TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 10:31:12 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Listen To Your Body  (Pročitano 15920 puta)
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #15 poslato: Novembar 29, 2008, 11:04:20 posle podne »

И да је индивидуално, остаје питање - КАКО!?

Кад боље размислим, па они нису нормални... имали су 3 заморчета ( сва тројица профи борци, мислим да је ММА у питању), а тестирали само једног!? Али ајде што су тестирали једног, него што је његов резултат феномен, да не причам о пропратним ефектима...
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #14 poslato: Novembar 29, 2008, 10:39:35 posle podne »

dhea ovo je neverovatno, zaista bih voleo to da vidim... laktati bi trebalo da se razgrdjuju u srcanom misicu i manje aktivnim misicima ili putem puferskog sistema da se pretvaraju opet u glikogen, ali uvek u fazi odmora... verujem da je to bilo individualno, tj samo kod tog sportiste...
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
DHEA
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1303


"Менаџер физичких послова"

« Odgovor #13 poslato: Novembar 29, 2008, 10:35:45 posle podne »

Свака част обојици на свему написаном!

Нећу да залазим у рапсраву, већ ме занима једна друга ствар... Дакле, скоро сам на једном програму гледао нека тестирања спортиста и оно што ми је запало за око је један борац коме су мерили ниво лактата пре и после 1-минутне статичке контракције ( и рукама и ногама обавијен око противника и не дозвољава му да се извуче). Ниво ПРЕ почетка - 5 ммол/л, ПОСЛЕ - око 4!?!  :o  Прво су се чудили, па покушали да објасне феномен, али није то то... Зна ли неко због чега је то тако!?
Sačuvana
Never underestimate your power to change and improve yourself.

Somethnig is better then nothing. More is defenitly better then something. So, stop talk and do more work!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #12 poslato: Novembar 29, 2008, 10:02:42 posle podne »

Da, utice delom... ali u mnogo manjoj meri nego na brzinu jer osim toga na brzinu utice jos 300 faktora...

To sto pricas za brzinu stvarno ne mogu da svarim...

Kakve veze to ima da oni koji udju u cilj, udju sa vremenom, ne sa odredjenim pulsom, nebulozan citat, jer sam ti i napomenuo da pulsmetar prvenstveno sluzi za poboljsanje treninga, i da bi ucinio to "da stignes sa manjim vremenom u cilj". Ne kontas da koriscenjem, posredstvom pulsa i pravilnim treningom povecacas brzinu. Ispadne da samo treba da furas najbrze i tako ces biti najbrzi :D

Ukoliko pravilno treniras nemoze doci do pretreniranosti, jer taj vid "pretreniranosti" da bi te puls varao je pretreniranost na duzem periodu, ne ono danas sam imao jak trening sutra cu biti pretreniram, stoga samim tim sto mi kazes da puls opada kada si pretreniram sto je istina, sta je tek onda sa brzinom (10 puta gori slucaj nego sa pulsom), svoju uobicajenu brzinu ne bi mogao da drzis ni pod raznom, i eto drzimo se tih brzina i sta se desava?... totalni kolaps

Kod laganog trcanja ti ne treba nista, jer je to i trcanje pri kojem se komotno osecas, ali opet, kada pogledas u pulsmetar, bezgresno ces se nalaziti u "light" zoni...
A sto se tice HR maxa pri razlicitim brzinama, zato sam i napomenuo da se urade testovi na kojima dobijes kompletne rezultate pa nemozes doci do te kontradikcije sto si napomenuo da ti je pri dve brzine puls isti. T.j. moze da bude, ukoliko je u intervalu od 3 sekunde ta promena :). A VO2 Max je uvek "postojan" iznad granice koja je prethodno odredjena, tako da to stoji da je na vecem pulsaznom opsegu t.j. na vecem pulsaznom intervalu (ali obavezno iznad praga) maksimalna potrosnja kiseonika... Stoga su stvarno nebuloze da puls moze da te izvuce iz optimalne brzine i da, heh, mozes da se pretreniras... Moguce, ali ako promasis pragove, koje si odredio iz tablica :)...

