TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398846 Teme od strane 25051 Članovi Poslednji član: Octavia

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Decembar 03, 2024, 09:24:21 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 6 7 [8] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Zaštitite kožu od oštećenja suncem  (Pročitano 9576 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #10 poslato: Jul 02, 2022, 02:05:21 posle podne »

Fotosenzitivnost se uglavnom ispoljava kao fototoksična ili fotoalergijska reakcija, iako postoje i drugi poremećaji koji su znatno ređi (lupusu slična kožna reakcija). Trajanje simptoma je različito, najčešće od par sati do unutar dva dana nakon izlaganja suncu i do dve nedelje. Fototoksične reakcije nastaju usled reakcije leka iz kože sa UV zračanjem sunca, pri čemu se formira štetna supstanca koja direktno oštećuje  tkivo kože. Reakcija nastaje na delovima tela izloženim suncu, a može se razviti i nakon svega nekoliko minuta izloženosti. Javlja se u vidu opekotina, većinom praćenih plikovima, intenzivnim ljušćenjem kože ili u vidu tamnih fleka.
Fotoalergijske reakcije nastaju kada hemijski proizvod reakcije UV zraka i leka aktivira imunološku reakciju celog organizma. Fotoalergijeske reakcije nastaju sporije, a zahtevaju višestruko izlaganje suncu. Manifestuju se osipom ili iritacijom, koja se može proširiti na celo telo, uključujući i delove koji nisu direktno osunčani. U zavisnosti od supstance koja je  alergen, usled njihove ponovljene upotrebe, mogu se alergije javljati i godinama.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #9 poslato: Jul 02, 2022, 02:04:43 posle podne »

Supstanca koje su sastavni deo određenih lekova su te koje mogu  dovesti do preosetljivosti kože prilikom sunčanja. Fotosenzitivnost je osetljivost kože na sunce izazvana upravo  lekovima. Nastaje kada određeni medikament, koji inače ne izaziva osetljivost, postane fotoaktivan u kombinaciji sa UV svetlošću koja je doprela do i  prodrla u kožu. Dakle, to je rezultat udruženog delovanja hemijskih supstanci iz leka i  UVA i UVB zraka. Pri tome, UVA zraci su zaslužni za većinu lekovima izazvanih fotosenzitivnih reakcija na koži, dok su UVB zraci uglavnom odgovorni za pojavu opekotina od sunca.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #8 poslato: Jul 02, 2022, 02:04:09 posle podne »

Ono što bih isto tela da naglasim ovde je istovremeno uzimanje određenih lekova i sunčanje, tj koliko to može naneti štete za kožu.
Mnogi danas se nekritično odnose prema lekovima i konzumiraju ih kao  bombonice. Retko ko razmišlja o mogućim reakcijama i interakcijam istih  sa suncem. Danas je poznato da veliki broj različitih lekova može povećati osetljivost kože na UV zrake, odnosno izazvati fotosenzitivnost.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #7 poslato: Jun 29, 2022, 01:54:16 posle podne »

Takođe, ukoliko želite da organizam bude u stanju da se izbori sa štetnim sunčevim zracima i vašu kožu zaobiđe bolno crvenjenje i ljuštenje, unesite što više sledećih namernica: paradajz, šargarepa, mango, lubenica, brokoli, spanać, citrusno voće, kakao, papaja, losos, jagode, kivi, maslinovo ulje, kupus…

Mnoge studije su pokazale da ljudi koji praktikuju svakodnevno konzumiranje zelenog i crnog čaja smanjuju rizik od dobijanja melanoma (rak kože).

Vitamin E (vitamin lepote) treba tokom leta unositi što više, naročito u kombinaciji sa vitaminom C.

Važno je naći zdravu ravnotežu između upijanja dovoljne količine sunčeve energije da bi se povećala proizvodnja vitamina D i održalo optimalno zdravlje, i istovremeno štiteći sebe od oštećenja koje sunce može da nanese usled preteranog izlaganja.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #6 poslato: Jun 28, 2022, 08:57:35 pre podne »

Postoje tri vrste preparata za sunčanje - mineralni, oni hemijskog sastava i oni koje kombinuju ove dve varijante preparata.

Mineralna krema ili losion sadrži prirodne, aktivni sastojke koji blokiraju UV zrake. Tu ubrajamo cinkov oksid ili titanijum oksid.

