TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 11:52:32 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoc  (Pročitano 1734 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #10 poslato: Jul 25, 2019, 11:12:15 pre podne »

Ako si toliko znatiželjan isprobaj Peđin predlog, bas me zanima koje ćeš rezultate dobiti :)
Sačuvana
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #9 poslato: Jun 19, 2019, 06:27:13 pre podne »

Baš ako želiš da ustanoviš svoje granice metabolizma proteina uradi sledeće.
Kreni od 1.0 g /kg tt raspoređeno u 3-4 obroka. Uzimaj uzorke mokraće 4 x dnevno i nosi na analizu. Postepeno povećavaj unos proteina i redovno uzimaj uzorke za analizu. Kada kreatinin u uzorku pređe referentnu vrednost to je tvoja biološka granica. Za 10 dana znaćeš odgovor na ovo pitanje.
Sačuvana
Miša Nenković
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1495


« Odgovor #8 poslato: Jun 18, 2019, 10:41:39 posle podne »

 Unos proteina po obroku isto tako zavisi i od velicine coveka, nije isto iskoriscavanje proteina ko ima 100kg i ko ima 70kg. Mozda ovaj od 100kg iskoristi svih 40gr proteina dok sa 70kg iskoristi 30gr. Tako da nije utvrdjeno. Posto vec unosis 140gr i vise proteina dnevno bolje ih raspodeli npr u 4 ili 5 obroka, nego da ih uneses u dva. Iskoristice telo maximum sto moze da primi ali 100 gr ili vise nece sigurno. Ostatak ide u DC

Послато са LG-D290 уз помоћ Тапатока

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Jun 18, 2019, 10:25:43 posle podne »

Višak proteina ide u salo...hm...a pravo pitanje je šta je to višak proteina...a i kakav je milje ostalih makrosa( unos hidrata i masti)...?!

Manje se opterećuj detaljima, a više posveti preporukama koje smo već dali u prethodnoj temi...ne komplikuj nepotrebno i ne opterećuj se najmanje bitnim stvarima...

Gledaj da unos proteina bude oko 1,5-2 gr po kg...više se usmeri na čvrste obroke...

« Poslednja izmena: Jun 18, 2019, 10:28:40 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
engineer
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #6 poslato: Jun 18, 2019, 10:08:54 posle podne »

Tezina mi varira 68-70 a visok sam oko 177

U dorucak imam 4 jaja 250ml balanc i 1 cup ovsenih. Sto je nekih 30g proteina zivotinjskog porekla ako ne razunamo biljne.

Iz obroka pre treninga imam od proteina 250g belog, ajmo racunati da se iskoristi oko 40g

posle treninga ide merica wheya 20g

takodje i iz obroka nakon treninga oko 250g sto je 40g.

Sto ispada negde oko 130g proteina zivotinjskog porekla, pored cega imam i dosta biljnog porekla.

Ne znam dal bas moram da racunam 2g po 1kg,ja mislim da je i ovo dovoljan unos proteina jer visak proteina valjda ide u salo.

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #5 poslato: Jun 18, 2019, 09:39:40 posle podne »

Ma pravi mi problem sad to...

Jer recimo moj unos proteina je preko jaja-balans jogurt i 2 obroka sa belo meso.

20-25 preko jaja/jogurt

i po 250 g belo meso u obroku sto je negde po 50 proteina.

E sad pre sam pio 2x protein ujutru i posle treninga.

Al sad gledam ako vec imam 2x 50 od belo meso i 25 od jaja/jogurt to je 125 i 1x protein posle treninga to je 145.

Meni je to sasvim dovoljno jer mi dnevni unos treba biti negde oko 140g.

Jedini problem je ako moj organizam ne moze da iskoristi tih 100g proteina iz 2 obroka sa belo meso sto bi znacilo da bi morao da vratim i ujutru mericu proteina.
Koliko si visok, tezak?

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Jun 18, 2019, 09:33:55 posle podne »

Većina studija odbacije "čuveni limit" od 30 gr proteina po obroku...neka cifra koja je najpribližnija realnosti je oko 40 gr( 30-50 gr)...mada, gastroenterolozi bi rekli da sve to zavisi od „dužine našeg tankog creva“, efikasnosti produkcije HCL na nivou želuca, kao i od aktivnosti pridruženih enzimskih sistema...

Mada veliki problem je i sledeća činjenica...Ne zaboravimo da za naše telo sinteza mišićnih proteina nije imperativ, već da se proteini uneti hranom prvo koriste za produkciju npr. hormona, enzima, transportnih proteina krvi itd. , a bogme i energiju( glikoneogeneza),  pa ono što preostane odlazi do mišića. Tek pošto su zahtevi našeg tela za proteinima od prioriteta ispunjeni, tek tada naše telo odvaja amino kiselina za mišićno tkivo. ;) ( barem bi tako bilo u all natural varijanti)

Lepo je da mi sve to tak pažljivo računamo, preračunavamo, ali tačna brojka nije poznata ;) Dakle, nije sve u apsorpciji, nego kao što kolega Boban reče to zavisi od i stanja našeg tela - hormonski milje...stresovi...itd.

Sve u svemu 4 obroka sa oko 40 gr proteina i to je to? ;)



« Poslednja izmena: Jun 18, 2019, 09:39:29 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
engineer
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #3 poslato: Jun 18, 2019, 08:53:09 posle podne »

Ma pravi mi problem sad to...

Jer recimo moj unos proteina je preko jaja-balans jogurt i 2 obroka sa belo meso.

20-25 preko jaja/jogurt

i po 250 g belo meso u obroku sto je negde po 50 proteina.

E sad pre sam pio 2x protein ujutru i posle treninga.

Al sad gledam ako vec imam 2x 50 od belo meso i 25 od jaja/jogurt to je 125 i 1x protein posle treninga to je 145.

Meni je to sasvim dovoljno jer mi dnevni unos treba biti negde oko 140g.

Jedini problem je ako moj organizam ne moze da iskoristi tih 100g proteina iz 2 obroka sa belo meso sto bi znacilo da bi morao da vratim i ujutru mericu proteina.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #2 poslato: Jun 18, 2019, 08:32:23 posle podne »

Dobar dan...

da li neko mozda zna da li postoji granica koliko proteina se moze iskoristiti tokom jednog obroka.

recimo ja imam 2 obroka po 250g belog mesa.da li to znaci da sam ja uneo u ta 2 obroka 100g proteina(svi 100g su upotrebljeni).

trazio sam nesto na internetu i cuo kako je maximalna upotrebljivost negde oko 25-40g proteina pa me zanima vase misljenje.
Postoje razne studije, ali niko sa sigurnošću ne zna tačno koliko. Okvirno bi bilo od 30 do 50g po obroku, sve naravno u zavisnosti od trenutnog stanja osobe koja unosi odredjenu kolicinu proteina.

Ovo je svakako poslednje cime treba da se opterecujes. Gledaj da imas optimalan unos rasporedjen na vise obroka u toku dana i neces imati problema.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
engineer
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #1 poslato: Jun 18, 2019, 04:27:31 posle podne »

Dobar dan...

da li neko mozda zna da li postoji granica koliko proteina se moze iskoristiti tokom jednog obroka.

recimo ja imam 2 obroka po 250g belog mesa.da li to znaci da sam ja uneo u ta 2 obroka 100g proteina(svi 100g su upotrebljeni).

trazio sam nesto na internetu i cuo kako je maximalna upotrebljivost negde oko 25-40g proteina pa me zanima vase misljenje.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 17 upita.