TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 06:20:48 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Potreban glutamin bez alergena  (Pročitano 2077 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #17 poslato: Novembar 28, 2020, 03:22:50 pre podne »

Jedno su uopštene preporuke a nešto drugo realno stanje stvari...svakako da je pomenuto ok...ali ne bi bilo zgoreg da nam ispišeš kako ti izgleda ishrana onako po obrocima...odabir namirnica...( pre pomenutog dijet "programa")...
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #16 poslato: Novembar 26, 2020, 07:33:56 posle podne »


Da, upravo sa njega. Sto se vitamina i minerala tiče.

Vitamin C -u obliku natrij askorbata

Zink - obkik citrata, picolinata, glycinata. 50 mg dnevno sasvim dovoljno. Sa istim ne treba pretjerivati jer moze prouzrukovati nedostatak bakra.

Magnesium - oblik glycinata, picolinata, taurata.. Izdvojio bih u tvom slucaju magnezijum karbonat. Posebno se pokazao dobar kod ljudi koji imaju lošu probavu i problem sa refluskom želudačne kiseline.

Vitamin D3 u kombinaciji sa vitaminom K2. Ako smo izloženi suncu barem pola sata dnevno, isti nam nije potreban, sem kod teskih deficita ovog vitamina. Ili kako ga mnogi nazivaju hormona. U tom slučaju preporuka za 10 000 iu jedinica dnevno uz vitamin k2 i dobar magnezijum. Jer velike količine D vitamina crpe naše rezerve magnezijuma.

Vitamin b6 u obliku pyridoxin. Imas gotovo u svakoj apoteci, zavrsava posao i Galenikin.

Konkretno u tvom slučaju naveo bih da su jedni od glavnih problema u probavnom sistemu (debelom crijevu) manjak vitamina c, zinka, magnezijumu, b vitamina, D vitamina i joda.

Mijenjanje načina ishrane i dodavanje gore navedenih suplementa, rjesava problem.

Isto tako problemu treba pristupiti sa svake strane, pretragama, ispitivanjima i preispitivanjem samog sebe. Upamti da psiha ima jako bitnu ulogu u svemu navedenom.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
gokusan21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 80

« Odgovor #15 poslato: Novembar 26, 2020, 11:20:51 pre podne »

Jasna mi je razlika izmedju intolerancije i alergije,radio sam i jedno i drugo ,nego jesi mozda narucio sa sajta iherb tu sam nasao ovaj probiotik koji si mi spomenuo?,i kom obliku vitamine da trazim liposomal?
Hvala ti puno na odgovorimo ,prosvetlio si me sto se tice probiotika .
« Poslednja izmena: Novembar 26, 2020, 11:31:14 pre podne od strane gokusan21 » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #14 poslato: Novembar 25, 2020, 10:35:53 posle podne »

Test intolerancije i alergo test nije isto. Mnogi grijese sto ih uporedjuju ili smatraju istim problemom.

Alergije predstavljaju promijenjenu, preosjetljivu reakciju imunog sistema, organizma na strane materije iz okruženja, koje nazivamo alergenima. Kod alergije na hranu alergijska reakcija javlja se najčešće u roku od od par sati nakon kontakta sa hranom, a kod Intolerancije na hranu, ima kasniju reakciju i može proći i par dana do manifestacije simptoma.

Sto se tiče suplementacije, svakako preporuka. Ali treba gledati koji oblik istih unosis. Konkretno kod nas na trzistu je oblik Oksida najvise zastupljen a najgori je tj jma najmanju apsorpciju.

Probiotik bih ti preporucio ako možeš da nabavis iz Amerike. Riječ je o California Gold Nutrition sa čak 100 biliona CFU po kapsuli. Sjajne su u borbi protiv stomačnih tegoba.

Ubacio bih obavezno NAC u dozama 2400 mg. Dakle 4x1. Pokazao se kao dobar kod iritabilnog kolona i uopšte problema sa stomakom.

Ulje divljeg origana... Takođe velika preporuka. Naravno uz regulisanu ishranu i selekcije namirnica koje ti smetaju.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk
« Poslednja izmena: Novembar 25, 2020, 10:38:03 posle podne od strane Boban Šaranović » Sačuvana
gokusan21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 80

« Odgovor #13 poslato: Novembar 25, 2020, 12:59:25 posle podne »

