TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 08:19:05 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: POVREDE OD UDARANJA U DZAK-KAKO IH IZBECI?  (Pročitano 7032 puta)
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #28 poslato: Oktobar 21, 2017, 01:43:40 posle podne »

UDARANJE DŽAKA U "KLATNU"
Ovo je jedan napredniji koncept za postizanje veće snage udarca i jačanje udarnih površina, posebno nogu. Potreban nam je partner koji će uzeti džak i povući ga malo u starnu. Kada ga pusti, naš zadatak je da ispalimo udarac i da se trudimo da zadržimo džak što bilže sredini. Džak pošto kreće u klatno stvara inerciju, i mnogo veću silu nego koju ima samo kada ga udaramo u mesto.
Ovo može dosta povećati prodornost udarca. Ako se rade ručni udarci tu treba biti dobro spreman i paziti da se zglob ne izvrne ili sl. Kod ruku je bitno da ugao puštanja bude mali, kako ruka u početku ne bi trpela velik pritisak. Kako se jača može se povećavati ugao.
Ova vežba se može raditi 1-2  x nedeljno kada se radi bazična snaga na početku priprema, jer sa rastom opšte snage odmah paralno bi imali i primitak specifičnog jačanja, što štedi vreme.

Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #27 poslato: Septembar 11, 2017, 03:03:23 posle podne »

MAKIWARA
Makivara je odlican rekvizit za jacanje udarca, a posebno zglobova. U karateu se najcesce koristi, ali nije retkost ni u drugim vestinama, sportovima.
Za pocetnike, cesto je pitanje, kako i koliko je udarati? Moram napomenuti da makivara ima vise vrsta, ali se najcesce pravi tako sto se elasticna daska pricvrsti za pod, ili zakopa u zemlju, dok se gornji kraj obmota uzetom, sundjerom, kozom i sl.
Cela poenta makivare je u njenoj povratnoj reakciji, koju daje kada u nju udarimo. Odnosno kad zadamo udarac, ona se savija malo i zbog svoje sile elasticnosti pokusava da se vrati u prvobitni polozaj. Zato je VRLO bitno za se trudimo da ne dozvolimo da se ona ispravi u prvobitan polozaj. To postizemo kontakcijom misica ruke, ramena, stomaka i nogu (posebno zadnja loza bitna). Na taj nacin, "upijamo" silu reakcije koja se prenosi u zgob i vremenom citavu strukturu s kojom udaramo,jaca.
No, makivara se u pocetku gura, dok se ne stekne sigurnost, pa s eonda krece sa laganim udarcima, i vremenom se povecava snaga kojom se radi.
Ovo je bitno iz prevencije, jer zglobovi se moraju navici na sile kojima su izlozeni u radu s makivarom. Dzak je jedna prica , a makivara neka druga. Sve to trazi zasebnu primenu.
Benefiti treninga na makivari su odlicni. Stvara jake zglobove sake, ucvrscuje podlakticu, rame. Stari majstori karatea je obavezno imaju kao svoj deo treninga, posebno isticu dugovecnost koju su doziveli u treningu, izmedju ostalog zahvaljujuci makivari.
Kako rukom, tako moze i nogom u nju da se udara. Princip progresije je isti. Prakticno ko kada krenemo u teretanu, idemo od manjih tezina ka vecim. U ovom specificnom treningu, je isti princip. Krece se od guranja, pa od lakasih udaraca, ka ozbiljnijim.
Zanimljivo je, da posle nekog vremena udaranja u ovaj rekvizit, kada se ponovo krene da se udara dzak, on pocinje da deluje "mekan". Stoga udarci na njemu biaju jaci i stabilniji.


Sačuvana
Eskobar 1389
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 121

« Odgovor #26 poslato: Avgust 21, 2017, 12:45:04 posle podne »

Vazi
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #25 poslato: Avgust 21, 2017, 11:48:57 pre podne »

javljaj napredak.
Sačuvana
Eskobar 1389
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 121

« Odgovor #24 poslato: Avgust 21, 2017, 11:29:35 pre podne »

Jasno!
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #23 poslato: Avgust 16, 2017, 10:49:25 posle podne »

Da, u pocetku je i trljanje cevanice bolno :) ali kao sto rekoh 2x nedeljno samo radi. Razmak 3-4 dana izmedju ovih vezbi. Nemoj da te "ponese" entuzijazam kad bol nestane :)
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12773


Never give up!

