TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 05:52:15 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 13 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ginekomastija - diskusija  (Pročitano 61614 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #176 poslato: Oktobar 04, 2014, 08:42:41 pre podne »

Trebao bi probati sa korigovanom ishranom i programom treninga....
Trening treba da se bazira na povećanju fizicke aktivnosti i kardko treninga.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #175 poslato: Oktobar 03, 2014, 10:41:04 posle podne »

Bilo bi nam drago da pratimo tvoje stanje i maksimalno ti pomognemo, naravno, koliko je to u našoj moći...ipak, je ovo samo virtuelno savetovalište, tako da je "fizikalni pregled-uživo" nemoguć...dakle, lab. pretraga( tu će se jasno videti i parametri bubrežne funkcije i funkcije jetre), hormoni...pregled specijaliste hirurga i endokrinologa( možda bude i nekih terapijskih protokola)...pa eventualna odluka o hir. korekciji...ali pre toga se javi svom izabranom lekaru opšte prakse...uputi...

Sačuvana
Nelke
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #174 poslato: Oktobar 03, 2014, 10:33:50 posle podne »

Nisam nista od lab. nalaza radio od malih nogu.
Lekar je produskutovao i pogledao. Bio je vrlo ubedjen da je ginekomastija u pitanju, ali je rekao da mora detaljno da se ispita zasto se to stvara, jer nekad nece samo zbog povecanja zenskih hormona, vec mi je napominjao i bubrege, jetru itd.
Javicu vam rezultate, svakako. Vec od sledece nedelje krecem po upute...mada ovo sve ce se otegnuti sigurno do januara - februara, ali nema veze, bukmarkovao sam temu i pisacu redovno kako i sta se desava, jer je ova tema visoko rangirana kada se kuca ginekomastija...i dosta je ljudi cita.

Moja faza je pod brojem 2. ali kada je toplo, tada nastaje faza 3.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #173 poslato: Oktobar 03, 2014, 10:16:05 posle podne »

Baš kao što je kolega naglasio kreni prvo sa "osnovnom" lab. analizom( krv i urin)...tako će biti najbolja "početna" orijentacija tvog stanja...

Jesi li radio skoro neki lab. nalaz? Da li je sve bilo ok?

Kažeš ti je lekar opšte prakse postavio "dijagnozu ginekomastije"?

Sve u svemu "bolje sprečiti, nego lečiti" pa na vreme kreni se predloženim analizama i mišljenjem kompetentnih specijalista( hirurg, endokrinolog)...

Javi nam rezultate...pa možemo i na tu temu "prodiskutovati"...

P.S. evo jednog slikovitog prikaza "napretka ginekomastije"
Sačuvana
Nelke
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #172 poslato: Oktobar 03, 2014, 01:35:22 posle podne »

pozdrav, da li imaš neke druge zdravstvene probleme?
koliko si visok? težak?
kakva ti je ishrana?
da li je mišićna masa, maljavost srednje izražena? (da li ti sam primećuješ nešto što ti je sumnjivo, ili te brine...)?

treba uraditi laboratoriju, hormone, pregled endokrinologa za početak....

Nemam(jedino ako ja ne znam, a ujedno se i ne primecuju toliko). Ne pijem nikakve lekove, niti bilo sta slicno.
Visok sam 181, a tezinu ne znam(nisam se odavno merio).
Ishrana je onako...nit tamo, nit vamo. Poceo sam u zadnje vreme manje da unosim, a vise da trosim, jer mi nekad naidje period u kojem se dosta brzo ugojim - najvise zbog smanjene fizicke aktivnosti.
Nije misicna masa, ima ponegde i sala(uglavnom malo kod stomaka)...  ;D  :D
Trenutno su mi sumnjivi bubrezi, jer mi se lice dosta brzo susi, celo nekad peruta, a uz to su mi i ocni kapci ponekad dosta naduti.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #171 poslato: Oktobar 03, 2014, 01:11:13 posle podne »

pozdrav, da li imaš neke druge zdravstvene probleme?
koliko si visok? težak?
kakva ti je ishrana?
da li je mišićna masa, maljavost srednje izražena? (da li ti sam primećuješ nešto što ti je sumnjivo, ili te brine...)?

