TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394972 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 01:18:03 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kortizol  (Pročitano 1894 puta)
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27290


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #20 poslato: Avgust 09, 2022, 08:07:53 posle podne »

U toku COVID infekcije se kortikosteroidi koriste kao imunosupresivi. Kažu da prejak imunološki odgovor ide u prilog virusu, a šteti organizmu zbog čega se u težim slučajevima koriste ovi lekovi.
Hvala lepo na objasnjenju!!!
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #19 poslato: Avgust 09, 2022, 01:30:14 posle podne »

Uvek i u svemu.
Elem, kortiko lekovi nisu isto što i kortizol, tako da nema potrebe da ga ljudi smatraju "lošim" hormonom.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #18 poslato: Avgust 08, 2022, 09:12:55 posle podne »

Ma naravno. Većina autora ne preporučuje primenu kortikosteroida kod virusnih infekcija. Vidimo da uvek ima izuzetaka.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #17 poslato: Avgust 08, 2022, 12:24:09 posle podne »

Kod virusa koji obaraju imunitet je kontraindikovana. Opet i ovde je sve zavisno od prirode same bolesti i čoveka
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #16 poslato: Avgust 07, 2022, 09:12:04 posle podne »

Za kovid u protokolu stoji i primena kortikosteroida. Sto jeste u nekim slucajevima dosta korisno. Medjutim, primena ovih hormona kod nekih drugih virusnih infekcija je uvek pod znakom pitanja i postoje razlicita shvatanja.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #15 poslato: Avgust 07, 2022, 05:24:54 posle podne »

Vremenski period od 1-2 meseca nije dug i retko se tad javljaju dugotrajni neželjeni efekti, više se ispoljavaju blaži akutni.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #14 poslato: Avgust 07, 2022, 05:23:37 posle podne »

U toku COVID infekcije se kortikosteroidi koriste kao imunosupresivi. Kažu da prejak imunološki odgovor ide u prilog virusu, a šteti organizmu zbog čega se u težim slučajevima koriste ovi lekovi.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27290


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #13 poslato: Avgust 07, 2022, 03:15:11 posle podne »

Ja sam recimo dok ssam bio lecen protiv Covida dobijao kortikosteroid po imenu Dexametazon i dobio sam tabletu koji dan koliko miligrama sam trebao uzimati.Najvisa dnevna doza mi je bila 60mg i posle sam morao smanjivati sve dok zadnju nedelju nisam uzimao po 5mg dnevno i posle prestao sa koriscenjem.Sveukupno sam uzimao 6 nedelja ako se dobro secam i jedini nezeljan efekat koji sam imao a koji mozda nije ni povezan sa ovim je bila meka stolica.Zato kazem da je mozda od ovog jer dok sam ga uzimao imao sam meksu stolicu cim sam prestao nakon 3-4 dana mi se normalizovala stolica.Ali doktori kazu da me je to spaslo.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #12 poslato: Avgust 06, 2022, 09:21:59 posle podne »

Problem je i što se stres shvata kao nešto što je obavezno štetno. Sam stres ne predstavlja uvek štetnu reakciju. I pored toga što možemo sa psihološkog aspekta da razlikujemo eustres (dobar) i distres (loš stres), možemo i sa striktno fizičkog aspekta videti da je stres nešto što nam može i pomoći. Samo zapaljenje se opisuje kao lokalni odgovor organizma na stres. Bez obzira da li je reč o povredi, infekciji ili nekom drugom uzroku, organizam će reagovati nastankom zapaljenjskog odgovora. Zahvaljujući tom odgovoru organizam može omogućiti zarastanje rana, borbu sa mikroorganizmima i sa mnogim drugim faktorima. Naravno postoje slučajevi i kada je to štetno. Tako da jeste kortizol poznat kao hormon stresa, ali on nam pomaže, kao i drugi hormoni, kada je sve u okviru fizioloških granica. Stres za organizam je i sama fizička aktivnost.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #11 poslato: Avgust 06, 2022, 08:59:29 posle podne »

Odlično objašnjeno. Tema o kojoj se može još puno pisati i koja je jako bitna za sveopštu edukaciju. Nažalost do malo ljudi dolaze ovakve informacije, ali bitno je od necega početi.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #10 poslato: Avgust 02, 2022, 07:27:52 posle podne »

Naravno, ukoliko je korist veća od neželjenih dejstava onda je primena apsolutno potrebna i ne treba se plašiti jer se ovi neželjeni efekti povlače nakon ukidanja terapije kortikopreparatima.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #9 poslato: Avgust 02, 2022, 07:26:48 posle podne »

Neželjeni efekti su posledica hiperplazije kore nadbubrežne žlezde. Među prvim pokazateljima su telesne manifestacije metaboličkog poremećaja u vidu nagomilavanja masnog tkiva na licu (facies lunata), povećanje abdominalnog masnog tkiva, pojave strija i hirzutizma (pojačan rast dlaka). Zbog kataboličkog delovanja, dolazi do smanjenja mišićne mase (izduženi i tanki ekstremiteti u odnosu na trup). S obzirom na to da kortikosteroidi dovode do hipokalcijemije, dolazi i do smanjenja koštane gustine i osteoporoze.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #8 poslato: Avgust 02, 2022, 07:24:11 posle podne »

Antiinflamatorno delovanja kortikosteroida je posledica smanjenja sinteze prostaglandina i leukotrijena (medijatora zapaljenja), i inhibicije proliferacije fibroblasta, stvaranja kolagena i zarastanja rana. Dovodeći do smanjenja sinteze antitela, oni, naime, smanjuju alergijsku reakciju. Smanjuju i aktivnost limfnog tkiva, što sve zajedno za posledicu ima antizapaljenski i imunosupresivni efekat ovih lekova.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #7 poslato: Avgust 02, 2022, 07:22:12 posle podne »

Evo ja ću ovde pomenuti nešto o kortikosteroidima koji se primenjuju u terapiji.
Kortikosteroidi (glukokortikoidi), predstavljaju steroidne hormone koji se fiziološki luče u kori nadbubrežne žlezde pod uticajem hipotalamusa i hipofize. Ovaj proces najvećim delom se odvija ujutro, a u manjoj meri popodne. Farmakoterapija kortikosteroidima obuhvata fiziološku supstituciju primenom nižih doza. Daleko češće, primenom supraterapijskih doza ovi lekovi se primenjuju u cilju postizanja imunosupresivnog i antiinflamatornog delovanja.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3173


« Odgovor #6 poslato: Avgust 02, 2022, 12:19:18 posle podne »

Većina nije ili čula za kortizol ili ima "negativno" mišljenje o njemu zbog naziva "hormon stresa". Zablude iz neznanja idu. Svaki hormon služi zdravlju pre svega. A u bilo čemu ako se pretera naravno da se lako sklizne u problem.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 17 upita.