TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 08:41:04 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Iznenadna srčana smrt u sportu i prevencija  (Pročitano 1031 puta)
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #2 poslato: Maj 31, 2021, 06:27:01 posle podne »

Zaista ozbiljna tema i sve je tačno što navodiš.

Slična situacija jeste dežurstvo lekara na utakmicama...gde može da se "provuče" tehničar ili eventualno ako može i bez njega, "bolje" je nego obezbediti lekara.
Ima vrlo korektnih saradnji, sa trenerima i sportistima koje zaista pohvaljujem i podržavam.
Za ostalo mogu da pretpostavim da se i dalje čeka sprovođenje "emancipacije" na svim nivoima ali kroz zakonske obaveze...
Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #1 poslato: Maj 24, 2021, 11:31:23 pre podne »

Vezano za članak iz "tekstoteke"

https://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/obavezan-sportski-pregled-cuva-glavu


Smatram da ova tema zaslužuje posebnu pažnju.

Povremeno, uprkos svemu, desi se poneka vest da je sportista pao na terenu i da je konstatovana iznenadna srčana smrt. I dok se uvek pitam dok gledam snimke scene koju je snimila televizija  zašto nikome ne padne na pamet da čoveku bez svesti odmah nakon 10 sekundi ustanovi prestanak pulsa i počne srčane kompresije i zašto se neko ne pojavi sa defibrilatorom za par minuta ili ranije, činjenica je da smo i dalje jako daleko po organizovanosti za ovakve scenarije iako bismo mogli vrlo lako da se edukujemo, pre svega mislim na sportiste i klubove. Niko nije u stanju da spase život sportisti sa iznenadnim zastojem srca bolje od onog kolege ko je neposredno pored njega kada se to desi i tada otpočne oživljavanje. Ono što se tada uštedi u prvih 5 minuta, odlučuje sve a ako se ekipa prve pomoći pojavi i za 10 minuta a da ništa pre toga nije pokušano svi stručni napori su uglavnom uzaludni.

U svojoj praksi redovnim sportskim pregledima motivišem klubove i vlasnike istih da sportiste edukuju i sanjam o danu kada će znanje masaže srca postati deo opšte kulture svakog sportiste a zaista je prosto i spasava živote

U Americi, po koledžima i srednjim školama puno je slučajeva spašenih života omladine u sportu upravo zbog ovoga što sam opisao gore.

A do tih srećnijih vremena kod nas za koje se u svom svakodnevnom radu borim voleo bih  da se obrati posebna pažnja na detalje teksta iz kojih je suština:

- ne prikrivati tegobe ako ih ima a pogotovo ne porodičnu istoriju da je srčanih oboljenja i srčane smrti u porodici bilo

- voditi računa o tome kod koga idete na obavezni sportski periodični pregled i da vam se obavezno radi ekg snimanje srca u naporu, jer ono što je loše obično kod sportiste izgleda na ekg-u normalno u miru. Lično znam da je mnogm klubovima i vlasnicima klubova bitnije da imaju overenu knjižicu sportiste i pregovaraju o ceni pregleda, overavanju knižica bez pregleda i sličnim "sivim" rešenjima (koja se sporvode, da se ne lažemo) ,i znam i sam da je u pitanju jedno teško promenljivo stanje u domaćem sportu zato i duboko cenim one kojima su sportski pregledi deo brige za svoje članove a ne zakonska obaveza na kojoj se štedi klupski novac


Život je samo jedan i nikome od vaših najbližih neće biti bitan novac ili uspeh u sportu ako vas više ne bude pored njih u njihovim životima da ga podelite.


Dr. Aleksandra i ja oboje imamo Advanced Life Support sertifikate, ja svoje obnavljam već 10 godina redovno u inostranstvu na par godina što je retkost za specijaliste sportske medicine na ovim prostorima pa vas pozivamo da slobodno učestvujete pitanjima i nedoumicama vezano za ovu tematiku.
 

Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.064 sekundi sa 17 upita.