TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 20, 2024, 08:13:48 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Melatonin  (Pročitano 6392 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #28 poslato: Septembar 12, 2007, 03:23:15 posle podne »

Sa druge strane postoje ljudi kojima je zaista potrebno manje sna.. nema ih puno jer nam je san zaista neophodan za regeneraciju organizma, ali opet ima ljudi kojima je zaista dovoljno manje od 8 sati sna..
Sačuvana
maja
Gost
« Odgovor #27 poslato: Septembar 11, 2007, 09:43:06 pre podne »

Neki ljudi pate od potrebe za preteranim spavanjem-hipersomnija.Hipersomnija je poremecaj spavanja koga karakterise  povecana potreba za snom i danju i nocu.Ljudi koji pate od hipersomnije  mogu u toku dana da zaspu veci broj puta i to u svakom polozaju, i ono sto ih jos karakterise je da odmah pocnu da sanjaju.
Sačuvana
maja
Gost
« Odgovor #26 poslato: Septembar 11, 2007, 09:33:57 pre podne »

Zahvaljujuci uvodjenju i primeni EEG (elektroencefalografskih metoda) mnogo se vise zna o mehanizmima sna nego ranije...
Spavanje se sastoji od vise faza, pri cemi postoji faza brzih ocnih pokreta, tj. faza kada covek sanja, ali su veoma vazne faze dubokog sna koje su odgovorne za pravi odmor i opustanje.One se javljaju samo u nocnom snu i to nekoliko puta u toku noci, a broj faza dubokog sna se s godinama smanjuje.
Sačuvana
mikiveliki
Gost
« Odgovor #25 poslato: Septembar 11, 2007, 09:10:42 pre podne »

Bez spavanja ne moze da se raste. Za sportiste odmor je vise nego neophodan. U situaciji kada upraznjavas svakodnevne treninge i utakmice ne spavanje ili nedovoljno spavanje je ravno samoubistvu!
Sačuvana
Mare_01
sieg heil! :)
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3459

PANTA REI

« Odgovor #24 poslato: Septembar 11, 2007, 08:52:06 pre podne »

pazi cinjenica je da se ljudi ulenje strashno pa se onda krmache po krevetu preko 12h dnevno... to nije dobro.
ali postoji okvirni bioloski minimum sna i on je za nas uzrast od 7-8 sati.
a i treba ti 3 sata sna da bi upao u dubok san koji traje nesto vise od sat vremena i koji najvise odmara, a kad bi se iz njega trgao upropastio bi stvar tako da se tvoj drugar bezveze muci.
al opet to je bolje od jednog mog druga koji bez problema spava od 3 do 3 i hvali se time  :P lencuga
Sačuvana
(\__/)
(='.'=)  Ovo je zeka. Kopirajte i zalepite zeku u vas
(")_(")  potpis kako bi mu pomogli da zavlada svijetom.
Lokk1
Gost
« Odgovor #23 poslato: Septembar 10, 2007, 11:33:51 posle podne »

ee bash sam se svadjao sa drugom pre par dana o tome koliko treba spavati ... kontam da je to individualno ali meni bez 8 sati ne vredi nishta ... a on me ubedjuje da je to zato shto su ljudi lenji i da treba spavati 3 sata samo i da je sve ostalo gubljenje vremena ... kaze da je uspeo da se spusti na 4 sata dnevno i da je odmoran .. a ono dechko prso u glavi ...a on ne radi to zato shto ne moze da spava vec se muchi tako ... retard ... iznervirao me je .. sve u svemu volim da spavam i idem da spavam :D:D
Sačuvana
maja
Gost
« Odgovor #22 poslato: Septembar 06, 2007, 01:17:07 posle podne »

