TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 09:08:16 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Najcesce povrede u trcanju i njeni uzroci  (Pročitano 6266 puta)
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #15 poslato: Novembar 24, 2008, 04:00:35 pre podne »

Где сте били када су павијани размажени пљували по стварима најбољих светских спринтерки, које су дошле на митинг "Артур Такач"... или када су тражили аутограме на 100м и то од доласка на трку, па све док нису "ушли" у блок!? Није тешко бити фин, али је лакше бити сељачина!
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #14 poslato: Novembar 23, 2008, 03:23:08 posle podne »

I Tas je extra...

Guzva postaje svugde problem... jako veliki... A i kaze da su ga deca u sred treninga smarala sa autogramima, bole decu kad su dzunglasi nevaspitani :)...
Sačuvana
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #13 poslato: Novembar 23, 2008, 11:25:19 pre podne »

jedini dobar bazen u beogradu je na banjici..kako je cavic rekao...samo je bio problem guzva na bazenu
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #12 poslato: Novembar 22, 2008, 09:35:10 posle podne »

Otisao je jer je postoji jedan j... bazen u BG-u za trening, sto je van svake pameti. Svi bazeni se ruse sami od sebe (t.j. krovovi padaju) jer nisu renovirani 30 godina. Zrenjanin, pa sada i Beograd (sva sreca pa je Spens napravljem pre samo 20 god)... Uprava sa bazena uzme kes od drzave za popravku i naravno da nista ne urade nego podele medjusobno...
Temperatura nikad nije bila problem u plivanju :), ako nista, bar nam dovoljno greju bazene :).
I naravno iz jos dosta razloga je otisao, koji su gorka sportska svakodnevnica u nasoj nam Srbiji...

I da, svakako da se slazem, treba imati visoke standarde, ne treba zadovoljavati bilo cim ukoliko zelite da uspete...
Sigruno da mu ne bi rekao "sine, sta ce ti voda od 24 stepena" :D
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2008, 09:36:44 posle podne od strane Ognjen Stojanović » Sačuvana
Sporty Girl
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 289

« Odgovor #11 poslato: Novembar 22, 2008, 06:55:15 posle podne »

erhmmm .. to bi bila poenta ... sushtina priche da su i njemu verovatno rekli pa shta ce tebi sine zagrejan bazen a on rekao VAZIIIII odo ja do italije malo ... kontash :) ? :D

Kontam, ali kontam i sta mi je on rekao. ;)
Sačuvana
Κάπου ανάμεσα στ 'αστέρια : )
Lokk1
Gost
« Odgovor #10 poslato: Novembar 22, 2008, 06:51:25 posle podne »

erhmmm .. to bi bila poenta ... sushtina priche da su i njemu verovatno rekli pa shta ce tebi sine zagrejan bazen a on rekao VAZIIIII odo ja do italije malo ... kontash :) ? :D
Sačuvana
Sporty Girl
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 289

« Odgovor #9 poslato: Novembar 22, 2008, 06:28:10 posle podne »

druze problem je u temperaturi ... ne funkcionishe telo isto na 3c i 25c  ...  vidish iako sam fudbaler znam ovo :D  ko bi reko

 zashto je Cavic otishao da se priprema u italiju ?? i za njim josh par ozbiljnih sportista ..

Otisao, jer nije imao normalne uslove da trenira u Srbiji :)




Sačuvana
Κάπου ανάμεσα στ 'αστέρια : )
Lokk1
Gost
« Odgovor #8 poslato: Novembar 22, 2008, 05:41:27 posle podne »

druze problem je u temperaturi ... ne funkcionishe telo isto na 3c i 25c  ...  vidish iako sam fudbaler znam ovo :D  ko bi reko

 zashto je Cavic otishao da se priprema u italiju ?? i za njim josh par ozbiljnih sportista ..
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #7 poslato: Novembar 22, 2008, 02:47:31 posle podne »

Ok, sve to stoji, razumem te u potpunosti. Naravno da znam za zimski sezonu u halama, nisam fudbaler :)...

