TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 10:22:54 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Nedostatak vitamina D  (Pročitano 2187 puta)
Ghost22
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23

« Odgovor #9 poslato: Oktobar 10, 2017, 03:26:33 posle podne »

Ok, regulisacu i to sto se tice ishrane. Sa varenjem nemam problema, sve je uredno. Nikakvih zdravstvenih tegoba nemam, sve je i pocelo od poremecene menstruacije, zato smo i radili kompletnu krvnu sliku i hormone, pa dosli i do nedostatka vitamina D3 i niskog Amh hormona. Psenicno uglavnom nista i ne jedem, ako se to odnosi na celijakliju. Mesozder sam otkad znam za sebe, tako da o veganizmu nema ni govora. Sve u svemu, jasno mi je da neke promene moram napraviti..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Oktobar 10, 2017, 02:05:09 posle podne »

Nabacivanje mišića prevashodno zavisi od dobro formulisanog treninga sa opterećenjem, tako da veći unos proteina neće značajno doprineti napretku, ako prva karika nedostaje...

Koliko vidim ishrana u globalu nije toliko siromašna izvorima vitamina D da bi bar na prvi pogled to delovalo upečatljivo...nema nekih problema sa varenjem? Prolivi, učestali?

Ne zaboravimo da "ishrana za masu" zahteva i nešto veći unos hidrata( pa i masti - "hipotetički suficit"), čak su tu i preporuke da bi u danu odmora od treninga trebalo raditi carb-load...

Potrudite se da u toku nedelje imate bar dva dana odmora od treninga...

Naravno tu je i princip rotacija unosom hidrata( čak i u "masi"), gde, ako već unosite manje hidrata, ostali makrosi budu izbalansirani - akcenat na masti pre svega...

Ne zaboravimo da vitamin D utiče i na reporduktivno zdravlje, dobar imunitet, zdravo srce i krvne sudove, "kongnitivne funkcije", a ne samo na "kosti i mišiće"...opet kažem ishrana deluje ok( osim onog dela o hidratima, čiji bi unos uskladio i u danu odmora, "trčanja")...a kronova bolest, celijakija, cistična fibroza? Pretpostavljam da da veganizam nije bio "problem"?



« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2017, 02:07:46 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ghost22
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23

« Odgovor #7 poslato: Oktobar 10, 2017, 08:15:25 pre podne »

To za vodu i ureu sam i ja procitala, tako da sam od tog nalaza povecala vodu. Ribu sam pre jela bez problema, najcesce skarpinu, brancina i lososa, ponekad tunjevinu. U trudnoci i posle porodjaja mi je jako izrazen i ukus i miris ribe, sto mi pre nije uopste smetalo, a tunjevina mi je postala ubistvo, jela sam onu bez ulja, ubacim u salatu i jedem tako. Kalcijum i fosfor nisam radila.
Cilj. Htela bih da nabacim jos malo misica preko zime, a posle bih to odrzavala. Zadovoljna sam izgledom ali eto, uvek moze malo bolje. Kao sto sam rekla, ugljene hidrate unosim ujutru, posle toga vezbam, pa posle toga jos 2 puta, to je uglavnom 60g ovsenih po obroku, 300g krompira, testenine i pirinac odokativno posto kuvam za porodicu pa tesko procenim. Masti za dorucak 5 celih jaja (sada sam smanjila)+ovsene ili integralni hleb+ povrce, a ako jedem ovsene ubacim saku badema ili oraha, chia semenke. Ostatak dana prelijem povrce maslinovim uljem i saka badema uz sir. Kada samo trcim onda uh uglavnom 1 dnevno, ostalo isto.
3g proteina ne znam ni sama kako, budna sam od 7 ujutru do npr 11 uvece, jedem uglavnom na 3 sata pa se nakupi..To mi je uglavnom 5 obroka + whey posle treninga, a mislila sam da ne moze da mi skodi visak..
Stresa imam konstantnog zadnjih godina, tako da ima tu i malo depresije, pada libida, ja sam prvo pomislila da mi je to sve od stresa, a opet ima i mnogo gorih situacija od moje, pa tome nisam pridavala mnogo znacaja..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Oktobar 09, 2017, 09:46:02 posle podne »

U suštini "nalaz uree" je kolegama verovatno bio "problematičan" vezano za unos proteina i nedovoljan unos vode...pa otuda i preporuka za smanjenim unosom proteina...u mnogim studijama je dokazano da adekvatan unos proteina i vitamina D ima značajno učešće u "normalizaciji" koštane mase( "gustina")...

Riba vam se "odbila" od druge trudnoće?

Da li je rađen kalcijum, fosfor?

Unos hidrata i masti zavisi pre svega od ciljeva, u skladu sa tim uklapamo i ciljani unos makrosa( low-carb, LCHF, CKD...rotacije...)...

Pravo pitanje je kako ste došli do brojke od 3 gr proteina po kg? Ipak u svim proračunima polazimo od procene parametara energetske potrošnje uz neki ciljani suficit/deficit ili pak "održavanje"...npr. na proteine otpada 30% od TDEE, na hidrate 50% od TDEE, na masti 20% od TDEE...( ilustrativno)...

Dakle, šta su vam ciljevi?

