TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 07:00:28 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pitanje za dr Tutorov  (Pročitano 13039 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #35 poslato: Mart 04, 2016, 09:17:19 pre podne »

Hvala!
Javljam Vam šta se dešava dalje, kako podnosi treninge i kako napredujemo.
Zaboravih... juče je na sportskom pregledu doktorka kardiolog rekla da je taj Noro virus izuzetno jak, eksplozivan,
udje u organizam i kao da je bomba eksplodirala, zato i oporavak traje dugo,
i da je bila epidemija na Starom Gradu u Beogradu, i da je mnogo dece još u oporavku.
Ne znam zašto nisu na televiziji barem upozorili roditelje na posledice i tok bolesti, ili način prevencije.
Ovo je bilo jako poptresno isklustvo. Hvala Bogu da se privelo kraju. Hvala Vam na strpljenju i odgovorima.
Svako dobro!
sin je imao povraćanje, temperaturu, proliv...?
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #34 poslato: Mart 04, 2016, 06:56:11 pre podne »

Hvala!
Javljam Vam šta se dešava dalje, kako podnosi treninge i kako napredujemo.
Zaboravih... juče je na sportskom pregledu doktorka kardiolog rekla da je taj Noro virus izuzetno jak, eksplozivan,
udje u organizam i kao da je bomba eksplodirala, zato i oporavak traje dugo,
i da je bila epidemija na Starom Gradu u Beogradu, i da je mnogo dece još u oporavku.
Ne znam zašto nisu na televiziji barem upozorili roditelje na posledice i tok bolesti, ili način prevencije.
Ovo je bilo jako poptresno isklustvo. Hvala Bogu da se privelo kraju. Hvala Vam na strpljenju i odgovorima.
Svako dobro!
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #33 poslato: Mart 03, 2016, 10:36:23 posle podne »

 :)
nalazi su dobri...
- predlažem da krene od sutra (tj odmah) program aerobnog treninga - trčanje 1min/1min hodanje, 2min trčanje/1min hodanje, 3min trčanje/1min hodanje... 30min.. (svakog dana - do početka treninga...) - ne sme da oseća jači umor tokom treninga (po tome da se dozira opterećenje)
može da se izmeri pritisak pre i posle treninga i jutarnji puls da se izmeri...
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #32 poslato: Mart 03, 2016, 05:40:12 posle podne »

Poštovanje doktore Tutorov,
Danas smo uradili lekarski pregled kod sportskog doktora za dozvolu za ligu i utakmice.
EKG i pregled.
Nismo išli da uradi viruse, pedijatar je rekla da je to sada već gotovo, pa da ga ne bodu i za to, ali u nekom narednom periodu ćemo isplanirati i to.
A jutros je vadio krv.
Kopirao sam dole rezultate. Hvala Bogu, čini mi se da je sve dobro prošlo i da se oporavio, a tako i on sam kaže.
Planira da u ponedeljak krene polako sa treninzima u klubu, a lagano je počeo da kod kuće radi vežbe i sa tegovima.
Hvala Vam na podršci i iscrpnim informacijama.
Nastavljamo sa Elektrolitima pri treninzima, Power proteinom, Cedevitom, preporučenom ishranom...
Mnogo znače Vaši saveti, i podrška, hvala Vam!

