TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 05:44:38 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 22 23 [24] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: KETOGENA DIJETA  (Pročitano 105848 puta)
MarK3
Flamer
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1637

« Odgovor #8 poslato: Novembar 04, 2008, 02:28:47 posle podne »

Probace se ovo pred leto , narawno sve u fullu. Inace ja nemam zelju za slatkim stvarima... Nego za slanim...
Sačuvana
TeH FiLiP
Barbarian
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9917


The Heat-h is on!

« Odgovor #7 poslato: Novembar 04, 2008, 01:49:10 posle podne »

ja sam prvi put keto radio bez secera i bez glutamina...sad cu uskoro poceti opet pa cu ubaciit 50-60 grama glutamina u pwm,bas ovi razlozi koje Zabotija reche...a bcaa pre svakog obroka...ok za onog ko moze postici,meni je cimanje...da ne pominjem sto su i vezani obroci :D

inache odlican text,ja bih voleo da vise ljudi proba keto dijetu umesto da mi pricaju kako je nemoguce da sam tri meseca bio na 0 UH :D

kad se naviknete nema problema...a zelja za slatkim e hebiga to cete imati na svakoj dijeti pa i ovoj naravno
Sačuvana
BRING IT ON BAYBE :D
Pedja_Petrovic
General of the Army
Aktivan član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 831

www.predrag-petrovic.com

www.predrag-petrovic.com
« Odgovor #6 poslato: Novembar 04, 2008, 12:50:54 posle podne »

Naravno za rekreativce ce posao odraditi 30g malta, ipak dex je zlo, bolje ga izbaciti.

A sta mislis o ovoj varijanti sa glutaminom, da li si tako nesto probao, kada je unos UH minimalan, gotovo 0.


nema sta da mislim...vise nego extra stvar....ja dnevo sada uzimam i po 60 gr glutamina a vec sam 21 dan bio sve do ove ndelje na 0% UH....tako je moralo....
a da nie bilo glm i bcaa ko zna kako bi ta cela prica izlgedala
Sačuvana
stefy
The unfuckable
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1690

"You are very cute,but I am on diet":)

« Odgovor #5 poslato: Novembar 04, 2008, 12:48:36 posle podne »

Odlican txt... :)
Sačuvana
My imaginary friend thinks you have serious problems...
Zabotija
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 884

« Odgovor #4 poslato: Novembar 04, 2008, 12:25:35 posle podne »

Naravno za rekreativce ce posao odraditi 30g malta, ipak dex je zlo, bolje ga izbaciti.

A sta mislis o ovoj varijanti sa glutaminom, da li si tako nesto probao, kada je unos UH minimalan, gotovo 0.
Sačuvana
I find it utterly absurd that artificially increasing Testosterone to build bigger muscles on men is unacceptable while artificially increasing estrogen to grow fake boobs on women is not only acceptable, but totally out of control.
Pedja_Petrovic
General of the Army
Aktivan član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 831

www.predrag-petrovic.com

www.predrag-petrovic.com
« Odgovor #3 poslato: Novembar 04, 2008, 12:10:25 posle podne »

tacno zabotija
ovo je napisano ajd da kazem za siroku popoluaciju...tako da...
sada dobro obrati paznu.
ukoliko se uzmu SIMMPLE CARBS tipa waxy ili maltodextrin,irtiacija pankreada nece biti tako sa velikim posleidicma jer ta vrsta secera i jeste bas zbog toga namnjena da sto brze trasprotuje materije do celija te da pankeras se vrati sto pre u nromlau tj normaln rezim rada a to se pri upotrebi ove vrste secera desava veoma brzo..za nekih 10-151 min..a velika steta nece biti nanesea..
naravno..ne govrim o takmciarsoj ceotnic diejti vec za obicnog ceveka kojemu je ipak potrebno bar malo uh u celoj prici...

nadam se da me shvatas sta govorim
Sačuvana
Zabotija
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 884

« Odgovor #2 poslato: Novembar 04, 2008, 12:05:55 posle podne »

Svaka cast Pedja, lepo sazeto.

Potpuno se slazem u vezi MCT ulja.

Jos bih samo dodao da bi bilo odlicno koristiti 40g-50g glutamina umesto UH u PWM.

Poznato je da UH 100% nadrazuju pankreas, tj luce insulin.

