TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 06:42:14 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kako stres i anksioznost utiču na fizičko zdravlje  (Pročitano 3979 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #15 poslato: Maj 23, 2022, 05:31:26 posle podne »

Dugotrajan stres, anksioznost i napadi straha mogu da uzrokuju da naš mozak redovno oslobađa hormone stresa preko osovine hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda. Tom prilikom se oslobađaju neurotransmiteri i hormoni koji imaju direktni uticaj na naše organe.
Izuzetno značajna tema koju si započela. Postojanje jedinstvenog psihoneuroimunoendokrinog sistema nije nova stvar i moj profesor je govorio upravo o uticaju stresa na funkcionisanje ovog sistema.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #14 poslato: Maj 23, 2022, 10:11:45 pre podne »

Pozitivne misle su prije svega lijek za mnogo što šta. Kada vjerujes dovoljno jako u to da ces se razboljeti, povrijediti, izgubiti... Desiće ti se.. Naučno je dokazano koliko psiha utiče na naše zdravlje. Iz glave je sve.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Slazem se,evo jedan primer za to:Ervin Katoni je pukao biceps na SCL(Strongman Champions League) Subotica prilikom podizanja kugle i ja sam bio pored njega kada se to desilo i posle toga danonocno sam mislio na to sta ce biti ako i meni pukne i nije proslo mesec dana i meni je pukao levi biceps zajedno sa tetivom.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről
Tako je. Upravo to se i desilo mnogim sportistima, mnogim rekreativcima... Ti neki strahovi, opravdani ili ne, jednostavno vrate čovjeka unazad. Da li je dobro nemati nikakve strahove? Nije.. To je već drugi dio krajnosti koji takođe neće donijeti ništa drugo dobro. Ali svakako pokušati ne misliti na svaki detalj, na svaku tačku koja nas zaboli. Jer ljudi jako često bas od jedne tačkice, sebi naprave ogroman problem.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Da,ima i druga krajnost koja ce kad-tad imati jos veci problem po mom misljenju.Najbolje je ona zlatna sredina,pokusati ne misliti na to,iztisnuti iz glave i samo pozitivno razmisljati.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #13 poslato: Maj 23, 2022, 10:02:33 pre podne »

Pozitivne misle su prije svega lijek za mnogo što šta. Kada vjerujes dovoljno jako u to da ces se razboljeti, povrijediti, izgubiti... Desiće ti se.. Naučno je dokazano koliko psiha utiče na naše zdravlje. Iz glave je sve.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Slazem se,evo jedan primer za to:Ervin Katoni je pukao biceps na SCL(Strongman Champions League) Subotica prilikom podizanja kugle i ja sam bio pored njega kada se to desilo i posle toga danonocno sam mislio na to sta ce biti ako i meni pukne i nije proslo mesec dana i meni je pukao levi biceps zajedno sa tetivom.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről
Tako je. Upravo to se i desilo mnogim sportistima, mnogim rekreativcima... Ti neki strahovi, opravdani ili ne, jednostavno vrate čovjeka unazad. Da li je dobro nemati nikakve strahove? Nije.. To je već drugi dio krajnosti koji takođe neće donijeti ništa drugo dobro. Ali svakako pokušati ne misliti na svaki detalj, na svaku tačku koja nas zaboli. Jer ljudi jako često bas od jedne tačkice, sebi naprave ogroman problem.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #12 poslato: Maj 22, 2022, 09:36:03 posle podne »

Pozitivne misle su prije svega lijek za mnogo što šta. Kada vjerujes dovoljno jako u to da ces se razboljeti, povrijediti, izgubiti... Desiće ti se.. Naučno je dokazano koliko psiha utiče na naše zdravlje. Iz glave je sve.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Slazem se,evo jedan primer za to:Ervin Katoni je pukao biceps na SCL(Strongman Champions League) Subotica prilikom podizanja kugle i ja sam bio pored njega kada se to desilo i posle toga danonocno sam mislio na to sta ce biti ako i meni pukne i nije proslo mesec dana i meni je pukao levi biceps zajedno sa tetivom.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #11 poslato: Maj 22, 2022, 06:39:55 posle podne »

Pozitivne misle su prije svega lijek za mnogo što šta. Kada vjerujes dovoljno jako u to da ces se razboljeti, povrijediti, izgubiti... Desiće ti se.. Naučno je dokazano koliko psiha utiče na naše zdravlje. Iz glave je sve.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #10 poslato: Maj 22, 2022, 06:25:34 posle podne »

Opste je zastupljeno misljenje da rak izaziva covek sam u 99% slucajeva.
Kako je nase telo mehanizam koji sam sebe zaleci isto tako sam sebe moze i da razboli.
To je 100% tako,moja majka se tako razbolila i dobila rak.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #9 poslato: Maj 22, 2022, 05:14:24 posle podne »

Opste je zastupljeno misljenje da rak izaziva covek sam u 99% slucajeva.
Kako je nase telo mehanizam koji sam sebe zaleci isto tako sam sebe moze i da razboli.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #8 poslato: Maj 22, 2022, 03:59:40 posle podne »

