TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397015 Teme od strane 25031 Članovi Poslednji član: SylviaHarr

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 16, 2024, 08:24:04 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Značaj prevencije u zdravstvu.  (Pročitano 5649 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #68 poslato: April 17, 2023, 09:17:55 posle podne »


Ne znači svaki odlazak psihijatru bolest, isto kao što ne znači svaki odlazak kardiologu infarkt.
To ljudi sa nasih prostora moraju sto pre da shvate i tako razmisljaju.Jer sve dok je problem otici psihijatru jer sta ce reci drugi dotle nema nista od toga.
Napravljen je veliki pomak na tom polju poslednjih godina. I ljudi iz manjih sredina odleze psihijatru. Što je ranije bila retkost. Shvataju da se za različite psihičke probleme mogu obratiti stručnjacima, a da ne osećaju pritisak okoline.
Jeste postignut pomak,ali treba jos vise da podizemo svest o tome.
Slažem se. Ima materijala za konstantan rad na tom polju.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #67 poslato: April 17, 2023, 09:17:06 posle podne »

Preventivna nega podrazumeva otkrivanje potencijalnih problema pre nego što postanu stvarni problemi.

Na primer, ako redovno kontrolišete zdravlje, vaš krvni pritisak će se redovno meriti. Ako vaš zdravstveni radnik primeti da se povećava, možete početi da radite na snižavanju krvnog pritiska pre nego što postane problematičan.
Ja svaki dan barem jednom izmerim krvni pritisak.Nekad to bude prepodne,nekad popodne nekad uvece.
A jel imaš povišen pritisak?
Ne,normalan mi je,nego zena ima nizak pritisak i srcanu manu pa vise puta mora da meri dnevno krvni pritisak i onda se cesto "solidarisem' sa njom i izmerim sebi krvni pritisak.
I to nije loše. Vidiš i sam kako pritisak normalno varira u toku dana.
Jeste da mi je neko pricao ne bih verovao,ali svakodnevno vidim svojim ocima.
U svakom trenutku varira. To se najbolje vidi na monitoru aparata kada su pacijenti pod stalnim monitoringom.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #66 poslato: April 17, 2023, 09:13:33 posle podne »

Ono što bih izdvojila je da se najmanje ide kod psihijatra, ginekologa, urologa, a vrlo su izražene dobije od stomatologa mada tu češće idu jer se bol zuba ne trpi mnogo.
Najčešće odlaze kardiologu jer je najveći strah vezan za zdravlje srca.
Jeste. Kod nas je uvek izražen strah od srčanih bolesti.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #65 poslato: April 17, 2023, 09:11:03 posle podne »

Jesam. Uglavnom ljudi nisu motivisani za redovnu prevenciju i održavanje zdravlja. Kada god se spomene koliki je značaj prevencije uglavnom je odgovor kako nemaju dovoljno vremena da toliko često idu na pregled i da su već stari za menjanje navika.
Standardni izgovori, kao i uvek.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3769


« Odgovor #64 poslato: April 17, 2023, 04:07:57 posle podne »

Preventivna nega podrazumeva otkrivanje potencijalnih problema pre nego što postanu stvarni problemi.

Na primer, ako redovno kontrolišete zdravlje, vaš krvni pritisak će se redovno meriti. Ako vaš zdravstveni radnik primeti da se povećava, možete početi da radite na snižavanju krvnog pritiska pre nego što postane problematičan.
Ja svaki dan barem jednom izmerim krvni pritisak.Nekad to bude prepodne,nekad popodne nekad uvece.
A jel imaš povišen pritisak?
Ne,normalan mi je,nego zena ima nizak pritisak i srcanu manu pa vise puta mora da meri dnevno krvni pritisak i onda se cesto "solidarisem' sa njom i izmerim sebi krvni pritisak.
I to nije loše. Vidiš i sam kako pritisak normalno varira u toku dana.
Jeste da mi je neko pricao ne bih verovao,ali svakodnevno vidim svojim ocima.
Odlično je i što si se solidarisao, a i sam informisao o svom zdravlju.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 28796


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #63 poslato: April 17, 2023, 03:54:16 posle podne »


Ne znači svaki odlazak psihijatru bolest, isto kao što ne znači svaki odlazak kardiologu infarkt.
To ljudi sa nasih prostora moraju sto pre da shvate i tako razmisljaju.Jer sve dok je problem otici psihijatru jer sta ce reci drugi dotle nema nista od toga.
Napravljen je veliki pomak na tom polju poslednjih godina. I ljudi iz manjih sredina odleze psihijatru. Što je ranije bila retkost. Shvataju da se za različite psihičke probleme mogu obratiti stručnjacima, a da ne osećaju pritisak okoline.
Jeste postignut pomak,ali treba jos vise da podizemo svest o tome.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 28796


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #62 poslato: April 17, 2023, 03:52:49 posle podne »

Preventivna nega podrazumeva otkrivanje potencijalnih problema pre nego što postanu stvarni problemi.