Takodje je poznato da masti 100% inhibiraju lucenje insulina.

Proteini su na 50%:50% sto se tice iritiranaj i inhibiranja. Tako imama neke aminokiseline koje jednako iritiraju pankreas ali su šuno bolja opcija nego UH na keto dijeti. Iz tog razloga bi bilo odlicno zamenti dex ili malto sa glutaminom.

Imate od SNI dosta povoljan glutamin, a i kod PEdje ima glutamina po odlicnoj ceni.

BCAA naravno, i to u velikim kolicinama, rasporedjenji po 5 g pre svakog obroka u danima kad se ne trenira, a u danima treninga vec znate kako treba.

BCAA takodje iritiraju pankreas, stoga ne trebaju UH za njihovu ugradnju.
Sačuvana
I find it utterly absurd that artificially increasing Testosterone to build bigger muscles on men is unacceptable while artificially increasing estrogen to grow fake boobs on women is not only acceptable, but totally out of control.
Pedja_Petrovic
General of the Army
Aktivan član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 831

www.predrag-petrovic.com

www.predrag-petrovic.com
« Odgovor #1 poslato: Novembar 04, 2008, 11:47:30 pre podne »

Ketogena dijela najbolje skida mast

Zvanicna medicina i dijetetika decenijama nas uce da ishrana sa malo masti i puno skroba  (tzv piramida ishrane) podstice skidanje masti i smanjuje rizik hronicnih bolesti – iako za to nema nikakvih dokaza. Cak naprotiv, aktuelna epidemija gojaznosti (preko 60% populacije u SAD, a odnedavno zvanicno i kod nas) javlja se paralelno sa smanjenjem masti u ishrani i povecanjem unosa UH. Ocigledno, potrebni su alternativni pristupi ishrani, pogotovo za skidanje masti. Sve je vise dokaza da je smanjenje unosa ugljenih hidrata pravi nacin da se to postigne brzo, efikasno, bez stetnih posledica, i, sto je nasim citaocima posebno vazno, uz ocuvanje misicne mase. Kad se tokom dijete sa veoma malo UH jako poveca mobilizacija masti iz masnih depoa, jetra proizvodi ketonska tela; posto jetra ne moze da koristi ketonska tela, ona oticu u druga tkiva (mozak, misice ..) gde se trose kao gorivo. Jednostavno receno, metabolizam ketonskih tela zamenjuje metabolizam glukoze, i time se cuva misicno tkivo.
Posto smo to objasnili, pogledajmo sada najnoviju studiju, sprovedenu na Medicinskom fakultetu Stenford univerziteta (SAD) koja donosi nova saznanja u prilog ketogenim dijetama (sa veoma malo UH) za skidanje masti.

Nova studija

Studija je trajala jednu godinu, obuhvativsi 311 zena podeljenih u 4 grupe koje su sprovodile 1) ketogenu dijetu za skidanje masti, 2) zone dijetu (umeren unos UH), 3) tradicionalnu “zvanicnu” dijetu (sa puno UH i malo masti) i 4) Ornisovu dijetu (sa ekstremno malo masti). U poredjenju sa druge tri grupe (tj dijete sa vise UH), ispitanice iz grupe na ketogenoj dijeti skinule su vise masnih naslaga i imale povoljnije promene u povezanim faktorima rizika (npr profil i nivo masti u krvi, secer u krvi). Takodje, ketogena dijeta nije izazvala nikakve stetne sporedne efekte.

