TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395224 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 30, 2024, 11:20:59 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Izolovana sistolna hipertenzija (ISH) - imam 22 godine  (Pročitano 11805 puta)
miljan92
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #41 poslato: Jul 23, 2014, 01:43:07 posle podne »

Da da, hvala. Sad se malo bolje i ja osecam, posto mene ovo osecam da najvise udara u psihu... Reko sam, kad zavrsim sa svim obavezama i uradim sve to, ako sve daj boze bude u redu, necu prici meracu za pritisak narednih 10 godina :)

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #40 poslato: Jul 23, 2014, 01:42:56 posle podne »

Osnove svakog lekarskog preglade su inspekcija, palpacija, perkusija, auskultacija...dakle, "gledam, dodirujem, osecam, slusam", sve to ipotpunjuju dodatne dijagnosticke procedure...bez svega toga, nema ni valjane dijagnoze, ni terapije, ako je potrebna...dakle, manje se opterecuj merenjima, subjektivnim osecajima, strucno neutemeljenim strahovima...za sve sto sumnjas...pravac ordinacija lekara!
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #39 poslato: Jul 23, 2014, 01:23:39 posle podne »

nema potrebe da meriš pritisak posle skakanja iz ležećeg položaja - time ništa ne dobijaš...
meri - u opuštenom stanju u bilo koje doba dana (ujutru, podne, uveče...)...
vrednost 145 sist nije mnogo, ali je preko 140 povišeno....
u principu, vrednosti koje navodiš su dobre, msm da treba povremeno da proveriš pritisak, napraviš pregled lekara, ali ne treba previše da se opterećuješ sa tim....
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #38 poslato: Jul 23, 2014, 01:21:28 posle podne »

Kao prvo hleb za veceru, pa makar on bio sa koprivom nikako!!! Previse "insulina" za vecernji period...uzmi npr. ela sir i belanca, tunjevina je ok...suplement kazein isto tako...

Kopriva jeste odlican izvor gvozdja, ali da ce izazvati toliko nezeljnih efekata, tesko...osim ukoliko nemas znake HEMOHROMATOZE, sindrom povecane resorpcije gvozdja hranom...a to sigurno nemas...ALI OPET, URADI LAB. NALAZ, DZABE TE MI SAVETUJEMO, ILI PLASIMO(kao sto ti kazes), DOK NE URADIS DETALJAN PREGLED I ANALIZE NISTA!

Sačuvana
miljan92
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #37 poslato: Jul 23, 2014, 01:00:52 posle podne »

Ne pijem nikakva energetska pića. Od tečnosti samo znam za vodu i mleko, a kafu pijem samo vikendom (2 puta nedeljno).

Pa sad ti skokovi pritiska koje sam dobijao se desavaju cesto, meni je samo bitno da kad jednom dobijem visok rezultat, da mi pritisak padne kasnije, i to tako i bude. Neki ljudi koji imaju problem sa hipertenzijom kazu da ovo moje nije bukvalno nista, kazu da je opsan pritisak preko 160/100 i da je tada sve opasno, a ovo moje sto skoci do 145 pa nazad, kazu da je bukvalno smesno. A i ja sad postavljam sebi sumnje oko merenja, posto je Slavisa rekao da treba u miru da se meri. Ja na primer, kad dobijem vrednost 145/72, to obicno bude kada naglo ustanem iz kreveta i zadrzim mokracu, ili gledam tv 2 sata, pa naglo skocim da merim. Sada vec tri dana merim pritisak samo ujutru i dobijam idealan rezultat (danas 118/69, juce 121/70...) A sto se tice pregleda nije mi jednostavno oko vadjenja knjizice, zato sto sam ne zaposlen a nemam potvrdu iz biroa itd itd, nemam roditelje koji mogu da mi pomognu itd itd, zato mi je malo komplikovanije oko knjizice...

