TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 09:28:39 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana posle treninga  (Pročitano 16073 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #30 poslato: Januar 22, 2016, 02:10:57 posle podne »

TeaMan prosto neverovatno ali kao da sam ja pisao taj tvoj post ( ne slažem se baš sa svim stvarima ali većinu mišljenja delim), potpuno iste primere sam ja koristio par puta u poslednje vreme :)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #29 poslato: Januar 22, 2016, 01:49:47 posle podne »

Ja nemam periode mase/definicije, volim da sam fizički spreman, utreniran, volim sport i treniranje. Dok nisam radio vežbao sam kombinovano savate/teretana, sad nažalost ne stižem oba, nego sebe dugo tražim u ishrani pa pitam za savet kada vidim da je neko u toj priči, mada je odreĂ°ivanje količine nutrijenata toliko individualno kao i izbor devojke...
Sačuvana
TeaMan
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 324


Faith,focus,finish !

« Odgovor #28 poslato: Januar 22, 2016, 01:03:06 posle podne »

TeaMan, koliko UH-a po kg unosiš?
Prvo da napomenem da mrzim pojmove definicija i masa. Moj odgovor bi bio ne idem ispod 150g i bas bas gornja granica je 400g (ne pamtim kad sam toliko uneo). Voleo bih da nam Slavisa napise svoj jelovnik od 6g barem za jedan dan, prevrnuce mi se zeludac 3 puta verovatno kad to budem video iako volim da jedem. Odustao sam od svake vrste takmicenja ovde sto se tice BB-a, prosto je sve namesteno i smesno(hteo sam da vidim kako to izgleda, ne volim bb uopste). Cilj treninga mi je da budem nidza i da sa svojim telom radim sta mi je volja(da na svakom polju budem spreman), a izgled dolazi uz to. Sa druge strane ove takozvane personalne trenere nikako ne cenim ( bobildere), napisu koliko proteina, UH, masti i najobicniji trening plan i prave se pametni. Najobicniji roboti koji ne mogu da se pomere, izlazi iz im testoreron svuda samo ne odande odakle treba. Da im das sportistu da treniraju, ne bi znali gde udaraju, verujem da bi i onda trenirali po principu grudi biceps haha( Jedan Lepomir Bakic mister univerzuma i drugoplasirani na AC nema pojma kako se radi mrtvo dizanje, bruka i sramota, a personalni je trener, pa druze koga ces ti da treniras??? Svaka cast za uspehe, ali nadam se da razumete sta hocu da kazem)!Ukoliko ovde postoji neki BB od admina voleo bih ako je voljan da napravimo neki duel u svim disciplinama kako to rade oni nemci na yt da vidimo zapravo koliko su spremni i kako kazu zdravi! :)

P.S. Cenim svaciji trud / rad i naravno svestan sam da su ciljevi razliciti, ali ono sto mrzim jesu lazovi koji prodaju maglu!
« Poslednja izmena: Januar 22, 2016, 01:15:52 posle podne od strane TeaMan » Sačuvana
Who put sugar in green tea insult god !
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #27 poslato: Januar 22, 2016, 07:22:40 pre podne »

TeaMan, koliko UH-a po kg unosiš?
Sačuvana
TeaMan
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 324


Faith,focus,finish !

« Odgovor #26 poslato: Januar 22, 2016, 01:46:22 pre podne »

@TamMan

vidim da na problematiku gledaš antropološki i paleogenetski što je fantastičan pogled.
Fitness istrazivanja su toliko smesna da se menjaju na svakih godinu dana u zavisnosti ko koliko novca "gurne" nekome u dzep. Teorija o zumancetu se promenila 150 puta npr, teorija o kardio treningu isto, pa smo dosli do toga da je kalorija jednostavno kalorija itd itd :D
Sačuvana
Who put sugar in green tea insult god !
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #25 poslato: Januar 17, 2016, 07:12:08 posle podne »

Ja ništa ne želim i očekujem...samo odgovaram na postavljena pitanja, koliko sam u mogućnosti...  ;)

Moje tumačenje tvog stava od "10-12% BF i napretku" se odnosilo na održavanje tog BF i povećanje čiste mišićne mase...dakle, koliko je to realno moguće...