Uobicajene zablude o ketogenoj dijeti

Mnoge brine relativno visok unos zasicenih masti na ketogenoj dijeti. Ali, kad je rec o uticaju zasicenih masti na zdravlje, vazno je i to koliko UH istovremeno unosite. Sve nedavne studije su pokazale da kad UH zamenite mastima, trigliceridi (masti u krvi) idu dole a “dobar holesterol” (HDL) ide gore. Istovremeno, cestice “loseg holesterola” (LDL) postaju krupnije, a time i manje opasne. Drugim recima, visok unos zasicenih masti ima stetno dejstvo na masti u krvi samo ako se istovremeno unosi i puno UH.
Jos jedna klasicna zabluda je da ce ketogena dijeta (zbog visokog unosa proteina) ostetiti bubrege. Pretpostavka da ishrana sa manje proteina smanjuje rizik oboljenja bubrega nije podrzana u naucnoj literaturi. Ako nista drugo, veci unos proteina ce sacuvati misicnu masu i povecati osecaj sitosti pri dijeti. Naravno, osobe sa ustanovljenim oboljenjem bubrega verovatno ce trebati da ogranice unos proteina.
Nije opravdana ni bojazan da ce mozak na ketogenoj dijeti ostati bez goriva. Nasuprot popularnom verovanju, ne postoji jasno ustanovljena potreba za unosom UH kod ljudi. Telo se moze adaptirati na dijetu bez imalo UH i napraviti potrebnu kolicinu UH (glukoze). Takodje, pri veoma malom unosu UH metabolizam ketonskih tela zamenjuje metabolizam glukoze. Drugim recima, mozak na ketogenoj dijeti dobija svu potrebnu energijiu iz ketonskih tela.

Ketogena dijeta za atlete

Za atlete koji bi hteli da probaju very low-carb dijetu, mozemo dati nekoliko generalizovanih preporuka:
1.Najvaznije je da unos UH bude zaista veoma mali. Treba uzimati samo nisko-glikemicke, vlaknaste izvore UH (povrce, salate, legumi, itd). Takodje, svaki obrok treba da sadrzi odgovarajucu kolicinu proteina, ali treba imati u vidu i to da previsok unos proteina koci ketogenezu. Dobri izvori proteina su riba (izvor zdravih masti!), jaja, nemasni odresci (govedji, konjeci) i proteinski prah bez UH. Na ketogenim dijetama uglavnom se ne mora ogranicavati unos masti, ali trans tj hidrogenizovane masti u svakom slucaju treba izbegavati.
2. Najkorisniji suplementi na ketogenoj dijeti su:
- multivitamin / mineralni kompleksi (za osiguranje unosa makro-nutrijenata, posto se na ketogenoj dijeti ne unose zitarice, skrobno povrce itd),
- kreatin (cist ili u transportnoj formi bez UH) – uzimanje kreatin monohidrata (15-30 gr tokom 7-14 dana, u zavisnosti od individualne kolicine misicne mase) povecava zalihe slobodnog kreatina i kreatin fosfata u misicima do 30%, cime se maksimizuje kapacitet stvaranja ATP-a (visoko energetskog misicnog goriva) sto je na ketogenoj dijeti posebno vazno jer se ne mozete toliko oslanjati na glikogen
- suplementi koji pomazu skidanje masti.
3. Mozda ce biti potrebno i da modifikujete trening u teretani. Na primer, pametno bi bilo da se vise fokusirate na vece tezine i manji broj ponavljanja nego obicno (3-8), zbog toga sto cete energiju najvise dobijati iz zaliha kreatin fosfata a znatno manje iz glikogena.
4. Pijte puno vode (i drugih bezkalorijskih tecnosti). Takodje, osigurajte potreban unos kalijuma i natrijuma (vaznih elektrolita).

Napomena: dijeta sa veoma malo UH je efikasan, kratkorocni pristup za skidanje telesne masti, ali ishrana sa umerenim unosom UH je verovatno najbolji nacin za ocuvanje zdravlja i kontrolu telesne tezine na duge staze. Pri tome, fokusirajte se na “dobre UH” kao sto su povrce, malo voca, legumi (grasak, boranija, pasulj), ovsena kasa i druge nepreradjene zitarice.


Tekst je objavljen u casopisu Max, broj 06/07

dalje

ajbolji izvori masti dolaze iz bitnih masnih kiselina - Omega-6 i Omega-3-a. Vecina od nas ce  dobiti dovoljno Omega-6s kuhinjskog iz ulja, itd. .......... no Omega-3 vec teze. Preporucujem CIJELA OMEGA-3 jaja, masne ribe poput lososa i sabljarke i tune i skuse, bademi i orasi imaju neke OMEGA-3-a (kao i OMEGA-6s). Drugi veliki izvor masnoca je MONOUNSATURATES kao sto su ekstra devicansko maslinovo ulje i australski orah ULJE ..... oni nisu neophodni, ali za brzi metabolizam da,(veliki izvor energije) i oni su vrlo dobri za vase srce.
Zaboravite koriscenje
MCT-ja.  MCTS su beskorisna. Oni mogu posluziti samo kao izvor energije!
-Arginine nece mnogo uciniti za vas i ako nesto ucini to ce biti malo,malo.

