TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 06:05:00 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Stitna Zlezda i kreatin  (Pročitano 2389 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Jul 06, 2017, 03:40:58 posle podne »

A ko kaže da ti treba punjenje kreatinom? Malo informacija na tu temu... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/nekoliko-stvari-o-kreatinu-koje-vam-se-precutkuju

I da kreatin bi pre trebalo vezati za kalijum, nego li kalcijum...

...možda nisam dovoljno kometentan, ali drago mi je da su paraštitne žlezde funkcionalne?!

Te četiri male žlezde veličine zrna graška nalaze se na vratu, iza šititne žlezde za koju su pričvršćene. Urasle su u tkivo fititne žlezde i ne mogu se lako locirati čak i prilikom hirurške disekcije. Paratiroidne (dofititne) žlezde luče hormon (parathormon) koji reguliše ravnotežu u metabolizmu fosfora i kalcijuma. Mada pri nekim resekcijama sve paraštitne zlezde ne bivaju odrastranjene...a i vaskularazacija istih ne biva narušena...
Sačuvana
Zoran Vlajkov
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 136


« Odgovor #8 poslato: Jul 06, 2017, 09:00:43 pre podne »

Mislio sam samo da pijem u danima treninga, mericu ujutru i mericu posle treninga... (da zaboravio sam da napisem, stitna zlezda mi je izvadjena skroz) ...
Isto tako i kreatin dve merice, pre treninga i posle po 5gr

Obzirom da sam pio gejner 2- 2 i po meseca, 2x 65gr - sto ima  merica oko 3gr kreatina cini mi se, isto samo u danima kada treniram... p.s. s tim da sam oko polovinom drugog meseca popio 500gr proteina scitect-sa (mesao uz gejner, tacnije pio 3 merice na dan, u danima treninga). Izvinjavam se sto ovako dodatno ubacujem ...
Super sam se osecao, nisam imao nikakvih nus pojava, nemam ni sada, ali odjednom mi se javio taj strah posto sam krenuo to "punjenje" 4 doze po 5gr, pa mi se cini kao puno za organizam, s obizrom da dnevno luci 2gr svega kreatina...  (koliko sam procitao u nekom tekstu) pa sam se zato zabrinuo
« Poslednja izmena: Jul 06, 2017, 09:40:26 pre podne od strane Zoran Vlajkov » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Jul 06, 2017, 08:44:42 pre podne »

Ne bi trebalo da bude nikakvih problema kada su u pitanju proteinski suplementi...

Jedini limitirajući faktor je L-karnitin kada je u pitanju supstituciona terapija T4...

Šta da kažem, uvek treba čuti više kompetentnih mišljenja, niko od nas nije sveznajuć i svemoguć...

Kontroliši TSH, T3 i T4...redovnije...
Sačuvana
Zoran Vlajkov
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 136


« Odgovor #6 poslato: Jul 06, 2017, 03:54:39 pre podne »

Znas kako, da sam slusao ovde u gradu endorkrinologa svog, ja bi i dan danas bio ne jednu, nego 10 tableta kalcijuma, kad god su mi iz Beograda na kontroli ukinuli terapiju,  ovde u Zrenjaninu su govorili suprotno (nikada ti se nece oporaviti, pices do kraja zivota lekove itd itd...) sreca pa sam kuckao po netu za zlezde i trazio naknadno da idem u Beograd kod profesora koji me operisao na kontrole (zato je i bio spor proces) t4 i t3 nisam dugo kontrolisao, oko godinu dana, pred kontrolu izvadim krv, do sada mi je bilo u redu, i pre sam trenirao ...

P.S. da, obavezno pirinac i krompir ako ne svaki drugi dan skoro mi u meniu, a protein mogu onda bez brige unositi?
« Poslednja izmena: Jul 06, 2017, 04:13:22 pre podne od strane Zoran Vlajkov » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Jul 06, 2017, 12:45:53 pre podne »

Jedan od problema sa supstitucinom terapijom T4 je unos ugljenih hidrata, jer enzimi koji učestvuju u konverziji T4 u T3 su pod (in)direktnim uticajem unosa ugljenih hidrata...drugi problem je doziranje u skladu sa potrebama( aktivnošću)...da li si skorije( u toku trenažnog procesa) odradio TSH, T3, T4...?

Možda je ne uočavam dovoljno, ali nadam se da na meniju ima i pirinča, krompira, ovesnih...? A koliki je ciljani unos proteina, hidrata, masti...? Suplementacija omega-3?

Ako mene pitaš gejner je propala investicija, dominacija prostih hidrata...bolje ubaci još jedan ili dva kvalitetna obroka...malo o gejnerima... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/prica-o-gejnerima-i-ishrani

Obroke na vreme pripremi i u adekvatnoj ambalaži i ponesi sa sobom...

Za sada nema studija koje direktno pokazuju negativan uticaj suplementacije kreatinom na štitnu, tj. paraštitinu žlezdu...veći je problem posledično oštećenje jetre i bubrega...

