TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 03:11:50 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Prostata  (Pročitano 10961 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #33 poslato: Mart 31, 2015, 11:26:32 posle podne »

konopčići ukazuju na postojanje varikocele... da li pipaš te končiće u mošnici iznad testisa?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #32 poslato: Mart 31, 2015, 11:25:06 posle podne »

da li bi mogao da napipaš iznad levog testisa u mošnici - kao neke konopčiće (snopiće)?
(to ukazuje na varikocelu - proširene vene testisa)
Uh doktore ja to imam. Da li je opasno ? Sta raditi ?
Jednom prilikom pre par meseci sam se udario u levi testis i bolelo me je jedno mesec i po dana pri kontrakciji trbusnjaka i retko pri setanju. Javljaju se kao ''sevajuci'' bolovi na sekundu u vise navrata od jednom. Bolove nemam odavano, ali se ti konopcici vide. Na desnom je sve ok, tu se nisam udario niti je bolelo. A to sve sto je na levom nije bilo pre udarca... Sry za ovakvo upadanje ali sam morao...
kakav je bio udarac (koji mehanizam)? - jak udarac koji izaziva nagnječenje testisa (jaka sila udarca) može uzrokovatikasnije promene na testisu u vezi kojih treba biti oprezan...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #31 poslato: Mart 31, 2015, 11:23:01 posle podne »

Kucam, kucam :)

1. Vode popijem bar 2l, trudim se da bude preko, tj oko 3l, imam 74kg
2. Nisam radio UZ pregled
3. Nisam radio lab pregled
4. Nemam jake bolove, tj nema bolova nikakvih
5. Nemam pecenja pri mokrenju, boja urina bela i idem nesto cesce na mokrenje, ali to zato sto pijem dosta vode, kad nisam toliko hidriran normalno je zut i ne idem cesto u wc
6. Od treninga teretana i HIIT posle treninga, 2-3x nedeljno (HIIT)
7. Ovaj bubreg i ''drugo mesto'' nisu povezani u smislu da se bol siri na dole, ovo kao cvrckanje na drugom mestu se oseti samo kad se skroz ispravim, kao u polozaju vezbi za istezanje trbusnjaka ovoj

http://www.menshealth.co.uk/cm/menshealthuk/images/Ab/md_139db88112629569342850.jpg

al ne mora taj polozaj, nego kad ispravim nogu bilo da sedim, lezim i sl.

To u bubregu nije bol, nego neki tup osecaj, ali nije to toliko primetno, mozda se i vise tripujem. Iskreno mislim da vise ima veze sa seksualnom aktivnoscu nego treningom, bas taj osecaj kad npr ne ejakuliras na vreme tj zadrzavas svesno. Jednom mi se pojavila ruzicasta sperma, ali je posle 3 dana bila bela, procitao sam da je to verovatno agresivan seks pa pukne kapilar ili nesto slicno, tek ako traje duze od 3 nedelje da se javim lekaru.

Koji su realno problemi ovog tipa koji se mogu javiti u ovom uzrastu?
pozdrav, nisam ti ranije odg, sorry  :)
hematospermija (pojava krvi u spermi) - može biti posledica više uzroka, ali sobzirom na to što navodiš 1x pojava, bez drugih tegoba (otežano mokrenje, bolovi, ponavljana pojava krvi...) i postepeno razbistravanje sperme - radi se o pucanju kapilara. ukoliko se ponovi treba uraditi pregled urologa (pregled testisa, spermokulturu, ultrazvuk prostate...)
bol koji zrači ka buregu koji se javlja pri zadržavanju ejakulacije - najverovatnije refleksno zrači zbog širenja semenih kesica i semnih kanala zbog uzdržavanja... msm da ne treba da te brine...
možeš uraditi ultrazvuk mokraćnih puteva (bubrega, bešike i prostate) ako te tegoba koju si naveo bude opterećivala...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #30 poslato: Mart 03, 2015, 11:49:47 posle podne »

Ok, hvala za info. Mislio sam da izbegnem preglede nekako, valjda je sve ok :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #29 poslato: Mart 03, 2015, 01:29:56 posle podne »

Eh ta prostata...tako mali, neugledan "organ",a moze napraviti gadne probleme sa godinama...ovo oko sedenja sam pitao i zbog sumnje da postoji neki minoran problem sa prostatom( infekcija,upala)...ali bih to ostavio urologu...

