TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 10:30:12 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ugljeni Hidrati..  (Pročitano 7747 puta)
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #14 poslato: Maj 29, 2015, 06:07:27 posle podne »

Buraz ti nisi na low carbu. Prestani da trolas.
Sačuvana
Panta rei, panta res.
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #13 poslato: Maj 29, 2015, 05:52:36 posle podne »

Neka me iskusniji isprave ako grešim ali meni deluje da ti previše uh unosiš ako hoćeš na low carb. I što uopšte brojiš kalorije? Bolje da brojiš koliko uh, proteina i masti unosiš dnevno.
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #12 poslato: Maj 29, 2015, 05:23:43 posle podne »

Gadna ova dijeta,trebam jos 700 kalorija da unesem a ne smijem uh jbt.. haha :D
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #11 poslato: Maj 29, 2015, 02:43:13 posle podne »

E hvala ti,nikad nisam radio low carb ovo mi je prvi put u zivotu i prvi dan low carb,odradio sam cardio posle treninga,danas sam izbacio beli hleb kolace i sl ali bananu sam pojeo posle treninga..
Unio sam 123 gr Proteina i 126 gr UH do sad ,sad cu da pojedem piletine i malo rize ..

A imam 83kg visok sam 188,ocu malo masti da skinem pa reko da probam low carb,pa cemo vidjeti kako ce to ispast :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Maj 29, 2015, 11:59:04 pre podne »

Moraces jos da se pozabavis sustinom "low-carb dijete"...na osnovu izlozenog( postavljanih pitanja u raznim temama) smatram da ti treba jos ucenja oko osnova...

Po pitanju low carb dijete...ukratko( sustina)...

"Ideja o low carb dijeti leži u činjenici da smanji količinu kalorija, a da troši kalorije iz masti, ali na račun ugljenih hidrata. Kada organizam troši ograničenu količinu ugljenih hidrata, čim ostane bez glikogena počeće da koristi masti kao izvor energije. Telo će sagoreti višak masti kada nedostaje energije usled ograničene količine ugljenih hidrata.

Zašto smanjenje količine ugljenih hidrata najefikasniji metod sagorevanja masti ?

"Seceri" su glavni i najefikasniji izvor energije u organizmu i oni se brzo pretvaraju u glukozu koja cirkuliše u sistemu krvnih sudova i u glikogen koji se skladišti u jetri i mišićima za dalju upotrebu.  Sposobnost ove akumulacije glikogena je ograničena  i kada se povisi nivo glukoze u krvi, dolazi do izlučivanja insulina iz pankreasa. Insulin sa svoje strane stimuliše  transformaciju ugljenih hidrata u masti. Suprotan proces se dešava kada je ograničen unos hidrata i na taj način se stabilizuje nivo šećera u krvi. U slučaju visokog nivoa šećera u krvi lipoliza se ne dešava i tada se masti ne koriste u energetske svrhe.

Jedan od glavnih nedostataka ishrane sa niskim sadržajem ugljenih hidrata je gubitak mišićne mase i to je naročito vidljivo ako se ne unosi dovoljno proteina. Pozitivna strana ishrane sa niskim sadržajem ugljenih hidrata leži u činjenici da veoma brzo daje vidljive rezultate i na taj način kontrolišemo važne hormone kao što je insulin. Insulin usporava , pa čak i sprečava sagorevanje masti.

Kod ovakvog načina ishrane najbitnije je postepeno smanjivati količinu hidrata. Izbacuju se iz ishrane prvo namirnice kao čto su beli hleb, testenine, krompir, sladoled, kolači, kao i većina voća.

Zatim se ti ugljeni hidrati zamenjuju povećanim unosom proteina u vidu mesa, ribe, malo mlečnih proizvoda i povrća. Svaki 5. dan povećava se unos hidrata kako bi se sprečilo usporavanje  metabolizma koji se javlja kod svih dijeta.

Koja je to količina proteina koja je potrebna ?

Prosečan unos je 2 do 3g po kilogramu telesne težine, napredniji vežbači i takmičari unose od 3 do 5g/kg telesne težine. Ono što, takoĂ°e, ne treba zaboraviti je i unos zdravih masti, naročito danima na veoma niskom unosu hidrata.
"

Dakle, pored manipulacije unosom hidratima potrebno je imati i dovoljno zdravih masti, kao i proteina na meniju...koliko proteina i zdravih masti unosis u toku dana?