« Odgovor #22 poslato: Avgust 16, 2017, 07:57:53 pre podne »

To što nekoga ne boli ruka kada udara na prazno u džak ne znači da ga neće boleti posle nekog perioda.
Nisu za džaba izmislili bandažiranje ruku i rukavice za boks.
Sačuvana
Fearless
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #21 poslato: Avgust 15, 2017, 03:32:21 posle podne »

A za jacanje cevanice i svih drugih udarnih povrsina, procedura otprilike ovako:
- prvih par nedelja, trljanje stapom, oklagijom po cevanici da bi se tkivo naviklo na pritisak. Paralelno s ovim moze se udara nogom u dzak
- nakon toga, istim tim stapom poceti udarati lagano na SVIM delovima cevanice, kako bi ravnomerno ojacala. Udarci trebaju biti frekventni i slabog intenziteta.
- sledeca faza je razmena udaraca s partnerom. Treba raditi razmene malog intenziteta s partnerom po nogama, da bi se cevanica navikla na zadavanje udaraca.
- u napredniji konceptima moze se raditi cevanica o cevanicu :) ali to je ekstremnija varijanta koja se radi posle 1-2 godine minimum ovakvog treninga. NIKAKO ranije poceti stim

Posle visegodisnje prakse mogu se sutati i tvrdji predmeti, al moj savet je izbegavati predmete koji ne amortizuju udarac. Najbolja je makivara, ili stub zakopan oblozen sundjerima, koji ima "upijanje" sile udarca, barem delimicno.

Bitno pravilo glasi NE UDARATI delove tela s modricom. Nikada ne udarati s cevanicom ili sl koja ima modricu. Uvek cekati da se hematomi povuku skroz. Prakticno, ako ovo radi postepeno i dozirano, 2x nedeljno je dovoljno, ne bi ni trebalo da imas modricu. Jer nije poenta u sili, vec  u konstantnosti po malo kod celicenja.

Ovo su neki sistemi u Uechi ryu stila tradicionalnog karatea, koji se koriste i pokazali su se dobri.
Au bolno je ovo dosta trljanje ...Low kick je low kick pogodis ga par puta u paralizu na butini i gotovo,ili jednom u glavu i gotovo...Sad ovo je jedino dobro da se ojača ako ti blokira low kick nogom da očvrsne cevanica da se ne povredjuje pri tom kontaktu cevanica o cevanicu...:)

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Sačuvana
Eskobar 1389
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 121

« Odgovor #20 poslato: Avgust 15, 2017, 03:32:15 posle podne »

Vazi,koju kremu mi mozete preporuciti?
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #19 poslato: Avgust 15, 2017, 03:28:13 posle podne »

A za jacanje cevanice i svih drugih udarnih povrsina, procedura otprilike ovako:
- prvih par nedelja, trljanje stapom, oklagijom po cevanici da bi se tkivo naviklo na pritisak. Paralelno s ovim moze se udara nogom u dzak
- nakon toga, istim tim stapom poceti udarati lagano na SVIM delovima cevanice, kako bi ravnomerno ojacala. Udarci trebaju biti frekventni i slabog intenziteta.
- sledeca faza je razmena udaraca s partnerom. Treba raditi razmene malog intenziteta s partnerom po nogama, da bi se cevanica navikla na zadavanje udaraca.
- u napredniji konceptima moze se raditi cevanica o cevanicu :) ali to je ekstremnija varijanta koja se radi posle 1-2 godine minimum ovakvog treninga. NIKAKO ranije poceti stim

Posle visegodisnje prakse mogu se sutati i tvrdji predmeti, al moj savet je izbegavati predmete koji ne amortizuju udarac. Najbolja je makivara, ili stub zakopan oblozen sundjerima, koji ima "upijanje" sile udarca, barem delimicno.

Bitno pravilo glasi NE UDARATI delove tela s modricom. Nikada ne udarati s cevanicom ili sl koja ima modricu. Uvek cekati da se hematomi povuku skroz. Prakticno, ako ovo radi postepeno i dozirano, 2x nedeljno je dovoljno, ne bi ni trebalo da imas modricu. Jer nije poenta u sili, vec  u konstantnosti po malo kod celicenja.

Ovo su neki sistemi u Uechi ryu stila tradicionalnog karatea, koji se koriste i pokazali su se dobri.
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #18 poslato: Avgust 15, 2017, 03:19:00 posle podne »

Nije razlog da napustis boks, plemenitu vestinu zbog povrede :) sve se moze resiti.  Taj bole moze da bude od povrede, ili nabijenog zgloba usled nenaviknutosti na udarce. Prosto, moras slabije udarati u pocetku. S obzirom da ti se javlja i na bencu, ocigledno je da si ga nagnjecio malo.
Probaj da istezes zglob, ka unutra, da radis "osimicu" da se pocne regenerisati, uz neku sportsku kremu.
Sačuvana
Fearless
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #17 poslato: Avgust 15, 2017, 03:12:47 posle podne »

Mnogo mi se dopada ova tema,pre nekog vremena krenuo sam na boxxx,bio sam prezadovoljan dok jednog dana nisam primetio bol u zglobovima saka prilikom udaranja u dzak.iz treninga u trening bol je bio sve prisutniji i odlucio sam da napustim box i posvetim se iskljucivo teretani.u TERETANI sam takodje osetio isti bol u zglobovima saka prilikom bendza.nikad nisam imao nikakve povrede ove regije.ocigledno su mi  ti zglobovi jednostavno slabi.sad video sam ovu vezbu sto je Marko prilozio,zanima me postoji li jos koja i da li se moze preterati sa tom vezbom recimo ako radim 5 minuta izdrzaja na zglobovima?a za ovo celicenje cevanica me zanima postoji li neki detaljan plan ili je bitno samo blago udarati u cevanice?moze li se to isto primenjivati i na druge delove tela?
Da nisi povredio zglob na boksu i jos vučes povredu?

