TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395194 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 30, 2024, 06:12:03 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kako povecati kapacitet pluca?  (Pročitano 20785 puta)
FreeDiver
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1


« Odgovor #28 poslato: Maj 08, 2013, 03:46:15 posle podne »

Pozdrav drustvo,
ovo je moj prvi post na ovom forumu, ja sam vec neko vreme u ronjenju na dah i disciplinama STA, DYN i DNF pa evo jednog kraceg pojasnjenja.
STA-Statika (staticni ste zaronjeni u vodu trudeci se da zadrzite sto duze dah)
DYN-Ronjenje na dah sa perajima (mono ili stereo peraja)
DNF-Ronjenje na dah bez peraja
E sada, da bi se povecao kapacictet pluca postoje odredjene vezbe, ja Vam garantujem da sa ovim vezbama mozete uspeti da drzite dah preko 3min, ja licno idem preko 5min a nadam se da cu u skoro ici i vise :)
Izvolite vezbe:
Broj ponavljanja: 5-10 puta.
Po potrebi se može uzeti odmor u vidu opuštenog trbušnog disanja, na bilo kom mestu.
 
 1. Polagano trbušno disanje, odnosno disanje za relaksaciju.
 
 2. Sve dublje i dublje trbušno disanje, sve dok se ne dostigne maksimalna tačka bez punjenja prsiju.
 
 3. Sve dublje i dublje prsno disanje, sve dok se ne dostigne maksimalna tačka bez punjenja trbuha.
 
 4. Naizmenično trbuh i grudi.
 
 5. Trbuh do kraja napuniti i držati ga napetim, ne dišući 15-20 sekundi.
 
 6. Grudi do kraja napuniti i držati napetim ne dišući 15-20 sekundi.
 
 7. Potpuno izdisanje i to bez dodatnih napora. Počne se s normalnim trbušnim disanjem i izdahne se koliko je moguće
 
 8. Punjenje trbuha, pa zatim grudi, pazeći pri tome da trbuh ne padne i izdahnuti.
 
 9. Napuniti trbuh, držati ga napetim i nakon 3 sekunde relaksirati držeći dah još 15-20 sekundi.
 
10. Punjenje trbuha i grudi, držeći ih napetim, pazeći da trbuh ne padne i nakon 3 sekunde relaksirati držeći dah još 15-20   sekundi.
 
11. Potpuno izdisanje s forsiranjima, 2-3 normalna trbušna disanja i zatim potpuni udah.
 
12. Isto kao 11. ali nakon potpunog udisanja držati napetost 3 sekunde, a nakon toga relaksirati uz držanje daha 15-20 sekundi.
 
13. Ritmično disanje 1:2  (npr. 5:10, pa 7:15 i dalje po mogućnosti...)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
E sad, nikako nemojte roniti sami, jer mozete doziveti takozvani Black Out (pogledajte youtube) ili Sambu...sto moze biti kobno ili pogubno nazalost. Pored toga roneci na dah se ne roni odmah iz prve, vec pokusajte prvo do 1min pa odmorite par min, pa do 2min pa onda odmor 2-3min i onda idite do svojih maksimuma... Posle izvesnog vremena jave se kontrakcije misica i sl...ali o svemu ostalom, ukoliko vas zanima, pisite i rado cu odgovarati. :) Znaci apsolutno sve sto vas zanima o ronjenju mozete me pitati, vrlo rado cu vam odgovarati!
Pozdrav
Adamovic Nikola
Nis-Srbija
Naissub Diving Club
Sačuvana
Ronim sa bocom da bih upoznao svet pod vodom a na dah da bi upoznao sebe!
LuCiFeR
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #27 poslato: April 03, 2013, 07:58:27 posle podne »

Cao ljudi.Ja sam novi ovdje.Vidim da imate iskustva sa ronjenjem na dah,pa sam mislio ako bi ikako mogli da mi pomognete...Treba da polazem test za spasioca na vodi. 25m (ili vise ) ronjenja na dah.Plivanje  50 m za 50 sec,300metara za 6 min i 20 sec. :) sad mislim da sa plivanjem nece biti problema,ali me brine ronjenje.Kako povecati kapacitet pluca i koliko vremenski treba za to? :) Hvala unaprijed.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #26 poslato: Novembar 06, 2011, 09:38:10 pre podne »

