TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 08:18:28 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Prestanak sporta i problem sa pritiskom  (Pročitano 4666 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #20 poslato: Januar 12, 2016, 10:30:33 pre podne »

A ovo sto sam napisao je bas davno bilo pre nekih 15 god  :)...to mi je bilo prvo merenje pritiska u zivotu i tacno sam osetio neki blagi napad panike,uradio sam odmah posle toga ekg i nesto vezano za pregled ociju a ima veze sa hipertenzijom(davno je bilo ne secam se) i bilo je sve ok.na savet lekara sam ga merio 3 puta dnevno i zapisivao i dan danas ga izmerim 2-3 puta nedeljno (a i izabrani lekar mi po nekada rutinski izmeri)i uvek je ok...samo sam hteo da se nadovezem jel vidim da momak ima godina isto kao i ja tada a inace mi je tada doktor isto rekao da to moze da predje u klasicnu hipertenziju pa ga zbog toga redovno kontrolisem...iako nisam doktor ima logike i nama laicima tvoja tvrdnja da ljudi koji u stresnim sitvacija reaguju povecanjem pritiska(kao npr kod doktora) cesto razviju hipertenziju pa zato bi i trebali da budu oprezniji i redovno proveravaju
Normalno pritisak ne treba nikada da ide preko normalnih vrednosti - povišenje pritiska je znak poremećaja u normalnoj funkciji tela tj mehanizama koji balansiraju funkcije sistema u našem telu (održavanje izbalansiranog stanja - homeostaza - krvotoka, rada srca, tečnostu u telu...)
Uzroci porasta pritiska su različiti, ali u 90% slučaje se vodi kao esencijalna hipertenzija tj bez jednog jasnog uzroka, a upravo je to stanje poremećaja normalnih mehanizama regulacije (zbog stresa, premora, psihološki faktori, pretreniranost...)...
Potrebno je dati priliku telu da se odmori i da se vrati u stanje ravnoteže tj balans mehanizama funkcionisanja sistema regulacije (homeostaze) inače u suprotnom, dolazi do stvaranja začaranog kruga poremećaja funkcija (homeostaze) i polako formiranja normalne reakcije i stanja našeg tela - POVIŠENOG PRITISKA...
Bolje prirodno, nego lekovima...
A tu je mesto pravilno dozirane aerobne aktivnosti od velikog značaja....
Sačuvana
Boki_bgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #19 poslato: Januar 11, 2016, 02:36:02 posle podne »

A ovo sto sam napisao je bas davno bilo pre nekih 15 god  :)...to mi je bilo prvo merenje pritiska u zivotu i tacno sam osetio neki blagi napad panike,uradio sam odmah posle toga ekg i nesto vezano za pregled ociju a ima veze sa hipertenzijom(davno je bilo ne secam se) i bilo je sve ok.na savet lekara sam ga merio 3 puta dnevno i zapisivao i dan danas ga izmerim 2-3 puta nedeljno (a i izabrani lekar mi po nekada rutinski izmeri)i uvek je ok...samo sam hteo da se nadovezem jel vidim da momak ima godina isto kao i ja tada a inace mi je tada doktor isto rekao da to moze da predje u klasicnu hipertenziju pa ga zbog toga redovno kontrolisem...iako nisam doktor ima logike i nama laicima tvoja tvrdnja da ljudi koji u stresnim sitvacija reaguju povecanjem pritiska(kao npr kod doktora) cesto razviju hipertenziju pa zato bi i trebali da budu oprezniji i redovno proveravaju
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #18 poslato: Januar 11, 2016, 02:35:41 posle podne »

Samo trenutno mi je to jedino zadovoljstvo, tokom zime :) Inace igram fudbal povremeno u sali a kad je lepse vreme cesto.                                                                           Tata mi je izricito zabranio da pijem suplementaciju, cak i dekstrozu, a covek nikad nije ni teg podigao a kamoli procitao nesto o tome. Inace, ni ne zna da sam pio sve to. Jos sad kad je nastao taj problem sa pritiskom, mogu stranicu citavu napisati o njegovim glupim komentarima i stresa koliko mi je izazvao. Rekao je doktoru da sam na proteinima po ceo dan, da jedem samo meso. I poceo doktor da mi prica pola sata da moram jesti i UH i masti hahahaha. Inace dobar je ali oko teretane i ishrane jedino me tu ne podrava ni 2 %. :)
pazi - tata jednim (većim) delom u pravu (!)
ti ne bi smeo sa tvojim godinama imati povišen pritisak - jedna stvar je tačna - tata ti je najbolji prijatelj - a, i tvoj je roditelj tj neko od koga si potekao - a roditelja treba uvek poštovati - njegovo Ne treba da bude ne, pa dok uz argumentovan razgovor i molbe, ne ne predje u dobro....  :)
najverovatnije da su komentari nekada preterani, ali ono što je 100% u pravu je da ne smeš imati povišen pritisak (nisi svestan koliko je to opasno za tebe...)
---------
cilj treba da ti bude normalizacija pritiska - ispod 140/90 (najbolje 120 do 130 gornji)
trebalo bi  da prekineš sve što radiš za početak (!)
- duge lagane šetnje što više koliko prija
- dosta tečnosti (obična oligomineralna voda) - mokraća treba da bude kao voda i da često ideš da mokriš (ne preko 2l na dan vode da unosiš)
- slano smanji što više (!), mineralnu vodu ne unosi, paradajz, banane isto...
- čaj nana, magnezijum - da
- suplementaciju prekini, meso značajno smanji...
---------
kada se normalizuje pritisak - treba lagano da kreneš sa sportom - ali po programu koji možeš proći ovde na PS forumu  :)
glavu gore - biće dobro  ;)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #17 poslato: Januar 11, 2016, 02:22:14 posle podne »