Krvna slika:
Hematologija
1 Plazma-EDTA Leukociti - WBC   5.66 x10^9/L Opšte: 4.00-10.00 FFC
                     Eritrociti - RBC     5.28 muškarci: 4.50-5.80 žene: 3.80-5.20
2 Plazma-EDTA x10^12/L FFC  - Hemoglobin - Hgb 151     muškarci: 130-180  žene: 115-160
3 Plazma-EDTA g/L spektrofotometrija   Hematokrit - Hct 0.435    muškarci: 0.400-0.540  žene: 0.370-0.470
4 Plazma-EDTA L/L FFC
5 Plazma-EDTA MCV 82.4 fL     Opšte: 83.0-97.0 FFC
6 Plazma-EDTA MCH 28.6 pg      27.0-32.0 FFC
7 Plazma-EDTA MCHC 347 g/L    300-360 FFC
8 Plazma-EDTA Trombociti - PLT 237 x10^9/L   140-450 FFC
9 Plazma-EDTA Neutrofili 46,1 %    44.0-72.0 FFC
10 Plazma-EDTA Limfociti 35,2 %   20.0-46.0 FFC
11 Plazma-EDTA Monociti 11,5 %   2.0-12.0 FFC
12 Plazma-EDTA Eozinofili 6,7 %    0.0-7.0 FFC
13 Plazma-EDTA Bazofili 0,5 %      0.0-1.0 FFC
Koagulacija  Protrombinsko vreme 13.7    bez terapije: 11.00-15.00   na terapiji: 20.00-43.00
14 Plazma-citrat sec koagulacija   PT ( INR) 1.08    bez terapije: 0.90-1.30  na terapiji: 2.00-4.10
15 Plazma-citrat omer koagulacija
16 Plazma-citrat aPTT 30.8 sec     22.0-35.0 koagulacija
Biohemija
17 Serum Urea 3.9 mmol/L   2.8-8.1 spektrofotometrija
              Kreatinin 79    žene: 44-80  muškarci: 62-106
18 Serum umol/L spektrofotometrija
19 Serum Gvožde 21.1 umol/L      5.8-34.5 spektrofotometrija
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #31 poslato: Februar 25, 2016, 07:47:19 posle podne »

Poštovanje doktore, hvala Vam, baš ste mi puno pomogli, Vašim savetima i vrhunskom edukacijom.
Borimo se još da se potpuno oporavimo, pa da krenemo na treninge.
Sin je izuzetno mentalno jak, i kada svi drugari odustanu, ako gube utakmicu, on se bori i golovima vraća rezultat, i u školi je borac, tako da verujem da će i ovde odneti pobedu.
Hvala Bogu, ide na bolje, prošlo je već dve nedelje pa postajemo nestrpljivi,
ali ipak je u celom tom maltretiranju sa virusom i dehidracijom izgubio i dosta kilograma,
i teško nam je da prihvatimo da i oporavak sad iziskuje očigledno par nedelja.
Vratio je kilažu, ali povremeno gubi apetit, i nekako se dešava da često kasnije legne, ranije ustane zbog škole, pa mu se stalno spava.

Nadam se da će podići imunitet, uz savete koje ste dali, i da će se smanjiti broj virusa koji ga svake godine odvuku u krevet i odvoje od škole i treninga. U osnovnoj školi je to baš bilo komplikovano, i imao je sreću da je razredni bio čovek pun razumevanja, inače ne znam kako bi završio školu sa velikim brojem izostanaka, svaki virus ga je na dve-tri nedelje odvajao od škole.

Kada je imao taj neuronitis vestibularis pre 4-5 godina,baš su me preplašili doktori,
sa mogućim lošim ishodima, zato je i nastavio sa sportom, da nadjača problem i da oporavi ili kompenzuje čulo za ravnotežu.

U školu je krenuo prošle nedelje, i to je najvažnije, da ne gubi časove, ali na treninge još nije krenuo.
Dobro se oseća, jede bolje i više, kad god jede, dobio je apetit za tri obroka dnevno, pije puno soka od jabuke, to stalno traži,
i svidja mu se power protein, uzima i cedevitu, i traži pomfrit i giros, mada znam da to nije baš zdravo,
i još uvek ima podočnjake,  koji se jako sporo smanjuju, i čini mi se da ima mali strah od polaska na trening, pošto je prošli put doživeo traumu sa tom dehidracijom, a želi da se dokaže treneru, jer je sad izgubio mesec dana pripremnog perioda dok su drugari trenirali, i bili na pripremama. A znate kako je to, ne želi ni da izgubi mesto u timu.
Trebalo bi u ponedeljak da idemo kod klupskog lekara na lekarski pregled, da dobije dozvolu za utakmice.
Sin nije hteo ranije da ide, da bi rezultati bili u redu i da ga ne bi slučajno odbili za potvrdu za ligu, zbog virusa.
A nekako se izvukao i za vadjenje krvi, da proverimo još jednom rezultate, kaže na lekarskom u ponedeljak će mu vaditi krv, pa da ga ne bodu stalno.
Poslušao sam ga, jer mi je bilo žao da ga razvlačim po ispitivanjima, kad vidim da ide na bolje.
Zato nismo još uradili ni viruse, ali uradićemo, i javljamo rezultate.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #30 poslato: Februar 21, 2016, 08:39:03 posle podne »

