TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395108 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 23, 2024, 08:47:30 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoc oko zdrave ishrane i treninga  (Pročitano 2873 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #16 poslato: Jun 30, 2017, 09:17:32 posle podne »

Hvala na svemu. Samo mi recite sta mislite o izbacivanju belog hleba? Da li je dobro totalno ga izbaciti?

Pa Nenad je to lepo rekao...ali da trebaće detaljnija argumentacija... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/belo-zlo-belo-brasno-beli-hleb

Lečenje zavisnosti od junk food-a, tvoj prioritet...vrati se na već podeljene tekstove!
Sačuvana
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #15 poslato: Jun 30, 2017, 05:03:13 posle podne »

Tu namirnicu bi trebalo odstraniti sa planete, jeste da svi volimo brasno, ali samo steta od toga, nikakva korist.
Sačuvana
Mican87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7

« Odgovor #14 poslato: Jun 30, 2017, 03:18:11 posle podne »

Hvala na svemu. Samo mi recite sta mislite o izbacivanju belog hleba? Da li je dobro totalno ga izbaciti?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Jun 29, 2017, 06:23:24 posle podne »

Pa moraćeš da upoznaš sa tim koliko koja namirnica ima proteina, ugljenih hidrata, masti...da su proteini koji se računaju - proteini visoke biološke vrednosti - proteini iz mesa, ribe, jaja, mlečnih proizvoda, biljni proteini imaju samo enegetsku, ali ne i kompletnu nutritivnu vrednost...vlakna su nesvarljivi ugljeni hidrati...

Koristan sajt... http://nutritiondata.self.com/

Prepoznaj svoje dnevne potrebe sa proteinima, ugljenim hidratima, mastima...uopšteno za proteine 1,5-2,5 gr po kg...masti 0,6-1 gr po kg...hidratima uvek manipulišeš( naravno u skladu sa ciljem)...na osnovu toga se i orijentišeš koliko ti čega treba, podeljeno u 4-6 obroka...a sve to na osnovu procene parametara energestke potrošnje BMR, TDEE...

Npr. o mastima koje mnogi neporavedno zapostavljaju... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/masti-u-ishrani-istine-i-zablude

Ako je u pitanju meso/riba 150-200 gr po obroku...pa i sir...orašati plodovi npr. šaka po obroku...hranu meri pre termičke obrade...

Dakle, malo listanje naše tekstoteke...malo čitanja "sa strane" i ako negde zaškripi, javi se da to zajedno ispravimo... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana

Vrati se na već podeljene tekstove...
Sačuvana
Mican87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7

« Odgovor #12 poslato: Jun 29, 2017, 04:02:07 posle podne »

I da li mi mozete reci kako da odredim kolicinu porcija?
Sačuvana
Mican87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7

« Odgovor #11 poslato: Jun 29, 2017, 01:37:01 posle podne »

Puno vam hvala na savetima. Da li je ok ako totalno izbacim iz ishrane i beli hleb?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Jun 28, 2017, 10:04:20 posle podne »

Prvo hvala na brzom i konkretnom odgovoru.

E ovako, obim struka je 103cm. Pre dva meseca sam radio nalaz krvi i urina. Sve je u redu, osim triglicerida koji su povecani za skoro tri puta. Nalaz je pokazao vrednost 4.3, a gornja granica je 1.7 sto me je i zabrinulo. Lekar opste prakse mi je savetovao da izbacim junk namirnice. Zdravstveno sam ok, ne pijem lekove, nemam problema sa pritiskom, libido dobar i spavam dobro. Slabo, skoro pa nikako se ne bavim sportom. Alkohol konzumiram cesto, a najvise pivo. 2010. sam imao 75kg, ali posle zenidbe sam se totalno opustio i u jednom trenutku sam imao i 95kg. Jednostavno sam shvatio da se pretvaram u jednu nekorisnu masu.

Mislim da i sam znaš šta ti je činiti...bez junka, alkohola i sl.

Tvoj problem je istrajnost na pravom putu, dakle, idemo, korak po korak...da bi pričali o nekim restriktivnijim pristupima u pogledu ishrane, prvo krenimo od osnova - odbaciti sve ono što nije dobro, a toga si i sam svestan...

Redovna fizička aktivnost( dobro formulisan trening sa opterećenjem na prvom mestu), bazična korekcija ishrane i rezultati zasigurno neće izostati...

Krenimo sa lečenjem zavisnosti od junka...

Obim struka koji je veći od polovine visine ukazuje na značajan kardiovaskulari rizik...oprezno...

Evo jedne šeme menija...( možeš dodati još 1 obrok, uklopi ciljani unos proteina, hidrata, masti)...