Kardio:
Duge sesije,nizak intezitet,nikad ispod 20minuta.

nekoliko citata milosa sarceva
 Nedavno sam imao zadovoljstvo da prisustvujem seminaru Uda Erasmusa, priznatog strucnjaka za ulja i masti i autora knjige „Masti koje lece i masti koje ubijaju“, koju bih svima preporucio. Takodje sam imao zadovoljstvo da budem ucestvujem  u diskusiji  sa njim i brojnim drugim strucnjacima iz oblasti nutricionizma i medicine na prestiznom SWIS simpozijumu u Torontu. Kada je pocelo razgovor  o esencijalnim masnim kiselinama svi smo se slozili da one imaju brojne funkcije u ljudskom telu, ali nismo mogli da se slozimo o dnevnim dozama.
Jos jednom, doktori moraju da budu pazljivi i konzervativni kada prepisuju optimalne doze nekog medikamenta ili dodatka ishrani. Njihova preporuka odredjene namirnice jedva da dostize minimalne doze za opstanak. Ne one optimalne i  daleko  od maksimalnih! Isto kao i kad preporucujem doze proteina sklon sam da savetujem obilno uzimanje esencijalnih masnih kiselina, posebno kada su u pitanju sportisti i fizicki aktivni ljudi! Takodje, nailazio sam na poteskoce u prihvatanju „optimalnog odnosa“ omega 3 i omega 6 masti. Slazem se da unos omega 6 masti daleko premasuje unos omega 3 masti, ali tesko mi je da tvrdim da odnos mora biti 2:1 ili 13:11 ili bilo koji drugi odnos koji se navodi u objavljenim studijama.

Jednostavno, ja verujem u uzimanje vecih kolicina Omega 3 masnih kiselina. Bilo iz prirodnih izvora kao sto su masnije hladno-vodne ribe, semenja lana/konoplje/chia-e, zelenog lisnatog povrca ili iz raznih siroko dostupnih Omega 3 dodataka ishrani.

Mislim da su esencijalne masne kiseline narocito  korisne za poklonike tzv. „low-carb“ dijeta  kao sto su popularne Atkinsonova, Ketogena, Metabolicka ili dijete bodibildera pred takmicenje. Smisao ovde navedenih dijeta je u znacajnom smanjenju unosa ugljenih hidrata cime „teramo“ organizam da koristi raspolozive telesne masti kao  izvor energije. Izmene u nasem enzimskom sistemu gde nase telo proizvodi enzime za varenje masti nas cini „prilagodjene mastima“. Masti (trigliceridi) tako postaju preferirani izvor energije u odnosu na ugljene hidrate (glukozu). U sustini nase telo postaje masina za sagorevanje masti koja efikasno sagoreva masti iz nase ishrane kao i iz nasih telesnih rezervi, u nedostatku ugljenih hidrata
U sustini nase telo postaje masina za sagorevanje masti koja efikasno sagoreva masti iz nase ishrane kao i iz nasih telesnih rezervi, u nedostatku ugljenih hidrata! Osamdesetih godina mnogi  profesionalni bodibilderi su koristili MCTs (srednje razgranate trigliceride) tokom njihovih „low-carb“ pred-takmicarskih dijeta.
MCT - su PRAZNE, NEPOTREBNE i za mene BESMISLENE KALORIJE - koje je jako lako negde drugo naci (ukljucujuci mnoge energetske izvore koji su daleko vise zadovoljavajuci za izgladnele bildere na striktnoj dijeti).
Koliko vidim POGOTOVU kod nas - suvisna energija (iz raznih ukusnih masti i ugljenih hidrata) nije problem...Nasi vezbaci se obicno previse ugoje (visak energije/kalorija) nakon svakog takmicenja...
Uzimajuci jos dodatne kalorije kroz MCT ulja je (za mene) kompletna ludost...

