TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394948 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 16, 2024, 11:02:38 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Čudne manifestacije u toku treninga  (Pročitano 6705 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: April 14, 2015, 10:38:31 posle podne »

Manji gubitak na tezini, od oko 3kg za 2 meseca, ali bas u tom periodu nisam trenirao a i nisam preterano obracao paznju na ishranu. Sto se tice suvih usta to se desava  ujutru, mada mislim da je zbog TA peci. Apetit je skroz ok, nisam primetio neku razliku.

Danas da se pohvalim nisam imao problema u toku treninga, sve je proteklo ok, nisam imao nijedan od simptoma, imao sam dva obroka pre teretane a u u teretanu sam krenuo nesto kasnije nego juce.

Mislim da TA peć nije od presudnog značaja, osim ukoliko tokom sna nisi preblizu istoj...

Mislim da smo "pogodili" oko nekih manifestacija hipoglikemije...ne zaboravi da je obrok pre treninga jako bitan deo "pripreme" našeg tela za trening..."jelo drži telo"...

Ne bi bilo loše da čisto zbog sebe odradiš jedan kontr. lab. pregled krvi...
Sačuvana
BorcaniCZ
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #17 poslato: April 14, 2015, 10:12:10 posle podne »

Manji gubitak na tezini, od oko 3kg za 2 meseca, ali bas u tom periodu nisam trenirao a i nisam preterano obracao paznju na ishranu. Sto se tice suvih usta to se desava  ujutru, mada mislim da je zbog TA peci. Apetit je skroz ok, nisam primetio neku razliku.

Danas da se pohvalim nisam imao problema u toku treninga, sve je proteklo ok, nisam imao nijedan od simptoma, imao sam dva obroka pre teretane a u u teretanu sam krenuo nesto kasnije nego juce.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: April 14, 2015, 01:01:54 pre podne »

U koje vreme treniraš? Ono na šta ciljam je prvi jutarnji obrok, tj. obrok pre treninga...zato i kažem jutarnja hipoglikemija...

Da li u skorije vreme gubio na težini? Kakav je apetit? Učestalo mokrenje? "Suva usta"?

Na misao o mogućoj hipoglikemiji( simptomima iste) me je naveo obrok - "doruckovao sam rusku salatu, feta sir, koje parce juneceg mesa.", rekao bih siromašno ugljenim hidratima...a još fizički naporan posao, možda neredovni obroci...

Neki od simptoma hipoglikemije mogu biti...zbunjenost, utisak klonulosti ili nesvestice, smanjena orijentacija, lupanje srca ,trnjenje usne ili jezika, zamućen vid, osećaj gladi, teturanje, znojenje, drhtanje, crvenilo ili bledilo kože, nesigurnost, strah, preterane emotivne reakcije...

A što se tiča zapušenosti uva, razlog može biti banalan...tzv. "razlika u pritisku"( jak zvuk)...bitno je da li je taj osećaj prolaznog karaktera ili ne( samo pre treninga), udružen sa npr. pulsiranjem, zujanjem, šuštanjem...da li je udružen sa "nagluvošću"(zaglušenošću)...

Osećaj zapušenosti uva može postojati iz više razloga. Često je uzrok u spoljašnjem uvu, kao npr. ušna mast ili zapaljenje spoljašnjeg uva. MeĂ°utim, razlog može biti i u srednjem, ali i unutrašnjem uvu.

Osecaj zapusenosti ili pritiska u uvu moze biti zbog:

1. Cerumenskog cepa( ušni vosak)
U spoljasnjem slusnom kanalu se napravio cep od usne masti. Pacijent obicno oseti da mu se uvo zapusilo nakon cackanja uva stapicem ili nakon tusiranja (ili kakvog drugog kontakta sa vodom), kada vec formirani cep usne masti nabubri u kontaktu sa vodom.
Lecenje je vrlo jednostavno: Cerumenski cep se pazljivo instrumentalno odstrani ili eventualno ispere vodom.