Na primer, ako redovno kontrolišete zdravlje, vaš krvni pritisak će se redovno meriti. Ako vaš zdravstveni radnik primeti da se povećava, možete početi da radite na snižavanju krvnog pritiska pre nego što postane problematičan.
Ja svaki dan barem jednom izmerim krvni pritisak.Nekad to bude prepodne,nekad popodne nekad uvece.
A jel imaš povišen pritisak?
Ne,normalan mi je,nego zena ima nizak pritisak i srcanu manu pa vise puta mora da meri dnevno krvni pritisak i onda se cesto "solidarisem' sa njom i izmerim sebi krvni pritisak.
I to nije loše. Vidiš i sam kako pritisak normalno varira u toku dana.
Jeste da mi je neko pricao ne bih verovao,ali svakodnevno vidim svojim ocima.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 28796


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #61 poslato: April 17, 2023, 03:51:53 posle podne »

Tako je, kako je. Osim zdravstvenog sistema, i svaki pojedinac mora da vodi računa o sebi.
Naravno,zato smo mi tu da pozitivinim stavovima i znanjem podstaknemo sto vise ljudi da rade pravu stvar .
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3769


« Odgovor #60 poslato: April 15, 2023, 09:25:28 posle podne »

Ono što bih izdvojila je da se najmanje ide kod psihijatra, ginekologa, urologa, a vrlo su izražene dobije od stomatologa mada tu češće idu jer se bol zuba ne trpi mnogo.
Najčešće odlaze kardiologu jer je najveći strah vezan za zdravlje srca.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3769


« Odgovor #59 poslato: April 15, 2023, 09:21:10 posle podne »

Postoji mali broj onih koji to na vreme shvate i pridržavaju se... Ali su zaista u manjini. Uglavnom dok se neko ne uplaši za zdravlje ne vodi računa o istom.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3769


« Odgovor #58 poslato: April 15, 2023, 09:20:13 posle podne »

Jesam. Uglavnom ljudi nisu motivisani za redovnu prevenciju i održavanje zdravlja. Kada god se spomene koliki je značaj prevencije uglavnom je odgovor kako nemaju dovoljno vremena da toliko često idu na pregled i da su već stari za menjanje navika.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #57 poslato: April 15, 2023, 07:42:38 posle podne »

Kakva su tvoja iskustva sa pacijentima? Jesi razgovarala sa njima o značaju preventivnih pregleda?
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3769


« Odgovor #56 poslato: April 14, 2023, 05:34:01 posle podne »

Nisam sigurna da je samo u manjim sredinama i kod mlađih... Svakako u većim sredinama se češće ide na preglede jer je tu više zastupljen problem neplodnosti. Naravno apel važi i za mlađe i starije ljude jer se pojedine bolesti mogu javiti u bilo kom dobu.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #55 poslato: April 13, 2023, 08:32:50 posle podne »

Još jednom da apelujemo na sve da se redovno podvrgavaju određenim kontrolnim pregledima. Naravno, sve zavisno od pola i uzrasta.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6890


« Odgovor #54 poslato: April 13, 2023, 08:29:40 posle podne »

Ovde bih navela da u svetu postoje Wellness exams koji su nešto poput naših sistematskih pregleda.
Wellness Exams neophodni su za svakoga, bez obzira na godine ili istoriju zdravlja. Ovde će vaš lekar proveriti stvari poput krvnog pritiska, otkucaja srca, visine, težine, holesterola i nivoa glukoze.

Ako imate bilo kakvih zdravstvenih problema, takođe možete uzeti krv za dodatno testiranje kako biste proverili da li postoje nedostaci koji utiču na vaš život.

Ako ste žena, trebalo bi da idete na dodatni godišnji pregled kod svog ginekologa koji će obaviti papa bris i pregled dojki kako bi otkrio potencijalne zdravstvene probleme.
Isto značajno za naše prostore je ginekološki pregled. Rak dojke i rak grlića materice su vodeće maligne bolesti kod žena, kako kod nas, tako i u ostalom delu sveta.
Neverovatno je koliko se žene na našim prostorima ustručavati ići ginekologu, ovim putem bih apelovala da je to mnogo bitna stvar, posebno jer je sve teže ostvariti se kao roditelj.
I to je poseban problem. Kasnije se stupa u brak i kasnije planira rađanje. Onda bude problema sa plodnošću. Naravno i kod muškaraca je to veliki problem.
Mislim da neke predrasude, a i stidljivost važe i za ginekološki pregled kao i za psihijatrijski. Tu je veliki problem posebno zbog sve češće neplodnosti i tumorskih bolesti.
To je ostalo samo po manjim sredinama da postoji određena doza sramote da se ide ginekologu, i to kod starije populacije. Siguran sam da mlađe osobe to drugačije doživljavaju.
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 18 upita.