TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395990 Teme od strane 25010 Članovi Poslednji član: lamni

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 04, 2024, 09:52:21 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Šta nakon ove povrede?  (Pročitano 4327 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #20 poslato: Oktobar 06, 2015, 02:51:54 posle podne »

pozdrav, bio sam zauzet ovih dana...
napisaću vam program...
Sačuvana
MB69
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #19 poslato: Septembar 30, 2015, 10:48:00 pre podne »

U tom slučaju je najpre neophodna dijeta budući da telesna težina ovde dodatno opterećuje kičmu i stvara probleme. Unapred hvala!
Sačuvana
MB69
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #18 poslato: Septembar 30, 2015, 10:46:47 pre podne »

O držanju kičme uvek vodim računa, uvek. Tim pre mi više smeta to što sam do sada imao problema sa diskusom izvodeći neke najbanalnije pokrete, nešto što svakako nema veze sa, primera radi, mrtvim dizanjem ili nečim sličnim. Jednostavno sam doveden u situaciju da, nakon što sam ponovo prohodao, razmišljam šta i kako dalje? Na magnetnoj rezonanci su mi, izmeĂ°u ostalog, kazali da je ovo primer kičme koja je dugo vremena trpela velika opterećenja. Da li da smanjim (rapidno) težine a povećam broj ponavljanja vežbi, da li smem da počnem da trčim za mesec-dva, ne znam ni sam...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #17 poslato: Septembar 30, 2015, 10:43:59 pre podne »

postoji 10ak kg viška....
napisaću vam program vežbi....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #16 poslato: Septembar 30, 2015, 10:36:16 pre podne »

ledja moraju imati pravilno držanje - tonus i izvijenost i pri vožnji kola i pri sedenju na kauču...
kičmeni stub mora biti prav i u pravcu napred-nazad tj ne sme se kriviti kičma lateralno....
Sačuvana
MB69
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #15 poslato: Septembar 30, 2015, 10:34:46 pre podne »

Radim u zdravstvu. Stavljanje pokrivke na mikroskop nakon završenog posla (a ona je laka poput najlon-kese) je zahtevalo od mene pokret napred, što mi je aktiviralo diskus. U tom kontekstu treba posmatrati to što sam kazao, dakle, nikakva težina, običan, jednostavan pokret i - paf! Hoću reći da me je diskus (da tako kažem) "sabotirao" pri uobičajenim pokretima koji nisu bili ni nagli, niti su bili povezani sa ikakvim težinama. Nikada nisam imao problema pre, tokom ili nakon treninga. Dalje, degenerativne promene su u vidu rubnih osteofita, prisutne su i spondiloartrotične promene. To je dijagnostifikovano na magnetnoj rezonanci.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #14 poslato: Septembar 30, 2015, 10:28:36 pre podne »

položaj ledja treba da je izvijen uvek (kad sedite, kad vežbate) - to je rezultat jakih mišća koji stabilizuju trup - lumbalni mišići, pravi i kosi trbušni, poprečni trbušni....
to je fiziološka krivina lumbalne kičme i ona se mra održavati kao da je armatura drži (armatura su jaki mišići)
svako izvijanje kičme prema napre ili lateralno, kod oštećene kičme izaziva tegobe....
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #13 poslato: Septembar 30, 2015, 10:21:31 pre podne »

svako, potrebno je da ojačate mišiće stabilizatore trupa (core stability musls), poradite na fleksibilnosti, da modifikujete trening i da vodite računa o UVEK pravilnom držanju ledja...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #12 poslato: Septembar 30, 2015, 10:18:58 pre podne »

za početak da li ste sigurni da su tegobe koje navodite isključivo od diskus hernije (koja postoji po magnetnoj rezonanci) a da nema komponente artrotskih (tj hroničnih degenerativnih promena) na fasetnim zglobovima (spondiloza)...?
rotacioni pokreti pogadjaju fasetne zglobove...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #11 poslato: Septembar 30, 2015, 10:14:34 pre podne »

u životu je zdravlje na prvom mestu, sport ide iza toga....
inače, ja navijam za sport i smatram da je fizička aktivnost veoma dobra i korisna - kako za telo, tako i za duh....
naravno - fizička aktivnost treba da je na korist zdravlju, ne na štetu (izvestan izuzetak su današnje profesionalne sportske krijere....)
----
treba da se bavite sportom što više i što duže, koliko to prija (u vrsti aktivnosti i intenzitetu koja prija, tj nije na štetu...)
« Poslednja izmena: Septembar 30, 2015, 10:19:21 pre podne od strane Ognjen Pedja Tutorov » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #10 poslato: Septembar 30, 2015, 10:08:42 pre podne »

pokrivka na mikroskop? ne razumem tačno...
(kojim se poslom bavite?)
Sačuvana
MB69
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #9 poslato: Septembar 30, 2015, 09:54:41 pre podne »

