TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 08:27:52 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 8 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Značaj prevencije u zdravstvu.  (Pročitano 3445 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #83 poslato: April 29, 2023, 06:00:50 posle podne »

Zaista takvih primera ima mnogo i koliko god potencijali redovne preglede, teško ljudi to usvajaju.
A ne možete ni zamisliti koliko bi manje bolesnih bilo da svako bar jednom godišnje ode na sistematski.
Naravno da svo to tesko usvajamo,ali ako na vreme primetis i obratis se lekaru onda imas sanse da se boris protiv toga.Ako se pretvaras da nije nista e onda si izgubio bitku....
Sa sistematskim se maximalno slazem!!!!
Zanimljivo rečeno- šansa da se boriš protiv toga. Zaista i jeste tako. Svako može da se razboli ali ne uspe svako da se izbori sa bolešću. Prevencija, pored ostalog, jeste veća verovatnoća da borba uspe i da bude u korist čoveka.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #82 poslato: April 28, 2023, 10:57:42 pre podne »

Zaista takvih primera ima mnogo i koliko god potencijali redovne preglede, teško ljudi to usvajaju.
A ne možete ni zamisliti koliko bi manje bolesnih bilo da svako bar jednom godišnje ode na sistematski.
Naravno da svo to tesko usvajamo,ali ako na vreme primetis i obratis se lekaru onda imas sanse da se boris protiv toga.Ako se pretvaras da nije nista e onda si izgubio bitku....
Sa sistematskim se maximalno slazem!!!!
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #81 poslato: April 28, 2023, 10:56:31 pre podne »

Sad sam se i ja setila da sam tokom studija videla pacijenta sa ogromnom promenom na glavi, promera oko 10cm, sa kojom je on godinama živeo pre nego što se javio lekaru. Obrazloženje mu je bilo da mu nije smetalo i da je mislio da nije ništa strašno.
Ako ti je nesto veliko 10cm izraslo na glavi kako nije mislio da nije nista strasno....ne mogu da verujem.....strasno.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #80 poslato: April 27, 2023, 09:02:19 posle podne »

Sad sam se i ja setila da sam tokom studija videla pacijenta sa ogromnom promenom na glavi, promera oko 10cm, sa kojom je on godinama živeo pre nego što se javio lekaru. Obrazloženje mu je bilo da mu nije smetalo i da je mislio da nije ništa strašno.
To kada počnu sa nekim izgovorima, nećemo ni da komentarišemo. Svako ima neku svoju priču. Situacija sa preventivom je kod nas još uvek na niskom nivou.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #79 poslato: April 27, 2023, 08:53:01 posle podne »

Zaista takvih primera ima mnogo i koliko god potencijali redovne preglede, teško ljudi to usvajaju.
A ne možete ni zamisliti koliko bi manje bolesnih bilo da svako bar jednom godišnje ode na sistematski.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #78 poslato: April 27, 2023, 08:51:28 posle podne »

Sad sam se i ja setila da sam tokom studija videla pacijenta sa ogromnom promenom na glavi, promera oko 10cm, sa kojom je on godinama živeo pre nego što se javio lekaru. Obrazloženje mu je bilo da mu nije smetalo i da je mislio da nije ništa strašno.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #77 poslato: April 21, 2023, 05:48:22 posle podne »

Najbolje od svega je kada pacijent kaže da mu se to pojavilo pre neku nedelju. I to svi kažu. Moram da kažem da samo lažu sebe, a ne lekare. Metastaza ne može da nabuja preko noći. To je nemoguće.
Znači kontrolni pregledi su izuzetno značajni. Navešću još neke zanimljive primere, ali ovo su stvarno ekstremni. A nisu retki, što je žalosno.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #76 poslato: April 21, 2023, 05:45:27 posle podne »

Evo jednog isto ekstremnog slučaja. To mi je isto ostalo u sećanju. Primljen je pacijent na kliniku sa ogromnom metastazom na vratu. On očekuje da će biti operisan i da će mu se to ukloniti. A nije razumeo da to više nije opcija lečenja u tom stadijumu.Naravno uzeta je biopsija i urađena panendoskopija, to su  endoskopske pretrage gornjih aerodigestivnih puteva. Posle je išao na konzilijum, ali ne znam šta je dalje bilo, nisam bio tada na konzilijumu.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #75 poslato: April 21, 2023, 05:45:16 posle podne »

Nažalost, to je samo jedan od mnogih slučajeva koje sam uspeo da vidim. Lekari stariji od mene su se nagledali mnogo više sličnih slučajeva.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #74 poslato: April 19, 2023, 07:14:20 pre podne »