Evo nekih podataka na koje sam naišla...
Rezultati nekih od istraživanja ukazuju da uzrok gojaznosti može da bude i hronična neispavanost, jer nedostatak sna negativno utiče na leptin, hormon koji kontroliše apetit.Nivo leptina u krvi, predstavlja informaciju koja se šalje mozgu sa značenjem da li smo siti ili ne.
Ukoliko ne spavamo dovoljno , aktiviraju se hormoni koji mogu da snize nivo leptina u krvi i tada se šalje mozgu poruka da postoji nedostatak hrane i dolazi do povećanja apetita.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #21 poslato: Avgust 29, 2007, 04:15:01 posle podne »

Spavajte i jedite.. I would say ;)
Sačuvana
maja
Gost
« Odgovor #20 poslato: Avgust 29, 2007, 08:31:43 pre podne »

Super su ovi saveti koje si napisao....
Sačuvana
mikiveliki
Gost
« Odgovor #19 poslato: Avgust 29, 2007, 08:02:25 pre podne »

Parafraziracu Svarcenegera: " Ako ste na masi onda je odmor najvazniji deo vaseg dana. Odmarajte se kad god to mozete. Ako ne morate da trcite hodajte, ako ne morate da hodate sedite, ako ste vec seli onda i lezite, kad vec lezite SPAVAJTE. Nemojte citati novine gledati TV. Krevet je za spavanje. Spavajte i rastite!"
Sačuvana
maja
Gost
« Odgovor #18 poslato: Avgust 29, 2007, 07:14:50 pre podne »

Blago tebi Miki kada možeš to da izvedeš....ja lično ne mogu, iako znam da je to jako dobro
Sačuvana
mikiveliki
Gost
« Odgovor #17 poslato: Avgust 28, 2007, 03:30:59 posle podne »

Ne znam za vas ali ja pored redovnog nocnog odomora upraznjavam prilicno redovno i kratkotrajni ppodnveni san u trajanju od 10-20min. Toliko mi je dosta i jednostavno ne moze da se desi da to bude duze...
Sačuvana
maja
Gost
« Odgovor #16 poslato: Avgust 28, 2007, 02:45:51 posle podne »

Ja najviše volim kada se probudim bez budilnika, tada znam da sam se naspavala.U proseku meni je potrebno 7-8 sati nocnog sna....
Sačuvana
Mare_01
sieg heil! :)
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3459

PANTA REI

« Odgovor #15 poslato: Avgust 27, 2007, 09:43:00 posle podne »

e ako neko moze sa 4 sata svaka mu cast...
znam mozda dvojicu takvih ljudi koji ne spavaju vise od toga, ali ne bih bas rekao da optimalno funkcionisu..
ja volim kada se ja naspavam lepo od 11 do 8, kad je noc sveza sa puno kiseonika i sutra ceo dan odmora, razbijam :)

i jos jedna mala laicka primedba - coveku se nesanica javlja kad se boji da nece zaspati.
Sačuvana
(\__/)
(='.'=)  Ovo je zeka. Kopirajte i zalepite zeku u vas
(")_(")  potpis kako bi mu pomogli da zavlada svijetom.
maja
Gost
« Odgovor #14 poslato: Avgust 27, 2007, 08:46:18 posle podne »

Nešto ću da dodam o nesanici...
Ona predstavlja poremećaj sna, koga karakteriše nedostatak kvalitetnog sna i manifestuje se kao poteškoća da se u utone u san, čestim buĂ°enjem tokom noći ili preranim buĂ°enjem.
Ovaj poremećaj može da bude: kratkotrajan, povremen i hroničan.
Prolazna nesanica traje od jedne noći do 14 dana, dok se povremena javlja periodično.
Ukoliko nesanica traje mesec dana ili više smatra se hroničnom.
Nesanica se ne definiše brojem prospavanih sati, jer su potrebe za snom individualne.Odrasle osobe spavaju u proseku 7-8 sati, mada ima i onih kojima je dovoljno tu negde oko 4 sata sna za normalno funkcionisanje.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.089 sekundi sa 17 upita.