TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 09:56:32 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: TESTOSTERON!  (Pročitano 22220 puta)
aleksandar_021
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 13

« Odgovor #15 poslato: April 13, 2011, 10:06:15 pre podne »

Kad prestanemo sa uzimanjem testosterona,za koliko telo ponovo pocne da ga proizvodi?
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #14 poslato: Maj 27, 2010, 04:45:26 posle podne »

Ljudi, jeste li vi čuli skraćenicu AAS?


imas sjajan efekat dramatizacije dok pises

hahah. Trudim se! :P
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #13 poslato: Maj 27, 2010, 04:39:45 posle podne »

Ljudi, jeste li vi čuli skraćenicu AAS?


imas sjajan efekat dramatizacije dok pises
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #12 poslato: Maj 27, 2010, 03:58:13 posle podne »

Ljudi, jeste li vi čuli skraćenicu AAS?

Mi ih duplo skraćeno, od "milošte" :P zovemo steroidi. (nikome kad to kažemo - steroidi - ne padaju na pamet žučne kiseline, membranski lipidi, kortiko steroidi, vitamin D ili slično.)
Skraćeno oni su Anabolički Steroidi - jer ih prosto koristimo zbog njihovog anaboličkog efekta.
A inače oni su (u punom nazivu) Anabolički ANDROGENI steroidi. (Otuda AAS jelte.)


Ako hoćete da shvatite, gledajte na to ovako:
PRIRODA je zamislila skup tih muških hormona (da kažemo, mada ne potpuno tačno - derivata testoseterona) da bi izazvala i potom održavala niz sekundarnih muških polnih karakteristika. To bi bile: pre svega spuštanje testisa iz uterusa u kesicu (skrotum) kako bi bilo hladnije od 37'C - (što je potrebno da bi sperma mogla da se proizvodi), takoĂ°e maljavost muškog tipa (dlake, brada...), eventualna ćelavost, produbljivanje glasa, skladištenje masti muškog tipa (predeo stomaka) i da, naravno "OMIŠIĆAVANJE".

Sad kad smo razumeli šta priroda pokušava da uradi sa tim hormonima, sad treba da ukapiramo kako mi ljudi pokušavamo sa tim da se petljamo i to (zlo)upotrebimo. :P

Primetili smo da nam je vrlo drag taj (sada nazvan Anabolički) efekat mišićavljenja. Sve ostale efekate koje izazivaju hormoni odgovorni za sekundarne polne karakteristike smo nazvali androgenim efektima.
Prosto tako. Ovo je samo klasifikacija na osnovu kriterijuma - izdvajamo anabolički efekat od svih tih ostalih efekata jer nam je interesantan.

Mi sad pokušavamo da napravimo derivate tih muških hormona koji bi nam dali veći odnos tog jednog efekta u odnosu na te ostale (ono što sam pričao- više anaboličan nego androgen). Zašto?! - Pa naravno, ako ubodemo više test-a nego što telo proizvodi, jači anabol. eff izazivamo, ali je problem što ide i sve prateće. A mislim da nikome od nas nije milo da i pored svoje eventualne dlakavosti/ćelavosti to postane još izraženije (još i mogućnost tepiha na leĂ°ima...). :S

Tako da je recimo problem rešen (hipotetički) npr. eto tako što progutaš istu količinu mg anadrola koliko telo proizvodi na dnevnoj bazi, podjednako te radi androgeno - a 10x brže rasteš. (OPET OVO JE SAMO ILUSTRATIVNO, nemoj neko ovo da shvati kao savet ili nedaj bože preporuku kako i šta da uzima!!!)

Naravno, još jedan pointer - pored toga što NE POSTOJI čisto anabolički steroid i da postoji mi ga ne bismo želeli.
Da - dobro ste pročitali. Opet, zašto?!
Problem sa svim steroidima je što kada unesete test ili derivat testa (neki AAS) - on vam gasi vašu sopstvanu produkciju testa.
Tako da vi u slučaju da taj derivat nema androgeni eff, vi ste potpuno bez androgena! To je onda užas - nema antagonista estrogenu, on uzima mahom... Postajete mišićavija... ŽENA.