sposobnost u ronjenju na dah (o kojoj) govorite ne zavisi od kapaciteta pluća, već od tolerancije hipoksije (snižen O2) i hiperkapnije (povišen CO2). dok ronite na dah - ne dišete, što znači da trošite O2 i nakuplja se CO2 u organizmu. prosečan kapacitet pluća je 5-6L, a kod sportova izdržljivosti to bude i više... po formuli izračunava se teorijski da prosečan čovek ima dovoljno O2 za oko 3min apnee (držanje daha u miru). takodje, smatra se da sa treningom apnee, tj ponavljanim preronima, razvija se i psihička tolreancija hipoksiju i hiperkapniju...
btw, kapacitet pluća se povećava vežbama disanja!
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #25 poslato: Novembar 05, 2011, 08:28:37 pre podne »

zapravo ni VO2max nije bitan, koliko je anaerobni prag na procentu od VO2max i VO2 na specificnoj brzini kretanja u odredjenom sportu, a VO2max je sporedna stvar.
tako je - suština je OBLA (laktatni prag) kao %VO2max i vrednost VO2max na specifičnoj brzini. Medjutim, VO2max govori o apsolutnoj sposobnosti potrošnje kiseonika... Sportista sa većim VO2max ima prednost tj sposobnost veće potrošnje (utilizacije - korišćenja) O2. To predstavlja komparativnu prednost u poredjenju dva plivača. Medjutim, mnogo važniji je, kao što kaže Q, vrednost ova dva parametra. To nam govori o tački zamaranja, tj većoj brzinskoj izdržljivosti što je suština u profilu treninga i recimo da odlučuje trku!
Sačuvana
quaresma
Fakultet za sport i turizam tims. assistant
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2212


« Odgovor #24 poslato: Novembar 04, 2011, 11:19:30 posle podne »

Verujem da bi Ognjen mogao da mi odgovori na ovo pitanje ili bilo ko drugi ko se bavi(o)
plivanje ili ronjenjem. Moram da podignem kapacitet pluca jer mi je slab kapacitet i
ometa me u plivanju, verujem kada bi podigao kapacitet pluca da bi plivanje podigao
na visi nivo. Neke vezbe verujem da postoje.
Verujem da ima jos ljudi koji se nalaze u istoj situaciji.
Hvala :)
koliko ja znam kapacitet pluca ti nije toliko bitan koliko ti je bitan Vo2 Max bolje njega da povecas

zapravo ni VO2max nije bitan, koliko je anaerobni prag na procentu od VO2max i VO2 na specificnoj brzini kretanja u odredjenom sportu, a VO2max je sporedna stvar.
Sačuvana
MSc Sport Scientist
Faculty of sport and tourism - Assistant
Center of Health, Exercise and Sport Science CHESS
http://chess.edu.rs/

sasa.semeredi@gmail.com   feel free to contact me

Practice will not make you perfect, perfect practice will make you perfect.
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #23 poslato: Novembar 04, 2011, 11:10:02 posle podne »

Verujem da bi Ognjen mogao da mi odgovori na ovo pitanje ili bilo ko drugi ko se bavi(o)
plivanje ili ronjenjem. Moram da podignem kapacitet pluca jer mi je slab kapacitet i
ometa me u plivanju, verujem kada bi podigao kapacitet pluca da bi plivanje podigao
na visi nivo. Neke vezbe verujem da postoje.
Verujem da ima jos ljudi koji se nalaze u istoj situaciji.
Hvala :)
koliko ja znam kapacitet pluca ti nije toliko bitan koliko ti je bitan Vo2 Max bolje njega da povecas
Kapacitet pluća nije problem u plivanju o kojem pričate. Ne pliva se na kapacitet pluća, već na odnos potrošnje energije u plivanju i brzine kretanja koju ostvarujete. Odnos te dve stvari vam omogućava da plivate! Kapacitet pluća ovde nije ni u trećem planu. Osnovni problem je tehnika plivanja!!! Posledica loše tehnike je povećano zamaranje u vodi i osećaj dda ne možete da nadišete dovoljno vazduha....
Sačuvana
Ivan_Lendjer
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 115


« Odgovor #22 poslato: Oktobar 07, 2011, 11:01:01 pre podne »

Hvala na dobrodoslici :)
Mislim da je VO2max vec ozbiljna stvar i da bi trebalo prvo da pocnes sa nekim osnovnim stvarima,duzina pre svega,a kasnije da se ubacuje intezitet,moras prvo da se adaptiras na neko ozbiljnije plivanje i duzinu da bi mogao da radis intezitet kao sto je rad na VO2maxu...pre svega duze deonice 200 i vise metara sa kratkim pauzama,puls da ne prelazi 26-27 otkucaja na 10sekundi i da to bude izmedju 3-5km i tako jedno mesec dana,naravno ne 3-5km takvog plivanja nego mora da postoji lagano rasplivavanje od 1000m i vise i isplivavanje isto tako,a ostatak da bude neko plivanje na tom pulsu...a kasnije mozda mozes da razmisljas o nekom intezitetu!
Sačuvana
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #21 poslato: Oktobar 07, 2011, 08:49:35 pre podne »