Ali ja sam samo rekao da se moze to prebroditi, mislim zbog cega bi sprinterima bila neophodna ( podvlacim neophodna, daleko od toga da ne treba da je imate) a ostalima ne...
Kisa padne jednom u 15 dana i to ne ceo dan, tako da uhvatis kada je nema, a i nije prob. i ponekad na kisi, cisto da razbijes monotoniju :).
U Januaru kada je najhladnije odes 2 nedelje na pripreme negde gde je toplije, to sigurno nije problem ukoliko je iole neko ozbiljan, tako da brzo prodje zima :).
A plus se ocelicis i psihicki ojacas, pa te onda kisa nece dekoncentrisati :)
E sad, po meni je najveci vas problem sto onda kod nas nema takmicenja u halama...
Sačuvana
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #6 poslato: Novembar 22, 2008, 02:21:04 posle podne »

Ајде овако, спремаш се за 100м... притом тренираш са зверинама који су бржи од тебе за пола секунде и више... дођеш на сасвим обичан тренинг (3х 3х 400м за 70-71) који радиш по киши, а с`обзиром да си спорији, неминовно ћеш бити "окупан", а онда настаје и ремећење концентрације, па се то надовезује на још неколико ствари, да не дужим причу...

ИЛИ

Лепо одеш на тренинг (4х 200 за 24-25 сек) у халу коју греју 14 ( да, четрнаест) огромних грејача и где је температура 25 степени и немаш потребе да се обазиреш на спољашњу температуру ( тада је била око 5 степени) и бљузгавицу по стази...

Даље, сигурно си чуо за такмичења затвореног типа ( у дворанама, халама направљеним према правилима ИААФ-а) која представљају "зимску" сезону (60м, 200м,...)?!

Стави се у ситуацију, па ми реци да ли је хала непоходна (или не) за иоле озбиљније тренинге...  ;)

Узгред, базу сам радио преко јесени, зима је резервисана за нешто друго!  :)

П.С. видећу да поставим одличан спритерски програм тренинга по циклусима (микро, мезо, макро)...

Evo linka... http://www.sendspace.com/file/kc2eas
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2008, 02:24:08 posle podne od strane DHEA » Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #5 poslato: Novembar 22, 2008, 01:41:17 posle podne »

Nisam se salio :), ako zelis da treniras nije problem hala, ali opet kazem, naravno da bi BG i NS i jos neki veci gradovi trebali da ih imaju, i to odavno...

Oces da kazes da cele godine samo cepas sprinteve??? O.K. ako si sprinter, radis i zimi manji deo sprinteva i snagu, ali tvoj odgovor mi je delovao kao da je akcenat zimi na njima? Valjda radis (t.j. radio si, kad si trenirao) bazu zimi?
Sačuvana
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #4 poslato: Novembar 22, 2008, 12:51:55 posle podne »

Pa sto je toliki problem hala? Moze opusteno napolju da se trenira, obuces se kako valja i treniras... To obicno samo sprinterima smeta, a u stvari je predrasuda :). Voziti na 0 stepeni postaje problem :), a trcanje opusteno ... Ionako ne verujem da se ubijas sad od nekih sprinteva, tako da komotno mozes napolju... Naravno, ne kazem da ne treba da se napravi prava hala za trcanje, ali nije da se bez ne moze...


Искрено се надам да си се шалио са овим питањем... Иначе, од 2003. не тренирам, сада сам рекреативац, тако да се и не смарам са спринтевма док не отопли... Не верујеш да се сада раде спринтеви? Млад си, научићеш...  ;)
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #3 poslato: Novembar 22, 2008, 09:16:57 pre podne »

Pa spomenuo sam ukratko, ali nisam produbljivao temu... jer te povrede u vecoj meri mogu da se kontrolisu, to jest ukoliko ste iole disciplinovani tesko da moze da se desi takva povreda... ipak ove sto sam izdvojio znaju ja "dodju" i kada mislite da sve O.K. radite...

Pa sto je toliki problem hala? Moze opusteno napolju da se trenira, obuces se kako valja i treniras... To obicno samo sprinterima smeta, a u stvari je predrasuda :). Voziti na 0 stepeni postaje problem :), a trcanje opusteno ... Ionako ne verujem da se ubijas sad od nekih sprinteva, tako da komotno mozes napolju... Naravno, ne kazem da ne treba da se napravi prava hala za trcanje, ali nije da se bez ne moze...

Da, kao sto kazes desavaju se upravo zimi povrede takve vrste zbog ne pravilnog zagrevanja...
Sačuvana
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #2 poslato: Novembar 22, 2008, 12:43:31 pre podne »

Огњене, пошто је на форуму, а и шире заступљен тзв. "хиит тренинг", мислим да би требало упозорити људе и на повреду задње ложе, која се може јавити у спринтерском делу поменутог тренинга, као и последица лошег загревања, а богами и истезања и "увода" у такав тренинг!

А иначе спада и у "класичну" повреду код иоле озбиљнијих атлетичара... поготову у предтакмичарском и такмичарском циклусу. Наравно, дешава се то и у припремном периоду, што је и разумљиво, јер у БГД-у још није решено питање хале за трчање... да не залазим у даљу причу, полудећу, а онда крећу прозивке...  >:(
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #1 poslato: Novembar 21, 2008, 08:48:28 posle podne »

Tema o pokosnici (link) me je inspirisala da nesto vise napisem o ovoj bitnoj temi...