O tome da li za nečim ima li nema potrebe, odlučujemo sami na osnovu "zatečenog", tj. dostignutog stanja i zadovoljstva njime...

..."za nekog normalnog vežbača", hm, a šta je to normalan vežbač? Onaj sa profi pretenzijama ili onaj bez njih? Ili onaj na "muscle aas juice" ili onaj bez njih?  ::) Ili možda neko u kategoriji "slim shady" ili onaj koji ima "dovoljno" mase?

Ipak, jedno su uopštene preporuke, a nešto sasvim drugo "ovladati" svojim napretkom..."nosce te ipsum"...na žalost, nekada sami sebi moramo biti "eksperimentalne životinje"...  ;)

Naš digestivni trakt ima limite vezao za naše drage proteine( obrada i iskorišćavanje)...a to čuveno pitanje oko kog je redovno nastajao "masakr" na Forumu, oko količine proteina po obroku...bi okvirno bio 20-50 gr proteina po obroku...u zavisnosti od količine unetih proteina, vrste istih, interakcije sa drugim namirnica, nivoa HCl na nivou želuca, "aktivnosti" pankreasnih enzima...i drugih enzima koji učestvuju u procesu varenja i mehanizama apsorpcije...

Opet naglašavam, da idelan slučaj ne postoji...jer ipak naše telo ne funkcioniše po principu konstanti, već je u prvom planu dinamička ravnoteža...

Možemo ispisati hiljade stranica na temu mogućih interakcija "gena i sredine"...koji se održavaju na nivoe hormona, aktivnosti enzima, od kojih zavisi i naš napredak...ali nikada to neće biti tako egzaktno...jer idealan slučaj ne postoji...samo ta dinamička ravnoteža i po kojoj naše telo uvek teži stanju balansa na nivou na kojem je njegovo funkcionisanje "najekonomičnije"...

Nekada možemo uraditi sve što je do nas...a opet da nam želje i mogućnosti ne budu u saglasju( nezadovoljavajući rezultat...u zavisnosti od pretenzija)...
« Poslednja izmena: Januar 17, 2016, 09:16:24 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
TeaMan
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 324


Faith,focus,finish !

« Odgovor #24 poslato: Januar 17, 2016, 06:21:52 posle podne »

Često odgovor na pitanje leži u limitima našeg digestivnog trakta, kao i interakcijama izmeĂ°u namirnica...

Možemo mi uneti i 3 gr proteina po kg...da, računica kaže tako...ali se zapitajmo realno, koliko se od te količne "rastavilo" kako treba i stiglo "tamo gde treba"...sigurno da bi trebalo misliti i o tome?  ;)

Bilo kako bilo, hidrati( složeni) su bili i biće jako bitan faktor u fazi rada na povećanju mišićne mase...ali tim unosom hidrata bi trebalo dobro manipulisati zbog posledičnog uticaja na sekreciju insulina i sve "željene" i "neželjene" efekte istog...

Tako da možemo mi uneti i 6 gr hidrata po kg...a da to ne bude tako strašno za nas...ipak tu si vlakna, tj. dovoljno vlakana, kao "balansero"...

Ili da neke stvari interpretiramo i kroz proces glikoneogeneze...sve se svodi na na "glukozu" našu nasušnu...dakle, plašimo se previše hidrata, a onda ih unesemo nedovoljno...hm, pa jednostavno naše telo kreće sa alternativnim izvorima energije, tj. glikoneogeneza( od amino kiselina nastaje glukoza) i ketoza...

Proteini koje računam su uvek proteini visoke biološke vrednosti, a trudim se da budem koliko-toliko precizan na relaciji skrob-vlakna( "računica")...

