TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 20, 2024, 09:01:04 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Konstipacija  (Pročitano 15188 puta)
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #41 poslato: Februar 04, 2015, 07:58:40 pre podne »

Upravo sada sam se testiraon na povecanu kandidu i ono vodu ostavim do umutru pljunem u casu i onda gledam pljuvacku meni je oni kao mjehurici od pljuvacke su ostali gore stim sto sam u dnu case gledao kao nesto da se kroz vodu pokrece kao trakice neke pa moguce da imam malo povecanu kandidu bas je to cini mi se najvjerovatnije jer su simptomi isti i ta nervoza aknksioznost i sve ostalo sto ide uz to. :) :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #40 poslato: Februar 03, 2015, 11:02:07 posle podne »

Po pitanju gorušice...preporuka za čitanje, divan tekst našeg strongemena - Milana Jovanovića

"Gotovo da nema čoveka koji u toku života nije imao iskustvo sa pojavom gorušice. Gorušica ili osećaj peckanja u grudima javlja se zbog vraćanja (refluksa) želudačne kiseline, a stanje koje nastaje zbog ponovljenih epizoda gorušice naziva se  gastroezofagealnog refluksa ili skraćeno GERB. Ta bolest je obično posledica slabosti mišića, donjeg ezofagealnog sfinktera (DES). DES okružuje u obliku prstena donji deo jednjaka. Kod gutanja DES se otvara, omogućavajući prolaz hrane u želudac. Inače, DES mora biti zatvoren kako se kiselina iz želuca ne bi vraćala u jednjak, a ako se to desi javlja se osećaj pečenja.

Sama bolest krije mnoge opasnosti, jer kod endoskopskog pregled, čak iako neko ima gorušicu, u 55 % slučajeva nema promena na jednjaku, dok se one registruju u oko 45 % slučajeva i to može dalje dovesti i do težih oštećenja, - Baretov ezofagus, koji je zapravo predkancerozno stanje, u kojem dolazi do metaplazije i pojave želudačnog epitela u jednjaku.  
  
Uzrok nastanka

Mnogi uzroci izazivaju opuštanje DES-a: pojedini lekovi, odreĂ°ena hrana, emocionalni stres, pušenje, brzo jedenje, neodgovarajuće žvakanje ili ležanje nakon jela. Čak i kad je DES čvrst, gorušica se može pojaviti kao posledica pritiska na mišić od preteranog jela, tesne odeće, trudnoće ili debljine.      

Klinička slika

Glavni simptom je bolni osećaj peckanja u grudima. Ponekad je bol jaka kao kad čovek ima infarkt miokarda (ponekad osobe s infarktom misle da imaju gorušicu). Oba stanja izazivaju bolove u grudima. Obično se razvija u roku od sat vremena nakon jela.

Lečenje

Gorušica se leči tzv. antacidima - lekovi koji neutrališu želudačnu kiselinu, ublažavaju bol i pečenje u grudima. Gelusil® Lac pokazao je odlične rezultate u terapiji gorušice. Ovaj antacid efikasno neutrališe višak želudačne kiseline i brzo otklanja bol, gorušicu i druge tegobe koje prate prekomerno lučenje želudačne kiseline. Gelusil® Lac stvara i zaštitni sloj koji štiti sluzokožu želuca i duodenuma.

U skorije vreme za terapiju prekomernog lučenja želudačne kiseline i ulkusa (čira) sve više se upotrebljavaju H2 blokatori, kao što je Ranitidin u šumećim tabletama. Lekari ga rado preporučuju jer deluje već nakon 15 minuta na smanjenje sekrecije  želudačne kiseline, a pritom ne remeti sekreciju zaštitne sluzi i enzima u procesu varenja. Ubrzava zarastanje i ublažava tegobe kod peptičkog ulkusa.

Savremena terapija sprovodi se uz primenu nove generacije lekova iz grupe takozvanih "inhibitora protonske pumpe" (pantoprazol, a to je Controloc), ti preparati deluju sprečavajući stvaranje kiseline u želucu.