Verujem da bi Ognjen mogao da mi odgovori na ovo pitanje ili bilo ko drugi ko se bavi(o)
plivanje ili ronjenjem. Moram da podignem kapacitet pluca jer mi je slab kapacitet i
ometa me u plivanju, verujem kada bi podigao kapacitet pluca da bi plivanje podigao
na visi nivo. Neke vezbe verujem da postoje.
Verujem da ima jos ljudi koji se nalaze u istoj situaciji.
Hvala :)
koliko ja znam kapacitet pluca ti nije toliko bitan koliko ti je bitan Vo2 Max bolje njega da povecas
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 06, 2011, 07:36:50 posle podne »

Ivane, želim ti srdačnu dobrodošlicu na naš forum. :)
Sačuvana
Ivan_Lendjer
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 115


« Odgovor #19 poslato: Oktobar 06, 2011, 06:49:57 posle podne »

Nije moj sport ali sam u toj sredini i imam treninga hipoksije. Tesko je povecati kapacitet pluca ali moze da se razvije tehnika pravilnog disanja. Probaj u baznu ili na suvom da zadrzavas dah recimo 4-5x po 30 sekundi sa 45 sekundi pauze i videces kako ce ti biti sve lakse i lakse. i tako malo po malo mozda upes jednog dana i do 9 minuta,tj svetski rekord da oboris :)
Sačuvana
djoleeeee
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 313


Trazi nacin a ne izgovor!

« Odgovor #18 poslato: Oktobar 02, 2011, 01:22:04 pre podne »

Razlika je povecati kapacitet pluca "na suvom" i u vodi dok ronis...
U ronjenju na dah, pored tehnike, najvaznija je hrabrost :D (neko rece na pocetku teme) Par puta sam se za malo udavio, ali to je jedini nacin da postajes bolji... (dok ronim, nesvesno pratim dno tako da sam uvek na 3-4 metara od dna. kada pogledam nagore, cini se kao da je povrsina vode na nekih 20cm od mene i to mi daje snagu da ostanem do kraja (bukvalno)... problem je kada krenem da izlazim moram nekoliko puta da zamahnem rukama, troseci bukvalno poslednje atome vazduha :D)
Uglavnom ronim na moru pa nikada nisam merio koliko mogu da preronim, a opako bih voleo...
Sačuvana
cofi lavce
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 38


'till the end.

« Odgovor #17 poslato: Oktobar 02, 2011, 12:52:31 pre podne »

Plivaj 200 metara da uzimas dah na svaki 3 zaveslaj, pa onda plivaj 200 na svaki 5, pa onda plivaj 300 metara prvih 100 svaki 3, sledecih 100 na svakih 5, i poslednji 100 na svaki 7, ne moras brzo da ides, jer ces se lako umarati i neces moci da izdrzis...
Sačuvana
N3N4D
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 66


« Odgovor #16 poslato: Jul 24, 2011, 11:41:30 posle podne »

pa delfin kao delfin :P po meni najteza disciplina... probaj da ne dises na svaki zamah kod delfina...
Sačuvana
Kalonji
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1294


« Odgovor #15 poslato: Jul 12, 2011, 10:27:39 posle podne »

I ja sam danas udahnuo momacki, zaronio i nekih 18 metara ispod vode preplivao.
S' obzirom da sam do pre 6 meseci " zderao" cigare, i vise nego dobar sam  :)
Mene muci kad plivam delfin, onda mi ponestane vazduha.
Izgleda da cu morati jos da ronim i ronim.. :)
Sačuvana
Tokan
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 203


« Odgovor #14 poslato: Jul 12, 2011, 08:24:09 posle podne »

Povecava se i treningom ocito, ja pre par dana pokusavao da preronim bazen u sirinu , uvek mi ostajalo 4-5 metara, danas sam uspeo vise puta, glavno je da nisam izronio na prvi nagon za vazduhom, nego sam ostajao jos koji sekund. Malo je gadan osecaj, instikt tera da se izadje na vazduh, ali moze da se pregura prvi nagon , posle je lakse :)
Sačuvana
Zivot je teskas,
 brze pesnice od celika,
 ti ne bi da mu predas,
 pa mora da se TRENIRA!
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.118 sekundi sa 20 upita.