TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 08:07:05 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Majmunske boginje  (Pročitano 1715 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #14 poslato: Jul 26, 2022, 12:44:06 posle podne »

I koja je statistika?
Ja iskreno nisam cuo za ovu bolest.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #13 poslato: Jul 26, 2022, 11:58:54 pre podne »

Normalno da će ih biti uvek. Malo informacija i obazrivosti je dobro. Panika loše utiče na imunitet.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12779


Never give up!

« Odgovor #12 poslato: Jul 25, 2022, 11:38:08 posle podne »

Prevelika histerija i panika kao i od Kovida. Virusa je bilo i pre i biće ih uvek.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #11 poslato: Jul 25, 2022, 08:46:54 posle podne »

Procitao sam ovu temu jos u tekstoteci. Sada je aktuelna problematika. Smatra se da je ipak potreban duzi kontakt sa inficiranom osobom, da bi se infekcija prenela. Ne znam kakvo je tvoje misljenje po tom pitanju. Kazu i da jos uvek ne mogu da saznaju da li je seksualno prenosiva bolest, ili je samo posledica duzeg kontakta koze na kozu.
Potreban je duži kontakt, ne prenosi se tako lako. Ja bih rekla da je put prenosa nešto sličan virusu hiva.
Sreca je sto nije lako prenosiva bolest.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #10 poslato: Jul 25, 2022, 03:52:54 posle podne »

Procitao sam ovu temu jos u tekstoteci. Sada je aktuelna problematika. Smatra se da je ipak potreban duzi kontakt sa inficiranom osobom, da bi se infekcija prenela. Ne znam kakvo je tvoje misljenje po tom pitanju. Kazu i da jos uvek ne mogu da saznaju da li je seksualno prenosiva bolest, ili je samo posledica duzeg kontakta koze na kozu.
Potreban je duži kontakt, ne prenosi se tako lako. Ja bih rekla da je put prenosa nešto sličan virusu hiva.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #9 poslato: Jul 25, 2022, 03:52:00 posle podne »

Naravno, preveliki akcenat se stavlja na neke nevolje ali s druge strane treba upoznati ljude sa svakom bolešću što bolje, posebno ukoliko je infektivna i prenosiva. Jedno je edukacija, drugo panika, te dve stvari su opositi.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #8 poslato: Jul 25, 2022, 09:25:40 pre podne »

Verujem da postoji ova bolest,ali verujem da je preterana histerija i panika oko ove bolesti,mislim da sa ovim samo hoce da odvlace paznju ili da celu ekoniomsku krizu "Svale" na ovu bolest...
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #7 poslato: Jul 24, 2022, 10:14:33 posle podne »

Ovo nam je još samo trebalo. Jedva sam dočekao. Još jedan u nizu.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #6 poslato: Jul 24, 2022, 09:13:35 posle podne »

Procitao sam ovu temu jos u tekstoteci. Sada je aktuelna problematika. Smatra se da je ipak potreban duzi kontakt sa inficiranom osobom, da bi se infekcija prenela. Ne znam kakvo je tvoje misljenje po tom pitanju. Kazu i da jos uvek ne mogu da saznaju da li je seksualno prenosiva bolest, ili je samo posledica duzeg kontakta koze na kozu.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #5 poslato: Jul 24, 2022, 07:14:39 posle podne »

I na kraju ono što nas najviše interesuje, a verovatno je i najbitnije, to je prevencija.
Prevencija podrazumeva izbegavanje rizičnih kontakta sa životinjama ili ljudima, kao i materijalom koji je bio u kontaktu sa potencijalno zaraženima i izbegavanje konzumacije nedovoljno termički obrađenog mesa. Nekoliko studija pokazalo je da je vakcinacija protiv velikih boginja u oko 85% slučajeva efikasna u prevenciji majmunskih boginja.

Sumnja na ovu bolest postoji ukoliko:

·       Su se pojavili simptomi,

·       Je bilo kontakta sa potvrđenim slučajem majmunskih boginja,

·       Se putovalo u zemlju endemsku za majmunske boginje oko 21.dan pre pojave simptoma,

·       Je postojao seksualni odnos sa nepoznato osobom 21.dan pre pojave simtoma,

·       Je pozitivan rezultat serološkog testa na Orthopoxvirus,

·       Je osoba hospitalizovana zbog bolesti.

Ukoliko postoji bilo kakva sumnja neophodno je javiti se lekaru uz upozorenje da je osoba moguće infektivna.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #4 poslato: Jul 24, 2022, 07:13:25 posle podne »

Klinička slika majmunskih boginja kod ljudi je slična kliničkoj slici velikih boginja ali znatno blaža. Glavne tegobe su: glavobolja, nagli porast telesne temperature, uvećani limfni čvorovi, bolovi u mišićima, bol u leđima, hronična iscrpljenos uz neobjašnjivu pojavu ospe. Ospa se javlja 1-3 dana nakon pojave groznice, uglavnom prvo na licu. Kožne promene su u vidu: makule, papule, vezikule, pustule i kruste koje na kraju otpadnu sa ili bez ožiljka. Bolest obično traje 2-4 nedelje.

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike, laboratorijsko-biohemijskim analizama krvi i urina, a glavna procedura je PCR test. Za PCR potvrdu optimalni dijagnostički uzorci su iz ili sa lezija kože (bris).
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #3 poslato: Jul 24, 2022, 07:12:48 posle podne »

Način prenošenja virusa je putem direktnog kontakta sa životinjama, indirektnim kontaktom sa životinjama ( jedenjem termički neobrađenog mesa...) ili direktnim kontaktom ljudi (preko telesnih tečnosti ili u kontaktu sa lezijom zaražene osobe, respiratornim putem ili seksualnim kontaktom). Virus ulazi u telo čoveka kroz oštećenu kožu, respiratorni trakt ili sluzokožu.

Period zaraznosti je jedan dan do pojave simptoma pa sve do 21.og dana nakon pojave, tj. Sve dok se kožne promene sasuše i formiraju se kraste. Period inkubacije je 6-13 dana, odnosno može biti 5-21 dan.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #2 poslato: Jul 24, 2022, 07:11:56 posle podne »

Majmunske boginje su zoonoze, bolest slična velikim boginjama kod ljudi, samo što se pre svega javlja kod životinja. Ovo je dvolančani DNK virus koji pripada rodu Orthopoxvirusa. Prvi put su otkrivene kod majmuna koji su se koristili za sprovodjenje istraživaja na životinjama 1958.g. Prvi zabeležen slučaj kod ljudi otkriven je 1970.g. u današnjoj DR Kongo. Endemske zemlje su zemlje centralne i zapadne Afrike. 2003.g. prvi put se bolest pojavila van Afrike i to u SAD-u, a 2018.g. u Evropi u Ujedinjenom Kraljevstvu. U maju 2022.g. ponovo se javljaju majmunske boginje ali u evropskim zemljama i SAD-u.

Obzirom da je letnji period, vreme odmora i putovanja odlučili smo da vas podsetimo na oprez i prevenciju virusa poput ovih. S toga iznosimo šta trebate znati o majmunskim boginjama, a i dalje uživati u vašim egzotičnim putovanjima.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #1 poslato: Jul 24, 2022, 07:11:39 posle podne »

Evo još jedne aktuelnosti. Iako je ovaj tekst izašao i u tekstoteci rešila sam da ga podelim i ovde i da čujem vaše komentare.
Dosta se spominje ova zarazna bolest u poslednje vreme ali malo ljudi zna zapravo šta je.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.191 sekundi sa 18 upita.