Koliko dugo treniras? Kako ti izgledaju treninzi? Da li si radio rotacije hidratima? Koliko si visok, tezak?

Po pitanju "tajminga" unosa hidrata...

Povećana osetljivost na insulin je najizraženija ujutru i posle treninga. Tako da bi uopštena preporuka bila da se ugljeni hidrati naĂ°u na vašem meniju, u prvom jutarnjem obroku i posle treninga, a naravno i pre treninga da bi imali dovoljno energije za „normalan” trenažni proces.

Inače, tokom dugog noćnog sna vaše telo „troši” rezerve glikogena, tako da ih treba adekvatno nadoknaditi u prvom jutarnjem obroku.

Sem ako niste blagosloveni superbrzim metabolizmom, trebalo bi da zaboravite na ideju da jedete bilo koji oblik ugljenih hidrata kasno noću (večera, tj. obrok pred počinak). Konzumiranje hidrata kasno noću ometa otpuštanje hormona rasta i promoviše skladištenje masti dok spavate.


P.S. ako je rec o onih "famoznih" 50 gr hidrata, neka to bude posle treninga...

Kardio mozes da radis ujutru na prazan zeludac...posle dorucka...kasno popodne...posle treninga sa opterecenjem...mozes i da odvajas dane za kardio i trening sa opterecenjem...sve u svemu, radi kardio redovno, kao jedan od bitnih faktora u procesu redukcije masnih naslaga...naravno akcenat na ciljanu zonu( puls),kao i duzinu...
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #9 poslato: Maj 29, 2015, 11:54:43 pre podne »

Manje ne mogu nikako to mi je taman 2 gr po kg
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #8 poslato: Maj 29, 2015, 11:16:03 pre podne »

kojih crnih 160g hidrata na low carbu...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #7 poslato: Maj 29, 2015, 09:30:24 pre podne »

Nemam idem u skolu,onda cu ga smestim posle treninga? :D
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #6 poslato: Maj 29, 2015, 08:15:58 pre podne »

Pa taman cu tako pocecu sa 250,a kardio mi je dovoljno 3x
A sta mislis kad ujutro ne mogu,nemam vremena nikako?
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #5 poslato: Maj 29, 2015, 07:36:56 pre podne »

Nisam jos na low carb,Razmisljao sam danas da pocnem,nisam lud toliko da unosim na dijetu,al' mi opet nekako malo samo 160g uh...
I je li mi bolje posle treninga kardio,ili pre?
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #4 poslato: Maj 29, 2015, 06:13:39 pre podne »

Mogu li kako unosit 3 gr po kg na definiciji?jer mi se 2 cini bas malo
Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #3 poslato: Maj 29, 2015, 06:11:42 pre podne »

Cilj mi je low carb dijeta?
Je li dovoljno 3 gr po kg?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Maj 28, 2015, 11:52:21 posle podne »

Unos hidrata zavisi od ciljeva...radiš na povećanju mišićne mase ili redukciji masnih naslaga?

Manipulacije unosom hidrata su ključ uspeha bilo da se radi na povećanju mišićne mase ili skidanju masnih naslaga...

"Razlika izmeĂ°u leka i otrova je doza"...pored unete količine hidrata, bitno je i koje ugljene hidrata unosiš? Proste, složene? Kada?

O hidratima detaljnije...

SLOŽENI UGLJENI HIDRATI SU NAJBITNIJI IZVOR ENERGIJE ZA VAŠE TELO(sastoje se od više molekula prostih hidrata, “šećera”, “sporije varenje”)...
ONI SU IZVORI SPOROOSLOBAĂDAJUĆE ENERGIJE...DAKLE, NJIHOVIM DOVOLJNIM UNOSOM ĆETE IMATI MANJE ČESTE NAPADE GLADI, DUŽE ĆETE BITI SITI...