Nema na čemu, uvek. Baš treba o svemu pričati jer se onda teme same nameću. Mnogo ljudi kod nas nema osnovno znanje o zdravlju i sportu tako da pišite o svemu.
Ono što bih isto napomenula je da većina striktno odvaja mentalno od fizičkog, a to je celina, ne može se razdvojiti. Zato treba stalno napominjati kako um deluje na i pokreće telo.
To je sigurno,bez uma nema nista.Um i telo rade zajedno.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3200


« Odgovor #7 poslato: Maj 22, 2022, 02:32:22 posle podne »

Nema na čemu, uvek. Baš treba o svemu pričati jer se onda teme same nameću. Mnogo ljudi kod nas nema osnovno znanje o zdravlju i sportu tako da pišite o svemu.
Ono što bih isto napomenula je da većina striktno odvaja mentalno od fizičkog, a to je celina, ne može se razdvojiti. Zato treba stalno napominjati kako um deluje na i pokreće telo.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #6 poslato: Maj 22, 2022, 12:30:45 posle podne »

Respiratorni sistem- izaziva brzo, plitko disanje. Ako imate hroničnu opstruktivnu bolest pluća, astmu ili upalu pluća, možda ćete biti izloženi povećanom riziku od hospitalizacije zbog komplikacija povezanih sa anksioznošću. Naime zbog ubrzanog disanja mi snižavamo koncentraciju CO2 u krvi i pogoršavamo stanje.
To se onda meni desilo prilikom covida.Hvala ti na objasnjenju.Evo zasto kazem da razmena iskustva puno znaci.Iako sam sumnjao da sam zbog toga imao problem niko mi od lekara nije objasnio i sad je dr Anita sve lepo objasnila.Hvala lepo.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3200


« Odgovor #5 poslato: Maj 22, 2022, 10:00:11 pre podne »

Imuni sistem- rekli smo već da je u stresu povišen kortizol.
Postoji dobar razlog zašto kortizol snižava vaš imuni sistem. Tokom vremena visokog stresa i brige, kortizol pokušava da smanji upalu smanjenjem broja antitela koja izazivaju upalu. Takođe uključuje prirodni imunitet, ili sposobnost da se telo odmah bori protiv problema, i udaljava resurse od specifičnih imuniteta (sposobnost vašeg tela da spreči određene stvari koje vaše telo zna da zaustavi).

Ali kortizol je od pomoći samo u kratkim naletima. Kada doživite produženi stres, vašem telu su potrebne te T-ćelije i bela krvna zrnca. Međutim, produženo oslobađanje kortizola nastavlja da ih potiskuje, što dovodi do slabljenja vašeg imunološkog sistema tokom vremena. Najveći problem sa ovim nije što ćete se razboleti, jer i dalje morate doći u kontakt sa klicama i bakterijama. Problem je što kada se razbolite, vašem telu će biti još teže da se oporavi od toga. Ćelije koje su potisnute i napadnute su potrebne telu da napadne uljeze u svom sistemu. Stres otežava vašem telu da se oporavi, jer vaš odgovor na stres potiskuje vaš imuni sistem
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3200


« Odgovor #4 poslato: Maj 22, 2022, 09:52:25 pre podne »

Respiratorni sistem- izaziva brzo, plitko disanje. Ako imate hroničnu opstruktivnu bolest pluća, astmu ili upalu pluća, možda ćete biti izloženi povećanom riziku od hospitalizacije zbog komplikacija povezanih sa anksioznošću. Naime zbog ubrzanog disanja mi snižavamo koncentraciju CO2 u krvi i pogoršavamo stanje.
« Poslednja izmena: Maj 22, 2022, 09:55:22 pre podne od strane drAnita Mrdakovic » Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3200


« Odgovor #3 poslato: Maj 22, 2022, 09:48:09 pre podne »

Efekti na pojedine organe/sisteme:
Kardiovaskularni sistem- ubrzan rad srca, povišen krvni pritisak, stezanje u grudima;
Gastrointestinalni sistem- bolovi u stomaku, mučnina, dijareja i drugi problemi sa varenjem. Anksioznost možda dodvede i do gubitka apetita.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3200


« Odgovor #2 poslato: Maj 22, 2022, 09:44:53 pre podne »

Adrenalin i kortizol su jedni od njih. Dugotrajno izlaganje hormonima stresa može dugoročno da bude štetnije po fizičko zdravlje. Poznato je da dugotrajna izloženost kortizolu može da doprinese povećanju telesne težine.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3200


« Odgovor #1 poslato: Maj 22, 2022, 09:43:42 pre podne »

Dugotrajan stres, anksioznost i napadi straha mogu da uzrokuju da naš mozak redovno oslobađa hormone stresa preko osovine hipotalamus-hipofiza-nadbubrežna žlezda. Tom prilikom se oslobađaju neurotransmiteri i hormoni koji imaju direktni uticaj na naše organe.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 18 upita.