TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 11:26:17 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Plan ishrane- FORMULE ILI OSEĆAJ?  (Pročitano 6565 puta)
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #17 poslato: Oktobar 02, 2014, 11:58:43 posle podne »

Mislim da je svaki mlad sir OK sa 1 i manje % mlečne masti.
Samo je fora sa Elom jer sadrži kazein, dok drugi mislim (ne tvrdim) ne sadrže...
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #16 poslato: Oktobar 02, 2014, 11:52:58 posle podne »

Da li moze kakva zamjena umjesto ella sir, jer nisam nigdje uspio da nadjem kod nas..bio sam i u Interex, maxi, konzum. Cuo sam da ima u Idei, ali u Bijeljini taj trzni centar nema :(.

Pozz :)
Piletina :)
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Dovlaa85
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #15 poslato: Oktobar 02, 2014, 11:51:19 posle podne »

Da li moze kakva zamjena umjesto ella sir, jer nisam nigdje uspio da nadjem kod nas..bio sam i u Interex, maxi, konzum. Cuo sam da ima u Idei, ali u Bijeljini taj trzni centar nema :(.

Pozz :)
Sačuvana
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #14 poslato: Septembar 02, 2014, 09:11:40 posle podne »

Sunnto M1 za rekreativce ,cena 60 eur....moj izbor Sunnto M5 !
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #13 poslato: Septembar 02, 2014, 02:37:24 posle podne »

Ako kupuješ Polar uzmi ga u inostranstvu.  Drugi problem je što kod nas nema ovlašćenog servisa. Ja sam moj uglavnom u Ljubljanu nosila na servis, mada se i kod nas može promeniti baterija kod časovničara (iako je rizično što i sami priznaju).

U inostranstvu Polar sa trakom možeš naći i za 60, 70 eura... traje gotovo doživotno...  naravno ako tražiš osnovni model - intenzitet, kalorije, prosečan puls itd...

genijalna spravica i kad jednom navikneš da treniraš snjim nikad više nećeš moći bez njega :)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #12 poslato: Septembar 02, 2014, 11:11:46 pre podne »

Onaj Polar bi mi dobro došao. Na bajsu znam približno koliko kalorija potrošim, ali me zanima i u toku treninga sa tegovima. Korisna sprava samo malo skupa za naše uslove.  :-\
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Septembar 02, 2014, 11:06:41 pre podne »

Sta mislite o pulsmetru? Must have? Dobra podrska vasim naporima da izbrojite svaku kaloriju? Zonama kardio treninga?

Ili je dovoljno dobar orijentir za rekreativce i radijalni i karotidni puls? Test govora?


"Pulsmetar ili pulsometar je lični, prenosni ureĂ°aj koji meri srčani puls, odnosno broj otkucaja srca u minuti u realnom vremenu i čuve rezultate merenja. Postao je nezaobilazni rekvizit svakog ozbiljnijeg trkača. MeĂ°utim, čak i ako ste početnik, imaćete velike koristi od ove male naprave.


Osnovni delovi pulsmetra: senzor traka i sat (prijemnik)

Pulsmetar, tj monitor srčane frekvencije (eng. heart rate monitor) vam otkriva trenutni puls, te i zonu u kojoj trenirate, što za posledicu ima bolje planiranje treninga i ispunjavanje ciljeva treninga koji su pred vama.

Na primer, ukoliko je današnji zadatak da radite dugo i sporo trčanje, pulsometar će vam pokazati da li trenirate u odgovarajućoj laganoj aerobnoj zoni ili žurite i trčite brže nego što je potrebno za ovu vrstu treninga.  Uz pulsometar nećete napraviti grešku da trčite sporije ili brže od zadate brzine koja postiže cilj treninga.

Podaci sa pulsmetra

Na ekranu pulsmetra možete pročitati brojne parametre poput:

-trenutnog, prosečnog i maksimalnog pulsa u toku treninga
-zone treninga u kojoj se nalazite
-vremena provedenog u odreĂ°enoj zoni
-broja potrošenih kalorija
-tu je i štoperica i broj krugova
i još svašta nešto kod napredinjih modela

Sve podatke koje dobijete tokom treninga možete posle i pregledati i analizirati da li ste trening uradili po planu i koji su naredni koraci u optimizaciji trenažnog ciklusa.

Napomena: Puslmetri nemaju opciju da vam mere brzinu i preĂ°enu distancu. Dužinu pretrčanog puta kao i brzinu dobijate korišćenjem GPS satova za trčanje ili pedometara koji po pravilu imaju uključen i puslmetar.

Iz čega se sastoji pulsmetar?

Pulsometar se najčešće sastoji iz dve komponenete:

Senzor trake ili predajnika, koja se stavlja oko grudi, čija je funkcija da detektuje otkucaje srca, dakle EKG signal i pretvara ga u radio talase
Prijemnika koji je u obliku sata, sa funkcijom da radio talase pretvori u električni signal i predstavi ga na displeju.
Predajnik i prijemnik su u meĂ°usobnoj komunikaciji radio vezom na maksimalnom rastojanju od 1m. Ovo onemogućava da drugi predajnici u blizini utiču na vaš prijemnik. Ozbiljniji modeli pulsmetara imaju kodiranu radio vezu kao dodatni stepen zaštite.