I dugo sedenje na jednom mestu negativno utiče na prostatu jer dolazi do tzv. venskog zastoja...Ovaj organ ima veoma razvijen venski splet koji, tokom dugog sedenja, može da "otekne". Prostata se tada poveća i može nekad, ljudima koji već imaju uvećanje organa i tegobe sa mokrenjem da dovede do potpune nemogućnosti pražnjenja bešike.( to kod tebe nije slucaj, jer se to odnosi na stariju populaciju i BHP). Zbog toga se onima koji moraju dosta vremena da sede (vožnja automobila, putovanje avionom i sl.) savetuje da s vremena na vreme ustanu i malo prošetaju.

Prostata takoĂ°e može da strada zbog:
* infekcije
* izlaganja hladnoći

Dakle, manje vezbanja "u hladnom"...i ispostuj date preporuke...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #28 poslato: Mart 03, 2015, 11:55:37 pre podne »

Pa nemam, a sedim bas puno. Imao sam problema s donjim ledjima dok nisam trenirao, sad se to popravilo i istezem se nema problema. Ali nisu to bili neki ozbiljni problemi, nego onaj tup bol koji se nekad javi.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #27 poslato: Mart 03, 2015, 01:09:16 pre podne »

Hm, ruzicasta semena tecnost...nesto kao pojava krvi? Da li se to cesto javlja?

Velike količine alkohola, jako začinjene hrane i izlaganje hladnoći mogu biti uzrok tome...ali i "divlji sex"...

Da li si imao rizican seksulani odnos? Bez zastite? Nekada "promena boje ejakulata" moze bit posledica infekcija i upalnih procesa ( epididimitis, prostatitis), kao i neprijatne senzacije u predelu testisa, "stidne kosti"...

Najčešće su upale u početnoj fazi asimptotske, i obično prvi simptom bude "trag krvi" u spremi...
Da, kao krv, ma jok, prvi put u zivotu. Prvo je bilo crvenkasto, pa ruzicasto i nakon 3 dana belo. Ma nista od ovih pitanja, ne bez zastite, ne zacinjena hrana, ne pijem uopste, e jedino hladnoca. Treniram u hladnom, u tankim carapama i cim se zagrejem skinem majicu, a realno me samo adrenalin greje, mozda sam povukao nesto od nogu?

S obzirom da smo sumnju na većinu nekih "malignih simptoma" otkonili...hm...nemaš problema sa slabinskim delom kičme? Ukočenost? Da li provodiš dosta vremena u sedećem položaju?

Preporučio bih da odradiš jedan kontrolni nalaz krvi i urina, UZ abdomena i male karlice, i konsultacija urologa dobrodošla...
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #26 poslato: Mart 02, 2015, 02:53:25 posle podne »

Hm, ruzicasta semena tecnost...nesto kao pojava krvi? Da li se to cesto javlja?

Velike količine alkohola, jako začinjene hrane i izlaganje hladnoći mogu biti uzrok tome...ali i "divlji sex"...

Da li si imao rizican seksulani odnos? Bez zastite? Nekada "promena boje ejakulata" moze bit posledica infekcija i upalnih procesa ( epididimitis, prostatitis), kao i neprijatne senzacije u predelu testisa, "stidne kosti"...