Zato npr. nikad boldenon ili deca ne idu sami, već uz obilate doze testa. Ako nema testa, nema ni gospodina koji se diže. ;)
(dame, izvinjavam se  :-[)
... ... ...

ISKRENO se nadam da sam odgovorio na dileme. Ako nešto opet nisam uspeo da razjasnim, postujte - pa da škrabam ako treba.
;)
« Poslednja izmena: Maj 27, 2010, 04:02:55 posle podne od strane Biochemo » Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #11 poslato: Maj 27, 2010, 03:01:15 posle podne »

ne znam, ja isto pokusavam da shvatim. posto znam da ima onih koji se bar tako karakterisu, kao anabolicki ali ne i androgeni.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
bebac
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 934


« Odgovor #10 poslato: Maj 27, 2010, 08:35:56 pre podne »

aha, onda znaci da jedna razmera mora biti granicna, na kojoj se kaze da je androgen ili nije, ako ne gresim.

Koliko sam ja shvatio ako AAS ima veću anaboličnost a manju adrogenost npr 10/1 taj AAS se karakteriše da je anaboličan a da nema androgeno dejstvo, sto je u stvari zabluda jer svaki ima androgeni efekat, neki manje a neki više.
Isto tako obrnuto.
Sačuvana
Pain is temporary, Pride is forever
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #9 poslato: Maj 27, 2010, 06:12:19 pre podne »

aha, onda znaci da jedna razmera mora biti granicna, na kojoj se kaze da je androgen ili nije, ako ne gresim.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #8 poslato: Maj 27, 2010, 06:07:40 pre podne »

moras ih razdvojiti jer imas onih koji su anabolicki a nisu androgeni zar ne?

Ne, imaš samo onih kojima je odnos anabolik/androgen drugačiji u odnosu na testosteron.
Taj odnos se gleda tako što se za testosteron uzima da on ima odnos 1/1 i onda se dalje u odnosu na njega poredi.
Npr. (sad onako na brzinu iz glave) metil testosteron ima odnos 2/2 (one je jedan od prvih derivata).
Anadrol je valjda 10/1. (1mg ima deset puta jače anaboličko dejstvo od 1mg testa, ali je podjednako androgen...)
itd.

Uvek su oni i androgeni i anabolički. Ali je ta podela ustvari na osnovu onoga šta ti taj hormon/derivat daje - gde smo anaboličke eff odvojili posebno od ostalih sekundarnih muških polnih karakteristika (iako i ta "anaboličnost" jeste sek polna karakteristika - muško i treba po nekom defaultu da je "malo" veći nego ženka kod homo sapiensa).

Sad - za DHT (dihidrotestosteron) bi mogli da kažemo da je androgen, jer iskazuje daleko jača androgena od anaboličkih svojstava. TakoĂ°e eto d-bol kažeš da je anabolik (pa i on izaziva ćelavost/maljavost...)... - ali kod SVIH steroida imaš i androgenu komponentu. I baš je vrlo bitno imati je barem u nekoj količini tokom ciklusa - jer nije više test u pitanju ako ga ne stackuješ.
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #7 poslato: Maj 26, 2010, 11:09:36 posle podne »

moras ih razdvojiti jer imas onih koji su anabolicki a nisu androgeni zar ne?
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #6 poslato: Maj 26, 2010, 10:21:12 posle podne »

Fin tekstić. Vrlo informativno za svakoga koga interesuje šta je testosteron. Treba tu pomenuti još stvari (aromatizacija, derivatizacija, derivati koji se koriste...), ali pretpostavljam da ćeš izbaciti i nastavak texta (kao što si obećao).

Cela priča test+receptor koja upada u nukleus 5+. Vrlo slikovito, svaka čast.