Ne merim svaku kaloriju, ne zaluĂ°ujem se svakom brojkom opsesivno, unos proteina mi varira, ali je uvek 1,5 - 2,5 gr po kg...hidrati oko 4-5, masti oko 0,8-1 gr po kg...

"Smatram da covek na masi moze konstanto i zdravo da napreduje i odrzava recimo bf 10-12%"...dopada mi se ova rečenica...ali onda idemo na priču koju je Ranga pominjao oko osetljvosti na insulin, ostalih hormona, genetike, načina ishrane...opet čuveni faktor individualnosti...

Hm, samo se zapitaj koliko i dokle možeš napredovati sa tako "idealno-niskim" BF i koliko je to "individualno"...

Moj savet će biti držimo se "osnovnog seta" preporuka...

Btw...kad smo ovih interpretacija dejstva hormona, smtram da su krajnje subjektivne, ne kažem netačne u potpunosti...ipak bilo bi lepo da je to sve tako egzaktno...
Kakvu teoriju imas o iskoristljivosti proteina po obroku i tvoje generalno misljenje? Slazem se da mozemo uneti 6g i da to bude ok za nas, ali jednostavno nema potrebe za nekog normalnog vezbaca. Kad sam rekao 10-12%, koliki ti napredak zelis? Ne verujem da ovde iko tezi profesionalnim vodama, surovim profesionalnim vodama. Napredka ce uvek biti, malo promene sto se tice treninga i naravno malo manipulisanja makronutrijentima i sasvim sam siguran da svi mogu postici figuru koju su zamislili i naravno da budu zdravi na prvom mestu.
Sačuvana
Who put sugar in green tea insult god !
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #23 poslato: Januar 17, 2016, 05:41:42 posle podne »

Najvećim delom "odokativno"...mislim svakako da je kaliper poželjan...a tu je i odraĂ°ivanje BF još nekim "metodama"...

"Infracrvenim svetlom – talasi infracrvenog svetla “reaguju” sa mastima u potkožnom tkivu i apsorbuju ga.

Rendgenskim skeniranjem -detektuje se tačan raspored masti u organizmu.

Matematički i merenjem: istiskivanjem vode ili vazduha – gustina (ρ =m/V) i formulom BF = (4.95/ρ − 4.50) Ă— 100

Bioelektričnim analizatorom – na osnovu električnog otpora koji se javlja prolaskom kroz masna tkiva.

Skinfold metodom( kaliper) – gde se presavija deo kože sa masnim tkivom i meri se specijalnim kleštima( kaliper) na nekoliko mesta, pa se pomoću matematičke formule računa BF.

Metoda visine i obima tela – meri se obim grudnog koša, struka, kukova, vrata i uporeĂ°uje se sa visinom.

Ručni merači telesne masti svkako nisu najprecizniji...

Najzastupljeniji način merenja BF poslednjih godina je bioelektrični analizator. To je aparat u obliku kontrolera za video igrice, koji  se sa obe ruke drži ispred sebe i za unete podatke: visinu, godiše i masu uz merenje koje traje 10-ak sekundi prikazuje na displeju vaš BF. Bioelektrični analizator postoji i u obliku vage, pa se tu istovremeno možete izvagati i izmeriti procenat telesne masnoće. Podrazumeva se da se ne vagate u papučama, već bosi.
"

Ilustracija u prilogu  ;)
« Poslednja izmena: Januar 17, 2016, 05:55:43 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #22 poslato: Januar 17, 2016, 05:36:45 posle podne »

Ja sam pre par meseci koristio metodu  merenja kožnih nabora kaliperom i  čini mi da se je rezultat bio izmeĂ°u izmeĂ°u 5 i 6% . Ali upitna je preciznost tog merenja.
Sačuvana
radovicmiladin86
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1486

« Odgovor #21 poslato: Januar 17, 2016, 05:31:58 posle podne »

Možda nije tema za ovo pitanje ali valjda neće puno skrenuti sa teme, na koji način merite bf, kojom metodom ?
To i mene zanima...postoji li neki nacin na koji bi sami mogli izmeriti izracunati bf?