Obrok 1 - ovsene( bez ovsene kaše) + jaja

Obroka 2 - crveno meso/riba/ piletina + pirinač + salata od vlaknastog povrća( malo jabukovog sirća i kašika extra virgin maslinovog ulja)

Obrok 3 - slično( možeš menjati vrste mesa)

Obrok 4 - posniji sir( ella, prezident mladi sir) + saka oraha( ili drugi orašasti plodovi)

Od suplementacije preporuka za omega-3 i lecitin...kao i kvalitetniji vitaminsko-mineralni kompleks( akcenat na magnezijum i cink - visokoapsorptivni oblici, npr. magneziju citrat, cink glukonat...)

Još štiva za čitanje na temu ishrane... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kako-da-zasluzite-ugljene-hidrate
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #9 poslato: Jun 28, 2017, 08:27:18 posle podne »

Misliš na početni program u teretani ili za kućne uslove ?
Sačuvana
Mican87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7

« Odgovor #8 poslato: Jun 28, 2017, 08:05:56 posle podne »

Hvala na savetima. Da li mogu negde pronaci neki pocetni program i kako se vezbe izvode?
Sačuvana
Kolev Nenad
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1451


« Odgovor #7 poslato: Jun 28, 2017, 07:56:13 posle podne »

Vezbanje u kucnim uslovima kao i vezbanje na sipkama sa sopstvenom tezinom moze da donosi rezultate do odredjene granice i onda stagnirate, zato je teretana idealan nacin da telo konstantno napreduje.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #6 poslato: Jun 28, 2017, 07:48:27 posle podne »

Zato je ipak bolje da kreneš u teretanu, ako nemaš vremena bice dovoljno i 2-3x nedeljno .
Sačuvana
Mican87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7

« Odgovor #5 poslato: Jun 28, 2017, 07:46:56 posle podne »

Trenutno samo jedan teg od 5kg, vijacu i dzak za udaranje. Smesno, ali istinito. :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #4 poslato: Jun 28, 2017, 07:41:49 posle podne »

Ja sam isto za to da počneš sa treningom u teretani, barem 3x nedeljno po sat vremena. Šta sve imaš kući od rekvizita za vežbanje ?
Sačuvana
Mican87
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 7

« Odgovor #3 poslato: Jun 28, 2017, 06:43:14 posle podne »

Prvo hvala na brzom i konkretnom odgovoru.

E ovako, obim struka je 103cm. Pre dva meseca sam radio nalaz krvi i urina. Sve je u redu, osim triglicerida koji su povecani za skoro tri puta. Nalaz je pokazao vrednost 4.3, a gornja granica je 1.7 sto me je i zabrinulo. Lekar opste prakse mi je savetovao da izbacim junk namirnice. Zdravstveno sam ok, ne pijem lekove, nemam problema sa pritiskom, libido dobar i spavam dobro. Slabo, skoro pa nikako se ne bavim sportom. Alkohol konzumiram cesto, a najvise pivo. 2010. sam imao 75kg, ali posle zenidbe sam se totalno opustio i u jednom trenutku sam imao i 95kg. Jednostavno sam shvatio da se pretvaram u jednu nekorisnu masu.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Jun 28, 2017, 04:58:39 posle podne »

Smatram da vežbanje u kućnoj varijanti neće doneti željeni učinak...ipak si ograničen dostupnim rekvizitima( ne možeš pogoditi dovoljno dobro sve mišićne partije), kao i opterećenjem...dakle, moja topla preporuka je poseta bolje opremljenoj teretani...ipak nećemo da radimo polovično, zar ne? Ko želi taj nađe način...a sve ostalo je izgovor...sat vremena 4 puta nedeljno sasvim sigurno možeš izdvojiti za teretanu...

Da ne bude onoga ne trebaju mi tegovi...prigrlimo sve dobrobiti treninga sa opterećenjem – od postepenog povećanja mišićne mase, bolje osetljivosti na insulin, bržeg metabolizma, doprinosa redukciji masnih naslaga do boljeg imunog odgovora( miokini). Kardio trening je najbolji „suplement“ treningu sa opterećenjem, ali kao i za sve vrste treninga – ne zaboravi na intenzitet, trajanje i učestalost. Dakle, bez krajnosti sa kardio treningom pogotovu na početku priče...

Za početak mislim da i sam znaš šta ti je činiti - izbaci iz ishrane junk namirnice i alkohol i zameni ih kvalitetnim namirnicama...

Malo čitanja na tu temu...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-pocetnike

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kako-napraviti-plan-ishrane

A kako si zdravstveno? Piješ neke lekove? Pušač? Problemi sa krvnim pritiskom? Libido? Kako spavaš?

Da li si u poslednjih 3-6 meseci odradio lab. nalaz krvi i urina( ako nisi ODRADI!) - glikemija, trigliceridi, ukupni holesterol, HDL, LDL, enzimi jetre - AST, ALT, urea, kreatinin, kompletna krvna slika, gvožđe...rutinski nalaz urina...?

Koliki je obim struka?

Za početak pokreni se, izbaci junk namirnice, upoznaj se bitnim stvarima oko ishrane...stekni rutinu zdravih navika...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.102 sekundi sa 17 upita.