1- MCT sadrzi izmedju 6 i 12 C atoma i konstituenti su Kokosovog ulja i PALM KERNEL ulja...Za komercionalne svrhe su napravljena iz "lauric" ulja (ne znam sve termine na nasem jeziku)...MCT je zato znan kao frakcionalno kokosovo ulje. Prilikom procesa interesterifikacije dugi lanci masnih kiselina (oleicka i linoleicka kiselina) se dodaju produktu...Zbog ovog procesa interesterifikacije MCT se u danasnje vreme smatra "strukturnim mastima" ili tzv "strukturnim lipidima"...
Nalaze svrhu jedino kao substrat koji daje energiju (znacajno u medicini samo za one sa "malabsorpcijom"...
U poslednje vreme se takodje upotrebljava i za nutricioni dodatak prerano rodjenoj deci, hirurskim pacijentima i nekim hronicnim bolesnicima u kriticnom stanju...
Takodje AIDS pacijentima (SIDA)...upravo zbog toga sto oni imaju "malabzorpciju" i hronicki proliv (nije lepo o tome pisati ali...)

Dok se traze novi nalazi - neki strucnjaci veruju da MCT moze da pomogne epilepticarima, zatim da povisi imunitet i da ima anti-kancerogeno dejstvo ...

Dok je obicno MCT prilicno bezopasan suplemenat - mora se paziti prilikom dijabetesa, ciroze jetre, acidoze...i jos nekih stvari...
STO SE TICE onoga sto je najvaznije za ovaj post - VECINA strucnjaka se slaze da je za atlete i sportiste MCT prakticno beznacajan suplemenat a ima dokazanih slucajeva da SMANJUJE "exercise performance" pogotovu prilikom vecih doza (sto je upravo slucaj sa nama - bilderima)...

 - ja nemam razloga da ti se protivim...jedino uskacem kada vidim da bi gomila sveta mogla kreci pogresnim putem...
  MCT kasnih osamdesetih godina - kada je  bio popularan upravo zbog tih nalaza (clanaka) koje neko moze da nadje i procita...Od tada mnogo se toga promenilo i saznalo i ja sam samo ukratko izneo najvaznije...Da ne ulazim u biohemiju i nalazim velike termine koje bi obican narod samo zbunile (medium-chain acetyl CoA dehydroganase...i alkyl moieties of C8...caprylic/octanoic ili capric/decanoic kiseline...itd, itd).
Ja cenim tvoje istrazivacke navike i podrzavam te u tome...ali NEMOJ UVEK VEROVATI SVE STO procitas...Trazi razumno objasnjenje - jer ponekad upravo kad zvuci jako dobro znaci da je malo to neko "ulepsao" zbog odredjenog (nama poznatog) razloga...

Da zakljucim - MCT moze da se doda ukoliko nekome zaista nedostaju dnevne energetske kalorije (mozda u nekim danima kad smo previse zauzeti, putujemo...itd...) Inace, ENERGIJU je jako lako naci bilo gde oko nas...To me dovodi do narednog clanka koji si ti napisao (o nasem neprijatelju - VOCU) koje je opet najvise reklamirao Parilo...(gurajuci svoj CAPTRI (MCT ulje...).

inace..TRENUTNO NAJVECI DOKTOR za cetonic je ubedljivo dejv palumbo kojega odista mnogi smatraju madjinocirame kada su pripreme bodi buildera u pitanju tj uotreba ketogdene dijete,pa je tako ove godine mnogo takmicara od kojih njeih 5 ili 6 izaslo na olimpiju pripremajuci se po sistemu dave palumbo i naravno sa fantasticnim rezulatatima i ludackom fomom.
sve ovo sam bukvalno pisao citirajuci druge jer nisam zeleo da mi se opet ne ponove neke stvari pa da neko kaze..aha..evo vidis..on prepsiuje i kaze da je to njegovo,ali verujte mi na rec,ovu diejtu sam rpobao u mojim prirpemema za april ovde godine..frioma je bila fantatsicna a rezulatat malo modifikovane dijete tj cetonica ce se videti za 10 dana na svetskom prvenstvu a sudeci po sadanjjoj formi koju mozete videti i na sliama koje sam stavio to ce bii nesto novo.
sve u svemu...i na mom x3m forumu se mnogo prica o cetonicu,mnogi su je probali te su se cudili rezulatatima..itd....

jednsotavno receno..vredi probati.....u stvari ne da vredi...nego je obavezno.... :D :D :D

uzivjate
« Poslednja izmena: Novembar 04, 2008, 11:52:10 pre podne od strane Pedja_Petrovic » Sačuvana
Stranice: 1 ... 22 23 [24] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.086 sekundi sa 18 upita.