TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 09:44:17 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Nesanica molim za savet  (Pročitano 12154 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #48 poslato: Februar 05, 2016, 10:39:04 pre podne »

Pošto vidim da si pomenuo priču o kupovini pulsmetra, ja planiram kupovinu istog jer mi je potreban za trening ali i za rad sa klijentima. Za sada koristim onaj koji imam na poslu ali mi to sada zbog velikih gužvi pravi problem jer imamo česta testiranja pa je zauzet. Pošto vidim da imate iskustva zanima me koji bi ste mi preporučili od povoljnijih.
Neki od kriterijuma bi bili da pored pulsmetra ima, stopericu i da ima mogućnost povezivanja na računar kako bih mogao da prebacim podatke memorisane u toku treninga.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #47 poslato: Februar 03, 2016, 07:46:44 posle podne »

Cilj mi je srčana rezerva do jeseni od 140 ili više uz trening mišićnog opterećenja i očuvanja snage. Biće gadno, ali samo da me vreme i okolnosti posluže... :)
za obaranje pulsa - dobro je da radiš intervalni trening (HIIT) i intenzivni kružni trening u teretani - povećanje VO2max i laktatne tolerancije tj praga  ;)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #46 poslato: Februar 03, 2016, 07:43:33 posle podne »

metodom bohrovog efekta
jesenas hemoglobin nešto izmeĂ°u 130-140, volumeni ne baš sjajni, ali u granicama. Sad u martu pred pripreme radiću ponovo kompletne analize pa ću videti.
da li može pojašnjenje ideje oko bohrovog efekta...?
kolike su bile lab granice hgb? gvoždje?
a, volumeni eritrocita...
-----------
koji sport?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #45 poslato: Februar 03, 2016, 11:57:06 pre podne »

Samostalno merenje pulsa ima veliku manu jer se usporavanjem disanja zbog veće pažnje podiže vrekvenca pulsa.

Jel ima neko dobru preporuku koji puls metar valja pazariti, uzimati u obzir cenu i kvalitet?

razmišljam da kupim PULSNI OKSIMETAR, možda i bolja stvar
koji je razlog nabavke pulsnog oksimetra?
- ja sam instruktor ronjenja na dah APNEA ACADEMY, imam i koristim pulsoxym u trenažnom procesu i testiranju mojih ronilaca na dah...

na proleće se vraćam intenzivnom aerobnom treningu sa intermitentnim sprintevima. Lako za praćenje pulsa, uz to posredno mogu formulama pretpostaviti laktatni prag u polusprintu i sprintu. Uz to, koristno mi je za posao, mada ne i neophodno. Nemam neki kontakt sa decom ali često su prisutni asmatičari. Uz to, moja saturacija je u proseku 95-96% u zatvorenoj prostoriji što je katastrofalno obzirom da sam fizički dosta spreman. Mislim da je to zbog stresa pa će mi pomoći da uslovim disanje i naučim tehniku disanja. Za 15-20 sekundi umerenog forsiranog disanja, saturacija penje na 99-100%, merio danas na odeljenju :) Spirometrija uredna, vitalni kapacitet preko 5 litara. Nisam atopičar. Planiram i visinske pripreme ako posluži vreme i novac.

puls metar mi je preskup obzirom da mi prosto treba samo da vidim puls tokom trčanja bez dodatnih opcija. Kapilarni puls će biti dovoljan na oksimetru pošto se i on prikazuje zajedno sa saturacijom. Zbog toga moja ideja da objednim... a i jeftinije je.
kojom metodom odredjuješ laktatni prag preko pulsoximetrije?
- krvna slika dobra, hgb, hct? fe?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #44 poslato: Februar 03, 2016, 11:55:50 pre podne »

moguće da imamo zajedničke prijatelje ako treniraš ljude pri policiji
tamo još nisam stigao, a nije me niko ni zvao  ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #43 poslato: Februar 02, 2016, 01:24:29 pre podne »

@ Pedja

Woow kolega, osim vas koliko ovde ima profi ronilaca i onih koji imaju realnu potrebu za istim(pulsoximetar) ?