Inače, kako se osećate? Nivoi energije za dnevne aktivnosti? Libido? Depresivno?
Sačuvana
Ghost22
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23

« Odgovor #5 poslato: Oktobar 09, 2017, 05:12:23 posle podne »

Ok, proteine cu svakako da smanjim na 2g, vodu da povecam, a koliko mi onda preporucujete da unosim uh i masti? Riba mi se odbila od druge trudnoce, tunjevinu ako pojedem ubije me gorusica, a inace nemam problem sa tim, a omega 3 nikako da kupim zadnjih par meseci,  inace pijem.
Vigantol mi je preporucen 40 kapi jednom nedeljno, pa kontrola za 3 meseca.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Oktobar 09, 2017, 04:48:03 posle podne »

Hm 3 gr po kg proteina, bi onda trebalo da bude oko 180 gr dnevno...ja bih išao oko 2 gr po kg...

Čini mi se da bi trebalo više pažnje obratiti na unos masti i ugljenih hidrata( ipak ako znamo tačnu cifru za proteine, to mora da važi i za hidrate i za masti)...ipak, "skoro" sav "višak" proteina se u procesu glikoneogeneze pretvori u glukozu, pogotovu ako unos masti i ugljenih hidrata nije adekvatno izbalansiran...ne zaboravimo da su zdrave masti izvor vitamina rastvornih u mastima, pa i vitamina D3...

Unos vode povaćati na 2,5-4l...

A unos ribe? Ribljeg ulja?

Kakvo je doziranje vigantola predloženo?
Sačuvana
Ghost22
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23

« Odgovor #3 poslato: Oktobar 09, 2017, 04:18:55 posle podne »

Da, radila sam 25 OH D3, vrednost je 57, 40. 3g proteina otprilike, ako jedem meso pojedem oko 300g sigurno, jaja 5, sira oko 300g, whey 1, 5 merica, a imam uglavnom oko 5 obroka dnevno, nekad 4 + whey posle treninga.
Na sunce izlazim kad god mogu zbog dece, lekove ne pijem, za jetru sam radila nalaze, alt i ast ako nisam pogresila kako se pise su normalni. Ishrana... 5 jaja+50g ovsenih ili kurbis hleb, paradajz, ovsene+ bademi+ chia+ whey ili sejk od badema(kikirikija)+ovsene+whey+mix vlakana. Pre i posle treninga je uglavnom meso i povrce + krompir, pirinac, eventualno jaja. Vecera najcesce Ella+bademi/lesnici/orasi i neko povrce, a ako legnem 2-3 sata od vecere onda popijem whey sa organskim mlekom.
Ugljene hidrate kada treniram jedem 3 puta dnevno, kada ne onda uglavnom 1, ponekad neka vocka. Masti unesem po malo u svakom obroku, u dorucku uglavnom najvise, izvori su mi badem, lesnik, orah, kikiriki, maslinovo ulje, chia semenke, kokosovo ulje, svinjska mast.
Imam 1.70, a body fat nisam nikada merila,vide mi se  trbusnjaci ako sta znaci, i 62,5 kg tacnije. Treniram 4 puta nedeljno, 2 puta nedeljno trcanje. Aktivna sam poprilicno, stresa takodje imam poprilicno, spavam 7-8 sati, vode mislim da nisam pila dovoljno, mozda oko 2 l, pojacala sam u zadnje vreme, a dece za sada jos ne planiram, ali mozda za koju godinu..
 Puno sam opsirna, nadam se da sam na sve odgovorila  :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Oktobar 09, 2017, 02:13:04 posle podne »

A koje ste nalaze radili vezano za vitamin D i koja je vrednost bila...?  25 (OH) -vitamin D?

Uzroci nedostatka vitmina D se vezuju za nedovoljno izlaganje sunčevoj svetlosti( UV), nedovoljan unos hranom, bolesti creva i bolesti koje utiču na creva i posledično apsorpciju vitamina D3, bolesti jetre koje utiču na metabolizam ovog vitamina u jetri, upotrebu nekih lekova poput antiepileptika koji ubrzavaju metabolizam istog, kao i kod ekstremno gojaznih...

Zašto baš 3 gr po kg( računamo samo proteine animalnog porekla...koristimo neku aplikaciju)? A unos ugljenih hidrata i masti? Ekstremno nizak unos proteina hranom će naneti više štete nego li koristi, ne bih išao ispod 1,2-1,5 gr po kg...

A koliko ste visoki? % telesnih masti? Kako vam izgleda ishrana, ako nije problem, ispišite nam svoj meni po obrocima?

Treninzi? "Sagorevanje" na poslu? Stres? San? Libido? Hronično umor?

Planirate još dece?

Da li ste dovoljno hidrirani? Koliko "čiste vode" popijete u toku dana?


« Poslednja izmena: Oktobar 09, 2017, 02:23:08 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ghost22
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23

« Odgovor #1 poslato: Oktobar 09, 2017, 11:16:23 pre podne »

Pozdrav! Skoro sam radila nalaze, urea povisena, 11, 2, kreatinin ok, sve ostalo ok. Zatim sam radila hormone, svi su ok osim Amh koji je 0, 60, na ginekoloskom pregledu smo utvrdili da su mi se jajnici smanjili, opao je kvalitet jajnih celija, a imam 28 godina i dvoje dece. Potom smo ustanovili da mi je i vitamin D nizak. Ishrana mi je skroz sredjena vec godinama, rezultati extra. Od suplemenata uzimam whey i glutamin, pijem i spirulinu, triflex, magnezijum i q10. Doktor mi je preporucio vigantol kapi i izbacivanje proteina u naredna 3 meseca. Sta mislite, da li ima neke veze sa tim i da li da ih totalno izbacim? Do sada sam unosila oko 3g proteina po kg telesne tezine, imam 62kg, znaci i previse. Zao mi je da mi propadne toliki trud, a opet ne bih da se zezam sa zdravljem? Hvala unapred.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 18 upita.