Javite kako napreduje...
Ako imate pitanja,  nedoumica - pitajte...
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #29 poslato: Februar 21, 2016, 10:28:52 pre podne »

Hvala
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #28 poslato: Februar 21, 2016, 12:07:23 pre podne »

zaboravih doktore i ovo da napišem:
pre nekog vremena sam čitao i o glikogenu, atp, kreatinu.
da li bi trebalo uzeti u razmatranje i kontrolu vrednosti takvih stvari kao gorivu koje mu možda nedostaje i kako se to odredjuje i nadoknadjuje?

setio sam se da je juče doktor u Tiršovoj rekao da je očigledno najveći problem nedovoljan unos tečnosti pre i posle treninga,
kao i obavezno odgovarajuća ishrana.

ne treba se opterećivati u njegovom slučaju sa kreatinom (glikogenom, atp) - u smislu suplementacije...
- važna je pravilna nadoknada (tečnosti, glukoze, elektrolita) tokom treninga i nakon treninga, kvalitetan pwm (post workout meal) - obrok 1h posle treninga sa proteinima (meso, sir, jaja, riba - zavisi od menija) i složenim ugljenim hidratima (krompir, pirinač, testenina) + voće i povrće...
protein može posle treninga i pre spavanja... (glutamin dodatno opciono)
kvalitetna ishrana tokom dana... (ne preterivati)...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #27 poslato: Februar 20, 2016, 07:01:51 posle podne »

na maksimalnom opterećenju TA 190/50 mmHg
posle odmora 125/70 mmHg
pre testa je bio malo pod tremom, TA 140/80 sa fr 111/min
maksimalna frekvenca 189/min na 8. stepenu supramaksimalno opterećenje
Doktor nije hteo, a ni sin da ide do maksimuma, da se ne zamara bez potrebe,
još je u fazi oporavka od virusa.
slažem se - test opterećenja je odlično odradio i ne treba forsirati do maksimuma (posebno u fazi oporavka od viroze)
- važno je da nije bilo poremećaja ritma pri opterećenju, a ni u oporavku...
-----------------
sada je važno da se u potpunosti oporavi od viroze i da se postepeno vrati u trening (ako se vrati prerano i naglo - virus se može vratiti...)
- potrebno je pije cedevitu 2-4 čaše na dan (i sada i kad počne da trenira) > zbog unosa multivitamina koji su antioksidansi i čuvaju organizam od stres-oštećenja
- potrebno je da jede što više voća (narandže, grejfrut, kivi, jabuke, banana, limunada, nar... ne mora sve od navedenog...) može i cedjeno voće ili blendirano (voće+povrće > šejk sa šargarepom, brokoli, celer, spanać, djumbir + voće + med...) > da uzima med 2-3 kašike na dan (može u čaju od nane npr) + propolis 1-2 kapi u kašiku meda 1-2x na dan...
- da uzima mlečne proizvode - kiselo mleko, kefir, mladi sir, jogurt ( i mleko, voćni jogurt npr jogood imlek - odličan je!) - za oporavak i imunitet(!)
> to je sve za imunitet + šetnja na svežem vazduhu + suncu (što više, može  i bržim tempom...) + bicikl ada npr po lepom vremenu... (roleri...)
- može da krene u teretanu - da radi sa manjim težinama - više noge (leg pres, šutalicu mašinu, zadnju ložu na mašini, listovi) + trbušnjaci, ledja na kosoj klupi + malo ramena i grudi...
- trening prvo da ide trčanje sa manjim intenzitetom kombinacije 3min trčanje/1min hodanje > 5min trčanje/1min hodanje > 10min trčanje/min hodanje.... polako da pojačava tempo > da bi došao do intervala od 1min brzo/3-5min srednja brzina /1min brzo...
(ovo je program dat uslovno i može se prilagodjavati... to je samo koncept programa...) tek kad dostigne kondicijom i spremnošću da to izvodi bez prekomernog zamaranja - treba da ide u 100% opterećenje...
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #26 poslato: Februar 19, 2016, 04:51:54 posle podne »

zaboravih doktore i ovo da napišem:
pre nekog vremena sam čitao i o glikogenu, atp, kreatinu.
da li bi trebalo uzeti u razmatranje i kontrolu vrednosti takvih stvari kao gorivu koje mu možda nedostaje i kako se to odredjuje i nadoknadjuje?

setio sam se da je juče doktor u Tiršovoj rekao da je očigledno najveći problem nedovoljan unos tečnosti pre i posle treninga,
kao i obavezno odgovarajuća ishrana.
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #25 poslato: Februar 18, 2016, 08:47:10 posle podne »

Tačno! Nisam ni primetio da nije uradjena kontrola na Koksaki.
Tu kontrolu smo radili u institutu Torlak. Nisu mi dali referentne vrednosti, ali su rekli da su rezultati dobri, negativni.