Drago mi je da neke stvari ističete, koje su meni licno dobro poznate...ali ako nema realne potrebe NE TREBA SEBE STAVLJATI NA TROŠAK...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #42 poslato: Februar 01, 2016, 11:03:39 posle podne »

https://www.facebook.com/freedive.goran/videos/10200331247981046/
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #41 poslato: Februar 01, 2016, 11:00:34 posle podne »

Sunnto M1 ako mene pitas...za rekreativca...

Polar...uvek...npr. Polar M52...mada tu je i problem ovlascenog servisa, kao i cene...i sl.

Sto se ticne pulsnog oksimetra...hm, pre bih njegovu upotrebnu vrednost vezao za neke opstruktivne bolesti pluca, kardio-vaskularne bolesti, dijabetes...za nekog ko je ipak u svemu ovome rekreativno...hm, mozda preterivanje?!
polar, sunnto garmin pulsmetri su vrhunski
- zavisi za šta ti treba- možese uzeti i nešto srednje klase...
--------------
pulsoximetar se koristi u breath hold divingu - kod svestkih šampiona SaO2 se spušta do 30%(?!?!) - kolike su adaptacije ljudskog tela - bez toga da mozak doživi hipoksiju... (!)  :o
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #40 poslato: Februar 01, 2016, 10:52:21 posle podne »

Samostalno merenje pulsa ima veliku manu jer se usporavanjem disanja zbog veće pažnje podiže vrekvenca pulsa.

Jel ima neko dobru preporuku koji puls metar valja pazariti, uzimati u obzir cenu i kvalitet?

razmišljam da kupim PULSNI OKSIMETAR, možda i bolja stvar
koji je razlog nabavke pulsnog oksimetra?
- ja sam instruktor ronjenja na dah APNEA ACADEMY, imam i koristim pulsoxym u trenažnom procesu i testiranju mojih ronilaca na dah...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #39 poslato: Januar 30, 2016, 02:45:57 posle podne »

Sunnto M1 ako mene pitas...za rekreativca...

Polar...uvek...npr. Polar M52...mada tu je i problem ovlascenog servisa, kao i cene...i sl.

Sto se ticne pulsnog oksimetra...hm, pre bih njegovu upotrebnu vrednost vezao za neke opstruktivne bolesti pluca, kardio-vaskularne bolesti, dijabetes...za nekog ko je ipak u svemu ovome rekreativno...hm, mozda preterivanje?!


« Poslednja izmena: Januar 30, 2016, 02:48:03 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #38 poslato: Januar 30, 2016, 11:46:06 pre podne »

pusl možeš pratiti pulsmetrom (na slici) ili merenjem pulsa samostalno na sledeći način
- na ručnom zglobu
ili
- na vratu
pipanjem potražiš pulsacije krvnog suda
gledaš u sat/štopericu sekunde
i
u periodu od 10sek izbrojiš broj pulsacija (otkucaja srca) što zatim pomnožiš sa 6 (npr 20 otkucaja u 10sek x 6= 120 otkucaja/min)

puls možeš meriti tokom aktivnosti ili napraviš kratku pauzu i izmeriš puls
-----------------------
od aerobnih aktivnosti za tebe:
- hodanje umerenim ili promenljivim tempom (malo brž/malo sporije) 30-60min > kreneš sa 30min pa polako povećavaš tempo/vreme hodanja... zatim ubaciš promenu tempa
- može vožnja bicikla - sobnog ili napolju 30-60min, izbegavaj uspone...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #37 poslato: Januar 30, 2016, 11:36:56 pre podne »