Pojačana sinteza kreatina nije toliko bitan faktor danas - jer su svi koji iole hoće na steroide su već bili na kreatinu i biće tokom nijh. ;) (A čak i u pojačanoj proizvodnji kreatina nikako ne možeš da popuniš max kapacitet m. ćelija - tako da je delovanje na tom nivou manjeg "intenziteta" od suplementacije kreatinom. A svi znamo da su ipak AAS neprikosnoveni po svojim efektima.)

Ali ono što je zamerka (doduše nije ovo ništa novo) je definisanje pojmova anaboličan i androgen.
Citiram te:
"...Svi ovi efekti se zovu maskulinizirajuci ili ''androgeni'' efekti...
 Takodje,pojacana produkcija testosterona ce promovisati i ''anabolicke'' promene na telu..."

Gledaj - anabolički efekti SPADAJU u nabrojane sekundarne polne karakteristike. Muškarac pored toga što treba da postane sposoban da oplodi i da se razlikuje od ženke, on mora i "da se tuče za nju"... (tako je barem priroda zamislila, e sad što smo mi civilizovani itd to je drugo)
Dakle, poenta testosterona jeste da obezbedi te sekundarne polne karakteristike koje direktno i donekle indirektno utiču na tu reprodukciju.

A ta podela na "anabolička" i "androgena" svojstva je čista stvar nas ljudi koji hoćemo samo taj jedan od mnoštva efekata koji spadaju u te sek. polne karakteristike koje nam daju ti hormoni. Gde su anabolička ona vezana za mišićni rast, a androgena sve ostalo od sek polnih karakteristika.
No, nebitno za temu - vrlo fin i informativan text.
« Poslednja izmena: Maj 26, 2010, 10:24:33 posle podne od strane Biochemo » Sačuvana
mauzer
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 450

« Odgovor #5 poslato: Oktobar 03, 2009, 11:41:26 posle podne »

Ozbiljnost je na prvom mestu oko ovih stvari,jer je cilj sagledati objektivnu sliko o ovome a ne praviti utisak lakrdije sto na ljude koji ne znaju sta su zapravo aas ne ostavi lezeran utisak po tom pitanju.
Sačuvana
Nitro
Gost
« Odgovor #4 poslato: Oktobar 03, 2009, 05:00:21 posle podne »

Ja sam trazio da se ova tema stavi kao sticky pocetnicima a ne da se diskutuju ove stvari koje nemaju veze sa tim,Pritom imam jos deo texta da okacim jer nije zavrseno sve o ovome...To sta cu ja da koristim i kad nije pitanje teme i molim da se ne Offuje...cak i da se tema stavi pod lock...To ''uskoro'' za mnoge znaci razlicit vremenski period..a za mene znaci NE jos najmanje godinu -2 ...ako ne i vise...Steroidi se uzimaju kada se zaista oseti neophodna  potreba za njima,i kada treba pogurati telo preko granica  a ne unapred da bi se nesto na brzinu dobilo,Jer to ni sa aas nije moguce preko noci.A upravo je najveca greska vecine jer zbog toga to i uzmu i onda jedino sto mogu da dobiju je gadno sranje koje posle tera javnost da siri pricu kako su AAS stetni,zarad nekolicine degenerika koji nista procitali nisu,neznaju da treniraju,ne jedu i ne odmaraju se adekvatno...
Ovo sto ja znam o aas je mala stvar u moru onoga sto jos treba da saznam..a makar mi toliko bili potrebni dok dobro sebe ne potkujem znanjem i primerima drugih ,necu se pribliziti injekciji...

Jos jednom Trudio sam se da ovo napisem da podelim sa upravo onima koji ili ne znaju engleski ili koje mrzi da citaju vec oce samo da uzmu aas da se urade sto pre...e pa Ovde mogu naci neke informacije koje mogu da im znace...ALi text nije zavrsen tako da mozda bolje da nisam ni postavljao dok sve ne okacim...

