TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398664 Teme od strane 25052 Članovi Poslednji član: Octavia

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 29, 2024, 01:42:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Prestanak sporta i problem sa pritiskom  (Pročitano 4982 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #5 poslato: Januar 04, 2016, 11:36:57 pre podne »

Srećna Nova godina i sve najbolje u 2016. Letu Gospodnjem!  :)
pročitao sam prethodno napisano, ovako:
- nisi trebao da prekineš kardio a da forsirano kreneš trening snage, mada, treba vvideti šta je pravi uzrok povišenja pritiska...
-------------
potrebno mi je da znam:
- da l uzimaš dovoljno tečnosti (min. 2L/dan)?
- da li spavaš dovoljno (8h/dan)?
- da li si ranije radio redovne preglede 1-2x godišnje (sportski lekar), da li je pritisak bio uredan?
- da li je nekada radjen test opterećenja (ergometrija) ili ultrazvuk srca?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Januar 03, 2016, 04:25:17 posle podne »

Dijastolni oko 60, a sistolni oko 150? Koji aparat koristiš za merenje? Digitalni( za zglob) ili onaj sa živinim stubom? Ili je možda u pitanju poludigitalni sa manžetnom? Da li je aparat ispravan? Baterije?

Nekoliko saveta za merenje pritiska...

Pre merenja krvnog pritiska potrebno je oko 10 minuta mirno sedeti. TakoĂ°e, treba voditi računa o temperaturi, unosu kofeina i nikotina, jer oni utiču na promenu krvnog pritiska.

Preporučuje se da se pritisak meri bar 30-45 minuta po konzumiranju kafe ili cigareta, ili obroka. Trebalo bi meriti pritisak na levoj ruci, sedeti mirno i ne pričati. Ako imate duge rukave, zavrnite rukav, ali tako da ne zaustavite cirkulaciju.

I loše postavljena manžetna može aparat "navesti" na pogrešne vrednosti. Manžetna se postavlja na nadlakticu( ako je aparat previĂ°en za istu, a ne za članak ili je u pitanju onaj sa živinim stubom), pri čemu treba paziti da ne bude previše zategnuta. Ona treba da bude udaljena oko dva-tri santimetra od pregiba ruke. Lakat se položi na sto, tako da se manžetna nalazi u istoj visini sa srcem, sa dlanom okrenutim naviše.

Smatra se, da bi se dobila tačna vrednost krvnog pritiska, potrebno ga je meriti tri puta u razmaku od jednog minuta. Kao tačna vrednost računa se srednja vrednost drugog i trećeg merenja.

Dok traje merenje pritiska, aparat treba držati dalje od drugih ureĂ°aja koji emituju elektromagnetna zračenja, naročito mobilnih telefona.


Kada ti je kod izabranog lekara/kardiologa meren pritisak na aparatu sa živinim stubom , kolika je izmerena vrednost bila?

Da li si dobio neku terapiju? Ili si dobio samo savete za korekciju životnih navika?
Sačuvana
UnlockeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #3 poslato: Januar 03, 2016, 02:41:28 posle podne »

-Dijastolni je uvek bio uredu, oko 60. Lekove ne pijem, niti imam terapiju. Ne znam koliko sam dnevno unosio, jer nemam vagu pa ne znam koliku tacnu kolicinu hrane pojedem, ali proteine nisam preko maksimale sigurno, niti koliko bi trebalo, masti sam slabo unosio(skupi su orasi, bademi, lesnici..).
-U cetvrtak sam imao dosta naporan trening nogu, nisam ih prethodno radio tri nedelje a onda sam ih isforsirao. U petak radio ruke, pa sam u nedelju izmerio.
-Unos kofeina? Energetski napici? Sagorevači masti "stimulativnog karaktera"? Nedozvolje sredstva? AAS? Klenbuterol? Efedrin? Nista od ovoga, kofein jedino kad popijem nes kafu ako ga ima tu.
-Fudbal sam batalio jer nemamo omladince pa sam morao u prvi tim, a jos je rano za to, jer je to velika obaveza, a ja sam posvecen skoli pa ne mogu da stignem. Takodje uslovi su jako losi u ovoj okolini, a i jos milion razloga, nebitno.
-Radicu kardio od sada cesce, a konkretno za teretanu, sta mi preporucujes? Kako ja da napredujem ako ne smem sa maksimalnom kilazom, tj. ako ne smem da dizem veliki teret? To nije veliki teret kad pogledas, ali mozda za moje godine jeste(oko 70 kg na bencu, oko 80 kg na mrtvim i cucnjevima). Ma da ja mislim da je to zbog te promene, prestanka fudbala i prestanka sa trcanjem, a ne do tereta. Da li mogu za ruke, ramena, ledja da radim normalno kao i do sada, jer tu nema nekog prevelikog opterecenja. Mislio sam da izbacim bench, cucnjeve, i mrtva jer predstavljaju najveci stres, a radim neke alternative.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Januar 03, 2016, 01:35:37 pre podne »

Kada je naslaĂ°ivanje u pitanju...nikada nije rano da se oseti "breme genetike"...tj. samo je pitanje vremena pre ili kasnije...