PREPORUČENI IZVORI UGLJENIH HIDRATA: ovsene, ražene pahuljice, ječam, heljda, kinoa, beli i braon-"integralni" pirinač, krompir, hleb od integralnog brašna (bez mikseva sa belim brašnom)... tu su i dijetna vlakana koja povoljno utiču na probavu (nesvarljivi složenih hidrati), usporavaju naglo oslobaĂ°anje prostih ugljenih hidrata i sprečavaju nepoželjne, “burne insulinske skokove” uzrokovane prostim hidratima… svi proizvodi od belog brašna (peciva, beli hleb, testa za picu) su NAJVEĆI NEPRIJATELJI VAŠE „VITKE“LINIJE...

Prosti ugljeni hidrati, izvori dekstroze - suvo grožĂ°e, banana, dekstroza prah, maltodekstrin su poželjni samo posle treninga sa npr. whey proteinom -  za “brz oporavak” i sprečavanje misićne razgradnje...oko 15 - 30 g dekstroze( prirodna alternativa - 1 banana srednje veličine ili 30-50 gr suvog grožĂ°a) i merica proteinskog suplementa( whey) su sasvim dovoljni u roku od pola sata posle treninga( PWM ), poenta priče je izazvati "kontrolisani" skok insulina koji za cilj ima usmeravanje "gradivnih" materija do naših "gladnih mišića" isprpljenih treningom...sat, sat ipo posle toga bi trebalo da usledi „čvrst obrok“...

ONO SA ČIM MANIPULIŠETE U PERIODU RADA “NA MASI”, TJ. „RADA NA DEFINICIJI” JE UNOS UGLJENIH HIDRATA...

U PERIODU RADA„NA MASI“ DNEVNI UNOS HIDRATA BI TREBALO DA BUDE OKO 3-6 G PO KG TELESNE TEŽINE...sa povećanjem unosa ugljenih hidrata se ide postepeno. Ako vam unos hidrata nije na zavidnom nivou, povećan unos proteina to neće kompenzovati, već će se iskoristiti na „nesvrsishodan način”.

U PERIODU RADA „NA DEFINICIJI“ UNOS HIDRATA BI TREBALO DA BUDE OKO 2 g PO KG ( akcenat na izvore bogate vlaknima), ostatak „kalorijskog deficita” bi trebalo ostvariti „kroz trening”...naravno. moguće varijacije u zavisnosti od "ciljane dijete" - keto, "low carb", rotacije...

Bazične smernice oko sadržaja ugljenih hidrata u nekim namirnicama:

100 g ovsenih pahuljica ima oko 60 g ugljenih hidrata...
100 g belog pirinča (presan, nekuvan) ima oko 70 g ugljenih hidrata...
100 g krompira ima oko 20 g ugljenih hidrata...
1 banana ima oko 30 g ugljenih hidrata (uglavnom prostih)

ZABORAVITE NA SLATKIŠE I GRICKALICE KOJI „BRZO DiŽU INSULIN”...

VIŠE INSULINSKIH SKOKOVA=VIŠE MASNOG TKIVA=OSEĆAJ STALNE GLADI

Dakle, prosti hidrati poželjni posle samo posle treninga( PWM )...složeni u ostalim obrocima, dok je obrok pred počinak "carb free"( zbog mogućih interakcija sa insulinom)

Preporuka za DETELJNO ČITANJE NA TEMU UGLJENIH HIDRATA i MANIPULACIJA NJIMA...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rotacije-hidratima-univerzalno-reenje.html

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html

P.S. Unos hidrata bi trebalo da bude izbalansiran i praćen adekvatnim unosom zdravih masti i proteina visoke biloške vrednosti...

INAČE 1 DAN POVEĆANOG UNOSA HIDRATA NEĆE NANETI NENADOKANDIVU ŠTETU...ALI AKO SE NA PONAVLJA...eto problema, 1 NEDELJNO se može "tolerisati"...ako je gornja granica 6 gr po kg...tu si...na gornjoj granici...

Šta si ti toliko jeo?  ;)
« Poslednja izmena: Maj 28, 2015, 11:56:01 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Grejfrut
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 69

« Odgovor #1 poslato: Maj 28, 2015, 07:27:53 posle podne »

Koliko bih trebao gr UH da unosim ako imam 83 kg..
Danas sam mozda malo preterao uneo sam oko 490gr :D
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.057 sekundi sa 17 upita.