Najčešće su upale u početnoj fazi asimptotske, i obično prvi simptom bude "trag krvi" u spremi...
Da, kao krv, ma jok, prvi put u zivotu. Prvo je bilo crvenkasto, pa ruzicasto i nakon 3 dana belo. Ma nista od ovih pitanja, ne bez zastite, ne zacinjena hrana, ne pijem uopste, e jedino hladnoca. Treniram u hladnom, u tankim carapama i cim se zagrejem skinem majicu, a realno me samo adrenalin greje, mozda sam povukao nesto od nogu?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #25 poslato: Mart 02, 2015, 02:47:35 posle podne »

da li bi mogao da napipaš iznad levog testisa u mošnici - kao neke konopčiće (snopiće)?
(to ukazuje na varikocelu - proširene vene testisa)
Uh doktore ja to imam. Da li je opasno ? Sta raditi ?
Jednom prilikom pre par meseci sam se udario u levi testis i bolelo me je jedno mesec i po dana pri kontrakciji trbusnjaka i retko pri setanju. Javljaju se kao ''sevajuci'' bolovi na sekundu u vise navrata od jednom. Bolove nemam odavano, ali se ti konopcici vide. Na desnom je sve ok, tu se nisam udario niti je bolelo. A to sve sto je na levom nije bilo pre udarca... Sry za ovakvo upadanje ali sam morao...

"Varikokela je proširenje venskog spleta (plexus pampiniformis) u skrotumu (mošnici) i unutrašnje spermatične vene (vena spermatica interna) koji odvode vensku krv iz semenika (testisa). Najčešće nema kliničkih simptoma, ali je značajan faktor u nastanku neplodnosti.

Učestalost

U opštoj populaciji varikokela se javlja u 10-20% slučajeva,a  nalazi se kod 40% neplodnih muškaraca.

Podela

Varikokele se prema veličini dele na male, srednje i velike.

male - primećuju se samo pri napinjanju ili nošenju teških predmeta kada je otežano oticanje venske krvi pa se varikokela povećava
srednje - mogu se dijagnostikovati pipanjem testisa
velike - uočavaju se samim pogledom na testis

-u preko 90% slučajeva varikokela se javlja sa leve strane
-kod svakog petog pacijenta, varikokela može biti obostrana
-najčešće je bez simptoma i pacijenti mogu da primete da im testis izgleda uvećano i čudno na dodir
-često se varikokela opisuje kao vreća puna glista, ili crva, jer proširene vene u mošnicama odaju takva utisak
-nekada, koža mošnica može biti vlažna od znoja, crvena i upaljenja
-kod velikog broja pacijenata, postoji neplodnost, ali ne kod svakog pacijenta sa varikokelom
-kod odredjenog broja pacijenata postoji bol u mošnicama sa osećajem težine

Uzrok nastanka

Varikokele su najčešće nepoznatog uzroka( urodjena slabost venskog zida) jer kod većine osoba nema popratnih bolesti niti procesa. MeĂ°utim, varikokele mogu biti posledica bolesti gornjih mokraćnih puteva, najčešće tumora bubrega. Poremećaj cirkulacije dovodi do vraćanja krvi natrag iz bubrežne cirkulacije u testise zbog čega se vene šire.

Klinička slika

Varikokela je obično bez simptoma. Često se otkriva prilikom obrade neplodnosti. Bolesnici se ponekad žale na osećaj težine ili bol u skrotumu. Pri opipavanju skrotum je nalik na vreću punu glista. Na koži skrotuma mogu se javiti znojenje, upala kože, crvenilo i ojed. Varikokela smanjuje plodnost, ali ne kod svih muškaraca. Kod mlaĂ°ih muškaraca je bitno da li se stanje pogoršava jer varikokela ponekad može dovesti do atrofije (odumiranja) testisa.

Dijagnoza

Za prepoznavanje varikokele najvažniji je pregled i pipanje testisa. Dijagnoza se najčešće postavlja opipavanjem testisa dok muškarac stoji. Ponekad je varikokela tako velika da se uočava samim posmatranjem. Testis na strani varikokele je često manji nego suprotni testis. Dijagnoza se potvrĂ°uje ultrazvukom, tzv. kolor-doppler ultrazvukom kojim se može prikazati protok krvi u snimanom području tela. Kada se sumnja na bolesti u trbušnoj šupljini koje sekundarno uzrokuju varikokelu može se uraditi kompjuterska tomografija (CT).
Varikokele se mogu dokazivati i drugim metodama kao što je venografija, radionuklidna angiografija i običan ultrazvuk.