treba uraditi laboratoriju, hormone, pregled endokrinologa za početak....
Sačuvana
Nelke
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #170 poslato: Oktobar 03, 2014, 01:01:10 posle podne »

To si u pravu. Meni je nekako najvaznije da se otkrije uzrok. Opet nekako kad pomislim na ono zakazivanje i jurenje tamo-vamo, digne mi se kosa na glavi, ali ajde procicu i to. Mozda je bolje da odem sto pre, jer moze da bude i nesto ozbiljnije.  :)
Samo...valjda nece da mi diraju pisu  :D :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #169 poslato: Oktobar 03, 2014, 12:34:34 posle podne »

Tebra, ajmo iskreno...nijedan zdravstveni sistem na svoj trošak ne prihvata bilo kakve hirurške intervencije, bez detaljnije analize njihove opravdanosti tj. realne potrebe za njima..."mere štednje" i svrsihodonog korišćenja sredstava( novca zdravstvenih osiguranika)...dakle, zna se šta su prioriteti...dakle, bez svih "potrebnih indikacija" nema ni operativnog zahvata na teret "budžeta" zdravstvenog osiguranja...

Intervencija na "privatnim klinikama" je oko 2000 eu...
Sačuvana
Nelke
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #168 poslato: Oktobar 03, 2014, 12:28:05 posle podne »

Procitao sam sve, ali kad sam dosao do ovde " pregled i merenje oba testisa...", vec me uhvatila nervoza...da ne bude "sefe, da ga odsecem za uspomenu"
Salim se, naravno, ali ne dam svoj kalibar.  :D
Uh...ovo ce izgleda biti dug period s mnogo provedenog vremena po KCS.
Sve u nasoj zemlji ide nekako sporo, a uz to uzmimo u obzir da se zadnjih nekoliko godina dosta muskaraca javlja i prijavljuje ovakav problem.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #167 poslato: Oktobar 03, 2014, 11:57:00 pre podne »

Nema na čemu, uvek...vidi pored nalaza lekara opšte prakse potrebno je i mišljenje hirurga..."analize hormona"...

Staviću ti na uvid jedan "kraći" tekst, znam da ćeš reći da je smoran, ali ti savetujem da ga procitaš...jer ćeš uvideti da terapijski protokoli nisu tako jednostavni...nema onoga, odmah "pod nož"...

Definicija

Ginekomastija je bujanje tkiva dojki kod muškarca. Naziv potiče iz grckog jezika i znaci "grudi kao ženske". Jedan od tri muškarca mlaĂ°ih od 40 godina ima ginekomastiju nekog stepena, a iznad 50. godine, gotovo polovina muškaraca.

Ginekomastija je povecanje" muških grudi" koje se sastoje od pravog tkiva dojki, a ne masnog tkiva te se stoga na može smanjiti vežbanjem.
U dojkama se može nakupljati i masno tkivo, ali se tada taj poremecaj naziva lipomastija i potrebno ga je razlikovati od ginekomastije što se može uciniti mamografijom i ultrazvukom.

Uzroci

Povecanje muških grudi može biti normalna fiziološka pojava u odredenom životnom razdoblju, ili posledica bolesti.

Normalna, fiziološka, ginekomastija

-Ginekomastija kod novoroĂ°enčeta nastaje nakon roĂ°enja zbog prelaska majcinih hormona estrogena u krv deteta prilikom porodaja. Povecanje se najcešce smanjuje za nekoliko nedelja, retko traje duže.

Izgradnja tkiva dojki kod muškaraca obično počinje u pubertetu (adolescentna ginekomastija) kada hormonskom ravnotežom prevagne višak ženskog hormona estrogena( aromatizacija). Vecina tinejdžera povecane dojke imaju samo privremeno, retko duže od 20. godine. Povecanje dojke je cesto asimetricno - dojke su nejednako povecane, a ponekad je povecana samo jedna dojka. Ponekad su osetljive na dodir.