Jos jednom molim bez off-ovanja u ovoj temi i bez famoznih Duela legenda foruma...
« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2009, 05:02:49 posle podne od strane Nitro » Sačuvana
chiller
Gost
« Odgovor #3 poslato: Oktobar 03, 2009, 10:15:05 pre podne »

ulaz u te vode takmicarski ili "amaterski" :)
Sačuvana
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #2 poslato: Oktobar 03, 2009, 08:18:31 pre podne »

Eto sa kakvim se predznanjem ide u svet BB :D...Svaka cast ;)

Podsetio si me na dane studiranja i na moje pitanje iz Biohemije :)  Prvog puta kada sam izlazila na taj ispit,pala sam,a izmedju ostalog mi je bilo i pitanje:"Zenski polni hormon" .Iz drugog puta sam polozila i tu se naslo pitanje o muskom polnom hormonu ::)...Svi su se salili sa mnom dugo na kontu toga :D

Znaci spremas se zestoko za ulazak u te vode...iskusno i promisljeno stvarno sa tvoje strane


Sačuvana
Be Happy!!!
Nitro
Gost
« Odgovor #1 poslato: Oktobar 02, 2009, 05:52:45 posle podne »

Evo da ja malo se ukljucim u sve ovo,ovo je namenjeno svim pocetnicima ,prevod dela jedne knjige  i neke moje licne beleske posto u zadnje vreme proucavam ovo i jako me je zainteresovalo. uskoro i ja planiram da udjem licno u te vode tako da pre nego sto bilo ko sta uradi treba dosta vremena da provede citajuci o ovome i trazeci bitne stvari..

Dakle da pocnemo,Prvo i osnovno sto treba znati je da su anabolicki steroidi klasa medikamenata koji sadrze sinteticki razvijenu formu hormona testosterona,ili slicne supstance,koja je dobijena ili je slicna ovom hormonu.Da bi se razumelo kako funkcionisu anabolicki steroidi bitno je prvo objasniti kako deluje testosteron.
 Testosteron je primarni muski polni hormon.Proizvodi se u Leydig-ovim celijama u testisima,u kolicini koja varira tokom ljudskog zivota.Efekti ovog hormona su najizrazeniji tokom puberteta kada ce njegovo povecano lucenje dovesti do ogromnih fizioloskih promena u muskom telu.Ovo ukljucuje gomilu sekundarnih muskih karakteristika,kao sto su : Produbljenje glasa,rast telesnih i dlaka na licu,zatim kolicina ''ulja'' koju izluce lojne zlezde,razvoj seksualnih organa,sazrevanje sperme,pojacan libido.Uistinu muski reproduktivni sistem ce slabo funkcionisati ukoliko nivoi testosterona nisu na normalnom nivou.Svi ovi efekti se zovu maskulinizirajuci ili ''androgeni'' efekti...
 Takodje,pojacana produkcija testosterona ce promovisati i ''anabolicke'' promene na telu,kao sto su povecani nivou proteinske sinteze (koja dovodi do akumulacije misica).Testosteron je glavni razlog zasto muskarci u principu nose vise misica nego zene,jer je akumulacija ovog hormona u oba pola u velikom kontrastu.Preciznije odraslo musko telo proizvodi oko  2,5 i 11 mg na dan,dok kod zena to je jedva 1/4 mg.Dominatni polni hormon kod zena je estrogen,koji ima veoma drugacije efekte na telo.Na primer manji androgeni a veci nivo estrogena ce uciniti da zene skladiste vise masti,akumuliraju manje misica,imaju kraci stav odnosno drzanje nego muskarci,i budu vise izlozeni slabljenju kostiju sa godinama(osteoporozi).