Većina bolesnika dobro reaguje na terapiju koja traje 4-8 nedelja, tako što se jedna tableta uzima ujutru, pre jela i u dozi od 40 mg, meĂ°utim, kada se prestane sa terapijom simptomi bolesti se veoma često vraćaju i zato veliki broj bolesnika mora da bude na, takozvanoj, terapiji održavanja, tačnije, da dnevno uzima neki iz ove grupe lekova u dozi od 20-40 mg i to – godinama.

Prevencija

Prevencija je najbolji način borbe protiv gorušice. Uz nekoliko jednostavnih pravila možete izbeći ovaj neprijatan problem i u miru uživati u svim blagodetima odmora.

Dok jedete, opustite se. Stres povećava proizvodnju želudačne kiseline. Sedite i jedite polako. Uživajte u svakom zalogaju. Slušajte opuštajuću muziku. Ne preterujte u količini hrane. Pokušajte da jedete četiri ili pet manjih obroka umesto tri velika.  

Izbegavajte ljutu hranu. Verovatno niste znali da neka hrana pojačava izlučivanje želudačne kiseline: agrumi, beli luk, gazirana pića, začinjena hrana i hrana na bazi paradajza. Neka hrana izaziva otpuštanje jedinjenja sličnih hormonima koji opuštaju DES: masna hrana, čokolada, čaj, kafa i alkohol. Nemojte se ispružiti odmah nakon jela. Prvo šetnja, a onda idite na spavanje. Ako vas gorušica muči tokom noći, nemojte jesti nekoliko sati pre odlaska na spavanje.    

Oslabite. Prevelika težina pojačava pritisak na želudac i može proterati kiselinu u jednjak. Zbog toga je gorušica tako česta kod trudnica. Otpustite kaiš. Tesna odeća povećava pritisak na želudac. Žvaćite gume za žvakanje. One pojačavaju stvaranje pljuvačke, koja može da ublaži  pečenje u jednjaku i vraća kiselinu nazad u želudac. "    


S obzirom na udruženost tegoba vezanih za pražnjenje creva, gorušicu i sl. , moja preporuka bi se ticala promena načina ishrane, više dijetnih vlakana( "oznaka intergralno"), češći, a manji , REDOVNI obroci, bez začina, alkohola, duvana, manje stresa, a više opuštanja...probotik kapsule, od mlečnih proizvoda koristiti jogurt i kefir...dobra hidriranost...

I naravno, preporuka za konsultaciju sa gastroenterlogom...
« Poslednja izmena: Februar 03, 2015, 11:05:50 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #39 poslato: Februar 03, 2015, 10:53:10 posle podne »

Sindrom iritabilnog kolona??? Hm...nije isključeno...ako ćemo detaljno o sindromu iritabilnog kolona...

"Sindrom iritabilnog kolona, odnosno iritabilnog debelog creva predstavlja najčešće gastrointestinalno oboljenje u kliničkoj praksi. Stručnjaci ga posmatraju kao bolest savremenog čoveka. Karakterišu ga bolovi u trbuhu u kombinaciji sa poremećajem stolice u vidu proliva i/ili zatvora. Češće se javlja kod žena nego kod muškaraca a simptomi se kod većine pacijenata javljaju do 35. godine.

Sindrom iritabilnog kolona

Tačan uzrok nastanka iritabilnog kolona nauka još uvek nije utvrdila. Pokretljivost creva je poremećena iako organskih uzroka nema (nikakve izrasline ili druge promene nisu prisutne). Iritabilni kolon je vrlo neprijatno oboljenje ali ne uzrokuje trajnu štetu crevima, ne izaziva krvarenja, niti vodi nekoj drugoj ozbiljnijoj bolesti poput raka.

Kod pacijenata sa sindromom iritabilnog kolona tegobe se javljaju ili pojačavaju u vreme stresnih situacija. Često pacijenti početak svoje bolesti vezuju za neku stresnu situaciju iz svog života (problemi u porodici, na poslu, bolest ili smrt u porodici, novčane poteškoće, psihičke traume iz detinjstva).

Ishrana siromašna dijetnim vlaknima je najbitniji faktor nastanka, dok alkohol i pušenje mogu pojačati simptome već nastalog sindroma iritabilnog kolona. Kod pacijenata, kod kojih se periodi zatvora i proliva smenjuju neophodno je ispitati i intoleranciju na laktozu kao i nepodnošljivost na neke sastojke hrane.