Radio sam intoleranciju na hranu i izbegavao te namirnice ali se problemi opet vracali,idem kod dva doktora imunologa i gastoenterologa oboje imaju misljenje da imam propustljiva creva i da je to okidac za iritabilni kolon .Ranije mi je bilo puno gore jer nisam znao da mi seceri iz kornflexa ,jabuke,mahunarke,mleko i mlecni proizvodi prave nadutost pa sam prezivljavao pakao.Mislim da je test na intoleranciju hrane cisto bacanje para ,jer ako su creva iziritirana i postoji propustljivost intolerancija ce biti na sve zivo ,tako da sam resio da probam lowfodmap dijetu jer mi verovatno smetma sem glutena i mleka sto je analizom potvrdjeno da mi smetaju i drugi oblici secera u odredjenoj kolicini.Videcu posle mesec dana rezultate ,trenutno sam bez lecnih proizvoda i laktoze,glutena i na lowfoodmap dijeti,od suplemenata vit d3 20kapi,cink 8mg,selen 50mg,flobian uvece pre spavanja i sada planiram imunolak 2x1 ali trenutno je nestasica pa trazim njegovu zamenu,takodje planiram digestivne enzime neke da uzmem i glutamin jer gluthation nemogu da nadjem u ampuli.Hvala ti na izdvojenom vremenu,zanima me tvoje misljenje oko suplementacije .poz
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #12 poslato: Novembar 24, 2020, 11:51:20 pre podne »

Da li si radio alergo test na namirnice koje svakodnevno unosis? Vrlo je moguće da si alergican na neku hranu. Npr imao sam nedavno klijenta koji je bio alergican na jaja a da to nije znao godinama. Simptomi su bili nadutost, gasovi, bubuljice, malaksalost...

Napravili smo plan ishrane. Odabrali namirnice koje smo unosili u narednih mjesec dana, bez da se bilo sta unese sem to sa spiska. I tako izbacali svaki drugi-treci dan po jednu namirnicu. Na kraju smetala su jaja sto je kasnije utvrđeno alergo - testom. Imao sam slučajeve sa glutenom, fruktozom, laktozom, pečurkama itd...

Drugo što može biti je iritabilni kolon. Često je povezan sa psihom čovjeka. Tačnije mozak i stomak rade jedno sa drugim i jedno protiv drugog kada problem postoji.

Anksioznost jako često pravi probleme sa digestivnim. Šetnja, meditacija, opuštanje, tehnike disanja... Sve ovo može pomoći. Probiotici kao must have, svaki dan ujutru uz doručak. Kefir takođe pomaže.

Kandida isto jedan od jako čestih problema...

1.  Pregled stolice na Candidu albicans

2. Bris grla i nosa na Candida-u

3. Bris jezika na Candida-u

Dakle, moraš da kreneš od nečega, neće samo od sebe da se riješi. Problem očigledno postoji.


Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
gokusan21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 80

« Odgovor #11 poslato: Novembar 23, 2020, 11:57:59 posle podne »

evo mene ponovo,imam pitanje jel ima neko iskustva sto se tice low fodmap dijete ,idalje imam probleme gasove,krcenje creva i cesto mi se desava da zaredom nekoliko dana posle podneva dobijem posle jela nadutost,gasove,jake bolove...onda krenu gasovi na pokvarena jaja  i onda nagli poziv na wc i uglavnom prvi put bude kao zatvor (oskudna stolica) i onda sledecih 2-3x kasaste u roku od 10/15 min dok ne ispraznim creva i onda me popusti.
Pored tih simptoma imam vec 2god bez prestanka bubuljice po glavi ne na licu,i to znaju da se upale cesto ,hipertenziju i konstatno probleme sa nervima (preko koze se vide nervi kako mii pulsiraju,na raznim delovima tela od ruku,nogu,stomaku ) nekad toliko intezivno da nemogu da zaspem.
Istrazivao sam i dosao do nekih podataka da bi mi lowfodmap dijeta mozda mogla pomoci,predpostavljam da mi smeta i fruktoza .Recimo malopre sam pre vecere pojeo bananu i kivi i posle 10min su poceli grcevi i krcenje creva ,zatim sam vecerao meso i pomfrit i dok sam vecerao dobio sam jake bolove,nadutost i gasove na pokvarena jaja i pretpostavljao sam da cu dobiti i proliv ali jos uvek nisam.Predpostavljam mesu i krompiru treba sigurno 3-4 sata da se svari tako da iskljucujem da je to problem ,a banana i kivi koji sam pojeo pre vecere sadrze fruktozu pa tako da je moguce da je to jos jedan uzrok pored glutena i mleka.Interesuju me sad neke smernice sto se tice lowfodmapa ako neko moze da mi pomogne
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2020, 10:59:13 posle podne »

Najbolje da probas jeftiniju varijantu. Ako ne odgovara znas na cemu si.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2020, 02:51:33 posle podne »

Razlika u "brzini i stepenu" apsorpcije nije tako drastično velika da bi olako odbacili neke druge visokoapsorptivne oblike vitamina i minerala....može se reći da lipozomalni oblici imaju blagu prednost...