Mada, svakako da predlažem detaljniju konsultaciju sa endokrinologom...kao i realno prihvatanje nekih ograničenja...

« Poslednja izmena: Jul 06, 2017, 12:53:11 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Zoran Vlajkov
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 136


« Odgovor #4 poslato: Jul 06, 2017, 12:03:32 pre podne »

Za kalcijum ne pijem. Za stitnu zlezdu pijem "eurptiroks" posto je izvadjena.
P.S. pa, par preporuka instruktota iz teretane da povezem protein sa kreatinom...
Ishrana mi je sada okej, 4 glavna obroka (zbog posla)
Dorucak 5h ujutru (riba, jaja) pauza 10h obrok (kuvano povrce, pilece meso (99 % posto slucajeva), salata), 15h rucak (meso, povrce i salat (ne isto kao pauza obrok) 19h vecera (slicna kao rucak i obrok. Sa tim malo laganije (vise protrina manje uh) . P.S. trenutno sam zadovoljan kako izgledam (uvek moze bolje... ali) mozda bi uz kreatin dobio malo veci "volumen" na izgled misica, pa su mi zato mozda preporucili... mada i posle gejnera se vidi razlika... zato me interesuje da li ima kreatin nekakve veze sa paratiroidnim zlezdama i sa kalcijumom i sa stiznom zlezdom, posto nisu bile bas lepe scene kada mi je opadao (doduse bilo je to jako davno, 7 godina ali... strah je uvek prisutan)
« Poslednja izmena: Jul 06, 2017, 12:07:32 pre podne od strane Zoran Vlajkov » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Jul 05, 2017, 11:29:13 posle podne »

Ako sve normalno funkcioniše ,dakle, "hormonska" slika pomenutih žlezda je ok, nema nikakve bojazni da će suplemenatacija kreatinom učiniti bilo šta loše, niti dovesti do "insuficijencije" ovih žlezda u bilo kom pogledu...

Elem, koliko sam razumeo ne uzima se bilo kakva supstituciona teraipija?

Btw...hormoni štitne zlezde mogu uticati da produkciju i eleminaciju kreatina, a samim tim i na nivoe kretinina u urinu, kao i kreatin-kinaze "u krvi"( dakle govorimo u pravcu hipo, tj. hipertiroidizma, ali veći problem su prateći poremećaju funckije jetre i bubrega)... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC435573/?page=16

Vezno za paratiroidnu žlezdu, smatram da nema bilo kakvih otežavajućih okolnosti...

Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #2 poslato: Jul 05, 2017, 11:15:06 posle podne »

Ja mislim da ne bi trebalo da bude problema ali sačekaj da vidiš šta će Salviša reći ( mada koliko vidim već si krenuo sa njim). Da li je uopšte bilo potrebe za kreatinom, kakvi su ti treninzi i ishrana ?
Sačuvana
Zoran Vlajkov
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 136


« Odgovor #1 poslato: Jul 05, 2017, 09:49:12 posle podne »

Pozdrav svima, nije me bilo dugo, inace sam pre par godina pisao bas dosta dosta, cak sam i postavio bio vec jednom ovo pitanje ali nisam dobio konkretan odgovor jer nisam regulisao ishranu :D
U medjuvremenu sam pravio pauzu sa treningom, vratio se treniranju i uzeo nedavno Gejner - hyper mass... popio sam otprilike 2kg, sada sam uzeo Scitect protein i kreatin monohidrat.
Nisam do sada koristio nista od suplementacije, pa sam se sada malo zabrinuo i ako sam pitao istruktore iz teretane i prodavce iz "pansporta", ali hteo bi misljenje nekog strucnog da budem 100 % siguran, da li smem da uzimam kretain? Da li smeta ili steti stitni zlezdi ili paratiroidnim zlezdama, pre svega strah me za paratiroidne zlezde, jer sam imao problem sa zlezdama, naknadno sam pio kalcijum i alfa d3 (jer su prilikom operacije stitne zlezde, dozivele sok, pa mi je par puta opadao kalcijum, jer nisu mogle same bez lekova da "isprate") ali sve je doslo polako na mesto, ukinuti su mi svi lekovi kalcijuma i alfa d3 posle 7 godina (smanjivali doze polako, jer su kontrole bile jednom u 6meseci ili godinu dana) , i sada normlano fukcionisu, vec skoro 2 godine... sada me interesuje da li kreatin steti slucajno? trenutno sam na punjenju treci dan, 20 grama kretina...
P.S. znam da i u gejneru ima procenat kreatina, ali interesuje me ovako cist kada ga pijem, pogotovo ovu "vecu kolicinu" 4 puta na dan po 5gr

Hvala vam unapred
« Poslednja izmena: Jul 05, 2017, 09:56:27 posle podne od strane Zoran Vlajkov » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.052 sekundi sa 18 upita.