POSTOJE TRI OSNOVNA OBLIKA OVOG SINDROMA

Kod prvog oblika se javljaju bol u trbuhu i zatvor i to je spastični kolon. Kod drugog oblika se javlja proliv koji može biti povremeni ili stalni (funkcionalni proliv), i kod trećeg oblika se naizmenično javljaju proliv i zatvor. Treba reći da je klinička slika sa zatvorom češća kod žena, a kod muškaraca se daleko češće javlja proliv.

Za bol je karakteristično da se pojačava nakon obroka a smanjuje nakon pražnjenja creva. Bol je difuznog je tipa, znači prostire se uglavnom duž čitavog trbuha. Pražnjenje creva je neredovno, manje od 3 stolice nedeljno, može biti i otežano, nepotpuno i bolno. Formirane stolice su često uske kao olovka. Proliv se ispoljava ujutru ili nakon obroka u vidu reĂ°ih stolica male zapremine. Kod ovih pacijenata je prisutno nadimanje trbuha i često može biti prisutna sluz u stolici. Bolovi i proliv se nikada ne javljaju tokom sna, za razliku od organskih bolesti creva kada osoba ima i prolive i bolove tokom noći. Neretko su prisutne i tegobe tipa gorušice, mučnine i povraćanja. Isto tako, kod osoba sa sindromom iritabilnog kolona je primećena učestalost glavobolja, palpitacija, pojačanog znojenja, a kod žena i dismenoreje. Kod oblika sa zatvorom pacijenti posledično često imaju i hemoroide. MeĂ°utim, bez obzira na navedene simptome, opšte stanje bolesnika je dobro.

DIJAGNOZA

Pri postavljanju dijagnoze neophodno je prvenstveno ostvariti dobar kontakt sa pacijentom. Bitno je da pacijent shvati da mu lekar veruje i da njegove tegobe nisu umišljene. Nedostatak organskih promena na samim crevima je osnovni razlog ovakvom pristupu. Dijagnostika obuhvata prvo razgovor sa lekarom, kako bi se prepoznali simptomi i isključile druge bolesti (divertikulits, čir na dvanaestopalačnom crevu, problemi sa žučnom kesom, parazitske bolesti, rani ulcerozni kolitis).

Kod pacijenata starijih od 40 godina, koji ranije nisu imali slične tegobe, a imaju krv u stolici ili pozitivnu porodičnu anamnezu na tumore debelog creva, neophodno je isključiti mogućnost postojanja polipa i tumora (uraditi kolonoskopiju). Kod žena treba isključiti neke bolesti genitalnog trakta koje mogu imati sličnu simptomatologiju (tumori ženskih polnih organa, upale jajnika ili postoperativna stanja s priraslicama na crevima). Neophodan je fizikalni pregled, detaljna laboratorijska analiza, ultrazvuk trbuha, pregled stolice na okultnu krv( "skrivena krv") i rektosigmoidoskopija. Ako je proliv izrazito prisutan treba uraditi pregled stolice na parazite, isključiti nedostatak laktaze, prisustvo zapaljenskih bolesti creva, alkoholizam, hipertireozu...
Na kraju bitno je naglasiti da se konačna dijagnoza postavlja „per exclusionem“, odnosno isključivanjem drugih bolesti koje imaju slične simptome.

LEČENJE JE USMERENO NA UBLAŽAVANJE SIMPTOMA

Kada se postavi dijagnoza, pristupa se lečenju. Osnovni cilj lečenja je uspostavljanje normalnog rada creva. To se prvenstveno postiže korigovanjem ishrane u smislu uvoĂ°enja namirnica bogatih dijetnim vlaknima. Preporučuje se i dovoljna količina tečnosti, biljni čajevi, voće, povrće ali i izbegavanje začinjene, ljute hrane, alkohola i pušenja. Jako je bitno imati obroke u odreĂ°eno vreme.

Pošto je stres kod velikog broja pacijenata okidač, neophodno je izbegavati ga. Naravno, to je vrlo teško u životu savremenog čoveka i zato je bitno da naučimo da se izborimo sa stresnim situacijama. Da li će to biti sport, šetnja, dobra knjiga, razgovor sa psihoterapeutom, prijateljima ili neka druga aktivnost, stvar je izbora pojedinca.