2. Slabije funkcije Eustahijeve trube i/ili sekreta u srednjem uvu:
Zbog prehlade, oboljenja nosa kao sto je nosna polipoza ili alergijska kijavica ili hipertrofican treci krajnik kod dece . . . dolazi do slabije funkcije Eustahijeve trube, te se supljina srednjeg uva slabije ventilira, u uvu se stvara negativan pritisak, a vremenom se kavum ispuni sekretom. Pacijent se zali da su mu se usi zapusile, kao da je u avionu ili oseca kao da mu je voda u uvu.
Veoma neprijatno, ali na svu srecu obicno bezopasno i ako se leci najverovatnije nece biti posledica po sluh pacijenta.

Napomena:
odrasli pacijenti koji boluju od sekretorne upale uva moraju se podrvgnuti detaljnijoj dijatnostici radi uklanjanja sumnje na neki maligni proces.

3. Akutna gluvoca (odnosno nagluvost):
Smatra se da je virus zahvatio slusni zivac i doveo do pada sluha. Po nekad uzrok moze biti i vaskularne etiologije.
Najcesce: “ustao sam ujutru i primetio da na levo uvo ne cujem” ili “kada sam stavio slusalicu na desno uvo shvatio sam da na njega ne cujem” . . . Takodje moze se manifestovati i osecajem zapusenosti, obicno pracenog sustanjem ili zujenjem.
Veoma je vazno da se pacijent sa naglo nastalom nagluvoscu odmah javi doktoru jer ukoliko je uzrok akutna gluvoca, onda zapocinjanjem lecenja na vreme znacajno se povecavju sanse za izlecenje.

Oprez:
Veoma je vazno da se ovo urgentno medicinsko stanje dijagnostifikuje na vreme. Pacijent moze imati i cerumenski cep i akutnu gluvocu; ili prehladu i akutnu gluvocu, te je kod svakog osecaja zapusenosti vazno uraditi kompletnu audiolosku dijagnostiku: timpanometriju i audiometriju.

Po pitanju dremke...zavisi koliko dugo traje...oko sat vremena je ok...korisno...( "restart")
« Poslednja izmena: April 14, 2015, 01:04:43 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
BorcaniCZ
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #15 poslato: April 14, 2015, 12:28:48 pre podne »

Da, zaboravio sam da Vas pitam, kao simptome sam naveo zapusenost desnog uha, cemu se to pripisuje? To mi je posebno iritantno.
Sačuvana
BorcaniCZ
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #14 poslato: April 14, 2015, 12:25:07 pre podne »

Izvinjavam se, kasno sam video vase pitanje za dnevni meni, verovatno ste ga editovali, elem, na ovo pitanje vam i ne mogu dati konkretan odgovor, jer mi ishrana tj. dnevni meni nije ustaljen jer sam se danas posle pauze od 2 meseca vratio treningu, e sad to vama mozda deluje malo cudno kakve veze sad pauza ima sa ishranom, ali eto kod mene ima, ja sam onaj tip koji trenira od 6-8 meseci pa napravi mini pauzu pa sve u krug, za vreme te pauze ne obracam toliko paznju na ishranu tj. ne pratim unos UH, P i M, ali dok treniram onda mi je to jako bitno i onda sastavljam svoj meni. Evo bas veceras sam se upustio u kalkulacije, i verujem da cu srediti plan ishrane za dan dva za neki naredni period u odnosu na cilj a to je masa.

Jedino sto vam mogu reci je da sam uglavnom jeo 3 cvrsta obroka, jedan na poslu oko 10:30h(sendvic sa prustom, sudzukom itd, ili neka salata sa sirom, jajima, povrcem), jedan kad se vratim sa posla oko 17h(grasak, pasulj, belo meso, makarone), i jedan u vecernjim satima(sta ostane od rucka :D), i ponekad neki TUC keks izmedju kao uzinu.

