TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397114 Teme od strane 25032 Članovi Poslednji član: Aleksandar-Saša

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 21, 2024, 04:21:19 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ponovo o slabljenju mišića  (Pročitano 28 puta)
marchello
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #1 poslato: Septembar 18, 2024, 07:33:48 posle podne »

Posle 5 godina, eto da se ponovo javim. Tada sam pisao o slabljenju mojih mišića. Sad imam 64 godina. Bukvalno nikad ne sedim više od 45 minuta dnevno. BMI mi je u granicama idealnog.

Tegobe su mi se nekad pomalo povlačilie, pa su mi se ponovo javljale. Mišići nogu su i dalje slabili (iako sam baš bio fizički itekako aktivan), pogotovo gluteus medius, iliopsoas i rektus femoris leve noge (takođe i desne, ali u nešto manjem obimu). Obim leve natkolenice mi je trenutno sigurno 3 cm manji od obima desne nadkolenice. Ostali mišići su u redu, uključujući i mišiće obe potkolenice.

Odlasci kod lekara nisu urodili plodom. Svi lekari su nalazili „nešto svoje“, ali ni blizu nešto konkretno, kako oni kažu „ono na šta mi sumnjamo nije u skladu sa težinom vaših tegoba“. Snimci kičme, kuka i karlice ne ukazuju na neke probleme, vitalni organi su ok, sedimentacija, CRP, reumatski faktor, krvna slika, štitna žljezda, nadbubrežne žlezde su u redu, elektroliti, hormoni, aldosteron, takođe u granicama normale. Šećer uvek dobar. Ni vaskularni hirurg mi nije ništa našao. Mislim da sam sve najbrojao.

Jedino su masnoće blago povećane i kalcijum blago povećan. Da istaknem: ove vrednosti su povećane jako blago.

Iskreno, ja najviše sumnjam na problem sa kalijumom, ali su rezultati i kod kalijuma uvek bili u granicama normale (doduše samo malo niži od gornje granične dozvoljene vrednosti). Sumnjam i na eventualne probleme sa viškom mlečne kiseline u telu, ali zasad nemam glavobolje, niti mi je koža žuta (a u tom slučaju verovatno trebalo bi da je).

Najviše me sada brine da mi se u poslednje vreme, periodično, u proseku na oko svakih deset dana, javljaju izuzetno snažni i dugotrajni grčevi duž te slabije leve noge. Grčevi su maltene nesnosni oko 90 minuta (bol je doslovce parališući)  i nestaju manje više u potpunosti u proseku tek posle 20 sati (ne pre). Dosad ih je bilo tridesetak puta. Javljaju se u toku dana, počinju uvek pre podne, nikad noću, nekad posle blage vežbe, ali češće bez dovoljno jasnog razloga. Pre pojave nesnosnih bolova, uvek postoji uvodni period sa blažim grčevima duž noge dužine od oko pola sata. Doktori se kolebaju između dijagnoze klasičnog išijasa, tzv. sindroma piriformisa ili tzv. sindroma iliopsoasa. Misle da je najpre u pitanju iliopsoas jer navodno ne nalaze nešto konkretno drugde (ne nalaze povredu). Leva noga mi je tokom napada grča blago savijena u preponama, i ne može se ispraviti.

Primetio sam da je verovatnoća pojave grča veća u trenucima kada nisam baš izuzetno dobro hidriran. Možda i vremenske prilike utiču nepovoljno. Tokom akutnog napada grča, bol je najžešči u predelu zadnjice (levog piriformisa), nadkolenice (levog rektusa femorisa, vastusa intermediusa, gracilisa!!! i TFL-a, ali ne i harmstringova), a ponekad sumnjam i na levi kvadratus lumborum, jer mi se u toku grča (ali samo tada) leva noga čini oko 2 cm-ra kraća od desne (ukoliko uopšte uspem levu nogu da ispravim).

Osrednji bol u rektusu femorisu obe noge i blaži bol u predelu levog piriformisa osećam uvek, i onda kad nemam grčeve. Slabost (u prvom redu fleksije) leve noge je nekad izuzetno izražena bez nekog jasnog razloga, ali je napad grča dosad zapravo uvek dolazio baš u trenutku kad nije bilo preterane slabosti te noge (upravo suprotno: do grčeva je dolazilo kad nisam bio dovoljno obazriv sa levom nogom).

Kakvu ishranu, koje suplemente, koja istezanja i koje vežbe mi predlažete?

Hvala na eventualnom odgovoru.
« Poslednja izmena: Septembar 19, 2024, 09:22:29 pre podne od strane marchello » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.113 sekundi sa 17 upita.