Što se tiče vitamina D3, uvek se odluči za "uljane" varijante( rastvoren u extra virgin maslinovom ulju, tu su i neke varijante sa ribiljim uljem)...preporuka za doziranje 1000-5000 ij dnevno...
Sačuvana
gokusan21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 80

« Odgovor #8 poslato: Februar 16, 2020, 02:19:25 posle podne »

na to sam mislio, liposomal ili u kapsuli ..vidim da je razlika u ceni dosta velika pa jel vredi
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Februar 16, 2020, 01:58:00 posle podne »

Hm, pa pre će vitamine i minerale inaktivirati termička obrada hrane, kao i industrijska prerada, a tu su međusobne interakcije, kao i zdravlje digestivnog trakta...bitniji su oblici vitamina i minerala u suplementima( npr. helati nekih minerala - cink pikolinat, magnezijum citratm itd.), ali svakako da postoje razne farmaceutske formulacije lekova i nekih suplemenata...
Sačuvana
gokusan21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 80

« Odgovor #6 poslato: Februar 16, 2020, 01:50:55 posle podne »

Mislim na glinu oralano da uzimam radi creva .Sto se tice vitamina d koji je dobar izbor ,znam da vitamine 90% unisti zeludacna kiselina ,citao sam da se sada vitamini i lekovi prave po novoj tehnologiji tako da prodju zaludac i razlaganje se zapocne gde treba tako da je iskorisljivost veca
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Februar 16, 2020, 01:32:20 posle podne »

Obrati pažnju na oznaku "gluten free" kao i "lactose free" koja postoji na većini suplemenata iz naše ponude...naravno, kontaminacija tragovima orašatih plodova, jaja i soje moguća...

Suplementacija glutaminom čak može pomoći kod "sindroma propustiljivih creva"....

Pomenuti kombo suplemenata je odličan izbor, dodao bih i digestivne enzime...

Doziranje vitamina D3? Glicin? Glina? ili???
« Poslednja izmena: Februar 16, 2020, 01:42:54 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
gokusan21
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 80

« Odgovor #4 poslato: Februar 16, 2020, 01:23:43 posle podne »

Dijagnostikovana mi je celijaklija pre 5 godina,kada sam presao na ishranu bez glutena simptomi su se povukli,nikakvi problemi sto se tice varenja,bolova,kože..takodje nikad bolestan do prosle godine.Poceli su problemi sa varenjem (jaka nadutost,gasovi,glavobolja,mucnina,jaki bolovi u crevima,pulsiranje creva,krcenje,problemi sa stolicom (vise stollica,nekada tanka trakasta,nedovoljno ispraznjena creva,desavao se i proliv)
Radio sam i gastroskopiju i imao sam neku malo ranicu na izmedju jednjaka i zeludca koja je nestala posle terapije za jedno nedelju dana,takodje radio sam kolonoskopiju sve je bilo uredu.Ovih dana trebam raditi i enterografiju (snimanje tankog creva).Probao sam razne terapije,potrosio brdo novca na lekove i preglede ali nista nije pomoglo.Doktor koji mi je dijagnostikovao celijakliju pre 5godina misli da nemam celijakliju nego da je to bila posledica propustljivih creva i trazio je enterografiju ,dok drugi doktor misli da je iritabilni kolon .Posle terapije koji su mi i jedan i drugi prepisali nije mi bolje..
Recimo ranija kada bi pojeo nesto sto ima glutena naduo bih se,dobio grceve i potrebu za stolicu koja je kasasta u roku 5min i posle stolice bilo bi mi bolje,sada recimo kada probam gluten dobio bih nadutost ,manje bolove i stolica bi sutra bila cvrsta kao zatvor da dobijem
Tako da sam odlucio da se pozabavim sam ishranom,izbacio sam jos pre godinu dana laktozu(mlecne proizvode),industrijske proizvode,gluten naravno.
Sada sam presao na paleo dijetu (meso,jaja,voce,povrce sve osim mahunarke,orasasti plodovi sve osim kikirikija i oraha)
Planiram da krenem sa nekim probiotikom,glutaminom,vitaminom D,omega 3 i glinom sto se tice suplementacije
Radim fizicki zahtevan posao,treniram svaki drugi dan po 30min ,tegovi,bw vezbe,kardio ..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Februar 16, 2020, 01:18:42 pre podne »

Može li detaljnije o problemima sa varenjem? Iritabilni kolon? Ulcerozni kolitis? Terapija?

Slažem se kolegom oko moguće "kontaminacije" tragovima prisutnih alergena....nisam slučajno rekao tragovi, jer ipak čak i kod ulceroznog kolitisa, pa i Kronove bolesti ispoljavanja nisu tako dramatična i fatalna kada se radi o "tragovima" mogućih iritanasa...dakle, moguće je da konzumacija bude totalno bezopasna( "adekvatno doziranje")...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 18 upita.