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока

Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #20 poslato: Januar 17, 2016, 04:36:49 posle podne »

Možda nije tema za ovo pitanje ali valjda neće puno skrenuti sa teme, na koji način merite bf, kojom metodom ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #19 poslato: Januar 17, 2016, 04:31:51 posle podne »

Često odgovor na pitanje leži u limitima našeg digestivnog trakta, kao i interakcijama izmeĂ°u namirnica...

Možemo mi uneti i 3 gr proteina po kg...da, računica kaže tako...ali se zapitajmo realno, koliko se od te količne "rastavilo" kako treba i stiglo "tamo gde treba"...sigurno da bi trebalo misliti i o tome?  ;)

Bilo kako bilo, hidrati( složeni) su bili i biće jako bitan faktor u fazi rada na povećanju mišićne mase...ali tim unosom hidrata bi trebalo dobro manipulisati zbog posledičnog uticaja na sekreciju insulina i sve "željene" i "neželjene" efekte istog...

Tako da možemo mi uneti i 6 gr hidrata po kg...a da to ne bude tako strašno za nas...ipak tu si vlakna, tj. dovoljno vlakana, kao "balansero"...

Ili da neke stvari interpretiramo i kroz proces glikoneogeneze...sve se svodi na na "glukozu" našu nasušnu...dakle, plašimo se previše hidrata, a onda ih unesemo nedovoljno...hm, pa jednostavno naše telo kreće sa alternativnim izvorima energije, tj. glikoneogeneza( od amino kiselina nastaje glukoza) i ketoza...

Proteini koje računam su uvek proteini visoke biološke vrednosti, a trudim se da budem koliko-toliko precizan na relaciji skrob-vlakna( "računica")...

Ne merim svaku kaloriju, ne zaluĂ°ujem se svakom brojkom opsesivno, unos proteina mi varira, ali je uvek 1,5 - 2,5 gr po kg...hidrati oko 4-5, masti oko 0,8-1 gr po kg...

"Smatram da covek na masi moze konstanto i zdravo da napreduje i odrzava recimo bf 10-12%"...dopada mi se ova rečenica...ali onda idemo na priču koju je Ranga pominjao oko osetljvosti na insulin, ostalih hormona, genetike, načina ishrane...opet čuveni faktor individualnosti...

Hm, samo se zapitaj koliko i dokle možeš napredovati sa tako "idealno-niskim" BF i koliko je to "individualno"...

Moj savet će biti držimo se "osnovnog seta" preporuka...

Btw...kad smo ovih interpretacija dejstva hormona, smtram da su krajnje subjektivne, ne kažem netačne u potpunosti...ipak bilo bi lepo da je to sve tako egzaktno...
Sačuvana
TeaMan
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 324


Faith,focus,finish !

« Odgovor #18 poslato: Januar 17, 2016, 01:45:37 posle podne »

Konstantno se pise da treba unositi oko 2g proteina po 1kgu telesne tezine. Moje pitanje za Slavisu je, zar nije logicno da se unos proteina treba meriti po lean muscle masu? Recimo da treniram nekoga od 120kg (punog sala) i nekog od 90kg(misicavog) necu im oboma dati po recimo 2g, vise ce vezbacu od 90kg znaciti tih 2g neko drugom od 120kg kome uopste toliko nije potrebno(imam sve u vidu da protein nije samo gradivni materijal misica)? Takodje u nekom od tekstova pise da se treba teziti 6g UH po 1kg telesne tezine, smatram da je to previse! Jos nesto, pozeljno je pri dodavanju misicne mase podici i unos masti(zdravih), a to se nigde ne spominje. Pozz

Bogme po pitanju masti se itekako pominje da unos istih mora da se poveća...u fazi rada na povećanju mišićne mase

Jako dobro znam šta pišem...  ;) Ne bih da citiram sebe , ali...detaljno "pogledati"...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najee-greke-u-radu-na-poveanju-miine-mase.html

Što se tiče preporuka oko unosa proteina, a uopšte i ciljanog unosa hidrata, kao i "ukupnog kalorijskog unosa"...moje pitanje-odgovor će se svesti na procenu parametara energetske potrošnje? Zar i to masno tkivo nije metabolički aktivno? Da, opterećujuće je "aktivno"...ali i na račun istog se povećavaju naše "potrebe za energijom"...