Drago mi je sto raspravljamo :), da ne dodje do nesuglasica...

Zezanje sa pulsom kazes? pa ti ne razumes uopste namenu pulsmetra, rekao sam da to nije gledas da li ti je puls ovoliki ili onoliki...
Planiranje treninga vezano za brzinu - ja nisam cuo da iko zivi koristi od ozbiljnijih takmicara, ni u pismu. Pa sve i jedan trener ce ti dati trening sa odredjenom distancom, vremenom, pulsom, osecajem, ali ti niko nece reci da trcis pri nekoj brzini jer to ekstremno neopipljiva stvar i jako varira u zavisnosti od umora, trenutne forme i drugih milion razloga (koje covek ne moze da izmeri), stoga je jako neiskoristiva. Brzina jedino moze biti zadata na nekim testovima...

Objasni mi kako ces treneru preneti svoje "utiske", "osecaj" i otalo sa treninga... Prepricavati ti mu npr trening trcanja od 17.5 kilometara ili mu reci trcao sam tolikom i tolikom brzinom na tom i tom km-u? Kako ce trener znati ako je zadata brza ili sporija brzina od potrebne???
Ja mom treneru kada istampam trening, NJEMU JE SVE JASNO, od A do S, ne moram nista da mu kazem, sam mi moze reci sve. Ali opet kazem, nije to ono: "ovde ti je puls 193 - tu si crkavao, a ovde ti je 123 - tu si lagano trcao"...

Gledao sam to za VDOT i knjigu, i pisao sam o tim stvarima u proslom postu, sve to stoji ali je i prodavanje magle. Jako neprecizne stvari...
Ne kazem da covek nije strucnjak, ali ako izda knjigu koja na ovakvim ozbiljnim stvarima moze da se koristi u sirokim masama, tu nesto nije u redu, moras priznati...

Kakva faza obozavanja, pa korstim pulsmetar bukvalno NA SVAKOM TRENINGU (sem plivanja) vec skoro 3 godine, samo par meseci nakon sto sam poceo triatlon da treniram posle plivanja, sam kupio prvi pulsmetar, zar mislis da me je ta "faza" uhvatila, da me ne bi smorila vec do sad, i da nisam imao koristi i rezultata od nje da, bih prestao da je koristim?

O.K. su te sve knjige (posebno Lore Of Running od Tim Noakesa) ali to su enciklopedije i osnovne stvari koji su samo predznanje i neki osnovni "kostur" ... Moj topli savet tebi je da se ne sluzis toliko bukvalno tim štivom u planiranju konkretnog treninga, bez ikakve uvrede... super je sto si nacitan, ali evo neke stvari te vode u pogresnom smeru (iako ne primetis to), mislim sorry sto pisem ovo, shvatices jednom, jer da nisam 100% siguran ne bih nikada pisao ovo, tako da verujem da ces razumeti... Eto ti primeri za intervale za VO2max koje si pisao, te razmere koje si preporucio za intervale su stvarno smesene, zar stvarno mislis da je covekov organizam programiran da tacno u tim razmerama 2:1 ili 2:2 dobije neophodan oporavak... pa ukoliko se vec radi trening po oporavku onda se gleda dok ti se puls npr. ne spusti na odredjenu granicu i onda kreces novi interval (a kao sto je logicno, pauzaca ce ti se onda povecavati). ali da i ovo ne bi pogresno shvatio, to je specifican trening, ja uvek radim sa istom pauzom, jer se jedino tako organizam prilagodjava predstojecem naporu na trci i "forma" podize, jer sta je poboljsavanje performansi - prilagodjavanje novim uslovima
Sačuvana
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #11 poslato: Novembar 29, 2008, 09:18:29 posle podne »

http://www.coacheseducation.com/endur/jack-daniels-june-00.htm
http://www.coacheseducation.com/endur/jack-daniels-july-00.htm
http://www.coacheseducation.com/endur/jack-daniels-aug-00.htm
http://www.coacheseducation.com/endur/jack-daniels-nov-00.htm
http://www.coacheseducation.com/endur/jack-daniels-dec-00.htm

Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #10 poslato: Novembar 29, 2008, 09:08:04 posle podne »

Citat
Slazem se da puls nije ni priblizno sve, ali nikako se ne bi slozio da je brzina ono sto treba gledati... pa zbog brzine ljudi i "pucaju"... jos se niko nije zeznuo gledajuci puls... Sta mozes da radis sa brzinom??? Kako ces proceniti koja je to brzina za odgovarajuci cilj... heh, pa toliko je cinioca koji zavaravaju, npr samo popijes kafu (t.j. kofein) pre treninga i odmah pogresan osecaj, zatim nizak vazdusni pritisak, pa toplota, hladnoca... zatim kako na brdu (dok trcis pogledas nagib i odmah izracunas koja je brzina pogodna  Cheesy), ovako pogledas puls i sve ti je jasno...
Isto to utice na puls i to još više. Ok je ako pratiš puls na nekom standardizovanom treningu i opterećenju (uključujući vremenske faktore), pa ako se desi da taj puls naglo skoči, to može ukazivati na pretreniranost ili nesto slicno. Ali planirati trening prema pulsu... mozda u nekim trenaznim komponentama. Seti se da ne pobeĂ°uju oni koji na cilj udju sa odreĂ°enim pulsom, već oni koji doĂ°u prvi. Manje vreme na distanci, veca srednja BRZINA. Cilj treninga je povecati brzinu, a ne zajebavati se sa pulsom. Sa druge strane, prilikom pretreniranosti HRMAX opada pre nego neki standardni puls (recimo da skoci za 5-10 bpm za odredjeno opterećenje). Naravno, čini mi se da je nošenje HR monitora ZABRANJENO u nekim distancama i sportovima (ti o tome bolje znaš jer se time baviš).
Primer korisćenja 'Osecaja' kod laganog trcanja je talk test, ili 3-3 ritam disanja. Ako nisi u stanju da drzis 3-3 ritam disanja, onda si prebr. Sve zavisi od cilja treninga.
Recimo kod intervalnog treninga za VO2max, izvode se intervali na vVO2max (brzina na VO2max) u trajanju od 2-5min sa 2:1 ili 2:2 oporavkom (morao bih da proverim u knjizi), ili na 100% HRmax. Ako ti HRmax dostigneš na 14kmh-1 (recimo 190), ti ćes imati isto HRmax na brzini od 16kmh-1. To znači da puls nije od koristi jer upravo puls moze da te zezne i da te izvuče iz optimalne brzine, izazove pretreniranost i sl.

Citat
Nemoj se ljutiti, ali te formule su extra netacne (jer su pre svega indirektne), postoji ih milion, i uglavnom su americki produkt, to je milina za americko trziste jer je njihova masa podlozna takvim ekstremno nepreciznim proracunima jer ih i ima milion rekreativnih trkaca pa im odgovara (priblizno su precizne za par disciplina koje su oko one glavne za koje ste uneli rezultat, sto je veoma lako odrediti).
Primer je racunanje VO2 Max-a preko formule (X - 505) / 45 gde je X broj metara koji maksimalno mozete da pretrcite za 12 minuta (Kuperov test)... moze da ispadne priblizno dobar rezultat ali moze da bude greska i 30%...
Ja sam iz radoznalosti pogledao razne tablice i video toliko nebuloza u njima... koje direktno mogu da uporedim jer znam svoje rezultate...
Što bi se ljutio? Pa raspravljamo :)
Ja ne pricam o indirektnom odredjivanju VO2max.... vec o planiranju treninga vezanom za PACE!
Citat