Bili smo i kod Hematologa, rekla je da su rezultati krvi u redu, i da ponovimo PT i PTT vreme zaustavljanja krvarenja, jer je sestra koja je vadila krv iz uha moguće pogodila kapilar, pa je izmerila 210 sekundi na štoperici, a gornja granica je 180 sekundi. Vadjenjem krvi iz vene se to preciznije odredjuje kompjuterski, pa ćemo uraditi i tu analizu.
Mada koliko sam ja shvatio doktorku, da je to problem, ne bi bile ove manifestacije, a i on kad god se ogrebe, uhvati mu se krasta na rani, tako da bi to trebalo da je u redu.

Izvinite, skačem sa teme na temu, ali moram da Vam se još jednom zahvalim na izdvojenom vremenu i uloženom trudu.
Sada mi je najzad sve jasno u vezi problema sa kojim se borimo dve godine. Ja sam malo lutao sa idejama šta bi moglo da bude problem, i u jednom trenutku sam čitajući na internetu, pomislio da je baš Glutamin jedan od problema, ali nisam imao sa kim da se posavetujem i od koga da dobijem kvalitetnu informaciju. Stvarno ste mi mnogo pomogli informacijama baš u vezi mojih nepoznanica, da ja više ne brinem. Rešili ste nam problem i sa elektrolitima i sa power proteinom, i vidi se poboljšanje u oporavku kod sina. Vratila mu se ona njegova veselost i raspoloženje. Polako postaje nestrpljiv da krene na treninge, ali doktor mu je danas rekao da sačeka još 5 do 7 dana, da mu prodju podočnjaci koje ima, kaže da je to posledica tog peležanog virusa i dehidacije koju je imao prethodno.
Ja sam primetio da je podočnjake dobio posle dehidracije i da su se pojačali posle virusa, i da podočnjaci svaki dan postaju po malo svetliji, 

Moram da Vas pitam, da li Glutamin treba dodatno da se uzima, ili je dovoljna količina koja je zastupljena u power proteinu?

Nismo još uradili ispitivanje na viruse, čekali smo da prodje test opterećenja, a i žao mi je bilo da ga maltretiram, ceo raspust je proveo u oporavku od tih virusa i u odlascima kod lekara. Svakako ćemo ovih dana opet na vadjenje krvi. Pedijatar je rekla da je ovo poslednje bio Noro virus i da je on sada aktuelan u ovom delu grada. I da je baš jakog intenziteta.

Da li možda taj Koksaki može da proradi kada padne imunitet, i da mu on u stvari pravi problem? Javiću Vam kako se oseća kada krene sa treninzima, i kakvo je sada stanje, nakon upotrebe isostar elektrolita i power proteina. I svakako ćemo Vas pozvati na neku od narednih utakmica!

Ono što ja vidim, jeste da se mnogo bolje oseća, od kada pije power protein, i malo je i masu vratio.
Definitivno sam mišljenja da ste potpuno razumeli šta sam hteo da Vas pitam i da ste u potpunosti precizno dali rešenje.
Zato su doktori i bili zbunjeni mojim tvrdnjama da nešto nije u redu, jer su rezultati uvek bili dobri, osim kada je bio zaražen sa tim virusima, ali problem postoji, očigledno baš u tom delu sa proteinima i glutaminom. Čini mi se da on i ne bi imao te probleme da se ne bavi sportom, tada ne bi ni primetili takve probleme. Ali sa druge strane sport mu je izuzetno pomogao da se izgradi i kao ličnost i u fizičkom smislu, što je po meni veoma bitno za dečake, pogotovo.
On je izuzetno eksplozivan, u trkačkom smislu, i činilo mi se da on tim trčanjem jakim intenzitetom, brzim sprintevima za loptom, potroši svoje zalihe, i nakon toga dolazi do problema.
Hvala Vam!
Svako dobro



Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #24 poslato: Februar 18, 2016, 07:48:08 posle podne »

Doktor je rekao da je baš zadovoljan uradjenim testom.
Hvala Bogu. Krvna slika je u granicama normale, uradjena pre 4 dana.
Referentne vrednosti (test radjen 2009.godine) za IgG Adenovirus: negativno je za manje od 16, granično više od 16 do 22, pozitivno za više od 22 (sin je imao39,81) (Metoda MB028 Jedinica mere RU/ml)
                                IgM: negativno manje od 8, gran. više od 8 do 1,1, pozitivno više od 1,1  (sin je imao 0,43)  (Metoda MB 013 jedinica mere COI)
                                Epstein Barr IgG: negativno manje od 16, u granicama od 16 do 22, pozitivno više od 22 (sin je imao 165,65) (Metoda MB041)
                                                 IgM: negativno manje od 0,8,  u granicama od 0,8 do 1,1, pozitivno više od 1,1  (sin je imao 0,27) (Metoda MB017)
                                Coxsackie B IgG: manje od 100  (sin je imao više od 270)
                                                 IgM: manje od 50 (sin je imao 44,4)   (Metoda ELISA)
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #23 poslato: Februar 18, 2016, 07:33:17 posle podne »

na maksimalnom opterećenju TA 190/50 mmHg
posle odmora 125/70 mmHg
pre testa je bio malo pod tremom, TA 140/80 sa fr 111/min
maksimalna frekvenca 189/min na 8. stepenu supramaksimalno opterećenje
Doktor nije hteo, a ni sin da ide do maksimuma, da se ne zamara bez potrebe,
još je u fazi oporavka od virusa.
Sačuvana
goranbgd
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 32

« Odgovor #22 poslato: Februar 18, 2016, 07:30:19 posle podne »

Hvala doktore na informacijama za glutamin. Mislim da ste jako precizno naveli pravi problem! Danas smo bili u Tiršovoj, sin je uradio test opterećenja. Doktor je rekao da je srce super, nema poremećaja ritma, repolarizacije, ni hemodinamskih poremećaja.Nema ni strukturnih oštećenja srca i kontrolni test je uredan.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13607


« Odgovor #21 poslato: Februar 18, 2016, 12:45:34 posle podne »

Uloga glutamina u zdravlju
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/misici-i-imunitet-cuvari-zdravlja.html
Poznato je da je glutamin izuzetno dobra hrana za ćelije imunog sistema – bela krvna zrnca (naše borce na bojnom polju gde ratuju branioci tela i agresori). Upravo glutamin može biti glavni razlog za tako izraženu razgradnju mišića u periodu bolesti. Ključni borci iz redova belih krvnih zrnaca u borbi sa bolesti – limfociti i monociti pokazuju isrpljenost i značajan pad aktivnosti u situaciji kada su rezerve glutamina u telu iscrpljene! Mišići predstavljaju skladište glutamina u našem telu - koji se u situaciji bolesti i borbe imunog sistema oslobadja u krvotok za snabdevanje boraca belih krvnih zrnaca.
Tokom bolesti, kada dodje do iscrpljivanja rezervi glutamina u mišićima – dolazi do slabljenja u radu organa u našem telu , na prvom mestu imunološkog odbrambenog sistema našeg tela.
Zaliha glutamina zajedno sa citokinom – miokinima u mišićima predstavlja glavni izvor energije za rad našeg odbrembonog sistema našeg tela – imunog sistema!!! Mišići predstavljaju ogroman izvor energije koji se koristi u periodu bolesti i povećanih potreba u našem telu i predstavljaju ključnu kariku u lancu funkcionisanja našeg odbrambenog imunološkog sistema!!!
U cilju očuvanja zdravlja, zbog ključne uloge glutamina u radu odbrambenih borbenih jedinica našeg tela – trebalo bi tokom celog života vežbati u cilju održavanja prosečne mišićne mase tj boriti se protiv nestajanja mišića i održavati aktivne-funkcionalne mišiće našeg tela!!! Što su mišići u boljem stanju (više se vežbaju) > to je bolji odbrambeni sistem tj imunološko stanje organizma je na višem nivou!!!
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.07 sekundi sa 17 upita.