Odgovor na vasa pitanja u medjuvremenu:
Nikakve anomalije u radu srca nikad nisam primetio iskreno.
Zagrevanja ima, ali definitivno se ne bi pohvalio zagrevanjem od 5 minuta.
Treninzi traju oko 1h, radim jednu manju i jednu vecu misicnu grupu, 4 vezbe za svaku grupu, u jednoj vezbi 4 serije po prosecno 8 ponavljanja sa sto vecim kilazama.

Vase objasnjenje tj. dijagnoza mi je krajnje logicna ali opet, cudno je to kako kako te simptome nisam imao koliko se secam u prvih godinu dana treniranja a tad sam bio apsolutni pocetnik.

Ovo da se simptomi smanjuju kako trening odmice je 100% tacno, uglavnom taj napad imam u prvih pola sata, ali to je dovoljno da me psihicki obori da ostatak treninga odradim "samo da odradim" i odem kuci.

Upoznat sam sa principima ishrane i verno citam i pratim savete na ovom forumu, kao sto rekoh uskoro krecem sa planom ishrane prilagodjenom savetima ovde, sa dnevnim gramskim rasporedom nutrijenata u odnosu na moju kilazu i ciljeve, povecacu hidrataciju, takodje pokusacu sto vise da se naspavam, tj da pomerim satnicu kada lezem, ujedno bih Vas pitao da li da izbacim popodnevnu dremku i prebacim deo te satnice za noc? Perfekcionista sam, dovescu ja to sve u redu, ali ako  se posle kompletne sredjenosti zivota krene da se ponavljaju ovakvi dani u teretani verujem da cu onda defitnitivno traziti sva lekarska ispitivanja.

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: April 14, 2015, 12:00:43 pre podne »

Inače ta pojava malaksalost, zevanje, hladan znoj...da li je to praćeno i "lupanjem srca"?

Imaš li "preskoke" u radu srca?

Da li se "zagreješ" pre početka treninga sa opterećenjem?

Kako ti izgledaju treninzi? Neki kratak opis?

Lično takve simptome bih pripisao obroku pre treninga koji je bogat prostih ugljenim hidratima( kompenzatorna hipoglikemija, prvo brzi nagli skok šećera u krvi, pa nagli pad - "insulinska oluja")...ali, nekada problem može biti i "jutarnja hipoglikemija"...tj. nedevoljno složenih ugljenih hidrata u tom obroku, tj prvom jutarnjem obroku, pošto kažeš da kada vežbaš popodne toga nema...?

Kako trening odmiče, da li se simptomi smanjuju u intenzitetu?

Evo smernica vezano za obrok pre treninga...

Osnovno pravilo za obrok pre treninga je da bi trebalo jesti oko 2 h pre treninga i to u zavisnosti od brzine vašeg metabolizma, vremenski interval može biti i kraći, ali nikako manje od sat vremena posle obroka ne kretati na trening.

Pre treninga trebaju nam ugljeni hidrati koji imaju nizak glikemički indeks, koji se „sporo vare” i koji će u kontinuitetu davati energiju u toku treninga (integralni pirinač, krompir, ovsene pahuljice, testenine i hleb od integralnog brašna, pasulj...).

Proteini bi trebalo da budu iz crvenog i belog mesa, jaja, sira i oni će držati amino kiseline na visokom nivou u krvi tokom treninga (sporije se vare).

Preporuka za obrok pre treninga je oko 30 g proteina, 50-70 g složenih hidrata...bez prostih hidrata, zbog brzog porasta, a zatim i naglog pada „šećera u krvi” koji izazivaju (kompenzatorna hipoglikemija) mogu otežati predstojeći trening (osećaj slabosti, malaksalost, usporenosti...). Cilj je imati dovoljno energije i „gradivnih elemenata” za kvalitetan trening...

Količina proteina kao i hidrata trebalo bi da bude nešto manja nego u ostalim obrocima, kako ne bismo opteretili želudac pre treninga i kako bi mogli nesmetano da vežbamo. Bitno je da ovaj obrok bude bez masti koje mogu usporiti proces varenja. Esencijalne masne kiseline se mogu ubaciti u druge obroke.


