TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 399984 Teme od strane 25055 Članovi Poslednji član: ranilac

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Januar 22, 2025, 11:58:41 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Teretana ili aerobik  (Pročitano 18341 puta)
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5115


« Odgovor #5 poslato: Maj 10, 2010, 02:44:11 posle podne »

sve istina
Sačuvana
BojanLeet
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1267


BRO-SLAYER

« Odgovor #4 poslato: Maj 10, 2010, 02:22:25 posle podne »

Kao i za sve, postoji Pros and Cons , s tim sto su ovde samo negativne stavke naglasene. Ja licno mislim da ti nista lose nece biti ako radis umereno  :) jos ako ubacis i teretanu onda super
Sačuvana
You know how dumb the average person is, right? Well by mathematical definition, half of everybody is even dumber than that.
angelANA
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28


« Odgovor #3 poslato: Maj 10, 2010, 11:32:13 pre podne »

da, to razumem kao činjenično stanje, ali  mene interesuje recimo ovo:
"U samo 8 nedelja od pocetka aerobnih aktivnosti vase telo dostize tzv trenazni plato sto znaci da svaki naredni trening nema nikakvog uticaja na promenu telesnih funkcija, struktura, metabolickih procesa...sve vise od toga bice kontraproduktivno po vas. ".....ili tipa  "Vise radikala vise bora na licu" ,  ili ..... "Vise kortizola u krvi vise masti u celijama".....

definitivno i sama znam šta znači aerobik  šta teretana.....ne kažem da ne volim i teretanu, samo temperament mii je takav da više volim skakanje.....trčanje.....trenirala sam duuugo ples, pa se i dan danas teško navikavam da radim vežbu da bi mi mišić bio zategnut (to je dolazilo samo po sebi), ali ovo što čitam - možda ja ne razumem tekst, ispada da sam svih ovih godina radila "protiv sebe"!!!

sada ću dobiti odgovor....."i jedno i drugo" koji je i sam zaključak ovog teksta, ali ovde se vidi totalna naklonost ka teretani i vežbanju u istoj ! da li su argumenti tačni? to je ono što mene interesuje?

hvalaaaaaaaaaaa :-))







Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #2 poslato: Maj 10, 2010, 10:42:12 pre podne »

jednim delom ispravan clanak. Poenta je jedino da vise misica znaci vise potrosenih kalorija, a to znaci lakse skidanje telesnih masti. Ovo je potpuno jasno, dakle dobiti koju kilu misicnog tkiva je logicna taktika u "mrshavljenju".
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
angelANA
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28


« Odgovor #1 poslato: Maj 10, 2010, 02:04:19 pre podne »

Opet ja.......vežbam........poslušala sam vaše savete oko suplementacije.......i kako sam se baš "primila" iščitavam razne tekstove i naletim na ovaj.....jaako me interesuje šta vi kažete :

"AEROBIK -
od mita do istine!

Aerobik ili tegovi?

Najveci deo nesporazuma koji nastaje svaki put kada krene prica o znacaju ovog tip treninga i njegovog uticaja na telo, pre svega mislim na kardiovaskularni i respiratorni sistem, proizilazi iz cinjenice da je tumacenje reci “AEROBIK” prilicno neprecizno.

Ovaj termin se najcesce koristi da bi se opisao tip treninga sa jasnim odredjenjem da je on iskljucivo namenjen za unapredjenje funkcija srca i pluca!?
Pravo znacenje reci “Aerobni” pre svega oznacava metabolicki ciklus specifican za fiziologiju energetskog snabdevanja misica potrebnu za njihov rad uz prisustvo kiseonika iz energetskih izvora kao sto su ugljeni hidrati i masti. U literalnom smislu rec “Aerobik” oznacava: “ U prisustvu kiseonika”

Vecina neupucenih trenera ce vam kao iz topa reci da aerobni trening ima najbolje ujedno i jednino optimalno delovanje na rad kardiovaskularnog sistema i da je ovaj tip treninga jedino tome i namenjen.
Ovo je samo delimicno tacno kako pored dugih kardio sesija i rad sa opterecenjem u pravilnim intervalima isto tako uspesno (ako ne i uspesnije…) moze unaprediti funkcionisanje ovih nasih organskih sistema od neprocenjive vrednosti za zdravlje!?