Da se nadovezem...imao sam taj sindrom 'hipertenzije belih mantila' tj prvi put kada mi je meren uopste pritisak negde u 18 god zbog dobijanja vozacke dozvole je bio izrazito povisen.poslali su me na ekg gde je sve bilo u redu.kasnije mi je nekoliko dana komsinica koja je med sestra merila u kucnim uslovima i bio je ok.sledeci put je kod doktora bio blago povisen a posle toga svaki put je bio kao prilikom merenja u kucnim uslovima...tako da zavisi ali se slazem sa doktorom da to moze biti preduslov stvarne hipertenzije...jel ako coveku toliku paniku i strah stvara obicno merenje pritiska kako ce reagovati na teza zivotna iskusenja a konstantan stres moze uticati na hipertenziju...to je neko moje laicko misljenje mada se kod mene nije doslo do hipertenzije ali opet je to kod mene bilo samonprvi put u zivotu kada sam merio a to je istovremeno bilo kod doktora
da li si radio holter 24h merenje pritiska?
da li si kontrolisao pritisak zadnjih dana ? (trebalo bi da radiš to povremeno - da znaš gde si...)
- merenje pritiska treba raditi u mirovanju (tokom dana) i posle treninga...
Sačuvana
UnlockeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #16 poslato: Januar 08, 2016, 02:15:10 pre podne »

Samo trenutno mi je to jedino zadovoljstvo, tokom zime :) Inace igram fudbal povremeno u sali a kad je lepse vreme cesto.                                                                           Tata mi je izricito zabranio da pijem suplementaciju, cak i dekstrozu, a covek nikad nije ni teg podigao a kamoli procitao nesto o tome. Inace, ni ne zna da sam pio sve to. Jos sad kad je nastao taj problem sa pritiskom, mogu stranicu citavu napisati o njegovim glupim komentarima i stresa koliko mi je izazvao. Rekao je doktoru da sam na proteinima po ceo dan, da jedem samo meso. I poceo doktor da mi prica pola sata da moram jesti i UH i masti hahahaha. Inace dobar je ali oko teretane i ishrane jedino me tu ne podrava ni 2 %. :)
Sačuvana
Boki_bgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #15 poslato: Januar 08, 2016, 01:07:12 pre podne »

I procitao sam dole da si napisao da su ti teretana jedino zadovoljstvo i hobi u zivotu...nikako to ne sme da bude u 17 god...videces i sam kada budes stariji bices srecan ako budes imao vremena za to zadovoljstvo...a sada prosiri malo spektar stvari koje ti pricinjavaju zadovoljstvo ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #14 poslato: Januar 07, 2016, 07:28:22 posle podne »

Kako kažu - "strpljen, spašen"...tj. smiren, spašen...

Što se tiče odnosa sa roditeljima, nekada i previše brige škodi, stalne tenzije, prebacivanja, sukobi vezani za trening, suplementaciju, način ishrane..."začarani krug"...

Najbolji savet ,"isključi se"...bez sukoba, ubeĂ°ivanja, prepirki...imaš svoj cilj, svoj put...idi njime...
Sačuvana
UnlockeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #13 poslato: Januar 07, 2016, 07:12:38 posle podne »

Da se nadovezem...imao sam taj sindrom 'hipertenzije belih mantila' tj prvi put kada mi je meren uopste pritisak negde u 18 god zbog dobijanja vozacke dozvole je bio izrazito povisen.poslali su me na ekg gde je sve bilo u redu.kasnije mi je nekoliko dana komsinica koja je med sestra merila u kucnim uslovima i bio je ok.sledeci put je kod doktora bio blago povisen a posle toga svaki put je bio kao prilikom merenja u kucnim uslovima...tako da zavisi ali se slazem sa doktorom da to moze biti preduslov stvarne hipertenzije...jel ako coveku toliku paniku i strah stvara obicno merenje pritiska kako ce reagovati na teza zivotna iskusenja a konstantan stres moze uticati na hipertenziju...to je neko moje laicko misljenje mada se kod mene nije doslo do hipertenzije ali opet je to kod mene bilo samonprvi put u zivotu kada sam merio a to je istovremeno bilo kod doktora

