TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 20, 2024, 03:16:31 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Potreban savet  (Pročitano 5708 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #24 poslato: April 15, 2015, 11:35:43 posle podne »

hvala najvise,pocecu definitivno vise vode da unosim pogotovo sto ja volim slanu hranu.i skoro stalno se osecam zedno

Povećan unos soli( natrijuma) je svakako "bitno poglavlje"...naša hrana sadrži i "skriveni natrijum"...preporuka je ne više od 5 gr "dodate"( ravna kafena kašičica) soli( NaCl) dnevno...

Natrijum je svuda oko nas. Samo dva i po kisela krastavca imaju količinu natriujma neohopdnu za ceo dan. A o suvomesnatim proizvodima, grickalicama i gotovim jelima da i ne govorimo. Natrijum se dodaje bukvalno svuda radi produženja svežine i roka trajanja( konzervans).

Čoveku je natrijum neophodan za život. Adekvatan unos natrijuma iznosi 1300-1500mg. Najveća količina natijuma koju smete uneti tokom dana je 2400mg (tačnije tri kisela krastavca).

Natrijum ima važne fiziološke funkcije:

-održava ravnotežu tečnosti u organizmu
-učestvuje u prenosu nervnih impulsa
-utiče na kontrakciju i relaksaciju mišića

Normalno bubrezi održavaju nivo natrijuma u telu – višak se izbaci, manjak se reapsorbuje i tako se održava ravnoteža( aldosteron).

Ipak, kad je prepoterećenje preveliko bubrezi ne izbace višak i natrijum se "gomila u telu". On sa sobom uvek povlači i vodu tako da se zapravo telo puni tečnošću. Ova dešavanja teraju srce da radi intenzivnije ne bi li pokrenulo svu tu tečnost i usled njegovog pojačanog rada dolazi i do povećanog krvnog pritiska.

U svetu je već duga pomama za smanjenjem količine natrijuma u ishrani. I to sa razlogom.

1. Previše natrijuma u ishrani utiče na povišenje krvnog pritiska – optimalni pritisak je oko 120/80 mmHg; pritisak preko 140/90 mmHg se smatra povišen tj. hipertenzijom. U Vojvodini jedan od 4 odraslih ima povišen krvni pritisak a time i veće šanse za pojavu komplikacija ovog stanja kao što su bolesti srca i bubrega. Smanjenjem pritiska za svega 10 mmHg  smanjuje rizik od popuštanja srca za 50%, od moždanog udara za 30%, od srčanog udara za 15% i prevremene smrti za 10%.

2. natrijum utiče i na nastanak raka, pogoršanje astme, nastanak i razvoj osteoporoze, kao i na zadržavanje vode u organizmu.

Evo nekoliko lakih načina da izbegnete prevelik unos natrijuma:

1. jedite više sveže hrane, izbegavajte gotovu hranu

2. kada možete uvek se opredelite za opciju „bez dodate soli“

3. koristite začinsko bilje umesto soli da poboljšate ukus hrane

4. koristite kalijumovu so, ali umereno.

 
Ako mislite da jedete slanu hranu, razmislite opet - jedna kašika kuhinjske soli ima 2300mg natrijuma – skoro duplo više od preporučenog dnevnog unosa soli.
Sačuvana
Ivan Zekic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #23 poslato: April 15, 2015, 01:05:09 posle podne »

hvala najvise,pocecu definitivno vise vode da unosim pogotovo sto ja volim slanu hranu.i skoro stalno se osecam zedno
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #22 poslato: April 15, 2015, 12:27:04 pre podne »

Nema tu neke posebne podele unosa vode( tečnosti i elektrolita) za rekreativce i profesionalce...već se sve prilagoĂ°ava potrebama, intenzitetu, tipu i dužini aktivnosti, spoljašnjoj temperaturi...

Preporuke su oko 2,5-4 l vode u toku dana plus potrebe u toku treninga...oko 1l vode na sat vremena intenzivne aktivnosti...kada osetimo žeĂ°, već smo dospeli u odreĂ°eni stepen dehidratacije...