Hemijski preparati se sastoje od kombinacije dva ili više ovih aktivnih sastojaka - oksibenzona, avobenzona, oktokrilena, oktinoksata (oxybenzone, avobenzone, octocrylene, octinoxate). Njih koža apsorbuje i pretvaraju u bezbedne toplotne UV zrake. Osobe koje imaju osetljivu kožu preferiraju mineralne kreme za sunčanje jer su manje nadražujuće.

Kombinovani preparati nude najbolje od obe gore spomenute vrste. Važno je napomenuti da i mineralne kreme i hemijski napravljeni losioni za sunčanje čine samo najbolje vašoj koži.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17344


« Odgovor #5 poslato: Jun 28, 2022, 06:29:25 pre podne »

Mislim da treba spomenuti stetnost krema za suncanje i njihov sastav.. I dokazano je da od kada se odredjeni sastojak nalazi u njima, rak koze je u Porastu u USA.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 7423


« Odgovor #4 poslato: Jun 27, 2022, 07:54:19 posle podne »

Lepu si temu izabrala. Sad je vreme da se dobro štitimo od Sunca. Ovih dana najavljuju još veći skok temperature.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #3 poslato: Jun 27, 2022, 07:42:33 posle podne »

Krema za sunčanje
Stavite kremu za zaštitu od sunca širokog spektra koja blokira i UVA i UVB zrake i ima SPF od 15 ili više pre nego što izađete napolje. Ne zaboravite da nanesete debeli sloj na svu izloženu kožu. Potražite pomoć za teško dostupna mesta poput leđa. I zapamtite, krema za sunčanje najbolje funkcioniše kada se kombinuje sa drugim opcijama.

Krema za sunčanje se ne preporučuje za bebe stare 6 meseci ili mlađe. Američka Uprave za hranu i lekove preporučuje da se beba drži dalje od sunca tokom podneva i da koristi zaštitnu odeću ako moraju da budu na suncu.

SPF. Sredstva za zaštitu od sunca imaju zaštitni faktor (SPF), što je broj koji ocenjuje koliko dobro blokiraju UV zrake. Veći brojevi označavaju veću zaštitu. Trebalo bi da koristite kremu za sunčanje širokog spektra sa SPF od 15 ili više.

Ponovna primena. Krema za sunčanje nestaje. Stavite ga ponovo ako ostanete na suncu duže od 2 sata i nakon plivanja, znojenja ili brisanja peškirom.

Rok upotrebe. Proverite rok trajanja kreme za sunčanje. Krema za sunčanje bez roka trajanja ima rok trajanja ne više od 3 godine. Rok trajanja mu je kraći ako je bio izložen visokim temperaturama
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #2 poslato: Jun 27, 2022, 07:39:26 posle podne »

Kako zaštititi kožu od sunca
Senka/Hladovina
Možete smanjiti rizik od oštećenja od sunca i raka kože ako ostanete u senci ispod suncobrana, drveta ili drugog skloništa. Najbolji način da zaštitite svoju kožu je da koristite kremu za sunčanje ili nosite zaštitnu odeću kada ste napolju - čak i kada ste u senci.
Odeća
Šešir
Naočare za sunce
Ovo su svakako najosnovnije stvari...
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 4080


« Odgovor #1 poslato: Jun 27, 2022, 07:37:12 posle podne »

Krenulo je leto i velike vrućine pa su krenule i učestale opekotine kože izazvane suncem.
Provođenje vremena napolju je odličan način da budete fizički aktivni, smanjite stres i dobijete vitamin D. Možete da radite i igrate se napolju bez povećanja rizika od raka kože tako što ćete zaštititi kožu od sunca.
Većina karcinoma kože je uzrokovana predugim/čestim izlaganja ultraljubičastom (UV) svetlu. UV zraci su nevidljiva vrsta zračenja koja dolazi od sunca, solarijuma i lampi za sunce. UV zraci mogu oštetiti ćelije kože.

Zaštita od UV zraka je važna tokom cele godine, a ne samo tokom leta. UV zraci mogu doći do vas u oblačnim i hladnim danima i odbijaju se od površina kao što su voda, cement, pesak i sneg.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 ... 6 7 [8] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.058 sekundi sa 18 upita.