Lečenje

Zasad ne postoje lekovi koji bi uspešno lečili varikokelu iako se intenzivno istražuju antioksidanti kao potencijalni nehirurški lekovi.
Lečenje najčešće nije potrebno. Ako su izraženi lakši bolovi i neugodan osećaj u preponama preporučuje se nošenje steznika ili podupirača (suspenzorija). Kod većih varikokela potreban je hirurški zahvat.

Hirurški zahvat se sprovodi u sledećim slučajevima:

-jak bol u testisima koji ne odgovara na drugačije lečenje
-poremećaj funkcije testisa( spermogram)
-smanjenje (atrofija) testisa

Varikokela se može lečiti i interventnim radiološkim metodama gde se u venu ulazi kateterom koji krvnom strujom dolazi u testis i pod kontrolom rendgenskih snimaka embolizuju se proširene vene različitim sredstvima. Potrebno je suzdržavanje od seksualnih odnosa najmanje nedelju dana posle zahvata
."

Postoje i preporuke vezane za "ogranicenja po pitanju treninga sa opterecenjem"...
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #24 poslato: Mart 02, 2015, 01:54:28 posle podne »

da li bi mogao da napipaš iznad levog testisa u mošnici - kao neke konopčiće (snopiće)?
(to ukazuje na varikocelu - proširene vene testisa)
Uh doktore ja to imam. Da li je opasno ? Sta raditi ?
Jednom prilikom pre par meseci sam se udario u levi testis i bolelo me je jedno mesec i po dana pri kontrakciji trbusnjaka i retko pri setanju. Javljaju se kao ''sevajuci'' bolovi na sekundu u vise navrata od jednom. Bolove nemam odavano, ali se ti konopcici vide. Na desnom je sve ok, tu se nisam udario niti je bolelo. A to sve sto je na levom nije bilo pre udarca... Sry za ovakvo upadanje ali sam morao...
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #23 poslato: Mart 02, 2015, 01:53:59 posle podne »

Kucam, kucam :)

1. Vode popijem bar 2l, trudim se da bude preko, tj oko 3l, imam 74kg
2. Nisam radio UZ pregled
3. Nisam radio lab pregled
4. Nemam jake bolove, tj nema bolova nikakvih
5. Nemam pecenja pri mokrenju, boja urina bela i idem nesto cesce na mokrenje, ali to zato sto pijem dosta vode, kad nisam toliko hidriran normalno je zut i ne idem cesto u wc
6. Od treninga teretana i HIIT posle treninga, 2-3x nedeljno (HIIT)
7. Ovaj bubreg i ''drugo mesto'' nisu povezani u smislu da se bol siri na dole, ovo kao cvrckanje na drugom mestu se oseti samo kad se skroz ispravim, kao u polozaju vezbi za istezanje trbusnjaka ovoj

http://www.menshealth.co.uk/cm/menshealthuk/images/Ab/md_139db88112629569342850.jpg

al ne mora taj polozaj, nego kad ispravim nogu bilo da sedim, lezim i sl.

To u bubregu nije bol, nego neki tup osecaj, ali nije to toliko primetno, mozda se i vise tripujem. Iskreno mislim da vise ima veze sa seksualnom aktivnoscu nego treningom, bas taj osecaj kad npr ne ejakuliras na vreme tj zadrzavas svesno. Jednom mi se pojavila ruzicasta sperma, ali je posle 3 dana bila bela, procitao sam da je to verovatno agresivan seks pa pukne kapilar ili nesto slicno, tek ako traje duze od 3 nedelje da se javim lekaru.

Koji su realno problemi ovog tipa koji se mogu javiti u ovom uzrastu?

Hm, ruzicasta semena tecnost...nesto kao pojava krvi? Da li se to cesto javlja?