Univerzalni lek za ovu bolest ne postoji pa je lečenje uglavnom usmereno na ublažavanaje simptoma. Za ublažavanje bolnih grčeva koriste se uglavnom spazmolitici (lekovi koji opuštaju glatku muskulaturu), antidijaroici kod učestalih, obilnih proliva. Lečenje kod zatvora se postiže promenom načina ishrane ili ukoliko to ne pomogne upotrebom laksativa. Neophodna je ishrana bogata celulozom (voće, kuvano i sveže povrće). Poželjno je jesti hleb od integralnih žitarica, a često je potrebno dodavati i mekinje, nekoliko kašika pre ili uz obroke u vodi ili jogurtu. Mineralna voda bogata magnezijumom može da pomogne ali je ne treba piti hladnu već sobne temperature i to ujutro pre doručka, ali i u toku dana pre ručka i večere. TakoĂ°e namirnice čijim varenjem se oslobaĂ°aju gasovi kao što su mahunarke: grašak, pasulj itd. mogu pogoršati tegobe kod iritabilnog kolona te se njihova upotreba treba razmotriti. Obroci bi trebali da budu manji ali češći. Neophodno je smanjiti unos alkohola i začinjenih jela.
Neredovna stolica kod mnogih pacijenata traje godinama pre nego što se jave lekaru verovatno zbog odsustva ozbiljnijih tegoba na samom početku bolesti. Naravno, stanje se sa godinama pogoršava a bolovi u trbuhu i nadutost bivaju sve izraženiji. Savet svim pacijentima je da se na vreme, blagovremeno jave svom lekaru, kako bi se postavila dijagnoza i započelo lečenje.

napisala: Dr Slavica Milovanović - ĂDorović"
« Poslednja izmena: Februar 03, 2015, 11:03:35 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #38 poslato: Februar 03, 2015, 08:25:18 posle podne »

Pozz Slaviša opet ja.Nisam ti se javljao dok se nisam uvjerio da je sa stolicom sve u redu i u redu je bar to praznjenjenje se regulisalo svaki dan do 2 3 puta isto sve kao sto je i bilo medjutim ono krcanje crijeva nije prestalo ponekad se javi kad razmisljam o tome a kad ne razmisljam kao ni o stolici sve je stalo dok s u nedelju javila i gorusica gasovi su manje vise posle obroka koja je kratko trajala a evo i danas samo  sto traje malo duze.Nikad me nije hvatala bez evio sad jutros sam imao laki dorucak malo hleba Djacki namaz i caj, Za rucak peceni krompir i piletina i onda sam posao u skolu tamo nisam jeo nista izbjegavam u poslednje vrijeme tu brzu hranu tad negdje oko 4 sata me krenulo kao malo peckati kroz zeludac pomalo i kroz grlo i kad sam dosao kuci popio sam malo sode bikarbone i osle 20 minuta jeo sam i spagete posto je to na meniju bilo danas. a inace mi je ishrana raznovrsna i sada sam opet popio sode bikarbone i opet me malo muci ta kisjelina pa eto sumnjam da nije Sindrom iritabilnog kolona.Al kad mi ses stolica normlizovala mislim da je sve u redu na organskoj osnovi osjecam se bas odlicno nista me ne boli bez eto ta gorusica i nista vise ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #37 poslato: Januar 11, 2015, 08:54:21 pre podne »

Nisu jos jer su mi rekli posle praznika s obzirom da nije hitno  ;) :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #36 poslato: Januar 10, 2015, 11:19:59 posle podne »

Ma opušteno...ali nikada ne treba zaboraviti uticaj psiho-somatike( uzročno-posledična sprega uma i tela) na pojavu nekih "tegoba", tako da bez preterivanja...  ;)

Kad ćeš kod specijalsite hirurga vezano za "problem sa slezinom"? Jesu uraĂ°eni oni nalazi?
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #35 poslato: Januar 10, 2015, 07:52:59 posle podne »

