TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 05:29:55 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Bol ispod kolena  (Pročitano 9110 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #4 poslato: Februar 27, 2012, 09:13:28 posle podne »

"Osgood Schlatter je sindom u kome se pripoj butnog lisica kvadricepsa na kvrgi potkolenice, koja se zove tuberositas tibije, doslovno otkine, zajedno sa delom kosti. Buvalno, butni misic otrgne prilikom kontrakcije i deo kosti na koju je prikacen. Ovo je stanje nezgodno i otezava ga pubertetski nagli rast. Zahteva mirovanje u akutnim fazama, a posebne vezbe u hronicnim fazama. Kosti rastu (grubo opisano) oko 6 meseci u sirinu, a zatim sledecih 6 meseci u duzinu. Tako se hronicni Osgood-Schlater pogorsava tokom rasta u duzinu, a tegobe se smanjuju tokom rasta u sirinu. Definitivno stanje nastupa sa prestankom rasta i tada se tegobe smiruju. Obim misica je smanjen usled postede noge i mora se nadoknaditi posebnim vezbama."   citat od nekog doktora.

Verovatno je to situacija. Ali Ognjen ce to detaljno i precizno.
@floyd
... kao što je rečeno Mb. Osgood-Schlater je trakcioni apofizitis tuberozitasa tibije.  Ovo znači iritacija pripoja ligamenta čašice i butog mišića na ispupčenju kosti potkolenice neposredno ispod kolena.  Ovaj pripoj predstavlja zonu rasta kosti i u periodu intenzivnog rasta dolazi lako do iritacije apofize. Ovo se dešava oko 12. god. nešto ranije kod devojčica a nešto kasnije kod dečaka, što je povezano sa periodom intenzivnog rasta.
u naglom rastu dolazi do zategnutosti mišićno tetivne strukture butnog mišića jer meka tkiva ne prate u potpunosti izduženje sleta. Posledica zategnutosti butnog mišića je povećani stres na donjem ipoju njegove tetive ispod kolena.  Javljaju se bol i otok...
Sačuvana
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #3 poslato: Februar 26, 2012, 04:44:09 posle podne »

"Osgood Schlatter je sindom u kome se pripoj butnog lisica kvadricepsa na kvrgi potkolenice, koja se zove tuberositas tibije, doslovno otkine, zajedno sa delom kosti. Buvalno, butni misic otrgne prilikom kontrakcije i deo kosti na koju je prikacen. Ovo je stanje nezgodno i otezava ga pubertetski nagli rast. Zahteva mirovanje u akutnim fazama, a posebne vezbe u hronicnim fazama. Kosti rastu (grubo opisano) oko 6 meseci u sirinu, a zatim sledecih 6 meseci u duzinu. Tako se hronicni Osgood-Schlater pogorsava tokom rasta u duzinu, a tegobe se smanjuju tokom rasta u sirinu. Definitivno stanje nastupa sa prestankom rasta i tada se tegobe smiruju. Obim misica je smanjen usled postede noge i mora se nadoknaditi posebnim vezbama."   citat od nekog doktora.

Verovatno je to situacija. Ali Ognjen ce to detaljno i precizno.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Februar 25, 2012, 10:52:27 posle podne »

Mislim da je to drugi naziv za povredu prednjeg ligamenta kolena.. ali bolje da sačekamo Ognjena da Vam odgovori na ovo pitanje... Ognjen će znati više i o terapiji ali ja znam da se preporučuje stabilizacija kolena..
Sačuvana
floyd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #1 poslato: Februar 25, 2012, 09:41:57 pre podne »

   Klinac mi ima 12 god. i aktivno trenira fudbal od 7 god. Pre nedelju dana na treningu je osetio bol ispod kolena i sutradan mu se na tom mestu pojavio otok. Ortoped je postavio dijagnozu M.Schlatter (valjda sam dobro rascitao) i rekao da treba 3 meseca da miruje.
Da li moze neko vise da mi objasni ovu dijagnozu i da li stvarno treba toliko da miruje posto je njega vec pocelo da prolazi.

pozzzz
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.115 sekundi sa 17 upita.