Razmotrimo na dalje neke od cinjenica:

1.
Da bi ste energetski sagoreli samo 0,5kg masti potrebno je da u kontinuitetu provedete i do 10h na vasem omiljenom “aerobnom” trenazeru. Sa druge strane svakih 0,5kg novo dobijene misicne mase kroz trening sa opterecenjem trosice dnevno u proseku 70Kcal samo za svoje metabolicko odrzavanje. Sa sistematicno sprovedenim treningom sa opterecnejem vase telo ce postati misicavije vremenom a odrzavanje te novodobijene mase “kostace” vase telo barem 3500ccal nedeljno (ekvivalent dobitku misine mase od svega 3,5kg koji dnevno trosi dodatnih 500ccal) sto predstavlja potrosnju 0,5kg masti. Sve ovo mozete dobiti za samo 1h treninga dnevno!
1h tegova na suprot 10h aerobika odaberiti sami!?


2.
I srce je misic zar ne?
Trening sa opterecenjem ojacace njegovu strukturu i povecati efektivnost njegovog rada, nivo frekvence u mirovanju ce se smanjiti a takodje i vrednosti krvnog pritiska. Povezanost treninga sa opterecnejem i kvaliteta srcanih funkcija funkcija je vise nego direktna.

3.
Medicinske studije ukazuju da uporno upraznjavanje aerobnih aktivnosti istog profila na duze vreme prekomerno opterecuju zglobove i to iz uvek samo jednog ugla. Dugorocno gledano ovo vodi ostecenju zglobnih povrsina i degeneraciji zglobne strukture i okolnog tkiva. Nisu retki dzogeri koji imaju problema sa kolenima i skocnim zglobovima.

4.
U samo 8 nedelja od pocetka aerobnih aktivnosti vase telo dostize tzv trenazni plato sto znaci da svaki naredni trening nema nikakvog uticaja na promenu telesnih funkcija, struktura, metabolickih procesa...sve vise od toga bice kontraproduktivno po vas.

5.
Aerobni trening je u negativnoj sprezi sa povecanjem snage odredjenih delova tela kao i tela u celini. Naime sa precestim trenizima ovog tipa treninga telo sistematski degradira misicnu masu i vi postajete manje snazni, manje brzi, sporiji svakako da...

6.
Veliki probelm sa dugorocnim aerobnim sesijama je da ovakav tip aktivnosti u velikoj meri povecava oksidativno stres i na taj nacin polako ali sigurno "dodaje godine". U prisustvu oksidacije kao dominatnog procesa u telu se oslobadja velika kolicina slobodnih radikala a njihov uticaj na ostecenja celijskih mebrana nam je svima poznat. "Vise radikala vise bora na licu"

7.
Aerobni trening uvecava stres nadbubreznih zlezda. U situaciji normalnog rada nadbubrezne zlezde izlucuju velik broj vaznih hormona: epinefrin (adrenalin), epinefrin (adrenalin), testosteron i androsteron, estrogeni, progesteron i relaksin, kortizol (hidroksikortizon) i kortizon...
Uticaj ovih hormona na funkcionisanje tela je izuzetno dramatican i velikom broju reakcija pa i u onom delu koji se tice metabolizma masti, ugljenih hidrata i proteina.

Kada puno radimo aerobika nadodajemo puno stresa na organizam koji se reflektuje i na rad nadbubrega i na taj nacin remetimo fin balans u medjusobnim relacijama pomenutih hormona. Sa narusavanjem balansa kao lancana reakcija pojavljuje se niz simptoma kao posledica nepravilnog rada organizma. Jedna od "manje vaznih" posledica ovakvog dugorocno gledanog stanja je i inhibiranje procesa degradacije adipoznog (masnog) tkiva...

8.
Osobe sa viskom telesne tezine obicno su dobrim delom u problemu zbog prethodnih stresnih situacija koje im zivot namece i zbog smanjene sposobnosti organizma da se odupre takvim dogadjajima. Na svu tu situaciju kada nadodate i stres koji proizvodi aerobno vezbanje dobijete "stres na kvadrat" a efekte takvog stanja sam delom objasnio u prethodnom pasusu

9.
Aerobni trening narusava odnos vec pomenutih hormona posebno za nas bitnih hormona testosterona i kortizola a sve u korist ovog drugogo cije delovanje u prvacu dodatnog deponavanja masnih naslaga je do sada vise puta objasnjeno. Vise kortizola u krvi vise masti u celijama!

Cilj ovog teksta nije da vas ubedim kako su tegovi jedini dobar i siguran put ka vasem zdravlju i ciljevima, ali mi je sigurno namera da vas pokrenem barem na razmisljanje, i to onaj deo vas koji vezbanje sa tegovima dozivlajva kao nesto veoma strano, pretesko, opasno i neprihvatljivo, da malo razmisle sledeci put prilikom izbora svojih aktivnosti.
Za kraj predlazem i jedno i drugo, ali uz pravilno izbalansiran odnos svakog od pomenutih treninga!?! "
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.103 sekundi sa 17 upita.