-Ginekomastija sa starenjem se takode pojavljuje kod zdravih muškaraca kao normalna pojava. Nastaje zbog povecanog pretvaranja muških polnih hormona u ženske, a dodatni uzroci mogu biti lekovi i poremecaj funkcije jetre.

Ginekomastija uzrokovana bolestima

Patološka ginekomastija nastaje zbog tri osnovna uzroka: nedostatka muškog polnog hormona testosterona, povecanog stvaranja ženskog polnog hormona estrogena ili kao posledica uzimanja pojedinih lekova.

Nedostatak testosterona (i ginekomastiju) nalazimo kod sledecih bolesti:
- nerazvijenost testisa
- Klinefelterov sindrom (obeležen genetskom abnormalnošcu - ima jedan X hromosom viška, ovi su muškarci neplodni i imaju prilicno izraženu ginekomastiju u pubertetu)
- testikularna feminizacija (nasledni sindrom kod kojeg su tkiva neosetljiva na testosteron - ima ga u telu, ali ga stanica kojima je potreban ne mogu iskorišcavati)

Povecano izlucivanje estrogena može nastati zbog više razloga:
- kod tumora testisa
- karcinoma bronha
- kod osoba koje su operisane zbog hermafroditizma (dvostruka polna obeležja), ali je ostalo nešto tkiva jajnika koje proizvodi hormone
- prirodeno bujanje nadbubrežne žlezde (kongenitalna adrenalna hiperplazija)
- pojacan rad štitnjace (hipertireoza)
- tumor nadbubrežne žlezde
- bolesti jetre (bolest jetre kod hronicnog alkoholizma, tumor jetre)

Lekovi mogu uzrokovati ginekomastiju na nekoliko nacina. Mnogi lekovi deluju direktno kao estrogeni ili povecavaju njegovo delovanje, npr. kod muškaraca koji uzimaju dietilstilbestrol za lecenje karcinoma prostate i transseksualci koji se pripremaju za promenu pola. Upotreba krema za kožu s estrogenom ili jedenje mesa s viškom estrogena kod osetljivih osoba (decaci i mladi muškarci) može uzrokovati ginekomastiju.
Ostali lekovi koji mogu uzrokovati ginekomastiju su: ketokonazol, digitalis, spironolakton, cimetidin, busulfan, etionamid, izoniazid, metildopa, triciklicki antidepresivi, penicilamin, omeprazol, ACE inhibitori, diazepam.
Marihuana i heroin takode mogu uzrokovati ginekomastiju.

Dijagnoza

Uzrok ginekomastije procjenjuje se sledecim dijagnostickim postupkom:
1. razgovor i pregled bolesnika
2. detaljne informacije o uzimanju lekova
3. pregled i merenje oba testisa. Ako su mali ili nejednaki, potrebno je posumnjati na prirodene poremecaje ili tumor
4. ocena funkcije jetre
5. testovi nivoa hormona u krvi


Pravi uzrok se nade kod manje od polovine bolesnika. Razlog je nedovoljno znanje o uzrocima ginekomastije, nedovoljne dijagnosticke metode za blaže poremecaje dojki, ili možda neki prolazni uticaj koji ne možemo otkriti.

Lecenje

Ukoliko se može otkriti pravi uzrok, njegovim lecenjem cesto se povlaci i ginekomastija. Npr. supstituciono lecenje testosteronom kod muškaraca s nedovoljnom funkcijom testisa dovodi do dramaticnog smanjenja ginekomastije.

Retke bolesnike s bolnom ginekomastijom koji se iz bilo kojeg razloga ne mogu leciti nijednom drugom metodom, moguce je leciti antiestrogenom (tamoksifen,nolvadex i drugi SERM)...naravno tu je i letrozol(femara), kao inhibitor enzima aromataze...