Te "cudnovate" formule i tablice su u stanju da "izracunaju" brzine od 100 m pa do maratona ako samo unesem najbolji rezultat na 3000 m...  Cheesy sve je jasno iz te cinjenice...
A i u krajnjem slucaju, da su tacne, sta imam od toga, nista, nece mi rezultati napraviti plan treninga...
Program treninga se ne moze uopstavati, jer je svako posebna individua i svako ima razlicite potrebe da bi dosao do napretka, a postoji mnogo on-line programa koje kompjuter formulama odredjuje... to mu dodje kao top-shop stvari za mrsavljenje...
Mozes da se oslonis na neke tabele, ali postoje i pravila tipa 6-sec pravilo i ostala. Daniels daje tabelu za preporuke i racuna nesto sto on zove VDOT (velocity at VO2max) vrednost iz razlicitih distanci. On je NAUCNIK koji je koristio i pulsmetar i VO2max, i vremenom napravio 'tabele' i preporuku za razlicite componente treninga. Pogledaj knjigu - Daniels Running Formula, izdavac Human Kinetics. Toplo preporucujem.

Citat
Cudi me stvarno da kao dipl. kondicioni trener imas takvu odbojnost prema pulsmetrima, rekao bih bas zbog tog prihvatanja nekih shvatanja zdravo za gotovo...
Prosao sam ja i fazu obozavanja puslemtra,  i kenjanja po pulsmetrima i trenutno sam u fazi delimicnog prihvatanja pulsmetara u treningu. Dakle, toplo ti preporucujem Jack Daniels-a da procitas, shvatices o cemu pricam.

Citat
I jos jedna stvar, kao odgovor tvom poslednjem postu, pomocu pulsmetra treniras i ucis se da treniras, u pravom smeru, a na trci ni ne moras da nosis, jer dajes maximum i vec si naucen kako ti se telo ponasa!
Imamo mi nesto sto moze da se nazove integrisani kompjuter, koji je mnoooogo precizniji od HR, a nauciti to koristiti je mnogo isplatljivije nego HR monitor.

Naravno, ti si takmičar, ja sam 'teretičar' kad je u pitanju trening izdržljivosti, ali sam bogami dosta i procitao na tu temu od Tima Noakes, Jack Danielsa, do Bosch and Klompa (Running-biomechanics), Martin & Coe-a i sl.
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #9 poslato: Novembar 29, 2008, 07:49:19 posle podne »

Right man...

Jako je bitan ukoliko neko u potpunosti zna da protumaci trening, to jeste sve parametre odradjenog treninga... a tako nesto nije ni malo lako... Nije fazon samo gledati da li ti je puls 145 ili 156... tako da mnogi koji neznaju to imaju slicno misljenje kao ti...
Pa ja ne mogu da zamislim ni jednog ozbiljnijeg trenera koji pravi program (u sportovima izdrzljivosti) svom takmicaru bez prethodno protumacenih snimljenih treninga...
 
Slazem se da puls nije ni priblizno sve, ali nikako se ne bi slozio da je brzina ono sto treba gledati... pa zbog brzine ljudi i "pucaju"... jos se niko nije zeznuo gledajuci puls... Sta mozes da radis sa brzinom??? Kako ces proceniti koja je to brzina za odgovarajuci cilj... heh, pa toliko je cinioca koji zavaravaju, npr samo popijes kafu (t.j. kofein) pre treninga i odmah pogresan osecaj, zatim nizak vazdusni pritisak, pa toplota, hladnoca... zatim kako na brdu (dok trcis pogledas nagib i odmah izracunas koja je brzina pogodna  :D), ovako pogledas puls i sve ti je jasno...

I podrzavas da je pulsmetrija sra*e jer to kaze jedan trener  ;D!?