Dakle, taj neko sa 120 kg , od kojih je "navodno" lean masa 90 kg, treba da se ponaša, kao da to tkivo ne postoji?

...da preformulišem kao da njegovo telo "nosi" džak od 30 kg sve vreme, tako da taj "napor" nošenja se ipak mora "kompenzovati"...zar ne?  ;)

Uostalom, dominantni faktori koji utiču na vrednost bazalnog metabolizma su veličina organizma, starost i pol. U globalu, bazalni metabolizam direktno zavisi od površine tela i od ćelijske mase. Gojazne osobe imaju veću površinu tela i veću ćelijsku masu u poređenju sa normalno uhranjenim osobama pa je i stopa metabolizma kod gojaznih većih vrednosti, pa i stopa bazalnog metabolizma...
 
P.S. A neko ko ima 120 kg, i visok BF...valjda ne bi trebalo da krene na masu u tom obimu( hidrati)...da ne zalazimo u hipotetiku...to su ipak uopštene preporuke...

Šta misliš koliko KAI unosi hidrata na masi? A koliko proteina? A koliko masti?  ;)
Samo sam dao primer. Ocu da kazem da ce taj neko napredovati sa 1g-1.5g proteina... Svi dobro znamo kad su krenule pojave hronicne bolesti i oboljenja, pojavom zemljoradnje. Kako je covek pre ziveo bez tolikog unosa ugljenih hidrata. Ko ce danas da jede 6g po kg, evo ja prvi necu i napredujem u masi. Sto se tice Kai, ne bih zalazio u profesionalne vode, tu je mnogo vise faktora nego recimo tih 6g. To su covista, to nisu ljudi. Cenim i postujem njihov rad i trud, ali mislim da je to bolest! Nikad ne bih isao preko 500kcal sifucita, jer je danas asocijacija na masu iskljucivo prezderavanje i trpanje svega i svacega u sebe ne bi li se brojka na vagi povecala. Smatram da covek na masi moze konstanto i zdravo da napreduje i odrzava recimo bf 10-12%. Ne znam kako brojis kalorije tj prot i UH, da li iskljucivo proteine visoek bioloske vrednosti i slozene UH?
« Poslednja izmena: Januar 17, 2016, 01:50:09 posle podne od strane TeaMan » Sačuvana
Who put sugar in green tea insult god !
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #17 poslato: Januar 17, 2016, 01:11:17 posle podne »

 Ragnaroksu27, ako sam te dobro razumeo može se napredovati i sa na primer 1g proteina po kg telesne težine ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: Januar 17, 2016, 04:47:50 pre podne »

I da...poĂ°imo od čika Poliquinove "škole"...dakle, ako već smatraš da je previše hidrata( 6 gr po kg), onda ti preostaju proteini i masti...ipak, kako ćeš drugačije postići željeni suficit na masi...

Eto opet "previše" proteina?  ::)

Lepo je razmišljati konstruktivno...ali na kraju krajeva šta nam preostaje kao izvor energije?  ;)

Mada znam da će uvek biti onih koji će reći i da se i na "deficitu raste", unos proteina (ni)je bitan...sve u svemu, probajte na sebi...ipak, nikad se ne zna, možda je neko od nas nutritivni "perpetuum mobile" sa planete Kripton ;)

« Poslednja izmena: Januar 17, 2016, 04:51:18 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 17 upita.