Za vecinu muškaraca kod kojih se ne može sprovesti uzrocno lecenje korektivna je hirurgija rešenje, naravno, ako ginekomastija smeta "vlasniku". Za razliku od radikalne operacije smanjivanja dojki kod žena, kod muškaraca taj zahvat izgleda ,mnogo jednostavnije, više kao liposukcija, s malim i neprimetnim rezom. Zahvat se obavlja u lokalnoj anesteziji i traje oko 90 minuta. Oporavak traje oko 6 nedelja

Medutim, ginekomastija može biti mnogo ozbiljniji problem od neestetskog izgleda; ona može biti znak tumora testisa, nadbubrežne žlezde ili jetrene bolesti.

Kada se preporucuje hirurški zahvat?

Hirurški se zahvat "smanjenja muških dojki" preporucuje ako ginekomastija muškarcu predstavlja estetski ili psihološki problem, ako dojka neprestano raste ili ako se sumnja na zlocudni tumor u muškoj dojci. Ginekomastija predstavlja povecan rizik od karcinoma dojke.

« Poslednja izmena: Oktobar 04, 2014, 11:33:41 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Nelke
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #166 poslato: Oktobar 03, 2014, 11:40:50 pre podne »

Hvala na odgovoru.

Nisam za sada radio nikakve rezultate, ali prema proceni lekara opste prakse, definitivno je ginekomastija(a ne lipomastija).
Nisam punacak, pa je mala verovatnoca da mi se od sala stvaraju naslage, koje deluju kao ginekomastija.
Na ginekomastiju sumnjam zbog kruzica koji mi se stvara i koji se naglo povecava na toplotu.

« Poslednja izmena: Oktobar 03, 2014, 11:44:18 pre podne od strane Nelke » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #165 poslato: Oktobar 02, 2014, 11:17:36 posle podne »

Pozdrav drugari.

Ginekomastiju imam jos od 16-te godine. U 18-toj je bukvalno duplo narastao kruzic i sve mi se vise vidi. Tokom letnjeg perioda toliko "naraste" da se nekad osecam neprijatno kao muskarac.
Malo lakse podnosim, jer jos par drugara imaju slicnu situaciju, pa se medjusobno bodrimo i pomazemo.
Zanima me da li mogu besplatno u drzavanoj ustanovi da odradim operaciju, iako imam 20. godina ? :)


Obrati se lekaru opšte prakse, pa je na redu "plastični hirurg" i procena stanja, nekada je neophodna i konsultacija endokrinologa( hormoni, opravdanost intervencije i sl.), i da, operacija ginekomastije ide na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja ako postoji opravdanost intervencije( indikacije)...

Da li si već radio "analize hormona"? Imaš mišljenje lekara specijaliste( hirurga)?
Sačuvana
Nelke
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 21

« Odgovor #164 poslato: Oktobar 02, 2014, 10:15:43 posle podne »

Pozdrav drugari.

Ginekomastiju imam jos od 16-te godine. U 18-toj je bukvalno duplo narastao kruzic i sve mi se vise vidi. Tokom letnjeg perioda toliko "naraste" da se nekad osecam neprijatno kao muskarac.
Malo lakse podnosim, jer jos par drugara imaju slicnu situaciju, pa se medjusobno bodrimo i pomazemo.
Zanima me da li mogu besplatno u drzavanoj ustanovi da odradim operaciju, iako imam 20. godina ? :)
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #163 poslato: Jun 15, 2014, 08:12:22 pre podne »

Onda ti treba jos malo strpljenja, bitno je da je "tehnicki" sve dobro izvedeno. Da li je to tvoje subjektivno misljenje, da je razlika tako vidljiva?
Sačuvana
mile.
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 37

« Odgovor #162 poslato: Jun 12, 2014, 08:18:45 posle podne »

Otici cu za 10tak dana..A problem je sto je to otok a ne greska operacije i prosli put mi je rekao povuci ce se to za 2 meseca a to je bilo pre nekih mesec i 10 dana.. A ovako je sve ok krenuo sam normalno u teretanu i nista me ne boli,oziljci se jako slabo vide ali mi je problem ta razlika zato sto je desna strana otecena..
« Poslednja izmena: Jun 12, 2014, 08:29:05 posle podne od strane mile. » Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 13 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.115 sekundi sa 18 upita.