Nemoj se ljutiti, ali te formule su extra netacne (jer su pre svega indirektne), postoji ih milion, i uglavnom su americki produkt, to je milina za americko trziste jer je njihova masa podlozna takvim ekstremno nepreciznim proracunima jer ih i ima milion rekreativnih trkaca pa im odgovara (priblizno su precizne za par disciplina koje su oko one glavne za koje ste uneli rezultat, sto je veoma lako odrediti).
Primer je racunanje VO2 Max-a preko formule (X - 505) / 45 gde je X broj metara koji maksimalno mozete da pretrcite za 12 minuta (Kuperov test)... moze da ispadne priblizno dobar rezultat ali moze da bude greska i 30%...
Ja sam iz radoznalosti pogledao razne tablice i video toliko nebuloza u njima... koje direktno mogu da uporedim jer znam svoje rezultate...
Te "cudnovate" formule i tablice su u stanju da "izracunaju" brzine od 100 m pa do maratona ako samo unesem najbolji rezultat na 3000 m...  :D sve je jasno iz te cinjenice...
A i u krajnjem slucaju, da su tacne, sta imam od toga, nista, nece mi rezultati napraviti plan treninga...
Program treninga se ne moze uopstavati, jer je svako posebna individua i svako ima razlicite potrebe da bi dosao do napretka, a postoji mnogo on-line programa koje kompjuter formulama odredjuje... to mu dodje kao top-shop stvari za mrsavljenje...

Ali da ne bude pljujem po Americkim trenerima (pisao sam samo za te varijante za siroke narodne mase), prosle godine sam bio izabran za Svetski juniorski triatlon kamp, i tamo nam je trener bio Bobby McGee ( bobbymcgee.com ) koji je imao takmicarku mislim, koja je pobedila u maratonu `96 u Atlanti, zatim i U23 Svetskog triatlon prvaka i mnogo ostalih super takmicara... uglavnom hteo sam da kazem, da je covek nevidjen strucnjak za tehniku i vezbe trcanja, a na njegovom sajtu opet mozete naci te kalkulatore i usluge za siroke narodne mase sa kojima nemozete ocekivati neznam sta, jer su takve stvari jednostavno da bi oni zaradjivali i ziveli od necega (inace jedan pravi individualni cas, sat i po, kod njega je oko 200 dolara mislim, to je pravi posao, ali zato i kosta...), tako da to sto preko neta nadjes nemoj uzimati zdravo za gotovo...
Cudi me stvarno da kao dipl. kondicioni trener imas takvu odbojnost prema pulsmetrima, rekao bih bas zbog tog prihvatanja nekih shvatanja zdravo za gotovo...

A to za GPS da su ti interesantniji takvi uredjaji, pa svaki bolji model za trcanje i multisport Polar-a ti ima pedometar ili GPS uredjaj, koji ti bilo gde moze meriti brzinu...

I jos jedna stvar, kao odgovor tvom poslednjem postu, pomocu pulsmetra treniras i ucis se da treniras, u pravom smeru, a na trci ni ne moras da nosis, jer dajes maximum i vec si naucen kako ti se telo ponasa!
Sačuvana
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #8 poslato: Novembar 29, 2008, 07:09:26 posle podne »

Citat: Marshall Burt
Unless you have a heart condition.........heart rate is a physiologically ---worthless--- measure of anything and everything related to running.

All of the information I've posted is about 'Power Output". Heart rate is not a measure of "Power Output". Heart rate has little or nothing to do with "Power Output". Therefore, Heart rate is a worthless measure of "Power Output".

Running at goal pace [power output], not running at a certain heart rate, is the objective. Our sport doesn't hand out medals to the people who cross the finish line having a certain heart rate.
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
Mladen Jovanovic
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 305

dipl. kondicioni trener

« Odgovor #7 poslato: Novembar 29, 2008, 07:00:46 posle podne »

Listen to your body? So, I guess I need to listen to Polar HR monitor, right? B.S.!

