TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395195 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 30, 2024, 09:17:23 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoc :)  (Pročitano 5340 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Maj 11, 2015, 11:25:26 posle podne »

U globalu, kreatin nema direktan uticaj na stvaranje kamena u žučnoj kesi...ali bih sačekao još malo vremena za dodavanje kreatina...

NO-reaktori u zavisnosti od sastava mogu imati uticaja na žučnu kesu...tako da za sada ne bih išao sa NO...

Protein je dobar izbor...

Unosi dovoljno tečnosti, dakle, dobra/dovoljna HIDRATACIJA JAKO BITNA!

Žumanca mogu provocirati napad( provociranje kontrakcija žučne kese), tako da oprezno...čak bi trebalo da ih izbegavaš...akcenat na belanca...
Sačuvana
mrstefan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #6 poslato: Maj 11, 2015, 08:18:11 posle podne »

Znam ali nisam isao od jula u teretanu do evo marta pa povecam tezine postepeno...
Za sada nista konkretno sve je da kazem normalno bez ikakvih tegoba,jedino to ako spojim par dana da jedem cela jaja osecam blagu nelagodnost u gornjem desnom delu stomaka ali ovako je sve normalno od namirnica sve jedem kao da nemam taj problem... Znaci mogao bih komotno da odradim neku kombinaciju suplemenata...protein ,kreatin,mozda neki no reaktor uz to ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Maj 11, 2015, 01:19:05 pre podne »

To što radiš sa malim težinama je u svakom slučaju kontraproduktivno...trening hipertrofije je ono na šta ciljaš...

"Trening za povećanje mišićne mase

Da bi se izazvao rast mišića, potrebno je:
- dati stimulus mišiću koji bi trebalo da izazove adaptaciju
- mišic opteretimo stimulusom na koji nije naviknut
- pokret za odreĂ°enu mišićnu grupu
- progresivno povećanje opterećenja, intenziteta treninga
- broj ponavljanja u seriji treba da se izvodi od 6 do 12.

Veće mišićne grupe kao sto su leĂ°a, grudi i noge mogu da podnesu veće opterećenje u toku treninga pa ih je stoga neophodno jače i češće trenirati. Do povećanja mišićne mase ne može da doĂ°e ako se ne poveća i misićna snaga.

Program za hipertrofiju (rast mišića) – trening nešto nižeg intenziteta i većeg obima, daje hipertrofiju (povećanje obima mišićnih vlakana). U ovoj fazi koriste se težine koje iznose 70-80% maksimalnog ponavljanja (1RM repeticio max – najveća težina koju u datoj vežbi možete podići samo jednom). Sa težinama u rasponu od 70-80% 1 RM najčešće možemo raditi 8-12 ponavljanja u seriji do otkaza.
Uz ovaj raspon intenziteta ide veći obim treninga tj. veći broj serija i ponavljanja. Ako ovo kombinujemo sa kraćim odmorima izmeĂ°u serija (45-90 sekundi) imaćemo snažan stimulans za prirodno oslobaĂ°anje anaboličkih hormona (hormona izgradnje mišića). U ovoj fazi treninga korisno je izvoĂ°enje superserija.

Program za snagu mišića - težine za trening snage su takve da nam obezbeĂ°uju visok intenzitet treninga (iznad 80% 1RM) obično dozvoljavaju da radimo 6 ili manje ponavljanja do otkaza. Trening visokog intenziteta je izuzetno fizički zahtevan i zato obim treninga tj. broj serija treba da bude manji. To je idealno za snagu jer omogućava bolji oporavak izmeĂ°u treninga. U ovoj fazi treninga naglasak je na težinama pa i odmor izmeĂ°u serija treba da bude duži. Naglasak u ovom delu treninga stavljen je na vežbe kao što su čučanj, mrtvo dizanje, benčpress. One angažuju puno mišićne mase i jak je stimulus za povećanje snage i mase.
Jače, a kraće. To bi ukratko bio idealan opis treninga za masu. Trening preko 45 minuta dovodi do otpuštanja kortizola (katabolički hormon razgradnje) i razgradnje mišićnog tkiva, a to nam nije u interesu.
Najbolje vežbe za izgradnju mase su osnovne vežbe koje uključuju više mišićnih grupa u pokret, a deluju stimulativno na lučenje hormona rasta. TakoĂ°e je dobro uključiti i izolujuće vežbe koje ističu detalje i doprinose ukupnoj simetriji tela.