A koliki je dijastolni pritisak( donji)? Preko 80 mm Hg?

Ono što bih istakao kada su "uzroci" u pitanju su...

Uzroci povišenog pritiska:

- nasledni faktor

- gojaznost

- prekomeran unos soli u ishrani

- fizička neaktivnost

- izloženost dugotrajnom stresu

- nedovoljno sna( hronično)

- pušenje

- alkoholizam

- u sklopu nekih drugih bolesti...npr. feohromocitom...

Inače, piješ neke lekove? Propisana terapija?

A koliko si proteina unosio na dnevnom nivou? Hidrata? Masti?

Manje zabluda oko proteina, ako nema "postojećeg" oštećenja jetre i bubrega, kao i ekcesivnog unosa proteina, mala je verovatnoća za bilo kakve "ozbiljne neželjene efekte"... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1262767/

A kada si merio pritisak? Pre treninga? Posle? Koliko vremena posle treninga?

Od kud to da rad na masi zahteva prestanak kardio treninga? Samo se treba odlučiti za kardio-trening niskog intenziteta, i smanjiti dužinu trajanja, ali ne iću u krajnost po pitanju restriktivnosti...dakle, 2-3 puta nedeljno po oko 30 min u zoni pulsa od oko 70% od max pulsa...

O značaju kardio treninga u toku rada na masi... http://www.pansport.rs/tekstoteka/vezbanje/poveanje-miine-mase-i-kardio.html

Po pitanju "treninga snage"...

"Mnoge osobe sa hipertenzijom izbegavaju trening snage jer se plaše da će ovakva aktivnost uticati na povećanje krvnog pritiska. Istina je, da ukoliko imate visok krvni pritisak trebate izbegavati veoma naporne i zahtevne aktivnosti kao što su visoko intenzivni treninzi sa brzom promenom pravca koje zahtevaju skakanje, brzo trčanje, podizanje, guranje ili vučenje teških opterećenja i sl. Aktivnosti ovog tipa kao i izometrijski trening (statično guranje ii vučenje nekog objekta) se nikako ne preporučuju.

- radite sa tegovima manjeg opterećenja u većem broju ponavljanja (dobra težina tegova je ona sa kojom možete u dobroj formi pokreta uraditi 12-15 ponavljanja bez preteranog naprezanja);

- krećite se kontinuirano iz jedne u drugu vežbu sa kraćim pauzama izmeĂ°u u zavisnosti od doba i trenutne kondicije;

- disanje tokom vežbi (trebalo bi da izdišete kod napornog dela vežbe - vučenje, guranje, potisak, a udišete kada spuštate opterećenje ili kod laganog dela vežbe);

- nikada ne smete da radite sa maksimalnim opterećenjem, obavljati izometrijske kontrakcije ili zadržavati dah tokom vežbi.

Trening snage se nikako ne preporučuje kao jedini oblik vežbanja kod osoba sa hipertenzijom, jer ne može da utiče na snižavanje krvnog pritiska, pa ga treba koristiti samo kao jednu od komponenti programa vežbanja koja treba da sadrži i aerobni trening i adekvatno istezanje (trening fleksibilnosti).
"

http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/vebanje-i-povien-krvni-pritisak.html

Moraš biti svestan toga da fudbal i "trening u teretani" predstavljaju dva različita "trenažna" pristupa...naše telo doživljava promene koju mu omogućavaju adaptaciju na ono što se od njega traži( srčani mišić, vezivna tkiva, "kateholaminska osetljvost" i sl.)...nagle promene su ono što naše telo izbacuje "iz koloseka"( od "trkača", preko noći si postao "dizač tereta")...mada moguće i da nisi ranije pratio vrednost krvnog pritiska, pa je eto sada sve došlo u prvi plan? Problemi su tek sada postali uočljivi?

Unos kofeina? Energetski napici? Sagorevači masti "stimulativnog karaktera"? Nedozvolje sredstva? AAS? Klenbuterol? Efedrin?