Senzor kod jeftinijih pulsometara je u plastičnom delu kojeg drži elastična traka na grudima, a radi boljeg prijanjanja, taj plastični deo je potrebno nakvasiti vodom ili premazati provodljivim gelom. Kako tehnologija ide napred, tako se i predajnik poboljšava, pa savremeni skuplji modeli imaju konduktivnu (provodnu) inteligentnu tkaninu u koju se smešta senzor, što je komfornije za nošenje.

Vrste monitora srčane frekvencije

Na tržištu se mogu naći i pulsmetri koji nemaju senzor traku za grudi, već se sastoje iz samo jednog ureĂ°aja koji se nosi na ruci. Ovakvi ureĂ°aji mere puls ili preko narukvice koja drži pulsmetar oko članka ruke ili na način kada prislonite prst druge ruke na senzor na satu pulsmetra. Ovaj način merenja pulsa je manje precizan od dvokomponentnih pulsometara i zbog toga ga ne preporučujemo za korišćenje.

Savremeni skuplji modeli pulsometra poseduju mogućnost komunikacije sa računarom pa možete sačuvati podatke sa vaših treninga i postaviti ih u online arhiver treninga kao što je Daily Mile.

Pulsometri mogu doći i sa GPS primopredajnikom. Takav ureĂ°aj može da odreĂ°uje brzinu kojom trčite i preĂ°eni put. Da pomenemo, da ukoliko na vašem mobilnom telefonu imate GPS, instalacijom mapa i nekog od programa za fitnes, možete od njega napraviti sasvim solidan ureĂ°aj za trening.

Ovakve integracije više ureĂ°aja u jedan eliminišu potrebu za drugim gedžetima.

Šta i gde kupiti?

Pulsmetre proizvode različite kompanije, a najpoznatije su: Polar, Suunto, Garmin, Sigma, Canyon i Timex.

Polar je poznat po EKG preciznim pulsmetrima što je njihova i osnavna delatnost.
Garmin je poznat po GPS ureĂ°ajima i seriji satova za trčanje i triatlon.
Sunnto robusni satovi su za sve sportove izdržljivosti, ali i za planinarenje.
Nike ima svoj pedometar Nike+ kao i novi GPS sat za trčanje.
Adidas razvija miCoach puslometre sa pedometrom.
Timex satovi su poznati u Ironman krugovima i nema ih u Srbiji.
Sigma i Canyon su brendovi slabijeg kvaliteta ali uz povoljnije cene."


Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #10 poslato: Septembar 01, 2014, 07:36:23 pre podne »

Poliklinika Fizikus
Adresa: Deligradska 27, Savski venac, Beograd
Opština: Savski venac
Grad: Beograd
Tel: 011/264 32 42

www.fizikus.rs

Nije da ih reklamiram...ali jedino sam za njih čuo vezano za ove dve metode "pregleda", naravno, dosta pozitivnih utisaka...Srdjane, vidi i cene na sajtu...sve je dato jako pregledno...a dr Ostojic je jedan od najeminentnijih stručnjaka u oblasti sportske medicine u Srbiji...
Lepo je znati takve informacije o sebi, mada dok ne osetim potrebu za tako nečim, služiću se ogledalom i vašim savetima...
:)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #9 poslato: Septembar 01, 2014, 07:23:29 pre podne »

Meni je ogledalo i neki lični osećaj nešto čime se vodim. Proteini uvek visoko, UH pravim blage rotacije u zavisnosti od treninga, s tim da zbog povrede kičme nemam visok UH dan kada vežbam noge ili leĂ°a, već kada vežbam ruke i ramena. Organizam mi je takav da jako loše funkcionišem sa niskim unosom UH pa takvih dana skoro da i nemam. Potrebne su godine treniranja i iskustva da bi vežbač mogao da eksperimentiše na sebi i da počne da uočava neke promene, da pravi napredak tim eksperimentisanjem. Nisam pristalica laganih treninga, ogromnih pauza izmeĂ°u serija, mislim da je delotvornije da se kroz jak trening ''zaradi'' ono što ćeš posle jesti. Formule su po meni za one koji su novi u ovome, i da se kasnije sve to nadgraĂ°uje.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Septembar 01, 2014, 02:30:31 pre podne »

Poliklinika Fizikus
Adresa: Deligradska 27, Savski venac, Beograd
Opština: Savski venac
Grad: Beograd
Tel: 011/264 32 42

www.fizikus.rs

Nije da ih reklamiram...ali jedino sam za njih čuo vezano za ove dve metode "pregleda", naravno, dosta pozitivnih utisaka...Srdjane, vidi i cene na sajtu...sve je dato jako pregledno...a dr Ostojic je jedan od najeminentnijih stručnjaka u oblasti sportske medicine u Srbiji...
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #7 poslato: Septembar 01, 2014, 02:17:02 pre podne »

Gde se u Srbiji vrše takva antropometrijska merenja, i koliko košta jedno takvo merenje?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Septembar 01, 2014, 01:52:11 pre podne »

Eh, ajmo sada o dve podteme, da tako kažem...