Nista od toga nikad nisam upotrebljavao.A u pravu si i kad nisam mislio o tome mnogo mi je bilo bolje  stvarno si u pravu. Samo preporuke koje sam dobio primjenjujem i ok je sve a kad razmisljam to i na psihuck bazu utice pa i tome skodi.Mnogo ti hvala Slaviša :D :) ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #34 poslato: Januar 10, 2015, 07:35:20 posle podne »

Primijetio sam da ovih dana uopste namam nagon da osjecam kad treba da imam praznjenje nego malko samo osjetimk i onda me uhvate gasovi i kad podjem u wc smanji se ti gasovi i onda ih nema.A sad 2 dana zadnja ‚boja stolice bas normalna ali obimno se smanjila ii malko je otvrdjala. :) :D

Iskreno mislim da se nepotrebno opterećuješ stolicom i sl.

Neko vreme ne razmišljaj o svemu tome...opusti se...dovoljno dijetnih vlakana, "kašaste hrane", hidratacije (vode), redovne fizičke aktivnosti...primeni već date preporuke i opušteno...

Inače, duže, redovno korišćenje laksativa( ricinusovo ulje, panlax, bisakodil...) ili nekih čajeva sa istim efektom( sena ) može izazvati "gašenje" refleksa "potrebe za praženjem"...pretpostavljam da nisi koristio ništa od navedenog...
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #33 poslato: Januar 10, 2015, 06:21:59 posle podne »

Primijetio sam da ovih dana uopste namam nagon da osjecam kad treba da imam praznjenje nego malko samo osjetimk i onda me uhvate gasovi i kad podjem u wc smanji se ti gasovi i onda ih nema.A sad 2 dana zadnja ‚boja stolice bas normalna ali obimno se smanjila ii malko je otvrdjala. :) :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #32 poslato: Januar 09, 2015, 12:44:10 posle podne »

3 puta nedeljno nekad i do 4 puta treniram i zadovoljan sam kako napredujem. :) ;) :D Polako raqdim ne naglo da jurim neke tezine centimetre ili slicno :D

Ok...dok god teretana, tj. trening nije opsesija, opterecenje...sve je ok...

Ali kad si na treningu, na treningu si...nema "rasipanja paznje" na nebitne stvari...intenzitet, pravilno dozirano opterecenje, "kvalitet", posvecenost - kljuc dobrog treninga...  ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #31 poslato: Januar 09, 2015, 10:47:50 pre podne »

3 puta nedeljno nekad i do 4 puta treniram i zadovoljan sam kako napredujem. :) ;) :D Polako raqdim ne naglo da jurim neke tezine centimetre ili slicno :D
« Poslednja izmena: Januar 09, 2015, 10:56:03 pre podne od strane Marko29 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #30 poslato: Januar 08, 2015, 07:00:43 posle podne »

Vaistinu se rodi...Svaka promena čini život lepšim...naročito ako je na bolje...

Nema onoga to je "bilderska hrana", "hrana za sportiste" i sa druge strane hrana "običnih smrtnika"...osnove zdrave, kvalitetne i raznovrsne ishrane su iste za sve, samo se unos mikro i makronutrijenata prilagoĂ°ava potrebama( zahtevima)...

A kako napreduješ sa treningom? Redovno se trenira?

Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #29 poslato: Januar 08, 2015, 04:46:39 posle podne »

Hristos se rodi srecan Bozic Slavisa :D ;) Ovih nekoliko dana stolica redovna skoro kao i prije boja se vratila u normalu nadam se da ce taj boljitak potrajati od sad rezim ishrane kao sto sam radio cu da nastavim da primjnenjujem zato sto mi bas odgovara. ;) :) :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #28 poslato: Januar 06, 2015, 11:24:55 pre podne »

Slavisa mnogo ti hvala stvarno mi puno pomazes.Nazdravlje ti Badnje jutro pa 100 god da slavis u zdravlje i veselje sa porodicom.

Hvala brate...takodje, sve najbolje tebi i tvojoj porodici...

Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #27 poslato: Januar 06, 2015, 10:41:07 pre podne »

Slavisa mnogo ti hvala stvarno mi puno pomazes.Nazdravlje ti Badnje jutro pa 100 god da slavis u zdravlje i veselje sa porodicom.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.082 sekundi sa 17 upita.