Verujem, vrlo moguce da je to i kod mene. Merio sam dva/tri puta sa onim staromodnim aparatom, tj. mami mi je merila i bio je idealan, a kad merim u prisustvu tate(kojeg u takvoj situaciji gledam kao doktora, jer mi njegovi komentari konkretno izazivaju stres). Ma da, necu uopste da ga merim, tako samo razmisljam o tome, nisam ga merio par dana i uopste ne razmisljam o hipertenziji. Verujem da ce se to samo resiti uz korigovanu ishranu, kardio, trening i nerazmisljanjem o tome.
Sačuvana
Boki_bgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #12 poslato: Januar 06, 2016, 10:40:32 posle podne »

Da se nadovezem...imao sam taj sindrom 'hipertenzije belih mantila' tj prvi put kada mi je meren uopste pritisak negde u 18 god zbog dobijanja vozacke dozvole je bio izrazito povisen.poslali su me na ekg gde je sve bilo u redu.kasnije mi je nekoliko dana komsinica koja je med sestra merila u kucnim uslovima i bio je ok.sledeci put je kod doktora bio blago povisen a posle toga svaki put je bio kao prilikom merenja u kucnim uslovima...tako da zavisi ali se slazem sa doktorom da to moze biti preduslov stvarne hipertenzije...jel ako coveku toliku paniku i strah stvara obicno merenje pritiska kako ce reagovati na teza zivotna iskusenja a konstantan stres moze uticati na hipertenziju...to je neko moje laicko misljenje mada se kod mene nije doslo do hipertenzije ali opet je to kod mene bilo samonprvi put u zivotu kada sam merio a to je istovremeno bilo kod doktora
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Januar 05, 2016, 12:02:25 posle podne »

Eh...nekada i sva ta opsesivnost "merenjem pritiska" može imati neke manifestacije...tzv. psihosomatika...tj. neki oblik anksioznosti( stanje koje se karakteriše osećajem unutrašnje uznemirenosti, uplašenosti, straha da će se nešto strašno dogoditi, uz psihomotornu napetost i unutrašnji nemir...osoba često ima osećaj da će "eksplodirati", da će izgubiti kontrolu nad sobom, da će joj se desiti nešto "strašno")...

Probaj malo da se opustiš, stres i anksioznost mogu "indirektno" izazvati povišen krvni pritisak ili doprineti "pogoršanju"...tehnike opuštanja i sl.

Pomenimo i to da je "u napadima anksioznosti i panike"( uzrok - strepnja zbog povišenog pritiska) moguće da puls poraste do 130 otkucaja u minuti, a sistolni pritisak do 180., ponekad čak i do 200 mm Hg. Dijastolni pritisak ostaje obično ispod 100. Panično merenje pritiska i "očitavanje" visoke vrednosti, još više pojačavaju paniku, pa takve osobe završe u hitnoj.

Naravno, daleko od toga da isključujem druge uzroke...
hm, da kažem nažalost, ali se pokazalo da je "hipertenzija belih mantila" - često i uglavnom predhipertenzija, odnosno uvod u kasniju hipertenziju...
lično, kao lekar, mislim da je hipertenzija psihosomatska, odnosno disbalans funkcije organizma i vegetativnog nervnog sistema koji je preopterećen - "pod pritiskom"...
Sačuvana
UnlockeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2016, 12:39:58 pre podne »

Jesam se malo ,,stresirao" zbog svega ovoga, ali daleko da je to uzrok, jer sam dosta hladnokrvan i mogu da iskljucim misli sto dalje od problema, samo sam danas tokom treninga osecao to. Inace potpuno mogu da iskljucim misli o ovom, samo da zabranim tati da mi ista prigovara(jer me on najvise i stresira) sto cu i uciniti. Ubacicu kardio, korigovati ishranu, smanjiti stres pa cu javiti rezultate za par nedelja, da ne pisem sad svaki dan.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Januar 04, 2016, 10:11:31 posle podne »

Eh...nekada i sva ta opsesivnost "merenjem pritiska" može imati neke manifestacije...tzv. psihosomatika...tj. neki oblik anksioznosti( stanje koje se karakteriše osećajem unutrašnje uznemirenosti, uplašenosti, straha da će se nešto strašno dogoditi, uz psihomotornu napetost i unutrašnji nemir...osoba često ima osećaj da će "eksplodirati", da će izgubiti kontrolu nad sobom, da će joj se desiti nešto "strašno")...