Odmor

Jedna od najbitnijih stvari bez koji sve ovo gore neće imati efekta je upravo odmor. Rast mišića se odvija upravo u toku odmora. U toku treninga mi opterećujemo mišiće, pomoću hrane ga gradimo i punimo, a zato je potrebno vreme kako bi ponovili trening za mišic koji je doživeo stres. Odmor ne valja da bude prekratak, zato što bi onda vežbali sa umornim mišićem i ne bi postigli željeni cilj u toku treninga, a isto tako ne valja da bude predugačak jer bi se onda mišić previše “opustio”. Neka univerzalna metoda je da se veće mišićne partije mogu trenirati dvaput nedeljno, dok se manje mišićne partije treniraju jednom nedeljno.
"

Imaš li sada( u ovom periodu) neke konkretne tegobe( s obzirom da je ishrana korigovana)?

Vitaminsko-mineralni kompleksi, whey protein, proteinske mešavine, omega-3 esencijalne masne kiseline, soja lecitin, taurin, može biti dobar izbor...izbegavati suplemente bogate kofeinom...budi dobro hidriran...

Dodatne preporuke oko načina ishrane...

Dozvoljene namirnice u ishrani bolesnika sa kamenom u žučnoj kesi:
 
– Prednost treba dati dvopeku od integralnog brašna, zatim može da se koristi kuvani integralni pirinač, durum testenine, bez jaja. Vrlo je bitno kako su testa pripremljena. Bolje ako su meko kuvana i iseckana na sitniju parčad,
– Koristiti što više integralne (celovite) žitarice,
– Dozvoljena je upotreba kuvanog ili pečenog na roštilju posnog mesa i ribe,
– Što se tiče jaja, preporučuje se samo belance, jer žumance može da  izazove kontrakcije,
– Dozvoljena je upotreba posnih sireva i kiselo mlečnih proizvoda,
– Od vidljivih masti prednost imaju sirova biljna ulja, prvenstveno maslinovo ulje. Dozvoljena je upotreba maslaca ili putera,
– Preporučuje se povrće koje može da se konzumira u vidu pirea,
– Ponekad se u manjim količinama može konzumirati sočno voće, kompoti, kao i pečeno voće,
– Dozvoljena je upotreba blagih biljnih čajeva, a posebno se preporučuje upotreba mineralnih alkalnih voda, koje pomažu drenažu žučnih puteva,
– Za bolje lučenje žuči, korisno je svakog jutra, piti sok od rotkve, i to prvi dan 1 čašicu, drugi dan dve, treći dan 3, a zatim smanjivati za po 1 čašicu. Nakon toga napraviti pauzu od 7 dana, pa terapiju ponoviti još jednom na isti način. Sok od rotkve je strogo zabranjen  osobama koje boluju od upale želuca i creva!

 
 
Zabranjene namirnice kod kamena u žuči:
 
– Zabranjena je upoteba masnog, pohovanog i prženog mesa i namirnica bogatih holesterolom: riblja ikra, iznutrice, morski plodovi,
– Zabranjuju se punomasni stari prevreli sirevi i pržena jaja,
– Napici sa pavlakom,
– Jako slatke namirnice, jako hladna i jako topla jela i napici,
– Trebalo bi zabraniti povrće koje ima puno celuloze i koje nadima,a to su: leguminoze, mahunarke, krastavac, kupus, keleraba, karfiol, luk, praziluk prženi krompir,
– Povrce iz turšije i salate sa sirćetom ne treba upotrebljavati, a kao začin za salatu najbolje je upotrebiti limun i kiselo mleko,
– Ne dopušta se upotreba sirovih jabuka i koštunjavog voća,
– Zabranjena je upotreba punomasne čokolade,
– Zabranjena je upotreba jakih čajeva, kafe, alkohola i hladnih napitaka, jer kod nekih bolesnika čaša hladne vode ili čaša hladnog piva može da izazove napad bolova,
– Zabranjena je upotreba jakih začina koji mogu da dovedu do dispepsije ili poremećaja varenja, kao sto su: paprika, biber, senf, majonez, sirće.

 
Važne napomene:
– Veoma je "štetna" ishrana bogata nezdravim mastima, koje vode ka stvaranju veće količine holesterola, koji se izlučuje u žuč i tamo postaje kamen.
– Veoma su opasne rigorozne dijete, odnosno mršavljenje na brzinu.
– Uz odreĂ°eni režim ishrane, za skidanje suvišnih kilograma, obavezno uzimati svaki dan po 2 kašike  hladno ceĂ°enog maslinovog ulja(extra virgin), koje je neophodno za stimulaciju žučne kese, da se bar jednom dnevno potpuno isprazni od žuči, smanjujući tako mogućnost nastanka kamena. Kad drastično prekinete sa unošenjem masti, žučna kesa se ne kontrahuje dovoljno često da izbaci žuč u tanko crevo. Na taj način se žuč skuplja i pokreće stvaranje kamena.
Za nastanak kamena, veoma je opasno preskakati doručak, kao i pravljenje velikih pauza izmeĂ°u obroka. Razmak izmeĂ°u obroka trebalo bi da bude idealno 3-4h, ne više od 6h.
Sačuvana
mrstefan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #4 poslato: Maj 11, 2015, 12:29:42 pre podne »