Ono što bih izdvojila je da se najmanje ide kod psihijatra, ginekologa, urologa, a vrlo su izražene dobije od stomatologa mada tu češće idu jer se bol zuba ne trpi mnogo.
Najčešće odlaze kardiologu jer je najveći strah vezan za zdravlje srca.
Jeste. Kod nas je uvek izražen strah od srčanih bolesti.
Kakvo je tvoje iskustvo sa zainteresovanošću za prevenciju?
Mogu čak i da razumem da osoba ne zna da ima rak nekog unutrašnjeg organa, jer nije išla na kontrolne preglede. Ali da ima rak na vidljivom delu tela i da neće da ode lekaru, onda je to stvarno veliki nemar prema sopstvenom zdravlju. Sećam se jednog pacijenta sa velikim kancerom na usni. Znači ni njemu nije smetalo, a ni njegovoj porodici, pa da mu kažu da ide lekaru. Pustio je da raste, pa dođe u odmaklom stadijumu, kada je diskutabilno kakav će biti ishod lečenja.
Ne mogu da verujem....strasno....
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #73 poslato: April 18, 2023, 06:05:49 posle podne »

To je zaista jedna krajnost i dobro je što si to naveo. Nadam se da nema mnogo takvih primera i da će ih biti sve manje.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #72 poslato: April 18, 2023, 05:31:00 posle podne »

Ono što bih izdvojila je da se najmanje ide kod psihijatra, ginekologa, urologa, a vrlo su izražene dobije od stomatologa mada tu češće idu jer se bol zuba ne trpi mnogo.
Najčešće odlaze kardiologu jer je najveći strah vezan za zdravlje srca.
Jeste. Kod nas je uvek izražen strah od srčanih bolesti.
Kakvo je tvoje iskustvo sa zainteresovanošću za prevenciju?
Mogu čak i da razumem da osoba ne zna da ima rak nekog unutrašnjeg organa, jer nije išla na kontrolne preglede. Ali da ima rak na vidljivom delu tela i da neće da ode lekaru, onda je to stvarno veliki nemar prema sopstvenom zdravlju. Sećam se jednog pacijenta sa velikim kancerom na usni. Znači ni njemu nije smetalo, a ni njegovoj porodici, pa da mu kažu da ide lekaru. Pustio je da raste, pa dođe u odmaklom stadijumu, kada je diskutabilno kakav će biti ishod lečenja.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #71 poslato: April 18, 2023, 05:19:48 posle podne »

Ono što bih izdvojila je da se najmanje ide kod psihijatra, ginekologa, urologa, a vrlo su izražene dobije od stomatologa mada tu češće idu jer se bol zuba ne trpi mnogo.
Najčešće odlaze kardiologu jer je najveći strah vezan za zdravlje srca.
Jeste. Kod nas je uvek izražen strah od srčanih bolesti.
Kakvo je tvoje iskustvo sa zainteresovanošću za prevenciju?
Kada bih našao adekvatan izraz, bilo bi dobro. Znači to je blagi užas. Pacijenti sa odmaklim kancerima, koji se nadaju da će im tumor biti uklonjen i da će otići kući. Zaista se mora raditi na edukaciji šire populacije. Dopreti do različitih društvenih grupa.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #70 poslato: April 18, 2023, 11:18:08 pre podne »

Preventivna nega podrazumeva otkrivanje potencijalnih problema pre nego što postanu stvarni problemi.

Na primer, ako redovno kontrolišete zdravlje, vaš krvni pritisak će se redovno meriti. Ako vaš zdravstveni radnik primeti da se povećava, možete početi da radite na snižavanju krvnog pritiska pre nego što postane problematičan.
Ja svaki dan barem jednom izmerim krvni pritisak.Nekad to bude prepodne,nekad popodne nekad uvece.
A jel imaš povišen pritisak?
Ne,normalan mi je,nego zena ima nizak pritisak i srcanu manu pa vise puta mora da meri dnevno krvni pritisak i onda se cesto "solidarisem' sa njom i izmerim sebi krvni pritisak.
I to nije loše. Vidiš i sam kako pritisak normalno varira u toku dana.
Jeste da mi je neko pricao ne bih verovao,ali svakodnevno vidim svojim ocima.
Odlično je i što si se solidarisao, a i sam informisao o svom zdravlju.
Sve je lakse u dvoje,naravno spojio lepo i korisno.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #69 poslato: April 18, 2023, 10:56:45 pre podne »

Ono što bih izdvojila je da se najmanje ide kod psihijatra, ginekologa, urologa, a vrlo su izražene dobije od stomatologa mada tu češće idu jer se bol zuba ne trpi mnogo.
Najčešće odlaze kardiologu jer je najveći strah vezan za zdravlje srca.
Jeste. Kod nas je uvek izražen strah od srčanih bolesti.
Kakvo je tvoje iskustvo sa zainteresovanošću za prevenciju?
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 8 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.117 sekundi sa 17 upita.