Velike količine alkohola, jako začinjene hrane i izlaganje hladnoći mogu biti uzrok tome...ali i "divlji sex"...

Da li si imao rizican seksulani odnos? Bez zastite? Nekada "promena boje ejakulata" moze bit posledica infekcija i upalnih procesa ( epididimitis, prostatitis), kao i neprijatne senzacije u predelu testisa, "stidne kosti"...

Najčešće su upale u početnoj fazi asimptotske, i obično prvi simptom bude "trag krvi" u spremi...
« Poslednja izmena: Mart 02, 2015, 02:02:14 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #22 poslato: Mart 02, 2015, 11:19:01 pre podne »

Hmmm, pa i ne bas :-\
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #21 poslato: Mart 02, 2015, 11:12:26 pre podne »

da li bi mogao da napipaš iznad levog testisa u mošnici - kao neke konopčiće (snopiće)?
(to ukazuje na varikocelu - proširene vene testisa)
Sačuvana
R1
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1531

« Odgovor #20 poslato: Mart 02, 2015, 11:12:08 pre podne »

Kucam, kucam :)

1. Vode popijem bar 2l, trudim se da bude preko, tj oko 3l, imam 74kg
2. Nisam radio UZ pregled
3. Nisam radio lab pregled
4. Nemam jake bolove, tj nema bolova nikakvih
5. Nemam pecenja pri mokrenju, boja urina bela i idem nesto cesce na mokrenje, ali to zato sto pijem dosta vode, kad nisam toliko hidriran normalno je zut i ne idem cesto u wc
6. Od treninga teretana i HIIT posle treninga, 2-3x nedeljno (HIIT)
7. Ovaj bubreg i ''drugo mesto'' nisu povezani u smislu da se bol siri na dole, ovo kao cvrckanje na drugom mestu se oseti samo kad se skroz ispravim, kao u polozaju vezbi za istezanje trbusnjaka ovoj

http://www.menshealth.co.uk/cm/menshealthuk/images/Ab/md_139db88112629569342850.jpg

al ne mora taj polozaj, nego kad ispravim nogu bilo da sedim, lezim i sl.

To u bubregu nije bol, nego neki tup osecaj, ali nije to toliko primetno, mozda se i vise tripujem. Iskreno mislim da vise ima veze sa seksualnom aktivnoscu nego treningom, bas taj osecaj kad npr ne ejakuliras na vreme tj zadrzavas svesno. Jednom mi se pojavila ruzicasta sperma, ali je posle 3 dana bila bela, procitao sam da je to verovatno agresivan seks pa pukne kapilar ili nesto slicno, tek ako traje duze od 3 nedelje da se javim lekaru.

Koji su realno problemi ovog tipa koji se mogu javiti u ovom uzrastu?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #19 poslato: Mart 02, 2015, 11:10:18 pre podne »

Izvinjavam se sto dizem staru temu, pade mi na pamet. Imam 25 godina, a nekad kao da imam cudan osecaj u predelu levog bubrega, samo tu i to kod erekcije ili zadrzavanja ejakulacije. nem problem s mokrenjem, ali ne znam jel ovo treba da osecam ili ne? Nemam taj osecaj uvek, ali sad kako znam da nesto tu ima poceo sam cesce da primecujem. Nisam radio nikakve nalaze, zanima me informativno.

Boli otprilike kao na mestu kad niste dovoljno fizicki spremni pa se pretrenirate aerobnim treningom i onda tu zaboli nesto xD

druga stvar tacno na liniji, tu iznad femoralne prepone, tj tog natpisa femoralna, kao da osetim neko poigravanje/cvrcanje/grc, cudno nesto



U razlicitim polozajima, to se desi takodje nekad, jel to povezana situacija, sta bi moglo biti?
Poydrav, nisi odgovorio na pitanja:
- da li imaš tegobe pri mokrenju (peckanje, bol, otežano mokrenje?)?
- da li imaš bolove pri ejakulaciji?
- bolovi u tom delu pri fizičkom naporu?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.167 sekundi sa 17 upita.