zanima me sta bih sve smeo da koristim od suplementacija a koja mi ne bi smetala ?
Sačuvana
mrstefan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #3 poslato: Maj 11, 2015, 12:28:03 pre podne »

izvinjavam se sto tek sada odgovaram ovakos toje stvari...Visok sam oko 190 trenutno imam 104kg dok sam aktivno isao u teretanu tj. dok nisam imao taj zucni napad imao sam 95kg i tada sam pio samo whey teretana 3 ponekad i 4 puta nedeljno plus kardio... 1,8 cm moja greska,nije mi presavijena zucna kesa i nisam gojazan...Trenutno idem u teretanu vec evo skoro 2 meseca i radim sa malim tezinama a ishrana mi je ista kao kada sam aktivno trenirao s tim sto jaja jedem samo kuvana ali ne svaki dan primetio sam da ako ih svaki dan jedem da mi malo smeta ali pojedem 2-3 u periodu od 3-4 dana ...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Mart 20, 2015, 01:46:47 pre podne »

1,8 mm ? Da li imaš presavijenu žučnu kesu? Da li si gojazan?

Protein ne bi trebalo da bude problem...

Više način ishrane diktira "simptomatologiju" uopšte...

Neke opšte preporuke...

Grickajte semenke suncokreta
Pune su linolenske kiseline koja sprečava stvaranje «bolnog» kamenja u žuči.
Ustanite sa tog kauča!
Redovna fizička aktivnost trostruko smanjuje rizik.
Vlakna su zakon
Vlakna «iznose» višak holesterola iz organizma, što znači da prelazak sa belog na integralni hleb i žitarice( ovas, heljda...) smanjuju šansu da dobijete kamen u žučnoj kesi.
Počnite dan svežim sokom od pomorandže
Studije pokazuju da tri čaše ovog napitka bogatog C vitaminom smanjuju rizik napola( uticaj na žučne puteve)
Osam čaša vode dnevno (najmanje!)
Razblažuju žuč i sprečavaju stvaranje holesterola koji se kristalizuje u kamenje. ( akcenat na dobru hidriranost)
Izbegavajte drastične dijete
Program ishrane bez masti ili sa malim unosom kalorija (manje od 800 dnevno) koncentriše žuč u žučnoj kesi i podstiče stvaranje kamenja.

Soja lecitin može pomoći...

Više manjih obroka u toku dana...

Preporučuje se "dijeta" bogata vlaknima i kalcijumom, siromašna zasićenim mastima( masti koje su na sobnoj temperaturi čvrste kao što su puter, svinjska mast, sve životinjske masti )

"ŠTA JE KAMENJE U ŽUČI? — Kamenje u žuči je nakupina čvrstog materijala koji se formira unutar žučne kese. Kamenje može da se formira u žučnoj kesi ako postoji promena ili disbalans u sastavu žuči, ili ako se žučna kesa ne prazni potpuno.

Kamenje u žuči može da bude vrlo malo, ili veličine same žučne kese. Uglavnom je, meĂ°utim, manje od 2.5 cm i jednog od dva glavna tipa, holesterol ili pigment. Tip kamena u žuči je vrlo značajan jer će holesterolsko kamenje najverovatnije odgovoriti na nehirurški tretman u odnosu na pigmentno.

Holesterolsko kamenje čini oko 80 procenata žučnog kamenja u razvijenim zemljama, uključujući i Sjedinjene Američke Države.
Pigmentno kamenje čini oko 20 procenata kamena u žuči.

FAKTORI RIZIKA ZA KAMEN U ŽUČI —

Glavni uzrok nastanka kamena u žuči još uvek nije poznat. MeĂ°utim, postoji veliki broj faktora koji povećava rizik od njihovog nastanka.

Pol — Kamen u žuči je češći kod žena.

Starost — Rizik od kamena u žuči se povećava što je osoba starija. Ovo stanje je ekstremno retko kod dece i tokom vremena postaje sve češće, naročito kod osoba starijih od 40 godina.

Porodična istorija i genetika — Kamen u žuči se češće javlja u nekim porodicama, što sugeriše da genetika ima udeo u njegovoj pojavi.
"
Sačuvana
mrstefan
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #1 poslato: Mart 19, 2015, 04:35:14 posle podne »

Imam jedno pitanje...Bio sam na ultrazvuku i nasli su mi kamen u zuci velicine 1,8mm ...Od hrane jedem sve osim kupusa koji mi smeta tj. tada imam zucni napad sto bi se reklo  :(  Zanima me da li smem da koristim suplementaciju posto planiram da uzmem whey protein ?
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.085 sekundi sa 19 upita.