pozdrav evo mene sa rezultatiam od koksakija...
Za koksaki je IgM u granicama normale (slabo pozitivan) 14.34U/ml. Referntne vrednosti su:
negativan do 10.00 U/mL, slabo pozitivan od 10.00 do 15.00 U/mL, preko 15.00 U/mL je pozitivan. Inace kad su mi otkrili virus bio je IgM pozitivan 17U/mL.
A IgG je negativan <5.00U/mL, referentne vrednosti su:
negativan do 11.00 U/mL, Sslabo pozitivan od 11.00U/mL do 15.00U/mL, Pozitavan preko 15.00U/mL.
Inace ja se osecam odlicno nemam bolova nikavih jedino sto me spavanje jos malo zeza.
Da li to znaci da virus slabi? Da li mogu da se vratim fizickim aktivnostima?
nalazi su dobri  - IgM je u padu, trebalo bi da sačekaš sa intenzivnijim fizičkim aktivnostima još mesec-dva... (da IgM padne još....)
da li šetaš?
da setam redovno prepodne uglavnom obavljam jutarnju nabavku do radnje i predvece izadjem napravim jedan krug ako vreme dozvoljava.
Bio sam ja poceo sa preskakanjem ovijace i trbusnjake poceo da radim (al nisam se forsirao jako uopste) al pauziracu i sa tim jos jedno dva meseca do sledece kontrole..mada su mi rekli doktori da mogu da se bavim fizckim aktivnostima posto je EKG i EHO srca uredan.
treba da se čuvaš većih napora zbog dve stvari
- pada imuniteta (ponovno pojačanje aktivnosti virusa)
- poremećaja ritma srca (rizik je mali kod tebe, ali...)
--------------
od aktivnosti:
- šetnja što više, 1h u kontinuitetu - umeren tempo (granica je osećaj zamora, zadihanost, osećaj znojenja...) takodje se može dozirati po pulsu trebalo bi da budeš tokom aktivnosti na pulsu 60%Hrmax (220 - godine života),
npr ako imaš 20god to je: 220-20=200 > 200x0.6=120 ,  to znači aktivnost na pulsu120 otkucaja/minuti...
------
preskakanje vijače je preveliki napor za početak u tvom slučaju - takodje veliki je stres za srčanu radnju i ima povišen rizik za poremećaj ritma srca tj za preskakanje srca (što  je rizično...)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #36 poslato: Januar 29, 2016, 02:29:00 posle podne »

Za pocetak ne bih isao vise od 3 mg odjednom...

Mozes vec nocas krenuti sa 2 mg...nadam se da efekat nece izostati...

Kad imam problema sa nesanicom, a ne zelim da koristim melatonin, dobra altrenativa( subjektivna procena) taurin + ZMA...
Sačuvana
boca-boca
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 14

« Odgovor #35 poslato: Januar 29, 2016, 10:02:42 pre podne »

evo ja da se javim posle prvog uzimanja od 1mg melatonina. Nisam nesto primetio razliku isto sam se probudio posle 4 sata pa opet isao na VC posle legao nazad i onda isto tako malo spavam malo ne spavam do 7-8 ujutru...

Da nastavim sa 1mg jos par dana do ponedeljka na primer da vidim kako ce ici ili probam sa 2mg?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #34 poslato: Januar 28, 2016, 09:52:08 posle podne »

Trebalo bi da željeni efekat bude prisutan od prvog uzimanja( vezano za melatonin)...bar je kod većine tako( eventualno dupliranje doze može efekat učiniti primetnijim)...ipak, ne bi trebalo zaboraviti da sve podseća na prirodnu utonulost u san( što zapravo i jeste  ;) )...dakle, ne može se uporediti sa hipnoticima...a i ne bi trebalo zaboraviti, svi hipnotici menjaju fiziološki izgled sna jer skraćuju deo sna kada se mozak najviše odmara i kad se procesuiraju informacije prikupljene tokom dana - skraćuje se tzv. REM faza sna...

Mada neki pominju i zolpidem( Sanaval), kao neko bolje rešenje kada su hipnotici u pitanju...

Dakle( vezano za melatonin), popiti, posle dvadedesetak minuta leći i garantovana "brža" utonulost u san( skraćeno vreme uspavljivanja), kvalitet sna...naravno, po buĂ°enju moguć "osećaj mamurluka", "prolazne usporenosti"....ali trebalo bi napomenuti i dužinu efekta...tako da "u snu" po uzimanju melatonina, provedite bar 6-8 sati...jer su "neprijatne senzacije" po buĂ°enju izraženije, ako "spavamo kraće"...
« Poslednja izmena: Januar 28, 2016, 09:55:10 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.121 sekundi sa 17 upita.