Mehanizam kojim testosteron pokrece ove promene je pomalo kompleksan.Kada je slobodan u krvotoku,molekul testosterona je slobodan da stupi u vezu sa razlicitim celijama u telu.Ovo ukljucuje celije skeletnih misica,kao i koze,bubrega,kostiju,centralnog nervnog sistema,i prostatnih tkiva.Testosteron se veze sa celijom da bi doveo do svoje aktivnosti,i zato ce zbog toga,efekat imati samo na one celije u telu koje poseduju odgovarajuci hormonski receptor (androgeni receptor).Ovaj proces se moze slikovito opisati kao kljuc i brava,sa svakim receptorom(bravom) koja ce biti aktivirana od strane odredjenog hormona (kljuca).Za vreme ove interakcije,molekul Testosterona ce postati vezan za intracelijsko receptorsko mesto(Nalazi se u cytosolu,odnosno unutar a ne na celijskoj membrani),formirajuci novi receptorski ''kompleks''.Ovaj komples(hormon+receptor) ce onda migrirati u celijski nukleus (jezgro),gde ce se zakaciti za odredjeni deo celijske DNK,koja se odnosi kao hormonski element odgovora.Ovo ce aktivirati transkripciju odredjenih gena,koji u slucaju celije skeletnog misica ce na kraju dovesti,izmedju ostalog i do pojacane proteinske sinteze dva primarna kontraktila proteina,aktina i miozina-Misicni rast.Mogucnost skladistenja Ugljenih hidrata u misicnom tkivu takodje moze biti pojacana usred androgene akcije.

Jednom kada je ovaj proces prenosenja gotov,komplex ce biti pusten,a receptor i hormon ce se prekinuti.Oba su onda slobodna da dalje migriraju do cytosola za dalju aktivnost.Testosteronov molekul je takodje slobodan da se vrati u cirkulaciju da bi napravio interakciju sa drugim celijama.Citav Receptorski ciklus,ukljucujuci hormonsko vezivanje,migracija receptorsko-hormonskog kompleksa,transkripcija gene i postepeno vracanje cytosolu je spor proces,koji traje sate,ne minute,da se zavrsi.Npr,u studijama koje su koristile jednu injekciju nandrolona,izmereno je da treba oko 4-6 sati pre nego sto slobodan androgeni receptor migrira nazad ka cytosolu(jezgru)posle aktivacije.Takodje je receno da ovaj ciklus sadrzi deljenje i formiranje novih androgenih receptora kada se vrati cytosolu,a moguce objasnjenje mnogih posmatranja je da androgeni su bitni za formiranje svojih sopstvenih receptorskih mesta..



U bubrezima,ovaj isti proces dozvoljava androgenima da pojacaju eritropoiezu(produkciju crvenih krvnih zrnaca).Ovaj efekat dovodi do povecanja koncentracija crvenih krvnih zrnaca,i do pojacanog transportnog kapaciteta kiseonika,za vreme anabolicko/androgene steroidne terapije.Mnoge atlete greskom pretpostavljaju da oxymetholon i boldenon su unikatni i jedinstveni u ovoj pojavi,usled specificnih pominjanja ovog efekta u literaturi supstance.U stvari,stimulacija eritropoieze se desava sa skoro svakim anabolicko/androgenim steroidima,posto je ovaj efekat jednostavno vezan za aktivaciju odredjenih androgenih receptora u celijama bubrega.Jedini pravi izuzetak bi mogla biti jedinjenja kao sto su dihidrotestosteron,i neki njegovi derivati,koji se brzo raspadnu usled interakcije sa 3alpha-hydroxysteroid dehydrogenase enzimima(tkivo bubrega ima slicne enzimsku distribuciju do misicnig tkiva)i zato proizvode slabu aktivnost u ovim tkivima.

Adipozna(masna)tkiva su takodje androgeno osetljiva,i ovde ti hormoni podrzavaju lipoliticke(za gubitak masti) kapacitete celija,.Ovo moze biti ucinjeno preko androgenski vezane regulacije beta-adrenergicnih receptora i njihove koncentracije  ili generalne celularne aktivnosti(kroz adenylate cyclase)Takodje treba da znamo da nivoi androgena u telu ce  biti povezani sa nivoima skladistenih masti.Kako nivoi androgenih hormona padaju,tipicno skladistenje masti ce se povecati.I suprotno ako pojacamo nivoe androgena,telesna mast moze biti potrosena sa vecom brznom.Nivo androgena prema estrogenskim akcijama je u stvari najvaznija,jer estrogen igra ulogu suprotnosti, tako sto se ponasa da tezi da poveca skladistenje masti u mnogim mestima procesa.Takodje ,ako neko zeli da izgubi mast tokom  koriscenja steroida,estrogenski nivoi bi trebalo da budu niski.Ovo je jasno dokazano cinjenicom da ne-aromatizirajuci steroidi su uvek bili omiljeni medju bodi biderima koji su zeleli da pojacaju izgled definicije i muskularnosti ,dok su aromatizirajui steroidi tipicno povezani za faze nabacivanja mase zbog njigove tendencije da pojacaju skladistenje masti.Aromatizaciju cemo diskutovati u daljem delu.