Koje su najcesce povrede i kako ih spreciti?

Manje povrede kod rekreativaca:

1. Upravo bol u pokosnici, koji se javlja kao laksa fraktura zbog ne pravilnog t.j. ne prirodnog kontakta sa podlogom i rekacija nazad ka  
    nozi.
    Uzroci su tvrda-losa podloga (beton, asfalt, traka za trcanje) kao i ne primerena obuca za trcanje.
    Preventiva se ogleda u savesnosti nosenja iskljucivo patika namenjenim za trcanje kao i sto cesce izbegavanje trcanja po betonu i
    traci, odnosno sto cesci odlazak na igralista, terene, parkove, u sumu, na stadion (trava)...

2. Iskretanje skocnog zgloba.
    Uzrok je marfijev zakon :).
    Preventiva: prikladna debljina carapa, kao i ne-nosenje carapa koje su ispod clanka, zatim dobro zavezane pertle, i stegnute
    (naravno ne toliko jako da zaustavite cirkulaciju), i skoncetrisanost na ono sto je ispred vas, t.j. uglavnom dolazi do iskretanja zbog
    ne paznje.
    Napomenuo bih da tetive jacaju ukoliko ih vise puta istegnete t.j. iskrenete nogu, ali ne bih vam preporucio ovaj vid jacanja :).

3. Upale tetiva, pripoja, uglavnom oko kolena.
    Uzroci su prethodna fizicka ne spremnost, zatim slabost tetiva, zglobova i hrskavice. Kao i ne pravilno (tehnicki) trcanje.
    Preventiva: ukoliko pocinjete sa zeljom za trcanjem u duzem periodu, veoma je bitno kontrolisano i lagano krenuti sa prvim
     treninzima (imati licnog trenera je pozeljno), u obuci za trcanje, i prethodno dobro razgibani u svim pokretnim zglobovima.
    Takodje, ukoliko imate problema, i losije se hranite, bitan je dodatni unos Glucosamina, MSM-a i Chondroitina + kalcijum (najbolji oblik
     je kalcijum-citrat) + vitamin D (vigantol [D3]).
    Cesto upale znaju da se jave zbog ne sklada jacine misica, tako npr mozete imati upalu pripoja misica sa npr desne strane desnog
    kolena jer vam je gluteus previse ojacao, pa je tetiva koja se spaja u taj pripoj a polazi iz gluteusa povucena prema njemu. Tada u 
     sto vecoj meri treba istezati gluteus.

Povrede kod onih koji trci duze vreme i koji se profesionalno bave atletikom, triatlonom, maratonom...

1. Stresne fraktute. Najcesca meta su kosti stopala, pokosnice.
    Uzroci su, cak i manje greske u tehnici, trcanje po tvrdoj podlozi i duza iritiranost dela koji je zahvacen frakturom.
    Preventiva je sto cesci "beg" sa staze i trcanje po mekanom, obavezan prekid treninga pri najmanjoj naznaci t.j. osecaju bola, i
    ukoliko on pocnije da se javlja uzimanje kalcijum-citrata i Vitamina D (vigantol-a).

2. Bol u kolenu. Povrede koje mogu veoma ozbiljne da budu.
    Uzroci su ne pravilan trening, t.j. sistem treninga (razgibavanje, zagrevanje) kao i intezitet i obim treninga. Takodje genetika moze
    da odigra bitnu ulogu. Povreda meniskusa npr.
    Preventiva se tesko moze definistati jer se i sam uzrok tesko definise t.j. nije ocigledan i povrede se javljaju kroz duzi period.
    Najbitnije je imati trenera koji u svakom trenutku moze da konstatuje u cemu je problem, kao i odlazak na pregled kod doktora
    (fizioterapeuta), preporucujem nekog za koga ste culi da je strucan u toj oblasti.

Izdvojio sam one najzastupljenije, a postoji naravno jos nekih specificnijih koji su bliski pomenutim temama. Nisam spomenuo ciste povrede misica jer se one mogu javiti samo pri ekstemno losem sistemu treninga ili naglim istegnucima.

Ukoliko imate pitanja ili iskustva sa ovim ili nekim drugim povredema ne bi bilo na odmet da ih zajedno prodiskutujemo...
« Poslednja izmena: Novembar 21, 2008, 09:15:51 posle podne od strane Ognjen Stojanović » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.092 sekundi sa 17 upita.