U svakom slucaju, HR monitor je ok imati, ali nije neophodno. SLusati telo, ne znaci slusati HR, vec perception of effort (RPE). Ako vrhunski trenerti kao što je Jack Daniels (da, kao wisky), kažu da je HR monitoring u suštini sranje, onda se ja slažem sa njima. Ono što je važno u treningu izdrljivosti jeste PACE (ili brzina), a sa time u vezi meni je nekako vise interesantan neki GPS uredjaj koji mi javlja brzinu kretanja kad nisam na atletskoj stazi.
Zainteresovani mogu pogledati Jack Danielas Running Formula, 2005, Human Kinetics. I naravno www.powerrunning.com
Sačuvana
If you start with a poor assumption, you reach a poor conclusion!
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #6 poslato: Novembar 29, 2008, 03:51:54 posle podne »

Izmenio si tekst, pa sam tek sad video, ispadne da sam te pitao za cega ce ti a ti pre toga napisao :)

Pa onda bi ti RS100 (ili RS200), F6 ili F11 odgovarali... s tim sto bi ja akcenat stavio na RS100. Ako njega uzmes, nemozes pogresiti
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #5 poslato: Novembar 29, 2008, 03:43:10 posle podne »

Kada, i ako, odlucis nesto, javi... Ako neznas koji ti model treba reci mi za cega ce ti (pretpostavljam za fudbalere?) i koliko para planiras da das pa cu ti reci sta ti odgvara za te potrebe i taj novac...
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #4 poslato: Novembar 29, 2008, 03:35:37 posle podne »

iz ns-a sam... treba mi polar za posao...  ;)

gledam sad ovaj cenovnik, ali nista mi ne znaci naziv modela... treba mi samo za trcanje i to neki osnovni al da nije bas igracka za decu...ako razumes sta hocu reci..
« Poslednja izmena: Novembar 29, 2008, 03:43:47 posle podne od strane quaresma » Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #3 poslato: Novembar 29, 2008, 03:21:46 posle podne »

http://www.intact.si/admin/assetmanager/images/ceniki/polar_cenik_slovenija_08-1.pdf

To je cenovnik IntAct group-e koja postoji i u BG-u, medjutim zena koja radi sa tim u BG-u je neprofesionalna i jako dugo se ceka na isporuku...

Posto je moj trener jako dobar prijatelj sa vlasnikom te firme, ukoliko si zainteresovan za neki model mogu ti ja naruciti preko njega (naravno bez ikakvog dodatnog placanja). On bi direktno poslao mom treneru ili cak i doneo posto cesto putuje pa i dolazi u Srbiju (Slovenac je)... ali naravno posle bi morao doci po njega u NS ako nisi iz NS-a :)

A verujem da se preko neta moze naruciti ako uspete da nadjete neki on-line shop koji salju polar-e u SRB...
Evo ti link sa jeftinijim modelima:
http://www.google.com/products?ie=UTF-8&q=polar+heart+rate+monitors&sa=N&lnk=pruser&price1=50&price2=150&btnP=Go
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #2 poslato: Novembar 29, 2008, 03:09:46 posle podne »

koliko kosta neki osnovni model? i gde se uzme?
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #1 poslato: Novembar 29, 2008, 01:59:49 posle podne »

Pulsmetar u vašem treningu

SLIKA 1 [sat]   SLIKA 2 [komponente]

Vec iz naslova (“Listen to your body” - recenica koja stoji ispod logo-a firme “Polar”, koja je bez premca najjaca firma koja proizvodi pulsmetre vec dugi niz godina) jasno vam je da se ovde radi o “higijeni” treninga, jer pulsmetri prvenstveno sluze za ocuvanje zdravlja vaseg tela i srca, a zatim kao sredstvo sa kojim cete postici zeljene rezultate - od cistog uzivanja u aerobnom treningu kao rekreativac, pa sve do vrhunskih rezultata kao profesinalac.