Kažem, do sada sam imao problema sa diskusom, ali ništa slično zadnjem slučaju. Smatram da je u pitanju povreda koja se ponavljala, samo što je do sada imala lakši ishod. Ono što me interesuje je to, kako sada da treniram, budući da ne mogu da zamislim svoj život bez sporta. Ono što je činjenica s kojom ću morati da računam je to, da je L5/S1 povreda jednostavno tu gde jeste. Sada mogu da hodam, ne trčim, oprezan sam, ne pravim nagle pokrete. Od sutra se vraćam na posao. Želim da se i dalje bavim sportom, ali kako to izvesti a da se ne "povampiri" ova povreda? Od strane neurologa sam dobio spisak vežbi za mišiće lumbalnog dela, ali to su vežbe koje se rade na podu ili strunjači. Mene interesuje dalje bavljenje sportom uz poštovanje jednog imperativa a to je da ne smem da dozvolim da se ova strahota reprizira. Željno očekujem Vaše savete, unapred hvala!
Sačuvana
MB69
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 8

« Odgovor #8 poslato: Septembar 30, 2015, 09:43:08 pre podne »

Nikada nisam do sada imao problema tokom treninga, niti posle njega. Interesantno je to da sam probleme sa diskusom do sada imao nakon trivijalnih i neobaveznih pokreta, kao na primer u trenutku kada sam stavljao pokrivku na mikroskop (pokret napred, i to ne veliki), uzimanje jakne u prostoriji za presvlačenje (torzija udesno, opet, ne velika), korišćenje peškira nakon tuširanja (pokreti slični "tvistu"). Dakle, uvek su to bili bezazleni pokreti koji nisu bili brzi (ni najmanje), niti su bili povezani sa nekom težinom. To su, naravno, moja subjektivna mišljenja, ali bol i terapija nakon njega (plus bolovanje) jesu objektivna realnost, pa se prema njoj treba upravljati. Do sada je terapija bila pre svega bazirana na deksazonu, diprofostu, diklofenu, rantudil forte, kompleksu vitamina B, kremama za zagrevanje bolnog dela tela i sl. MeĂ°utim, ovo što mi se desilo pre nepunih mesec dana je daleko prevazišlo sve što sam do sada doživeo od tog istog diskusa.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #7 poslato: Septembar 30, 2015, 09:35:03 pre podne »

Sindrom sakroilijačnog zgloba (SI joint syndrome)
Pokreti u SI zglobu ostvaraju se istezanjem ligamenata koji ga formiraju. Osnovna funkcija SI zgloba je da amortizuje mehanički stres koju trpi kičmeni stub pri pokretima tela. Sa starenjem SI zglobovi smanjuju svoju fleksibilnost i pokretljivost, tako da su češće epizode SI sindroma sa porastom godina. SI sindrom često dovodi do napetosti slabinske muskulature, što predstavlja zaštitni mehanizam. Prinudni položaji dovode do preopterećenja i prevelikog istezanja ligamenata SI zgloba.
Simptomi SI sindroma:
- jednostrana bolnost u donjem delu ledja na strani SI disfunkcije
- bolna osetljivost na pritisak u predelu SI zgloba
- bol je obično jednostran, retko se javlja istovremeno sa obe strane
- bol se pojačava prilikom ustajanja iz sedećeg položaja i podizanju kolena u stojećem položaju
-ukoliko je bolnost jače izražena, bol se može širiti prema kuku, butini ili zadnjoj loži, ali nikada u stopalo
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #6 poslato: Septembar 30, 2015, 09:32:04 pre podne »

Spondiloza (spinal facet syndrome)
spondiloza predstavlja oštećenje malih pršljenskih zglobova (facet joint). Facet sindrom može biti posledica iznenadne povrede (nagla rotacija ili ekstenzija kičme) ili hroničnih promena i oštećenja malih medjupršljenskih zglobova. Povreda ovih zglobova posledica je naglog pokreta kod zdravih ili prinudnog položaja kod osoba koje već imaju odranije oštećenje ovih zglobova. Karakteristika ovog sindroma je:
- bol u jednoj strani ledja
- bol na početku pokreta
- bol u sedećem položaju
- bol se pogoršava pri savijanju na bolnu stranu ili u nazad

Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.069 sekundi sa 13 upita.