TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 20, 2024, 08:08:20 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Gvožđe  (Pročitano 1654 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #20 poslato: Januar 06, 2022, 03:54:39 posle podne »

Ovo što je Anita spomenula koprivu, podsetilo me je da kažem da je dobar oblik tinktura koprive. Ima da se nađe u apotekama, nije problem. Tačno je napisano koliko se kapi unosi. Smatram da je to jedna od boljih opcija koja dosta pomaže povećanju nivoa gvožđa.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #19 poslato: Januar 06, 2022, 03:52:14 posle podne »

A ja bih voleo da nam ti, Simo, kažeš kakva su tvoja iskustva sa preparatima gvožđa. Da li ih koristiš? A voleo bih da se i drugi sportisti uključe i podele svoja iskustva.
Licno ja ih koristim , uvek sam to radio u periodima od 2 meseca pa zatim sam pravio pauze od dve-tri nedelje. Narocito sam povecavao doze kada se radi na izdrzljivosti ili kada sam na pripremama negde na planini.
Sada posto radim i sa juniorima kao trener se susrecem sa deficitom feritina kod devojcica (17 godina) pa se zbog toga mnogo vise interesujem oko doziranja gvozdjem.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Naravno. Logično je da se povećaju doze tokom intenzivnih aktivnosti. Što se tiče doziranja po uzrastu, nešto je već navedeno. To su neke opšte preporuke. A namirnice koje utiču na resorpciju gvožđa su isto nabrojane, pa će valjda biti od koristi.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3181


« Odgovor #18 poslato: Januar 06, 2022, 09:58:57 pre podne »

Pileća džigerica, seme koprive i slično. Super je da se unosi gvožđe kroz ishranu. Sa mlečnim proizvodima nikako, isto i sa kafom. Zato je najjednostavnije na prazan stomak kada su suplementi u pitanju najbolje.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miša Nenković
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1495


« Odgovor #17 poslato: Januar 05, 2022, 11:13:21 posle podne »

Pileca dzigerica ima gvozdja.
Proteini16,92g
Ugljeni hidrati 0,73g
 Šećeri 0g
Vlakna0g
Masti 4,83g
Isto tako gvozdje nije preporucljivo sa mlecnim proizvodima jer neitralise apsorciju gvozdja.

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk

Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3181


« Odgovor #16 poslato: Januar 05, 2022, 08:34:55 posle podne »

Pošto imaju deficit feritina i devojke su mogu i da pojačaju dozu. Za njih je preporučljivo 2-3 meseca da piju pa da ponove analize i onda dalje se određuje doza.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Simo Boltic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1684


« Odgovor #15 poslato: Januar 05, 2022, 05:59:14 posle podne »

A ja bih voleo da nam ti, Simo, kažeš kakva su tvoja iskustva sa preparatima gvožđa. Da li ih koristiš? A voleo bih da se i drugi sportisti uključe i podele svoja iskustva.
Licno ja ih koristim , uvek sam to radio u periodima od 2 meseca pa zatim sam pravio pauze od dve-tri nedelje. Narocito sam povecavao doze kada se radi na izdrzljivosti ili kada sam na pripremama negde na planini.
Sada posto radim i sa juniorima kao trener se susrecem sa deficitom feritina kod devojcica (17 godina) pa se zbog toga mnogo vise interesujem oko doziranja gvozdjem.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #14 poslato: Januar 05, 2022, 11:52:31 pre podne »

A ja bih voleo da nam ti, Simo, kažeš kakva su tvoja iskustva sa preparatima gvožđa. Da li ih koristiš? A voleo bih da se i drugi sportisti uključe i podele svoja iskustva.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #13 poslato: Januar 05, 2022, 11:51:18 pre podne »

A to što se raspravlja da li je bolji preparat gvožđa u vidu tableta ili u tečnom obliku, pa i nema razlika. Koleginica je napomenula da ovaj tečni oblik može samo da preboji zube. Ali to se može lako ukloniti. Generalno se smatra da nema nekih razlika između tečnih preparata i tableta gvožđa.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #12 poslato: Januar 05, 2022, 11:41:56 pre podne »

Evo uticaja nekih namirnica na resorpciju gvožđa.

