TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 01:16:04 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Cink  (Pročitano 5024 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #18 poslato: Februar 28, 2017, 03:16:00 posle podne »

I ja ga pijem već 3 godine  ;) Za sada nije bilo toksičnih ispoljavanja...  ;)

Šalu na stranu, "razlika izmeĂ°u leka i otrova je doza", to je i ovde slučaj...  ;)
Sačuvana
SAJ
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 387


« Odgovor #17 poslato: Februar 28, 2017, 12:35:00 posle podne »

Ima li potrebe da se pravi pauza sa cinkom? Ja ga pijem preko godinu bez prestanka :)
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #16 poslato: Februar 27, 2017, 07:11:06 pre podne »

Uzet glukonat...3 tablete po 7 mg uz obrok.  :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #15 poslato: Februar 26, 2017, 06:51:01 posle podne »

Ja ga uzimam u kombinaciji sa magnezijumom( citrat) i vitaminom B6...30-45 min pre obroka pre počinka...

Manje komplikovanja...  ;)

Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #14 poslato: Februar 26, 2017, 06:42:47 posle podne »

Uf, pročito sam juče poslednja 3 linka, sad ne znam šta da mislim :D

Pročitao sam da ne ide sa gvožĂ°em na examine.com isto.

Ja sam do sad uvek uzimao uveče 1-2 h nakon obroka, kad god sam oko 20mg ili više uzimao, osećao sam simptome povišenog testosterona koje sam naveo tako da me radi kad ga tako uzimam. Inače, u tim periodima sam maks 2 puta dnevno unosio meso - gvožĂ°e i retko sam imao mlečne proizvode za večeru.

Kad vi uzimate cink i koju dozu Slaviša? :D

I da li mislite da je pametnije da ga uzimam sa zelenim čajem? :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Februar 25, 2017, 08:24:15 posle podne »

Vauuu... :D ...može neko lakše pitanje?  ;)

Predlažem da konsultujemo "stručnije instance"...sve o cinku, od unosa do "vremena distrubucije" i "eliminacije viškova"( predoziranje i sl.)... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3724376/

Što se tiče preporuka za uzimanje suplemenata cinka, neki kažu da je najbolje uzimati "na prazan" želudac - sat vremena pre obroka i 2 sata posle obroka...ako se pojave znaci "digestivnog distresa", onda uzimati uz obrok, mada eto problema apsorpcije( pogotovu ako su u pitanju mlečni proizvodi u obroku)...

Pominju se i "negativne" interakcije sa kalcijumom i gvožĂ°em, vezano da apsorpciju...npr. veće doze gvožĂ°a( suplementi...tretman anemije) negativno utiču na apsorpciju cinka...

Helati cinka( sa amino kiselinama) su svakako najbolje rešenje( oblik)...

Poenta uzimanja "uveče" bi bila "boost" nekih naših hormona( hormon rasta i testosteron)...mada tu se pominje i sinergija za magenzijumom...mada neki kažu da ne bi trebalo uzimati magnezijum i cink zajedno, već bi trebalo cink uzimati tokom dana( idealno ujutru), a magnezijum uveče...možda "helati" i nisu tako dobri  ;D

Eh sad, koliko to zapravo radi  ;)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18500945

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17882141

Još jedan koristan članak na temu tajminga unosa nekih suplemenata... https://labdoor.com/article/a-guide-to-timing-supplement-intake
Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #12 poslato: Februar 25, 2017, 08:30:05 pre podne »

Slaviša, koliko se cink zadržava u organizmu nakon trenutka uzimanja? :D
Cink glukonat me pre svega interesuje.
Vidim po ovom članku sa examine.com da ga je odlično uzimati uz zeleni čaj zbog apsorpcije, tako da ću tako sad ga roknem uvek :D
Čuo sam od više ljudi a i čitao na par mesta, da je cink najbolje uzimati uveče, nisam video to u pomenutom članku. Da li je to tačno? :D
« Poslednja izmena: Februar 25, 2017, 08:10:15 posle podne od strane NVK » Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #11 poslato: Februar 24, 2017, 04:09:41 posle podne »

Hvala :D
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #10 poslato: Februar 24, 2017, 02:30:28 posle podne »

Hvala puno ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Februar 24, 2017, 02:09:23 posle podne »

Koliko sam ispratio "apoteke" - cink glukonat je "bolji" oblik koji se može naći u našim apotekama...

Mada u ponudi "Pansporta", jako dobar "helat"( visok stepen apsorpcije)... https://www.pansport.rs/minerali/high-absorption-zink?sku=588

Jedan od članaka koji smatram najinformativnijim kada je cink u pitanju... https://examine.com/supplements/zinc/

Moja preporuka bi bila 10-30 mg cinka dnevno, naravno svako ko je upoznat sa smernicama oko kvalitetne, raznovrsne i izbalansirane ishrane( i primenjuje iste) solidne količine unosi i "osnovnom" ishranom...  ;)

Što se tiče članaka, tu je tekstoteka...i korisni članci više članova PS tima...  ;)

« Poslednja izmena: Februar 24, 2017, 02:12:34 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #8 poslato: Februar 24, 2017, 09:25:26 pre podne »

Ova tema me je naterala da iščitam dosta članaka o cinku pa bih uzeo jedan kao dodatak...koliko mg dnevno uzimati u slučaju aktivnog bavljenja sportom i kada? Koji oblik cinka a da je dostupan u bolje opremljenim apotekama? Hvala :)
Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #7 poslato: Februar 24, 2017, 07:34:43 pre podne »

Naravno :D

Dobro, u sklopu svakodnevnog doručka imam raž, ječam, bundevino seme, susam i još mnogo toga, a pasulj isto imam oko 2-3 puta nedeljno, svinjetinu i junetinu takoĂ°e.
Videću da ubacim što više preporučenog, kolko finansije dozvoljavaju.

Slaviša, pročitao sam par vaših članaka juče i danas, voleo bih još mng toga da naučim... Jel ima neki deo sajta sa listom članaka ili moram preko tema da nalazim šta je preporučeno? :)


« Poslednja izmena: Februar 24, 2017, 07:37:34 pre podne od strane NVK » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Februar 24, 2017, 01:59:20 pre podne »

Postoje potrebe našeg tela za nekim vitaminima i minerala, tako da priče o toleranciji nemaju temelja...dakle, ili smo zadovoljili potrebe ili nismo...ili smo otišli u krajnost  ;)

Ne zaboravi da i neke namirnice sadrže cink... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/sinergija-u-dodacima-ishrani-magnezijum-i-cink

Kvalitetna, raznovrsna i izbalansirana ishrana je osnova svega...  ;)

Sačuvana
NVK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 110

« Odgovor #5 poslato: Februar 23, 2017, 03:11:25 posle podne »

Aha, nisam znao, hvala :D

Koristim cink - glukonat, Anafarm plava kutija, 100 tableta je malo manje od 400 din. Jedna tableta je 7mg.


Jel organizam vremenom postaje tolerantan na cink?

Pitam jer, ako je tako, onda ću da smanjim na 28mg, pa ću vremenom postepeno povećavati :D

« Poslednja izmena: Februar 23, 2017, 03:32:38 posle podne od strane NVK » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Februar 23, 2017, 02:04:30 posle podne »

Glukonat - MaxMedica...

Ubacujem home made ZMA...magnezijum citrat( CI-TRI-MAG forte) + cink glukonat + bedoksin( B6)...

Doduše pomenuti citrat košta 200 din, 30 tableta, 375 mg mag.-citrata po tableti...  :D
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.09 sekundi sa 17 upita.