ANTROPOMETRIJSKA MERENJA – procena telesne strukture
Obuhvataju utvrĂ°ivanje dimenzija, proporcija i strukture ljudskog tela. Neophodnost poznavanja sopstvenih telesnih dimenzija prisutno je svuda – od sportske populacije, preko rekreativaca, dece i starih lica, pa do osoba koje pate od različitih akutnih i hroničnih oboljenja. Posebno su za sopstvene dimenzije zainteresovane gojazne osobe – važno je napomenuti da gojazan nije onaj ko ima višak kilograma već višak masnog tkiva u organizmu.
 
Oprema za antropometrijska merenja obuhvata – tradicionalne stadiometre, kalipere i antropometara , a tu je i multifrekventna bioimpedanca koja omogućava dobijanje podatka o telesnoj strukturi svakog telesnog segmenta.
Dakle dobijamo podatke o telesnom somatotipu, koliko imate telesnih masti i mišićne mase, koliki vam je stepen hidracije, da otkrijete da li imate više mišićne mase na levoj ili desnoj strani tela( lateralizacija)...

A tu je i...

ERGOSPIROMETRIJA
Dijagnostička procedura kojom se mere respiratorne funkcije i analiziraju gasovi tokom izvoĂ°enja fizičkog vežbanja. Ova tehnika omogućava ocenjivanje forme i kapaciteta kardiopulmonalnog i metaboličkog sistema. Ergospirometrija je sistem razvijen još početkom 1920-ih godina.  Ergospirometrija se zasniva na principu tzv. spirometrije otvorenog kruga – zapremina udahnutog kiseonika se meri upotrebom turbine a na izdisajnoj strani odreĂ°uju frakcije gasova i utvrĂ°uju koncentracija kiseonika i ugljen-dioksida. Upotrebom Haldan-Fick-ove jednačine dobijamo vrednost potrošnje kiseonika za vreme vežbanja.
 
Tokom ergospirometrijskog testa precizno se mere važni parametri fizičke forme (pre svega aerobne sposobnosti) kao što su maksimalna potrošnja kiseonika (VO2max), ventilatorni prag (VT) ili ekonomičnost rada (WE), na osnovu kojih se ocenjuje nivo utreniranosti i utvrĂ°uje program vežbanja za dalje. Ergospirometrijski test se smatra zlatnim standardom u testiranju funkcionalnih sposobnosti neaktivnih osoba, rekreativaca i vrhunskih sportista.

Da podignemo naše znanje o sopstvenom telu na još viši nivo?

Ima li potrebe da za tim? Opravdanost?

Šta mislite? Samo za vrhunske sportiste ili zainteresovane rekreativce?

Da li i ove brojke može pobediti ogledalo i rad po principu "greške i nagrade" ?


Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #5 poslato: Avgust 31, 2014, 05:26:59 posle podne »

Nikada nisam verovao formulama koje su se ticale ljudskog organizma...
:D
Mislim da je sve individualno...
Tvrdim da dve osobe identične visine i težine uz istu ishranu i trening neće isto napredovati.
Moje mišljenje je da su formule samo polazna tačka ka nekom cilju, a posle vaga i ogledalo nam pomažu uz pomoć osećaja da dodjemo do postavljenog (realnog) cilja.
:)
Recimo, došao sam ovde kako bi' oslabio. Monika mi je rekla ako ispoštujem ishranu i uz sagorevač da ne očekujem wow efekat. Kako sam napredovao, bio sam prezadovoljan nakon 2 meseca...
I da su tačne te formule za svakog (koje se tiču količine unetih proteina i UH), malo odstupanje od njih mislim da neće predstavljati problem na duže staze. Kome je svaki gram mišića bitan, taj će se verovatno detaljnije posvetiti izučavanjem istih...
:)
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #4 poslato: Avgust 31, 2014, 02:01:25 posle podne »

Forumule su smernica, a po osecaju radimo :)
A i kao sto Heath kaze, ima i drugih faktora koji uticu, trening i slicno :)
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
P. Heath
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1967


NO PAIN - NO GAIN

« Odgovor #3 poslato: Avgust 31, 2014, 01:48:10 posle podne »

Eksperimentisanje i ogledalo.

Od intenziteta treninga(takodje) zavisi kolicina proteina koje cemo uneti.Ako trenirate kao babe, mozete koristiti bilo sta, unositi 500 grama proteina dnevno, napredak nece biti onakav kakav ocekujete.Dakle, prvo pokidajte misicna vlakna, zatim ih dobro nahranite.

Ja proteine uvek drzim visoko, a hidrate rotiram, u zavisnosti od misicne grupe koju radim.Kada radim noge, unosim najvise ugljenih hidrata zato sto je to najzahtevniji trening.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.118 sekundi sa 17 upita.