Bitna stvar je i kada unositi ugljene hidrate...

Povećana osetljivost na insulin je najizraženija ujutru i posle treninga. Tako da bi uopštena preporuka bila da se ugljeni hidrati naĂ°u na vašem meniju, u prvom jutarnjem obroku i posle treninga, a naravno i pre treninga da bi imali dovoljno energije za „normalan” trenažni proces.

Inače, tokom dugog noćnog sna vaše telo „troši” rezerve glikogena, tako da ih treba adekvatno nadoknaditi u prvom jutarnjem obroku.

Sem ako niste blagosloveni superbrzim metabolizmom, trebalo bi da zaboravite na ideju da jedete bilo koji oblik ugljenih hidrata kasno noću (večera, tj. obrok pred počinak). Konzumiranje hidrata kasno noću ometa otpuštanje hormona rasta i promoviše skladištenje masti dok spavate.


Pojačaj obrok pre treninga, ovi simptomi mi "nalikuju" i na neki oblik hipoglikemije...
Sačuvana
BorcaniCZ
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #12 poslato: April 13, 2015, 11:45:47 posle podne »

Pozdrav Slavisa,

pre svega da se zahvalim na interesovanju,

poslednje analize krvi sam radio negde u Oktobru 2014, zbog problema sa stomakom, tada sam radio analizu krvi, i analizu urina, oprostices mi ne razumem se u medicinsku terminologiju, ipak sam inzenjer elektrotehnike, tako da ne znam da li na istu analizu urina mislimo, ali su tada rezultati bili sasvim uredu. EKG nisam radio.

Na poslu nekada radim i po 10h dnevno, i opet ne osecam neki preteran zamor, mozda misicni ali svakako se na poslu nikad nisam imao ovakve nuspojave, i ako sam radio stvarno tezak fizicki posao (istovaranje slepera). Uslovi rada nisu najbolji jer sam u magacinu zatvorenog tipa, sa dosta prasine, ali opet nije toliko zagusljivo, i svakako nisu opasni materijali upitanju, vec pretezno roba poput vate, slamcica, cackalica itd.

Sto se tice unosa vode, u poslednje vreme se trudim da to dovedem u neke optimalne kolicine, znaci negde sam oko 2l dnevno, sa tim sto na poslu ne stignem da popijem vise od 0.5l za 8h rada, ali se hidriram kada dodjem kuci. Sto se tice hidratacije na treningu, popijem bar 0.75l na 1h treninga i svakako volim da se hidriram u toku treninga.

Krvni pritisak ne merim, iskreno poslednji put sam merio pre mozda godinu dana i samo tog puta se i secam.

Od kada radim, spavam u proseku 7h-8h, uglavnom od 23h do 06 ili 07h kako kad, san mi je odlican, nikad se ne budim u toku sna vec me alarm probudi, imao sam losu naviku da jedem kasno uvece i to pretezno UH obroke, ali sam resio da to promenim definitvno. Odmoran se budim, pogotovo od kad sam ucvrstio tu radnu naviku i relativno lako ustajem ali opet kad dodjem sa posla imam naviku samo da jedem i onda da odspavam u kasnim popodnevnim casovima, tu uvatim bar 2-3h sna jer osecam da mi nekako treba.

Nikakve lekove ne konzumiram i ne secam se kad sam poslednji put, nekih drugih bolova nemam, sem ledjnih al to je od posla valjda.

Zaboravih da napomenem, da se u sobi u kojoj spavam grejem na TA pec koja dodatno zagreva vazduh pa je on dosta suv, cesto sam se ujutru probudio sa suvim ustima, mozda je i ovo neki bitan aspekt?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: April 13, 2015, 11:21:38 posle podne »

Pozdrav i od mene...

Kada si zadnji put odradio lab. nalaz krvi u urina? Ekg?