Sto se tice ishrane, ja ulazem veliku kolicinu novca u ishranu i gledam da se hranim izuzetno kvalitetno, ne verujem da unosim malo magnezijuma, bas mislim da unosim vise od preporucene dnevne kolicine. Sto se tice minerala, brine me gvozdje, posto mislim da ga unosim mnogo vise nego sto je preporuceno, pa me brine da li mozda to dovodi do guste krvi i jaceg pritiska, ali odgovor na to ne mogu da dobijem na internetu. Preporucen unos gvozdja je 9 mg dnevno za muskarce, ja preko 9 mg unesem samo za veceru, zahvaljujuci hlebom sa koprivom, za koji pise da ima 2,80 na 100g, ja za veceru pojedem 350 g. Sta mislite, da li pojacan unos gvozdja moze da utice na povisen pritisak ili toksikaciju krvi?!
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #36 poslato: Jul 23, 2014, 12:46:29 posle podne »

piješ energetska pića?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #35 poslato: Jul 23, 2014, 12:45:32 posle podne »

hrani se zdravo, treniraj umereno, spavaj dovoljno, ne žuri da sve stigneš u životu (treba i oduzeti gas...)
uzimaj magnezijum, čaj od nane, puno tečnosti....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #34 poslato: Jul 23, 2014, 12:43:49 posle podne »

ok, javi rezultate kad  uradiš preglede....
ne brini, nije ništa strašno...
skok pritiska koji si naveo se desio par puta i on je vrlo diskretan.... inače ti je pritisak dobar i nema potrebe da se opterećuješ sa tim. važno je da se opustiš.
proveri krvnu sliku, mokraću, ekg i eventualno ultrazvuk srca....
Sačuvana
miljan92
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #33 poslato: Jul 22, 2014, 02:15:55 posle podne »

Moracu izgleda... Cim zavrsim ovu praksu...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #32 poslato: Jul 22, 2014, 01:24:55 posle podne »

Drago mi je da to cujem( neki put bolje da pitamo opet, da ne bude "promene iskaza")...ali ipak...svrati na jedan kontrolni , kompletni pregled...pa nam objavi ovde rezultate da vidimo ko je bio u pravu...i ne zaboravi...ZDRAVLJE TREBA DA TI UVEK BUDE NA PRVOM MESTU...

"Zdrav covek ima hiljadu zelja, a bolestan samo jednu - DA BUDE ZDRAV"...
Sačuvana
miljan92
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #31 poslato: Jul 22, 2014, 01:12:24 posle podne »

Nista od navedenog, napomenuo sam jos u prvom postu da se osecam potpuno dobro, glavobolje imam samo posle zurki i alkohola. Nikakvo gusenje nemam, znojim se samo po velikoj vrucini u prevozu i to je topao znoj... Ostalo navedeno, ništa  :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #30 poslato: Jul 22, 2014, 01:08:19 posle podne »

Samo mi reci jos ovo...imas li glavobolje?  Ako imas, jesu potiljacne, kao da imas slem na glavi? Ili kao da imas obruc oko glave koji te steze?

Vrtoglavice? Nesvestice? Preskoke srca u mirovanju? Gusenje? Bolove u grudnom kosu? "Hladan znoj"?
Sačuvana
miljan92
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #29 poslato: Jul 22, 2014, 12:59:46 posle podne »

Jasno mi je... Ja sam Saaam sebi dijagnostifikovao izolovanu sistolnu hipertenziju. Poslednji put sam bio kod lekara pre 5 godina, a poslednji put sam vadio krv kad sam bio osmi razred osnovne skole xD (14 godina, sad imam 22). Kao mali sam bio cesto bolesljiv, bar 1 godisnje, ali to su bile obicne prehlade sa temperaturom. Srce uvek kad mi je bilo slusano, nikad nije nista neuobicajno pronadjeno, šum nisam imao od rodjenja, niti neke urodjene srcane mane. ECG ili bilo koji drugi kardio pregled nikada u zivotu nisam radio. Krvni pritisak kada sam merio u srednjoj skoli bio je 110/60 ( to je bilo pre 6 godina). Ovo sad mi je poremetilo i pamet i razmisljanje kada sam jednom slucajno dobio visoki rezultat, i to me je isparanoisalo nenormalno.