Postupak sa kojim “izvlacite maxium” od vaseg pulsmetra:

1. Kupovina pulsmetra. Svakako bih preporucio Polar, jer kada se uzme sve u obzir (funkcije, dugotrajnost, kvalitet) malo visa cena odlazi u drugi plan. Pre svega, postoji mnogo modela (za rekreativce, trkace, bicikliste, multisportiste i td...), tako da i pocetnici za male pare mogu da kupe neki od osnovnijih modela za pocetak. Svaki model podrazumeva sat i traku za merenje pulsa, a u zavisnosti od potreba postoje i oni sa meracima brzina trcanja, meraci za bike, dosta modela meri temperaturu i nadmorsku visinu, zatim modeli sa gps-om sa kojima mozete bilo gde na svetu meriti brzinu. Obavazno pogledaj www.polar.fi

2. Nakon kupovine bitno je odraditi test u laboratoriji, sportskom zavodu… radi odredjivanja aerobnog i anaerobnog praga i VO2 Max-a (potrosnje kiseonika). (preporucujem direktno odredjivanje, jer postoje i indirektne metode Kuperovim i Konkoni testom, koji ne moraju da budu sasvim tacni!). Zatim je potreban unos svih podataka u sat kao i u softver na PC-u.

3. Sa tim rezultatima imacete potpuni uvid u vas trening, tokom i nakon treninga, jer svaki mozete da prebacite na vas kompjuter i analizirate ga u softveru koji dobijete kupovinom Polar pulsmetra, posto cete nakon testa imati odredjene zone treninga (svih 5 zona: maksimalne potrosnje kiseonika, anaerobna, aerobna, zona oporavka i zona veoma laganog treniranja)

Polar Pro Trainer 5 (softver za obradu treninga na PC-u) interface:

SLIKA 3 [pocetna strana - kalendar u "Polar ProTrainer-u 5

4. I ono sto je jos bitno, ne toliko za one kojima su apetiti za vrhunskim rezultatima manji, imacete tacne brzine (za one pulsmetre koji mere brzinu trcanja) pri kojima ste na aerobnom ili anaerobnom pragu, tako da cete veoma lako izvuci najvise iz sebe na treninzima i trkama trceci tacno na vasem pragu...

Postoji jos pregrst, ne manje bitnih funkcija koje vam pruza Polar.

Od osnovnijih tu su svakako veoma precizno prikazivanje potrosenih Kcal (u toku i nakon treninga), svakako srednji min. i max. puls, isto to i sa brzinama, distanca, zatim oporavak, i jos mnogo funkcija koje cu napomenuti ukoliko nekom zatreba pomoc .

Primer prikaza treninga (na drugoj slici su podacima o treningu):

SLIKA 4 [izgled osnovnog prikaza treninga]

SLIKA 5 [izgled prikaza o treningu sa opsirnijim podacima]

Npr mozete da programirate da vam sat pisti ukoliko predjete prag, zatim da programite da svakih minut, tri, pet… broji “lap” ukoliko radite nesto na vreme.

Zatim npr, za pulsmetre koji nemaju pedometer (brzinomer) za trcanje, mozete u tabelu da uneste distance ukoliko ih tacno znate i softver ce vam sam izracunati i ispisati brzine po krugovima…

Softver je u svari jedan beskrajan kalendar u kome se cuvaju svi vasi treninzi rasporedjeni po danima, zajedno sa svim tabelama u kojima su sumirane vase nedelje. Primer:

SLIKA 6 [suma trajanja treninga po nedeljama]

SLIKA 7 [suma predjenih kilometara po nedeljama]

Za kraj, ono najbitnije – pulsmetar ce biti ogromna prevencija da ne dodjete u situaciju preforsiranosti, jer cete u svakom trenutku biti sigurni kako se vase telo ponasa i reaguje, a pre svega bice nepremostiva veza u komunikaciji izmedju vas i vaseg trenera!

Ukoliko imate pitanja, dobrodosla su!
« Poslednja izmena: Novembar 29, 2008, 02:46:16 posle podne od strane Ognjen Stojanović » Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.109 sekundi sa 20 upita.