Inače, zašto si prekinuo sa fubalom?

Po pitanju pomenutih vežbi...

"Tipovi mišićnih kontakcija za vežbe snage su:

- izometrične,
- izodinamične
- izokinetične vežbe.

Izometrične (tonične) vežbe

Predstavljaju kontrakcije mišića bez pokretanja zglobnih površina. Rade se zbog održavanja snage mišića ali ne mogu da dovedu do povećanja izdržljivosti. Proizvode napetost u mišiću pri čemu se dužina mišića ne menja već ostaje ista. Mišić se voljno kontrahuje pri čemu se poluge zgloba ne pomeraju. Kontrakcija traje 5-6 sekundi a pauza 10 sekundi. Ove vežbe se prvenstveno koriste kod imobilisanih mišića da bi se povećala vaskularizacija, i kod bolnih stanja nakon povreda kada aktivne vežbe povećavaju bol.

Izodinamične (izotonične) vežbe

Predstavljaju kontrakcije mišića sa pomeranjem zglobova. Izvode se tako što se mišići kontrahuju protiv spoljašnjeg otpora i izvode pokret sličnom tenzijom kroz puni obim pokreta. Izodinamične vežbe mogu biti koncentrične ako se mišić kontrakcijom skraćuje i ekscentrične ako se mišić kontrakcijom  izdužuje. To su vežbe koje najčešće radimo kod podizanja tegova, džakova sa peskom i pomoću mehaničkih traka.

Izokinetične vežbe

Izokinetične vežbe predstavljaju kontrakciju mišića protiv otpora gde se vrši maksimalan pokret. Izokinetične vežbe su dinamične i izvode se istom brzinom protiv otpora koji se menja tokom kontrakcije. Mogu se izvoditi samo na specijalnim aparatima konstruisanim da taj otpor pruže. Na tim aparatima se mogu testirati mišićna snaga i izdržljivost. Do povećanja snage i hipertrofije mišića dovodi kontrakcija mišića protiv velikog otpora ponovljena samo nekoliko puta. Do povećanja izdržljivosti mišića dovodi kontrakcije mišića protiv malog otpora koje se izvodi sa mnogo ponavljanja.
"
« Poslednja izmena: Januar 03, 2016, 01:38:22 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
UnlockeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #1 poslato: Januar 03, 2016, 12:02:29 pre podne »

Imam 17 god, oko 190 cm i 85 kg. Trenirao sam fudbal oko 7 godina do pre dva meseca. Uvek je sve bilo uredu, kao i pritisak. Od tada krecem u teretanu, prestajem sa trcanjem, jer radim na masi. Cesto mi je curela krv iz nosa. Baba i tata imaju probleme sa pritiskom, tako da sam genetski predodredjen da imam taj problem, ali jos je rano da ga nasledim. Pre nedelju dana slucajno sam merio pritisak, nikad nisam imao nikakvih simtoma. Gornji je bio problem, ostalo je bilo uredu. Bio je 150 do 166 u narednim merenjima kroz nekoliko dana. Nisam isao u teretanu 3/4 dana i sad je 147. Radio sam EKG, rengen grudi, krv, urin, sve je bilo uredu. Doktori su svasta rekli, ali neke bitne i korisne savete ja nisam cuo. Rekli su da smem u teretanu ali sa malim opterecenjem, tj da radim izotonicne vezbe(sta je to) i da radim kardio cesto, da smanjim unos soli, da ne pijem gazirano i tako neke osnove ishrane sto vec znam. Nisu mi rekli nista za taj prestanak fudbala. Ishrana mi je uvek bila sredjena, svaki dan jedem ovsene, pirinac, krompir, voce i povrce(ali ne bas kolko bi trebalo), meso svaki dan, ne jedem fast food, gazirano itd. Imam raznih teorija u glavi zbog cega imam ovaj problem ali bi mi trebalo dosta vremena da ja to ispitam sam sa sobom, pa ako neko konta sta bi moglo da bude...brzo napredujem, i u misicima i u treningu(povecanje kilaza) i zao mi je sad da batalim teretanu, a da se ispostavi da nije u tome problem, a ona mi je jedino zadovoljstvo i hobi u zivotu i dosta sam posvecen treningu i ishrani. Takodje, uzimao sam suplement protein do pre mesec dana, po dve merice sam pio nakon treninga(da nisam preterao u unosu proteina mozda?). I u prosli cetvrtak sam se bas isforsirao u treningu nogu, takodje nisam siguran ni da li pravilno disem tokom vezbi...
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.121 sekundi sa 17 upita.