Mislim da se opterećuješ nebitnim stvarima...dakle, akcenat stavi na redovnost aktivnosti, intenzitet, trajanje i obim, praćenje pulsa( tokom kardio treninga, željena zona)...a ako nema patoloških uzroka za izostanak znojenja, onda nema ni brige, ipak ćeš izgubiti manje dragocene vode u toku treninga...  ;)

U kranjem slučaju tu je sauna ili čak znojenje možeš potencirati na kritičnim mestima... http://www.pansport.rs/Sportska-oprema/Ostalo/SO176-Pojas-za-mrsavljenje.html
« Poslednja izmena: April 15, 2015, 12:28:49 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ivan Zekic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #21 poslato: April 14, 2015, 11:57:47 posle podne »

oznojim se ja.ali ne kao pre,sada sam u malo slabijoj formi pa manjei trcim samim tim se manje i znojim,e sad par fudbala je bilo na ovo toplije vremem probije me znoj al mi ne bude skroz mokra majica,a ja bi to voleo da pojacam znojenje.ne unosim mnoog tecnosti u sebe po mojoj proceni,koliko treba da unosi jedan rekreativac?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #20 poslato: April 14, 2015, 12:38:33 posle podne »

Od cega zavisi znojenje,recimo ima perioda kad sam se znojio extra extra na zagrevanju cak mi bude mokra majica,a sad se jako tesko znojim.sta je fazon u tome?fizicka sprema?tecnost?voleo bi da se znojim malo vise

Kada je telo pregrejano pod uticajem spoljne temperature, vežbanja, stresa, ili emocija, poruku o pregrejanosti mozak šalje nervnim ćelijama koje je dalje prosleĂ°uju znojnim žlezdama smeštenim u koži. U tom trenutku počinjemo da osećamo kako se koža vlaži. Znojenjem telo pokušava da se oslobodi suvišne toplote, dakle da se rashladi. Hipotalamus, deo mozga, naš je termostat; kada se telesna temperatura poveća, on pokreće mehanizam znojenja, a kada se smanji, poruka hipotalamusa je suprotna i znojenje prestaje.

Znoj je sastavljen od vode, soli, tj. elektrolita( Na,K, Cl...), uglavnom bez mirisa. Miris koji osetimo kada smo oznojeni nastaje mešanjem znoja s materijama koje su prirodno prisutne na površini kože, kao i pod dejstvom bakterija. Osim što služi telu da bi se rashladilo, znoj je vrlo koristan faktor u signaliziranju zdravstvenog stanja organizma. Na primer, prestanak znojenja usled povećane telesne aktivnosti ukazuje da telu nedostaje tečnosti, da je došlo do dehidracije organizma. No, osim što je indikator zdravstvenog stanja, znojenje je proces pročišćavanja kojim se telo svakodnevno i neprestano oslobaĂ°a štetnih materija i toksina.

Naravno nase telo se sa vremenom ukljucuje zastitne mehanizme...dakle, pocinje da cuva vodu i elektrolite, tj. brani se od dehidratacije, tako da su moguce promene u sastavu znoja...

E sad bitan je i intenzitet treninga, spoljasnja temperatura i sl.

Tu su i neki patoloski uzroci...

Mnogi ljudi se brinu oko preteranog znojenja, ali izuzetno slabo ili odsustvo znojenja je stanje koje može biti opasno po život. Uzroci ovog stanja mogu biti: neke vrste lekova (antipsihotici mogu da utiču na funkcionisanje znojnih žlezda), oboljenja autonomnog nervnog sistema koja mogu da utiču na funkcionisanje znojnih žlezda i teškoće u postizanju normalne temperature tela, infekcije znojnih žlezda, opekotine, dehidratacija, toplotni udar kod koga se gube funkcije tela da snizi telesnu temperaturu.

Koliko vode unosis u toku dana?
Sačuvana
Ivan Zekic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #19 poslato: April 14, 2015, 08:30:46 pre podne »

Od cega zavisi znojenje,recimo ima perioda kad sam se znojio extra extra na zagrevanju cak mi bude mokra majica,a sad se jako tesko znojim.sta je fazon u tome?fizicka sprema?tecnost?voleo bi da se znojim malo vise
Sačuvana
lazar2011
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #18 poslato: Februar 22, 2015, 04:05:53 posle podne »

hvala puno!!!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #17 poslato: Februar 22, 2015, 04:03:28 posle podne »

Whey protein i preparati amino kiselina samo mogu doprineti poboljšanju stanja( ali bez preterivanja, 1 merica whey posle treninga neće biti problem)...kao i vitamini C i E...

Uzimaš li neki vitaminsko-mineralni suplement? Omega-3 esencijalne masne kiseline mogu biti takoĂ°e dobar izbor u ovom slučaju...

Inače, manje povećanje vrednosti ALT i AST se može dogoditi ako jetru opteretimo dodatnom hranom ili suplementima kada može doći do povišenja ALT i AST ali ne za više od 2 puta( ti si za sada u tom opsegu)...Ipak tokom akutnog hepatitisa (kada su transaminaze povišene za više od 10x) treba obustaviti suplementaciju jer jetru opterećujemo dodatnim zadacima koji mu u trenutku borbe sa zapaljenjem, nisu potrebni (ovo napominjem vezano za ograničenja po pitanju suplementacije).