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Sačuvana
Eskobar 1389
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 121

« Odgovor #16 poslato: Avgust 15, 2017, 02:36:09 posle podne »

Mnogo mi se dopada ova tema,pre nekog vremena krenuo sam na boxxx,bio sam prezadovoljan dok jednog dana nisam primetio bol u zglobovima saka prilikom udaranja u dzak.iz treninga u trening bol je bio sve prisutniji i odlucio sam da napustim box i posvetim se iskljucivo teretani.u TERETANI sam takodje osetio isti bol u zglobovima saka prilikom bendza.nikad nisam imao nikakve povrede ove regije.ocigledno su mi  ti zglobovi jednostavno slabi.sad video sam ovu vezbu sto je Marko prilozio,zanima me postoji li jos koja i da li se moze preterati sa tom vezbom recimo ako radim 5 minuta izdrzaja na zglobovima?a za ovo celicenje cevanica me zanima postoji li neki detaljan plan ili je bitno samo blago udarati u cevanice?moze li se to isto primenjivati i na druge delove tela?
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #15 poslato: Avgust 15, 2017, 01:34:38 posle podne »

Dobra tehnika uvek daje dobar autmatizam pokreta, pa je mogucnost povrede manja, slazem se, Fearless s tobom. No, dugorocno gledano, je bolje kad se zglobovi zagreju pre udaranja, jer nezagrejan zglob, znaci vece trenje u zglobu (jer se ne luci sinovijalna tecnost) stoga u godinama moze da "ode" hrskavica.
A bandaze nikad nisma koristio, jer mislim da je za snagu zgloba neuporedivo bolje da s eudara bez njih. prosto, to je kao da neko koristi stake, pri hodanju a ima zdrave noge :)
Rukavice su ok, da se koza na rukama ne bi ostetila od udaranja.

Sačuvana
Fearless
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #14 poslato: Avgust 15, 2017, 08:56:34 pre podne »

Mnogo puta neko ozledi zglob na ruci ili nozi prilikom "izrazavanja emocija" odnosno zestokih serija udaraca na dzaku.
Razlozi su cesto slabo ili promaseno zagrevanje. Nije dovoljno samo vezati bandaze i trcati 15min na traci smatrati da smo zagrejani za udaranje po dzaku. Prosto...to nije dovoljno.
Podelicu vam jedan jednostavan recept iz svoje prakse, kako se dobro zagrejati za udaranje:
-uraditi klasicno zagrevanje celog tela

-uraditi specificno zagrevanje:
  - izdrazj u skleku na pesnicama 30sec, zatim "guranje" zida pesnicama (podmetnuti neki sundjer izmedju pesnice i zida) 30sec. RAZLOG: prvo treba zagrejati udarne, kontaktne povrsine koje dolaze u kontakt s dzakom. Ovaj pritisak na kozi prvenstveno daje impuls nervnom sistemu i krv jurne u doticne ekstrmitete.
  -rotacije zgloba sake u svim pravcima sa 1kg. Teg u ruke i 1min rotirati zgobove u svim fizioloskim mogucim pravcima. RAZLOG: sinovijalna tecnost usled ovih pokreta, pocne da se luci sto daje dodatnu stabilnost i "zagrejanost" zgloba.
  - udaranja sa odgurivanjem- ovo znaci da zadajemo slabije udarce i da ih zavrsavamo tako sto dodatno pesnicom odgurujemo dzak. RAZLOG: udaranje sa odgurivanjem daje PRELAZ iz faze staticnog zagrevanja zgobova u dinamicno. Dovoljno je oko minut do minut ipo ovako raditi.

Tek posle SVEGA ovoga moze se preci na "glavno jelo" odnosno udaranje full tempom.

Ako se radi i udaranjem s nogama, ista prica. Ubaciti "guranje" zida sa frontalno naslonjenim stoplom na zidu. Razgibavanje noznog zgloba u svim pravcima sa SPORIM izvodjenjem udaraca u kombinaciji. I na kraju udaranje s odgurivanjem dzaka kao i kod ruku.

Ubacite ovih par vezbica u zagrevanje i postedite se veceg rizika od povrede :)

Ako ima nekih pitanja, ovde sam :)
Ja mislim da se povređivanje javlja u 99% slučajeva od lose tehnike..
Udarao sam milijardu puta i ne zagrejan i bez bandaza i rukavica i nisam se ni jednom povredio...

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока

Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.103 sekundi sa 19 upita.