Faktori koji povećavaju apsorpciju gvožđa
Askorbinska kiselina (vitamin C)
Meso, riba i morski plodovi
Određene organske kiseline (limunska, mlečna, jabučna, vinska)

Faktori koji inhibiraju apsorpciju gvožđa
Prisustvo antinutrijenata (primer fitata i tanina) u prehrambenim proizvodima na bazi žitarica
Fenolna jedinjenja koja vezuju gvožđe u čaju, kafi, crvenom vinu,
Kalcijum
Protein soje
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #11 poslato: Januar 05, 2022, 11:35:25 pre podne »

Lečenje oralnim preparatima gvožđa primenjuje se najmanje 3 do 6 meseci. To neće samo korigovati anemiju, već će i popuniti depoe gvožđa.
Ako misliš da primenjuješ neki preparat gvožđa samo kao profilaksu, onda smatram da treba najpre da odrediš nivoe gvožđa u krvi, ali i ostale parametre, koje je koleginica već navela. Jer nije bitan samo nivo gvožđa, nego i ostali parametri, a feritin verovatno i najviše, jer nam pokazuje koliki su depoi gvožđa u organizmu. Pa tek onda da se proceni koliko dugo treba da primenjuješ suplement gvožđa. Lično smatram, ako neko nema deficit gvožđa, da ne treba duže od 3 meseca da primenjuje preparate gvožđa, i to isključivo manje doze oko 10mg. Kod intenzivnih napora se svakako mogu povećati doze, jer onda teško da postoji rizik od predoziranja.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #10 poslato: Januar 05, 2022, 11:25:38 pre podne »

Jedinjenja dvovalentnog gvožđa - gvožđe (II) glicin sulfat, gvožđe (II) fumarat, gvožđe (II) glukonat i gvožđe (II) sulfat ili jedinjenja trovalentnog gvožđa kao što su gvožđe (III) proteinsukcinilat i gvožđe (III) hidroksipolimaltizni kompleks.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #9 poslato: Januar 05, 2022, 11:24:49 pre podne »

Tothema sadrži gvožđe u vidu glukonata, što nije loš izbor. Mada, smatra da se da ovakvi dvovalentni oblici gvožđa obično mogu izazvati nuspojave. Te nuspojave su obično bol u želucu, abdominalni grčevi, zatvor ili proliv. Takođe, mogu izazvati krvarenje u želucu. Postoje i trovalentni oblici gvožđa, za koje se smatra da daju manje neželjenih efekata.
« Poslednja izmena: Januar 05, 2022, 11:45:21 pre podne od strane Dr Nikola Todorov » Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2022, 11:14:08 pre podne »

Pa evo redom.
Pokazalo se da doziranje dva puta dnevno smanjuje resorpciju gvožđa i da je inferiorno u odnosu na unos jednom dnevno, verovatno usled smanjenja u hepcidinskom putu.
Hepcidin, prvi put opisan 2000., je protein koji proizvodi jetra; njegova glavna funkcija je da blokira feroportin, transmembranski protein koji posreduje u izvozu gvožđa iz crevnih ćelija ili makrofaga u cirkulaciju. Povećanje hepcidina će stoga značajno smanjiti dostupnost gvožđa jer gvožđe neće moći da napusti crevne ćelije ili makrofage.
Na nivoe hepcidina utiču različiti faktori, a to su hipoksija (smanjenje koncentracije kiseonika), opšti status gvožđa u telu (smanjenje ili povećanje) i što je najvažnije upala, koja povećava nivo hepcidina kroz Interleukin 6. Ovo objašnjava anemiju, koja se primećuje kod mnogih hroničnih bolesti. Hemohromatoza, genetska bolest u kojoj je skladištenje gvožđa prekomerno, povezana je sa mutacijama u proteinima povezanim sa hepcidinom, smanjujući njegovu funkciju.
« Poslednja izmena: Januar 05, 2022, 11:16:59 pre podne od strane Dr Nikola Todorov » Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3181


« Odgovor #7 poslato: Januar 05, 2022, 11:08:54 pre podne »

Po meni je tothema sasvim ok lek usled anemije, pogodan za decu i trudnice. Malo je neprijatnog ukusa i neki ga teško podnose ali većina preparata gvožđa se teško podnosi. Ne trebaju se uzimati uz mleko i mlečne proizvode i ne bi trebalo uopšte uz hranu i piće već na prazan stomak. To što se priča da ampule tothema izazivaju kvarljivost zuba još nisam videla u praksi, žalili su se uglavnom samo da im oboje malo zube.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3181


« Odgovor #6 poslato: Januar 05, 2022, 11:03:35 pre podne »

Gvožđe je suplement/lek za koje je od svih navedenih najbitnija individualna procena i doza. Na osnovu nivoa gvožđa, hemoglobina, feritina, Tibs i Uibs parametara u krvi se određuje doziranje. Normalno je da se koristi i dva puta dnevno usled anemije.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.091 sekundi sa 18 upita.