)
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #8 poslato: Novembar 11, 2013, 11:32:36 pre podne »

Da li znas mozda koja mu je cena?
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #7 poslato: Novembar 11, 2013, 02:46:25 pre podne »

Firma SUNCOKRET, ima po zdravim hranama i vecim markeima. Tipa 97% kikiriki i 3% bundevino ulje (mozda sam slagao za koji %), bez secera. Ukus odgovara navedenom sastavu i odlican je. Teglica je od 200g. Imaju i druge paste tipa tahini, orah i sl.

A Tedi PB mi se smuci posle jedne kasike koliko je sladak.
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #6 poslato: Novembar 11, 2013, 01:15:46 pre podne »

Da li zna neko gde ima da se kupi kikiriki puter ali da je od kikirikija bez aditiva ili konzervansa, ili eventualno recept? Ja sam pogledao nesto po netu, i kazu da u blender stavim 2 solje pecenog neslanog kikirikija, 2 kasike maslonovog ulja i prstohvat soli. Je l probao neko to?

Neko doda i kasicicu dve meda. U svakom slucaju znaces sta si pojeo. Treba proveriti kakav je onaj u zdravoj hrani, mislim da oni nemaju aditive, mada, svakako se vise isplati da ga sam napravis.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27302


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #5 poslato: Novembar 10, 2013, 04:02:16 posle podne »

Posto ga i ja obozavam,a kod nas je skupa,probao sam da uradim kucnu varijantu.Bas tako kako kazes,s tim da sam ja samleo kikiriki i tako stavio maslinovo ulje,i onda  sa mixerom promesao,a soli nisam stavljao,i ostavio ga malo na hladnom da se stvrdne.Nije kao ona sto kupujes u prodavnici,ali se meni svidelo!I sta mi se jos svida kod ove kucne varijante da znam tacno sta ima u njemu!!! ;)
Sačuvana
Bogisa
Gost
« Odgovor #4 poslato: Novembar 04, 2013, 05:07:12 posle podne »

Da li zna neko gde ima da se kupi kikiriki puter ali da je od kikirikija bez aditiva ili konzervansa, ili eventualno recept? Ja sam pogledao nesto po netu, i kazu da u blender stavim 2 solje pecenog neslanog kikirikija, 2 kasike maslonovog ulja i prstohvat soli. Je l probao neko to?
Sačuvana
aca777
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 102


Pobeda voli pripremu!

« Odgovor #3 poslato: Novembar 04, 2013, 04:27:37 posle podne »

kako ja njega volim :-D Preporucujem onaj u SL slatkoj kuci jer je jeftiniji mnogo od tedy-ja. 130 dinara za 250 grama
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #2 poslato: Novembar 04, 2013, 03:37:30 posle podne »

Sjajan :)  odlično se uklapa u proteinske recepte...  čak ga sadrže i mnoge proteinske čokoladice.

Biciklisti ga puno koriste jer je jak kalorijski, posebno za doručak ili čak prave sendviče sa kikirki puterom za "usput"...
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Novembar 03, 2013, 11:03:23 posle podne »

Puter od kikirikija - da ili ne?
By Joshua Hardwick


Poslednjih godina puter od kikirikija sve više je poprimao glas nezdrave hrane. Razlog je vrlo jednostavan: prebogat je mastima i nabijen kalorijama, pa je razapet na krst kao jedan od glavnih razloga epidemije gojaznosti Amerikanaca.

Ipak, to što neka namirnica ima puno masti i kalorija uopšte ne mora da znači da je nezdrava. Zapravo, kikiriki puter je veoma dobar, a sada ću navesti i razloge.

1) Izuzetno bogat nutrijentima

Puter od kikirikija je prebogat nutrijentima. U svega nekoliko kašika nalazi se čak  3 mg vitamina E, moćnog antioksidanta koji pospešuje regeneraciju kože i druge bitne procese u telu. Neke studije otkrile su da ovaj vitamin pomaže čak i u prevenciji srčanih bolesti i Alchajmera.