Da li dovoljno spavaš? Koliko spavaš noću u kontinuitetu? Da li se budiš odmoran?

Da li i na poslu osećaš zamor?

Koliko vode popiješ u toku dana? Da li si tokom treninga dobro hidriran? Meriš li krvni pritisak?

Piješ li neke lekove?

Da li si na poslu izložen nekim isparenjima? Kakvi su uslovi rada? Da li radiš sa nekim "opasnim" materijalima?

Napiši nam svoj dnevni meni onako po obrocima, sa okvirnom gramažom namirnica u njima...
« Poslednja izmena: April 13, 2015, 11:28:20 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
BorcaniCZ
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #10 poslato: April 13, 2015, 09:05:22 posle podne »

Takodje, zaboravio sam da dodam, kada sam prethodnih meseci isao direktno u teretanu sa posla, znaci negde oko 17h nisam imao ovih problema, tada sam ponekad i znao da popijem booster pre treninga kako bi ovako nesto izbegao, i stvarno nisam imao problema.
Sačuvana
BorcaniCZ
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #9 poslato: April 13, 2015, 09:02:25 posle podne »

Postovani,
konkretno ovog dana, doruckovao sam rusku salatu, feta sir, koje parce juneceg mesa. Uz navedeni unos vode, od oko 1.5l, 2h nakon dorucka sam krenuo u teretanu.

Sto se tice kardia, njega nikad nisam radio u teretani i generalno ne trcim, imam dosta brz metabolizam, i dovodio bi vec tesko stecene kilograme u opasnost, sa obzirom da sam kao mladji bio dosta mrsaviji ali sam tada trenirao fudbal godinama. Sto se tice te kondicije, trcim samo za autobusom po potrebi, mozda to moze biti uzrok svemu, ali opet navodim da mesecima radim fizicki tezak posao gde se krecem bar 8h dnevno u krug po magacinu, tako da po nekoj mojoj proceni ako imam kondicije za to, zasto bi mi jedan trening odjednom predstavljao toliki problem. Takodje razlog mozda moze biti sto se nisam preterano ni zagrejao, ne vise od 5min zagrevanja.

Kafu, gazirana pica, alkoholna, energetska, cigarete ne konzumiram, retke su situacije, mozda na nivou jednom mesecno.
U teretani jeste zagusljivo, ali opet kad provrtim i tu opciju, shvatim da u istu idem vec 2 godine skoro, i da mi se ovako nesto kao danas desi jednom/u dve nedelje.
Sto se tice motivacije, trenutno i nije na najvise nivou, jer ja mislim da za svakog predstavlja sok kada posle pauze ponovo ode, deluje mu kao da je sve opalo i da je izgubio dosta na snazi, ali opet i kada sam bio u top formi znalo je ovako nesto da se desi, mada kad pogledam od svih mogucih faktora ovaj je mozda i najrelevantniji krivac.
« Poslednja izmena: April 13, 2015, 09:05:48 posle podne od strane BorcaniCZ » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #8 poslato: April 13, 2015, 08:52:23 posle podne »

Kafu piješ?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: April 13, 2015, 08:48:19 posle podne »

Da li je zagusljivo u teretani?
Motivacija za trening dobra?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: April 13, 2015, 08:45:19 posle podne »

Da li radiš kardio?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #5 poslato: April 13, 2015, 08:39:23 posle podne »

Pozdrav,  kakva je ishrana pre treninga?
Kakva je ishrana uopšte?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16665


« Odgovor #4 poslato: April 13, 2015, 04:17:47 posle podne »

Ne bi trebalo da je to u pitanju jer i ja sam imao pauzu skoro 4 meseca i sad od kad sam se vratio u trening uvek idem ujutru.
Probaj da se zagreješ lepo na treningu.

Ako je sa zdravljem sve ok, možeš probati da koristiš kofein pre treninga da te razbudi i podigne malo nivo energije i koncentracije.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.09 sekundi sa 17 upita.