Probaj malo da se opustiš, stres i anksioznost mogu "indirektno" izazvati povišen krvni pritisak ili doprineti "pogoršanju"...tehnike opuštanja i sl.

Pomenimo i to da je "u napadima anksioznosti i panike"( uzrok - strepnja zbog povišenog pritiska) moguće da puls poraste do 130 otkucaja u minuti, a sistolni pritisak do 180., ponekad čak i do 200 mm Hg. Dijastolni pritisak ostaje obično ispod 100. Panično merenje pritiska i "očitavanje" visoke vrednosti, još više pojačavaju paniku, pa takve osobe završe u hitnoj.

Naravno, daleko od toga da isključujem druge uzroke...
« Poslednja izmena: Januar 04, 2016, 10:30:58 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
UnlockeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #8 poslato: Januar 04, 2016, 06:18:25 posle podne »

Srecna i Vama nova godina takodje!
-da odgovorim na prethodni post Slavise Stojica: za merenje koristim digitalni sa manzetnom(ne za zglob) i uredu je aparat, pravilno pokazuje drugim u kuci, a imam i onaj staromodni(sa manzetnom i onom pumpom i slusalicama, mericu i njim, nisam do sada). Takodje nisam dobio terapije, samo savete. Kod kardiologa mi je bio 110 sa 70(prethodno sam pojeo 2 banane i pola L vode, a pre toga nista celo jutro, merio sam oko 5/6 pm, i prethodno nisam isao u teretanu 3 dana).
-za Ognjen Pedja Tutorov, prvo da se zahvalim unapred na pomoci:
a)Znam da nisam trebao da prekinem sa kardiom ali sta je tu je, tada to nisam znao. Tata mi je rekao da se i njemu povecao pritisak nakon sto je prestao sa sportom.
b)Nisam siguran za tecnost, ali mislim da ne uzimam dovoljno. Nekad da, nekad ne, ali vise ne.
c)Spavam dovoljno.
d)Radio sam redovno preglede kod sportskog lekara i sve je bilo ok. Test opterecenja nije radjen niti ultrazvuk srca.
e)Pocecu da vodim dnevnik pritiska pa cu javiti rezultate. Ne osecam se umorno, niti sam se ikad osecao iscrpljeno.
f)Za krv iz nosa ne mogu tacno da kazem, jer bukvalno curi kad mu se cefne, nikad nesto odredjeno. Nisam nikad osecao slabost. Nekad mi je curila tokom treninga fudbala, tokom teretane ne. Nekad mi curi u toku skole iz cista mira, nekad kad cackam nos. Takodje jedan period mi uopste ne curi pa opet curi par dana pa sve tako. Uglavnom kad jednom curi tokom dana, vise ne curi tokom tog dana. I uvek sam zaustavljao tu krv, nisam je pustao da izadje, a cuo sam pre par dana da treba. Nije mi curila evo vec 10 dana. Ako mi je curila tokom aktivnog bavljenja fudbalom, onda je moguce da imam slabe kapilare, a opet i da je povezano s pritiskom.
-nisam isao u teretanu 8/9 dana. Danas sam merio u 15:20 (162 sa 71, otkucaji 84) pa sam odradio trening(propadanja, malo zgibovi i Tuber gume, srednji intezitet, ali znatno manji nego u teretani), odmah nakon treninga 16:40 (150 sa 63, otkucaji 114, osecao sam se zadihano, jer prethodno nisam vezbao nedelju dana, a i slabe kondicije, a i zbog toga sto stalno razmisljam, i dok vezbam, o pritisku). Onda sam jeo pa sam posle 1h opet merio, 18:30 (158 sa 77, otkucaji 84).
-ubacicu i kardio tri puta nedeljno (trcanje po snegu i sankacu sestru po nekih pola sata u danima kad odmaram) i vodicu dnevnik pa cu javiti rezultate.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Januar 04, 2016, 11:41:11 pre podne »

kada je bilo da curi krv iz nosa ranije:
- pri naporu?
- posle prehlade?
- tokom treninga ili posle treninga?
- da li je bilo tada glavodbolje ili neobične slabosti, zamora?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Januar 04, 2016, 11:40:00 pre podne »

- trebalo bi da vodiš dnevnik pritiska (ujutru, podne, uveče) 3-5 dana > pa da napišeš kako se kreću vrednosti pritiska (da li ima varijacija tokom dana, da je povišen?)?
- koliki je puls u miru > ujutru kada se probudiš, tokom dana?
- da li se osećaš umorno/iscrpljeno ovih dana i kada si merio pritisak?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.106 sekundi sa 17 upita.