Pun je i magnezijuma (oko 49 mg), kalijuma (oko 210 mg), i gomile drugih vitamina, gde svi igraju važnu ulogu u očuvanju zdravlja. Čak je jedna studija pokazala da svega jedna kašika putera od kikirikija (ili bilo kog drugog koštunjavog voća), 5 ili više puta nedeljno, za 21% umanjuje rizik od pojave dijabetesa tipa 2.


2) Pomaže u mršavljenju

Kao što pomenuh na početku, kikiriki puter stekao je lošu reputaciju zbog činjenice da je bogat kalorijama. Dve kašike nose oko 188 kalorija, pa može nelogično zvučati da pomaže kod mršavljenja.

Uprkos ovim kalorijama, treba istaći da je izuzetno bogat vlaknima i proteinima. Ima oko 8 g proteina i 2 g vlakana po serviranju (2 kašike). Inače, preporuka je da se dnevno unosi 18 – 23 g vlakana, tako da sada imate neku predstavu.

Vlakna igraju izuzetno bitnu ulogu u svakoj dijeti, pošto pomažu varenju. Ispunjavanje preporučenog dnevnog unosa smanjiće rizik od srčanih bolesti, raka i dajabetesa. Pored toga, vlakna imaju još jednu jako bitnu ulogu u niskokaloričnoj dijeti – stvaraju osećaj sitosti i tako smiruju apetit.

3) Pomaže u nabacivanju mase

Znam, znam, ovo zvuči kontradiktorno prethodnoj stavci, ali, kada pominjem "nabacivanje mase", ja imam na umu mišićnu masu, a ne masti.

Pošto ima dosta proteina u svom sastavu, kikiriki puter je odličan izbor za bodibildere, i one koji žele da dobiju na masi. Kao što već sigurno znate, protein je esencijalan za izgradnju i oporavak mišića, i svaki pojedinac, koji želi da izgradi mišićnu masu, je na visokoproteinskoj dijeti.

Ok, nije baš proteinskog sastava poput piletine ili ćuretine, ali, ako ga iskombinujete sa par kriški hleba od celog zrna i čašom mleka, imaćete sjajan obrok.

Puter je i prilično jeftin, a posebno kada se uporedi sa energetskim čokoladicama i proteinskim šejkovima.

4) Puter od kikirikija sadrži zdrave maste

Živimo u svetu koji se plaši masti. U svakom supermarketu videćete gomilu proizvoda sa vidljivo istaknutim "bez masti" ili "nizak sadržaj masti", ali dozvolite mi da vas podsetim – nisu sve masti nezdrave.

Masti su jedan od tri glavna makronutrijenta (masti, proteini i ugljeni hidrati), i od vitalnog su značaja za zdravlje. Problem je u tome što je najpopularnija brza hrana napunjena nezdravim oblicima masti – zasićene i trans masti.

No, kikiriki puter ne sadrži te masti. Sadrži mononezasićene i polinezasićene masti, koje se smatraju zdravim. Mononezasićene masti pozitivno utiču na snižavanje procenta trbušnih masti i smanjuju rizik od pojave metaboličkog sindroma, tj. sindroma insulinske rezistencije.

Mali savet: nemojte kupovati puter na kojem je naznačeno "smanjeni sadržaj masti". Zašto? Zato što obično sadrži gotovo istu količinu kalorija kao i običan puter, samo što su masti zamenjene ugljenim hidratima (najčešće šećerima).

Zaključak

Nema sumnje, puter od kikirikija je izuzetno zdrav. Sadrži masti dobre za srce (mono i polinezasićene masti), koje su istovremeno odlična nutritivna podrška treninzima. Sadrži vitamine i minerale, od kojih neki pomažu u prevenciji srčanih oboljenja, dijabetesa, pa čak i raka. Bogat je proteinima, što ga čini odličnim za mišićni rast i oporavak, a vlakna iz njegovog sastava duže će vas držati sitim.

Nemojte niko da vas pravi budalama i prodaje vam priču da je kikiriki puter loš. Jeste izuzetno kalorijski jak, pun masti, ali nema potrebe to da vas plaši. Kada imate meru, tj. umereno ga konzumirate, može imati samo pozitivne efekte na vaše zdravlje (osim, naravno, ukoliko niste alergični na kikiriki).


Izvor: www.spotmebro.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 17 upita.