Sto se tice tih merenja, sada gledam da izmerim samo ujutru, jer tad znam da sam u najmirovnijem stanju. Inace kad ga merim popodne, to bude posle posla, posle nosenja namirnica i penjanja uz stepenice, pa onda dobijem rezultat 135/70 i jače. Uvece 10 min posle treninga, ma kolko se umorno osecao, nemogu dobiti visok rezultat merenja, ali mi je tada puls preko 85. Najnizi rezultat koji sam dobio neposredno posle treninga bio je 104/57 sa pulsom 95. Inace posle treninga bude ili 115/67 ili 127/72, u toj nekoj razmeri. Stojeci kad merim sa ispruzenom rukom u visini srca, obicno dobijam 127/75 (sa pulsom od oko 85). Znaci neznam sta stvarno, kad zavrsim ovaj moj posao posle 2 nedelje, najverovatnije cu da vidim za knjizicu, da uradim sve moguce preglede (ecg, holter, traka za trcanje i pritisak, echokardiogram i krvnu sliku), i ako daj boze bude sve u redu, necu prici meracu za pritisak narednih 10 godina xD
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #28 poslato: Jul 22, 2014, 12:46:01 posle podne »

Miljane, nas cilj nije da te plasimo, vec da te naucimo da se odgovorno ponasas prema svom zdravlju...to je opsta kultura zivljenja...na pocetku si jos rekao da si plasljiv po prirodi, ali nema razloga za to, kada si poslednji put bio kod lekara opste prakse? Kada si poslednji put uradio lab. nalaz? Imas idealnu tezinu...a sto se tice varijacija u vrednosti pritiska...

Normalan   90–119   60–79
Prehipertenzija   120–139   80–89
Prvi stepen hipertenzije   140–159   90–99
Drugi stepen hipertenzije   ≥160   ≥100
Izolovana sistolna Hipertenzija   ≥140   <90

Ako se izmeri krvni pritisak >140/90 mmHg bar 2-3 puta u dva ili tri različita vremena, postavlja se dijagnoza hipertenzije. Pola sata pre merenja treba izbegavati veće fizičko opterećenje, kofein i nikotin. Da li uzimas kofein ili neki suplement koji sadrzi vecu dozu kofeina? Da li si pusac? Uzimas neki NO-reaktor?

Pre merenja je potrebno mirovanje od minimum 5 minuta. Krvni pritisak varira u toku dana (cirkadijalni ritam), zavisi od stanja budnosti, položaja tela (ležeći, sedeći, stojeći), fizičke aktivnosti, prisustva drugih bolesti, stresa, ishrane...
Često se dešava da krvni pritisak skoči kada nas pregleda lekar, a kod kuće nam je normalan,tzv. "hipertenzija belih mantila"!

Kod tebe je mozda suprotno, to ti je postalo opsesija...polako...sve sumnje ces odagnati odlaskom kod lekara, ne da bi trazili tvoju bolest, ili direktno upucivali na nju, vec da bi redovno pratio svoje zdravstveno stanje i sve rizike, ako postoje otklonio na vreme  ;D

I da, opet kazem aparat sa zivinim stubom je zakon... ;D
Sačuvana
miljan92
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #27 poslato: Jul 22, 2014, 11:37:03 pre podne »

Danas sam ujutru izmerio pritisak i 121/69 je bio rezultat. Poenta cela oko pritiska je da mi sistolni u toku dana varira izmedju 115 i 145, dok mi je dijastolni uvek izmedju 65 i 75. Cak i posle 25 sklekova u seriji, dijastolni je ispod 70. Zato pitam i u vezi tog pulsnog pritiska, da li je strasno ako dobijem visok puslni pritisak (veliku razliku izmedju SYS i DIA). Visok sam 185, težak 73 kilograma. Spavam izmedju 6 i 8 sati dnevno, ne znam stvarno sad me plasite sa tim pricama, moracu da vidim nesto...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.069 sekundi sa 17 upita.