TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 11:00:00 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li bi muškarci i žene trebalo da treniraju na isti način?  (Pročitano 4213 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Decembar 02, 2014, 09:18:38 posle podne »

Da li bi muškarci i žene trebalo da treniraju na isti način?


Postoji li razlika izmeĂ°u muškog i ženskog treninga?

Oduvek me izluĂ°ivalo uverenje nekih ljudi da bi muškarci i žene trebalo da treniraju na različite načine. "Momci bi trebalo da rade 6-8 ponavljanja, uglavnom sa slobodnim težinama, najviše usmereni na benč i čučnjeve, dok je za devojke veliki broj ponavljanja, vežbe na spravama i iskoraci." Reći ću vam da je to potpuna nebuloza.

Sa anatomske tačke gledišta, muškarci i žene su veoma slični. Imamo kosti, mišiće i veliki broj istih organa. Naša tela procesuiraju hranu na isti način i koža nam identično reaguje na sunce. Kada je reč o bodibildingu (što bi predstavljalo mnoge kategorije fizičke promene tela radom sa opterećenjem),  najveća razlika meĂ°u polovima je testosteron. Testosteron je anabolički hormon koji omogućava muškarcima mnogo veću mišićnu masu u odnosu na žene.

Zbog toga i nema realnu osnovu teza da će devojke koje treniraju kao muškarci i izgledati kao muškarci. Ženi je bez testosterona nemoguće da izgradi muško telo, koliko god i kako god trenirala. Dakle, glavno pitanje nije kako bi trebalo da izgleda muški a kako ženski trening, već kako bi trebalo da izgleda trening jednog ljudskog bića. A to već nije pitanje pola, nego cilja.

Ja imam najboljeg trening partnera na svetu... nekog ko me tera da ustanem sa sofe i odem na trening i kad mi nije do toga, ko me motiviše na svakom treningu, i neko ko je već osvajao titule. I, znate šta, taj trening partner je žensko. Zapravo, to je moja supruga.



Poslednje što bih želeo da uradim je da oženim neku koja izgleda kao muško (nemam ništa protiv onih kojima to ne smeta). Sonja je daleko od izgleda muškarca. Ona je "Figure" takmičarka (sada se prebacuje u bikini kategoriju), a ja sam IFBB Pro takmičar u Men's Physique kategoriji (i bivši državni šampion u bodibildingu), i oboje treniramo na isti način. Jedino što nam se, naravno, razlikuju su težine sa kojima radimo (osim kada je reč o listovima, gde je Sonja prava zver i "šije" me redovno). Oboje želimo izbalansiranu mišićnu strukturu, a to dolazi pametnim treningom, dobrom ishranom i suplementacijom.

Tokom izgradnje tela, morate obratiti pažnju na simetriju. Svi imamo odreĂ°ene mišićne partije koje reaguju na trening bolje od nekih drugih, pa taj faktor treba uzeti u obzir prilikom pravljenja trening programa. Ovo pominjem zbog toga što neke devojke kažu kako im odreĂ°eni delovi tela znatno brže napreduju, pa se plaše da će izgledati kao muškarci. Najčešće će reći to za butine.

Butine su mesto gde se, tradicionalno, kod žena nakuplja najveći procenat masti. Slučajnost? Mislim da veliki broj devojaka greškom poistovećuje veće butine sa mišićavim butinama. MeĂ°utim, one kod kojih je zaista slučaj da je reč o mišićima, potrebno je da samo malo promene način treninga za taj deo tela i biće sve ok. Ovo ne znači da bi žene i muškarci trebalo da treniraju različito, jer ovakva taktika važi i za muškarce. Recimo da imate dominantan triceps, na ivici narušavanja simetrije – naravno da ćete onda malo "olabaviti" trening te mišićne partije.

Ukoliko se bavite nekim sportom, trening u teretani treba da bude prilagoĂ°en vašem cilju. Još jednom, nebitno je da li je reč o Mariji ili Marku, već je bitno naći svrsishodan trening program. Bilo da ste dizač tegova, MMA borac ili hokejaš, razlike u trening programima ne baziraju se (ili ne bi trebalo) na razlikama u polu.


Izvor: rxmuscle.com
Prevod: Robert

 
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.071 sekundi sa 17 upita.