Kao sto je pomenuto,testosteron ce takodje pojacati androgenu aktivnost,sto se desava tako sto aktivira receptore koji se smatraju da su androgeno odgovarajuca tkiva(Obicno usled konverzije u dihidrotestosteron).Ovo ukljucuje lojne zlezde,koje su odgovorne za sekreciju ulja u kozu.Kako se povecavaju androgeni nivoi,tako se pojacava otpustanje ulja.Kako se  otpustanje povecava,,tako pore postaju zacepljene(zato mozemo videti da su akne tipican sporedni nezeljeni efekat steroidnog koriscenja).Produkcija telesnih i dlaka na licu je takodje vezana za receptorsku aktivaciju u kozi i skalpu.Ovo postaje veoma izrazeno kada decaci sazre u pubertetu,periodu kada testosteronski nivoi se dignu naglo,a androgena aktivnost pocinje da stimulise rast kose na telu i licu. Kasnije u zivotu,i sa genetskim predispozicijama androgenska aktivnost u skalpu moze takodje da zapocne gubitak kose .Veoma je pogresno misljenje da dehidrotestosteron je izolovani krivac gubitka kose,medjutim,:u stvari to je generalna aktivacija androgena koju treba kriviti.Funkcionisanje seksualnih zlezda i libido su takodje vezani za aktivaciju u androgenima,kao i vecina ostalih mesta centralnog nervnog/neuromuskularnog sistema..

Pozitivni efekti testosterona

Iako je testosteron izolovan,sintetizovan i na njemu se proucava vec decenijama ,odgovor kako TACNO on utice na rast misica nije pronadjen.Medjutim mozemo pogledati njegove uticaje na neke druge bitne faktore sa kojim sa sigurnoscu mozemo reci da unapredjuju anabolizam.
Ti uticaji su npr:

Glukokortikoidi i testosteron

Glukokortikoidi predstavljaju totalnu suprotnost bilo kojim anabolickim hormonima,jer oni razgradjuju misicno tkivo kako bi razgradili protein.Ovi hormoni su katabolicki hormoni.Kada nivoi anabolickih hormona i izmedju ostalog testosterona padnu tokom treninga,kortizol(jedan od glukokortikoida) se naglo povecava.I odnos pozitivnih i negativnih hormona je kao klackalica,u organizmu.Povecanim dozama testosterona ovaj pad se moze nadoknaditi i umanjiti,odnosno maximalno supresovati katabolicki uticaj glukokortikoida.

Kreatin i testosteron

Pojacani nivoi androgena takodje pojacavaju sintezu kreatina u misicu.Obzirom da je Kreatin fosfat bitan deo u proizvodnji ATP-a (adenozin trifosfata,koji je jos primarni energetski sistem).Atp se raspada oslobadjajuci energiju.Pad nivoa kreatina moze osporiti snagu a samim tim i mogucnost treniranja sto moze negativno da utice na rast.

Testosteron i ostali hormoni

Takodje mehanizam kojim testosteron utice na misicnu masu moze biti posredovan IGF-om.IGF utice na pojacavanje fuzije satalitskih celija,proteinsku sintezu itd. Uticaj ovog anabolickog hormona je direktno odgovoran za rast misicnog tkiva,jer pri ostecenju misicnih vlakana treningom,nove celije dolaze na mesto starih i tako popravljaju misic stimulisuci ga na rast.


Literature used:
-William Llewellyn (anabolics 2006)
-My own knowledge :$
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.108 sekundi sa 18 upita.