Za sada ne preporučujem kreatin, taurin, mega doze kofeina, No-reaktor...tj. dok se transaminaze "ne smire"...hrani se redovno i kvalitetno, dovoljno spavaj, budi dobro hidriran...izbegavaj hroničnu pretreniranost...
« Poslednja izmena: Februar 22, 2015, 04:08:10 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
lazar2011
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #16 poslato: Februar 22, 2015, 03:53:03 posle podne »

Interesuje me jos samo da li na ovo smem da uzimam neki protein, barem jednom posle treninga?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Februar 22, 2015, 03:48:25 posle podne »

Ono što vidim su rastuće transaminaze...

Kao što rekoh izbaci mesne preraĂ°evine i suvomesnate proizvode...

Više manjih, a češćih obroka u toku dana... 4-6

Preporuka za detaljno čitanje na temu ishrane...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

Sačuvana
lazar2011
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #14 poslato: Februar 22, 2015, 03:40:48 posle podne »

Ishrana je sada redovna, ranije zbog posla i nije bas bila redovna. Hrana je bila raznovrsna. -Dorucak pr. Salama, Jaja, Prsuta.
 -Rucak, uglavnom kuvana hrana i sl. Unosim dovoljno vode, 1l samo tokom treninga+jos tokom dana i posle obroka. Ostali rezultati su prosledjeni na mejl
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Februar 22, 2015, 03:22:34 posle podne »

Nalaz sam video...slažem da su nastala odstupanja vezana za jetru...

Da li su raĂ°en direktni i indirektni bilirubin? Da li je raĂ°en UZ abdomena?

Kakva ti je ishrana sada? Može neki okvirni meni onako po obrocima...

Da li dovoljno spavaš? Unos vode?

Ne zaboravi da sve što uneseš "per os"( preko usta) proĂ°e kroz jetru...zato i toliko insistiram na ishrani...

Da li bi mogao da pošalješ neke lab. nalaze pre ovoga zbog uporeĂ°enja rezultata?

Moja preporuka za jetru je ESSENTIALE forte N 300 mg, uz silimarin...

« Poslednja izmena: Februar 22, 2015, 03:24:21 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
lazar2011
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #12 poslato: Februar 22, 2015, 03:08:35 posle podne »

rezultati su prosledjeni na slavisa.stojic@gmail.com
Sačuvana
lazar2011
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #11 poslato: Februar 22, 2015, 03:05:24 posle podne »

Nisam uzimao steroide niti bilo sta osim ovoga navedenog. Krea-alkalin pro sam uzmao jednu pre treninga i jednu tabletu posle treninga, tako pise u upustvu, a i tako su mi rekli. Imao sam malo jace treninge, i rezim zivota mi je zbog posla tj. trece smene 2 puta sedmicno bio promenjen, pa samim tim i nacin ishrane je bio prilagodjen poslu i slobodnom vremenu. Sylumarin sam dobio od specijaliste. Prosledicu lab. i ali se vremenom u nalazu povecava broj stavki koje odstupaju od normale. Lekari kazu da je to mozda od jetre i da ce to vremenom da se sredi.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Februar 22, 2015, 02:42:17 posle podne »

Možda glupo pitanje...nisu uzmao AAS( androgeno-anabolički steroidi)?

Krea-alkalin? ( kako si napisao - Greahalin ) Koliko kaspula pre i posle treninga?

Da li si i pre godinu dana, tj. pre ovog nalaza kada je sve bilo normalno uzmao neki od suplemenata? Da li možeš da povežeš uzimanje suplemenata, promene u intenzitetu i redovnosti treninga, neke promene u načinu ishrane, sa skokom transaminaza?

Porastu transaminaza može doprineti i intenzivan, neumeren trening( konstantna pretreniranost ), velike doze suplemenata na bazi kreatina, taurina, mesne preraĂ°evine..."burna redovna stresogena stanja"...predoziranje nekim vitaminima...imaš li neki komentar na to?

Inače, ALT je prisutna samo u jetri, te je zato mnogo specifičniji pokazatelj hepatocelularnog oštećenja...pošto si rekao da je ALT prvo skočila...kakav je bilirubin?

Ako ti nije problem, možeš li da skeniraš te lab. nalaze i postaviš ih ovde?

Inače, Silimarin si dobio od lekara opšte praske ili od specijaliste?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.09 sekundi sa 17 upita.